Tartışma C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Volkan Pirik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. miningser

miningser TÜİSAG Üyesi

slm şu mühendislik ve müşavirlik firmasında (az tehlikeli sınıfa girmekte) tam süreli mühendis olarak çalışmaktayım. c sınıfı belgemi aldım ve çalıştığım firmada 100 kişi çalışmakta ve bunların bir kısmı tünelde bir kısmı karayolunda(arazide) bir kısmıda yine arazi ölçüm ekibinde.tabi 10 kişide proje grubu yani merkez office de.
    şu an patronum tarfından gel sen bizim isg uzmanımız ol maaşına zam yapayım teklifini aldım (o teklifi ne ben söyleyim ne siz sorun:) her neyse aslında kafamda karışık, şartlar makul olsaydı ve bu görevi yapsaydım az tehlikeli sınıfta bir iş olarak görülsede tehlike sınıflarında amma personelin çalıştığı iş yerleri çok tehlikeli sınıfta yer almakta.
    bu konu ile ilgili yorumlarınıza ihtiyaç duymaktayım.
    şimdiden teşekkürler.

2. nkursun

nkursun TÜİSAG Üyesi

Hocam tünelde ve karayolunda çalışanlar az tehlikeli Firma altında çalışıyorlar. Onların sgk sicil onları farklıdır ve çok tehlikeli sınıftalardır. Tek sgk altında ise o işte bir yanlışlık vardır ve düzeltilmesi gerekir. Tam olarak ne istediğinizi anlamamak birlikte şantiye Vs gibi yerlerde çalışmamanızı tavsiye ederim. Eğer ücret konusunda arada çok büyük fark yoksa tabi.

3. miningser

miningser TÜİSAG Üyesi

Çalıştığım Mühendislik Müşavirlik firması, yapılan ihale neticesinde kamu kurumlarına mühendislik müşavirlik hizmeti vermekte ve kamu kurumunun işlerini yapan müteahhit (tünel ihalesini yada yol yapım ihalesini alan yüklenici firmalar) firmaların yanında çalışacak mühendis ve teknik eleman sağlayarak hizmeti verilmekte.
    Aslında kafama takılan şu, tünel ya da yol yapım ihaleleri sonucunda işi alan X Müteahhit firmasında ihaleyi yapan kurum tarafından görevlendirilerek çalıştırılan danışman firma elemanları (Mühendis ya da Teknik Eleman) o işi yapan yüklenici (müteahhit) firmanın isg uzmanının mı nezaretinde olmaları gerekmekte.

4. Gökhan Çavuş

Gökhan Çavuş TÜİSAG Üyesi

Yeni İSG uzmanı oldum ve aynı görüşteyim. Gerekirse belgemi ömür boyu kullanmam ama o paraya o riskin altına da girmem. İnsanlar mesleklerini neden bu kadar düşürüyorlar anlamıyorum. İşe Girememe korkusu insanları işveren karşısında böyle aciz durumlara düşürüyor. Anlattığınız olayın benzerleri sürekli yaşanıyor zaten.

emreemre ve Satife bu yazıya teşekkür etti.
  5. ay_iz

ay_iz TÜİSAG Üyesi

Volkan Bey bir konuda bilgi almak istiyorum...
    Ben Kamu hastanelerine hizmet veren bir firmadan teklif aldım.Bir çok farklı hastaneye veri kayıt elemanı, temizlik elemanı ve güvenlik elemanı sağlıyor firma. Ücret olarak ne istemem gerektiği konusunda bir fikrim yok. Birde alt işveren-üst işveren ilişkisi söz konusu olan bir durum söz konusu ben çalışmalarımı yaparken sadece firma elemanlarını mı göz önünde tutacağım bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim...teşekkür ederim..

Beyaziti bu yazıya teşekkür etti.
  6. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

çok doğru dedikleriniz. arkadaşlar OSGB de işe başladılar bu ay maaşlarını alamamışlar. OSGB den demişler ki firmalar ödemeleri yapmadığı için maaşlarınızı veremiyoruz:) bi başka arkadaş 2 OSGB değiştirdi şimdi çalışmıyor. gerçekten de bi dernek, oda gibi bişeyler yapılmalı. yoksa çok haklar yenilecek. yazık olucak

seldalinka bu yazıya teşekkür etti.
  7. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

en güzeli bireysel çalışacaksın direk çalıştığın şirketten ücret almak farklı OSGB den almak farklı aynı sorunu bende yaşıyorum adama 1 günde 5 rd yaptırırlar ay sonunda paranı alamazsın bir o kadarda riskin altına imza atarsın .yazık çok yazık

8. hakan ertan

hakan ertan TÜİSAG Üyesi

Sada merhaba,
    Bu BODY fikri çok iyi. 21 Aralıkta A sınıfı sınavına gireceğim. Geçersem ben de ayrılmayı düşünüyorum ve Kuzey İzmir'deyim.

9. Gökhan Çavuş

Arkadaşlar, 18 ağustos sınavı ile iş güvenliği uzmanı oldum. Alınan Ücretler konusunda fazla bir bilgim yok. Bir OSGB firmasından şöyle bir teklif aldım. Değerlendirirseniz sevinirim.
    Firmamız bünyesinde çalışacak iş güvenliği uzmanları için kendi buldukları risk analizi acil eylem planı ve eğitim ücretinden %15 ,iş yeri hekimi,iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli hizmeti aylık ücretin % 6'sı bir yıl boyunca anlaşma sağlayan uzmanımıza verilecektir.

10. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Herhangi bir sabit ücret yok mu? Eğer yok ise bu şu demek, 10000 liralık bir iş bağlayacaksın ve bu işi yürütecek, sonuçlandıracaksın ancak sen bunun sadece 2100 lirasını alacaksın. Bu işi bağlayabiliyorsan zaten OSGB' ye ihtiyacın yok git kendin OSGB aç.

Hanzadem ve FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
  11. Gökhan Çavuş

Sabit ücretten bahsetmemiş. Böyle bir msj göndermiş sadece. Yeni olduğum için sistem nasıl işliyor bilmiyorum. Daha firmayı aramadım. Fikir almak için konuyu paylaştım.

12. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Şahsım adına konuşursam, şayet sabit bir ücret yok ise çalışmam (eğer yeni mezun birisi olsaydım). Bu işi pazarlamaya çevirmişler. Pazarlamacı gibi ne kadar satarsan o kadar bile değil tabi onun onda ikisini alırsın diyorlar. Hoş değil.

Gökhan Çavuş bu yazıya teşekkür etti.
  13. kemalx

kemalx TÜİSAG Üyesi

Böyle iş anlaşması olmaz.Bu resmen üç kağıtçılıktan başka birşey değil.Adamlar devlete vergi ödemek bile istemiyorlar,sizi kendilerine ortak yapıp para mı kazandıracaklar benim hiç aklım almıyor.Piyasa hırsızdan geçilmiyor.Bunlar böyle anlaşma yapmaları demek sana hiç para vermeyeceğiz demekle eşdeğer görünüyor.Bu kişiler böyle giderlerse sizi borçlu bile çıkarırlar.Bundan çıkan ana fikir çok açık; Adamlar o kadar acayip üç kağıtçı ki senin bulduğun işlerden sana pay verecekler ancak kendi kazandığımızdan sana birşey yedirmeyiz diyorlar.Bu teklifi kesinlikle kabul etmemeniz sizin menfaatinize olacaktır.

14. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

CEVAP-ÖNERİ:

"
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe

göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

(7) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez. "

Demektedir.

Burada size,İSG mevzuatının bu kararınıza yönelik teknik ve idari noktalarını hatırlatmakla yetinmek durumundayım.
    Siz bu görevi kabul ederseniz, İSG ile ilgili çalıştığınız sürede,firmanızın iş yaptığı diğer görevlerin hiçbirinde görevlendirilmeniz artık,mümkün olamayacaktır.İleriye yönelik kariyer beklentilerinizi,size getiri ve götürülerini kendiniz değerlendirmek durumundasınız.
    Kararınızda, sizin için en mantıklı olanın gerçekleşmesini dilerim.
    İyi çalışmalar.

15. recaiyuksell

recaiyuksell TÜİSAG Üyesi

selamlar,

ben bir cephe kaplama işinde tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak başladım. fakat normalde benim burada aylık çalışmam gereken süre çok az, yapacağım çok fazla bir iş yok. işveren beni projelerde de görevlendirmek istiyor. nasıl bir yöntem izlenmeli?

16. Sevindik

Sevindik TÜİSAG Üyesi

3 calisani olan tehlikeli sinif isyerinde is guvenligi uzmanligi icin ne kadar ucret talep edilebilir?

17. Gökhan Çavuş

Yorum için teşekkür ederim. Teklife geri dönüş yapmadım. Uzmanlık işini askıya aldım. Kendi mesleğimi yapmaya devam edeceğim.

18. KENAN TAYĞAR

KENAN TAYĞAR TÜİSAG Üyesi

BEN BİR A SINIFI UZMANDAN DUYDUM KENDİSİNİN ANKARADA BİR OSGB Sİ VAR O DEDİ C SINIFI 2000-2500 B SINIFI 3500-4000 VE A SINIFI 5000-7000 TL ARASI ÇALIŞTIRIYORUM DEDİ RİSK ANALİZE GELİNCE KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN 200-250 TL DEN BAŞLIYOR

Real bu yazıya teşekkür etti.
  19. izmir35

izmir35 TÜİSAG Üyesi

Sanırım asgari ücrete kadar düşecek C sınıfı uzmanların maaşları malesef ki...

20. sersem

sersem TÜİSAG Üyesi

birde mobbing e dikkat edelim.şuan ben yaşıyorum böyle bir durum.hem az para veriyorlar hemde köle muamelesi.zaten bizim iş stresimiz yetio bize birde bunlarla uğraşıyoruz.devlet bizle ne zaman ilgilenecek acaba??*

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica