Tartışma C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Volkan Pirik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi  Evet oluyor işveren isterse kendinde hata görmez kazanacağına inanıyrsa sana dava açıp tazminatını paşa paşa alabilir


   
 2. slhsmsk

  slhsmsk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar foruma yeni katıldım..kimya yük muh. Ve yeni isg uzmaniyim.goruyorum ki benim gibi düşünen uzman sayısı umduğumdan daha fazla..tam zamanlı 3500 tl asagi çalısmam diyorum ve en az 20 tane OSGB aradi artik telefonda ben soruyorum ücretinizi söyleyin bosuna zamanimizi öldürmeyelim diyorum.OSGB yeni mezun arkadaşları kullanıyor lutfen dik durun ve eğitiminize kalitenize sahip çıkın..UNUTMAYİN BASKLARİNİN SİZE OLAN DAVRANİSLARİNİ SİZ BELİRLERSİNİZ...

   
  seldalinka, emreemre, mehmet84 ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Arkadaşlar,
  Bu yazının paylaşıldığı tarih itibariyle bakılan yönetmelik 27 Kasım 2010 tarihinde yayınlanan yönetmelik, yani eski. Ancak 29 Aralık 2012 tarihinde yayınlanan ( yani en son) yönetmeliğe bakıldığında durum çok farklı. 12. maddeye bakılırsa eğer
  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
  b) Diğer iş yerlerinden:
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika.
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.
  dolayısıyla durumu buna göre değerlendirmek lazım. Ayrıca şu anda hazırlanmış olan bir yönetmelik taslağı var. Onu da es geçmemek lazım. Ama esas olan en son yönetmelik.

     

   
 4. vahide gündaş

  vahide gündaş TÜİSAG Üyesi

  ben de yeni üyeyim henüz belgem yok , ama yaşananlar garip.herkes tanıdığını uyarmalı.sorululuğun bukadar ağır olduğu bir pozisyon için rakamlar kesinlikle düşmemeli zorunlu ise neden az paraya sorumluluk alıyor bu kişiler ?

   
  sefers, volkankim, ahmet özmen ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. vahide gündaş

  vahide gündaş TÜİSAG Üyesi

  kesinlik le çok doğru.
  ben bir şeyi merak ettim tam zamanlı 3500 demişsiniz.tam zaman lı da kriter ne olmalı. 8 saat *5 =40 saat haftada 40 saat mi ayda 160 saa mi .çalışan sayısı açısından bakılırsa ? kısaca konuyu biraz açarmısınız.

     

   
 6. slhsmsk

  slhsmsk TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı kastım 160 saat ya da 180 saat..o kadar ayırmıyorum ancak tam zamanlı şirket ya da OSGB icin bence en insancıl rakam budur..Baktım olmayacak o zaman yapmam sanirim ve diğer tozlu sertifikalarım gibi dosyadaki yerini alır..;))

   
  Gökhan Çavuş bu yazıya teşekkür etti.
 7. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  ABD'deki araştırmada bu ünvanla çalışanların ortalama maaşı yıllık 66.000 $. Bence herkes iyi düşünsün ona göre maaşı yüksek tutsun öyle düşük maaşlarla yapılacak bir iş değil bu. İnsan hayatı söz konusu, paradan, malzemeden, zamandan, emekten çok daha önemli olan birşey. Sorumluluk ve buna bağlı ücretlendirilmesi de çok fazla olmalı.
   
  sefers ve volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 8. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  ABD için çok az garsona saatte 12-15 dolar veren bir ülke ABD garsonu küçülttüğüm için söylemiyorum bunu ama anladınız siz :) , siz Türk parasına çevirince size çok gözükmüş. Demek ki ABD'de bile olsak bize çok para vermiyorlar :)   
 9. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  ABD de aylık 5500 dolar iyi paradır inanmıyorsanız jobsearch.com adresinden bakın oyle garsonla karılastırmayın . goreceksiniz ortalama muh. maaası yıllık 20000 dolar iş guvenliği uzmanı 66-78 bin dolar arası cıkıyor job searchte nlıyacagın az para degil bu miktar kucuk gormekten vaz gecsek kendimiz duzelecek herseyde ne olduysa turk toplumu guvenini yitirdi

     

   
  seldalinka, emreemre ve ahmet özmen bu yazıya teşekkür etti.
 10. idiraw

  idiraw TÜİSAG Üyesi

  sanayide bulunmayan insanlr kendini nasıl belli ediyor 66 bin dollar güldürmeyin beni adam bi gözlügün davasını yapıyor   
 11. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  Ben de bu işi yapmak isteyen arkadaşlara düşük ücret istemeyin diyorum.Kim dayanırsa o kazanacak.Ama İş Güvenliği ve İşci Sağlığı Uzmanlığı kursuna genelde iş bulamayan kişiler katılıyor.İsg'nin konularına bakacak olursanız bu işi bu konularla alakasız mühendislik dalları,fizik,kimya vb.bölümlerin yapmaya çalışması bayağı tuhaf oluyor.Yani bu işte kalite bayağı düşüyor gibi görünüyor.Bu kişiler bir fabrika ortamını görmemiş bu işi nasıl yapacaklar çok merak ediyorum.Bu iş zamanla konusunda uzman olan kişilerin para kazanacağı bir şekil alacağı düşüncesindeyim.Tabii mutlaka istisnalar çıkabilir.Zaten şimdi de bazı sektörler de olmadık kişiler olmadık yerlerde çalışıyorlar.Torpilin varsa işin var.   
  seldalinka bu yazıya teşekkür etti.
 12. mollazade

  mollazade TÜİSAG Üyesi

  sayın arkadaşlarım.iş güvenligi uzmanlarını hekimlerle kıyaslamak içün onlar ile aldıgımız risk bakımından karşılaştırmalıyız kendimizi bence.meslek açısından degil.yok bilimsel açıdan degerlendirelim derseniz 4 ana bilim dalı olan matematik,kimya,biyoloji ve fizik sadece tıbbın degil tüm bilimlerin temelidir.ama gel gelelim memleketimizde hak ettigi degeri bulamıyor.fakad geçek olan şu ki aldıgımız risk hekimlerden daha fazla.bence tek kıstasa budur.ve bana göre faiş olmamak kaydıyla bizlerde degerimizi belirlemeli ve muhafaza etmeliyiz.örn:geçen görüştügüm bir inşaat firması 2000 tl teklif etti.bende 2500 den aşagı olmaz dedim.şuan işsiz miyim evet.ama sabırlıyımda.bence herkesin dirayetli olması lazım gelir.insan ancak kendini kandırır.yoksa OSGB ler bizi daha çoook kullanır arkadaşlar.ve lütfen meslegimizi ciddiye alalım.insan hayatı ucuz degildir.can yanmadan pek bilinmez ama hiç degilse biraz tefekkür edip anlamaya çalışalım.
  TÜM İNSANLAR DEGERLİDİR.:)

   
  seldalinka, egemensnt ve m_guler84 bu yazıya teşekkür etti.
 13. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  Ne yapsın o işsizler alanlarında iş mi var da mecbur nerde iş varsa oraya yöneliyorlar. Düşünsenize kimya ve şantiye ne kadar alakalı değil mi? Niye o işe giriyor? Halbuki kimya sektöründe çalışması daha makbul olur ama iş yokki, her yer şantiye, gelişmemiş ülke çünkü...
   
 14. jackal_54

  jackal_54 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Agustos sınavına hazırlanıyorum 14 yıllık bankacıyım ve bu ay bankadan ayrıldım .Bu sertifikayı alarak c sınıfından başlayarak bu işte profesyonel bir şekilde işi yapmak ve bana göre önümüzdeki 15 yılın potansıyel iş piyasası olacak bu işte uzmanlaşmak istiyorum.Yukarıdaki yazılara göre konuşulan rakamlar çok komik gerçekten burada fiyatları yazarken 2000-3500 vs derken tam zamanlı dediğinizi düşünüyorum.Bu da bana göre ortak dil olmuyor yani burada bir iş güvenliği uzmanın kişi ve max çalışma saatleri üzerinden bu teklifleri değerlendirmeleri lazım.

  Örnek: Az tehlikeliler için 1000 kişi 1 İSG düşüyor Yani bir C sınıfı iş güvenlik uzmanı verimli olarak tam zamanlı 1000 kişilik bir işletmede çalışabiliyor anlamına geliyor.
  Şimdi max 1000 kişilik bir işyeri için 2000-3000-4000 gibi komik rakamların burada konuşulması çok vahim olur,

  Bir OSGB de işe girdiğinizde bu fiyatlara size işin arka tarafından bahsedeyim OSGB sahipleri sizleri kendi bünyesinde çalışacak İSG olarak işe alıyorlar.Daha sonra sizi max 10 iş yerinde çalıştırabiliyorlar matematiksel olarak işci sayılarınıda gözönüne alarak bunu yapıyorlar.Yani bir OSGB sizi 1000 kişilik yerde çalıştırmak onun işine gelmez.
  Sizi 10 iş yerine haftanın belli günlerinde göndererek o işyerleri ile yaptıkları anlaşmalardan işyerleri OSGB ye paralarını ödüyor ve OSGB de sizi tam zamanlı olarak sigorta ediyor.Yada işyerlerinin sigorta prim sayılarını sizin yerinize işveren adına yatırıyor diyelim.
  Sonuca gelelim OSGB 1 İSG üzerinden 10 işyerinden min 1250 -2000 arası bir para alıyor.Bu da demek oluyorki 12500 - 20 000 tl arası bir para kazanabiliyor.Buna göre size bu aralıktaki bir gelirden nekadar maaş ödediğidir.
  Yani OSGB benim yaptığım işten alacak 20 000 tl banada verecek çok çok 3-4 bin TL aradaki fark 10 000-15 000 arası net rakam OSGB karıdır.
  Herkes buna bu göz ile bakarak fiyatlarını belirlesin yada bireysel olarak şirketlere başvurup 50 kişik- 100 kişilik belirtilen saat aralıklarında parca parca iş yapsın daha karlı çıkar.
  Şimdi bankalar çalışan sayıları 10 bin-17 bin arası personel sayısı var ve bu iş ile ilgili ayrı bölümler kuruyorlar.

  Syg

   
  Hande Toklu, sada, mustafaeminozer ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar başımdan geçen bir olayı anlatayım abartısız. geçen iş görüşmesine gittim işyerini gördüm bana 1500 lira teklif edildi daha uzman olmadım ama ben 1500 e bu riski almam uzman olunca dedim . işveren de iş 3 aylık iş , çalışan sayısı da az(8-10 kişi) uzman olunca konusuruz bunu vs dedi. bende dedim tamam öyleyse işe başlarım dedim gittim inşaat alanına bakmaya. Görünce işyeri alanını büyük bir alan ve 3 adet firma alt taşeronlar yani taşeronun taşeronları var. bende bu paraya burda çalışılmaz dedim açıkcası inşaat çok tehlikeli oldugu için her türlü riske acık olup da 1500 e calısmak mantıksız geldi her nekadar uzman olmasam da. Herneyse orada çalışan bir şantiye şefi ile biraz sohbet ettim oda bana hak verdi zaten. ve bana bir iş başvurusunu anlattı ve ben şok oldum. Bir mühendis arkadaşımız CV sine 1000 lira olsun çalışırım heryerde çalışırm gibi yazılar yazmış. Ben şok oldum yani uzman mı değil mi bilmiyorum ama 1000 liraya git pazarda LİMON SAT!! . ne diye şantiyede mühendis olacaksın. Kaç mühendis şantiye şefi işçi ölümlerinden yargılanıyor biliyormusun?? birde uzman olduğunuzu düşünün hem uzman hem mühendis olarak kullanmak isteyecek işverenler.... Alacagın PARA (1000-1500) tl sen yargılansan bir avukat tutacaksın en basidinden bir avukatın ağzını açması 500 liradır. (Ailemde çok avukat var ordan biliyorum). sen aldığın bu parayla nasıl kendini savunacaksın HAPİSLERDE mi kalıp orda beleş yemek düşünüyosun?? bu nasıl bir anlayıştır. 1500 E UZMAN OLACAĞIMA GİDER 1250 LİRAYA GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLURUM BANKADA HEM RİSK ALMAM HEMDE YATARAK PARA KAZANIRIM . Çok uzattım kusura bakmayınız . Ancak 1000 e 1500 e çalışmak isteyen arkadaşlaraydı bu yazım . Kendimizi biraz ağırdan satmalıyız . bizler 17 sene veya daha fazladır okuyan eli kalem tutan bir de İŞ güvenliği uzmanı olanlarız. Unutmayalımki anlattıgım arkdas gibi 1000 liraya işe başlayan kişiler belki 2 sene sonra ancak 1500 alabilecek işverenlerden. Nasıl başlarsak bu işe öyle de gider. Ve son olarak da ; Biz OSGB yada işverenlere mahkum değiliz ancak ONLAR BİZE MECBUR VE MUHTAÇ. Biz birgün çalışmasak orada kanunda cezalarımız belli. 4000 lira ... saygılar...   
  seldalinka, emreemre, e-mine ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. mollazade

  mollazade TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar müsadenizle bende birşeyler yazmak istiyorum.daha belgemi elime almadım.ama bu işe fiilen başladım.hazırlanan belgeler felan.arkadaşlar iş son derece ciddi bir iş ve imza atarım paramı alırım diyen arkadaşların bir çogu bu işi bırakmaz zorunda kalacaklar.ikinci mevzu ise OSGB ler muazzam para kazanmaktadırlar.kendinizi ucuza satmayın.onlar size muhtaçlar.özelliklede 7.aydan bil itibar.bana kalırsa en az fiyatınızı 3000 tl çekin derim.detay anlatmak kafa ağrıtmak istemiyorum.ama biliniz ki hakikaten OSGB ler uzman tüccarıdır.kendi başınıza çalışın.ögrenmeniz biraz zaman alacaktır ama 1500 tl ye OSGB de çalışmakdan on kat faikdir.

   
  Selcen ÖZBAY ve zehra. bu yazıya teşekkür etti.
 17. sada

  sada TÜİSAG Üyesi   
  aydan tokalıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 18. sada

  sada TÜİSAG Üyesi


  Konuyla ilgili 1. sayfadan itibaren tüm mesajları dikkatle okudum ve nihayet 12. sayfada maddi açıdan piyasayı ve rakamları en doğru şekilde değerlendirerek sunan bu çok değerli mesaja ulaştım , bir hekim olarak belirtmeliyim ki
  uzman arkadaşlar kendilerine güven açısından mı yoksa şu ana kadar olan işsizlik sorunlarının bunaltmışlığından mı bilemiyorum , çok karamsarlar.. tam zaman çalışmayı göze alarak ; ancak part-time birçok firma ile sözleşme yaparak
  inanın tartışılan rakamların çok üzerinde kazançlar mümkündür.. Hekimlere karşı kızgın mesajlara da rastladım , ama
  bir değerlendirme yapacak olursak bugün işyeri hekimliği dışında devlette çalışmayan bir hekimi en az 5-6 bin lira rakamla çalıştırabilmek için özel hastaneler sıraya girmiş durumdalar,hiçbir hekim işsiz değil.. Yeni işyeri hekimliği yapacak arkadaşlar ya acil servis gibi çok stresli ve yoğun ,gecesi gündüzü olmayan bir sistemden kaçmayı düşünenler , ya hesabıyla kitabıyla bu rakamı 3'e 4'e katlayabileceğini düşünenler ya da emekliliğini almış 70 yaş civarı fiziki olarak tıp mesleğini yürütmekte zorlananlar.. Bunlardan 1. ve 2. gruptakilerden bir kısmı da kendileri OSGB kurma telaşında ..(jackal arkadaşımın mesajındaki tatlı rakamlardan dolayı) .. 3.gruptaki hekimler şimdilik OSGB lerin baştacılar .. Benim kişisel durumum ; iyi bir acil hekimiyim ,6000 lira maaştan istifa edeceğim ; işyeri hekimliğine başlıyacağım.. siz olsanız ne gibi bir beklentiyle konumunuzu değiştirirsiniz ? 5000 lirayla OSGB'ye gitmelimiyim? Onlar haliyle beni haftanın tüm saatlerini doldurtacak kadar çalıştıracaklar.. En mantıklı yol bireysel olarak anlaşma yapmak ve onların bana göstereceği işyeri sayısına yakın yer bulup anlaşabilmek.. Teknik olarak benim için en karlısı ve en kolayı hangisi olacak diye ihtimalleri değerlendirdiğim zaman sonuç şu çıkmakta ;
  1* az tehlikeli işyerleri seçeceğim
  2* 50-60 kişi çalışanlar benim için en idealleri
  (Böyle bir işyerine haftada 1 saat ayırmam yetiyor)
  3*Haftanın tüm günlerini ve saatlerini dolduracak şekilde
  programımı fulleyecek sayıda farklı işyeri ile anlaşmak
  4* 1 saat çalışma +1 saat 2işyeri arasında yolda geçen süreye saysak dahi
  günde 5 ;haftada 25 işyeri yapar :))
  5* Bu şartlardaki her bir işyeri için tabibler odası 2013 tarifesi 1850tl diyor..
  buna muhalefet listede devletin kendi toplum sağlığı merkezlerinden şirketlere
  verdiği teklif 825 tl ..
  6* Biliyorum ki, tehlike sınıflarında ve çalışan sayılarında hafif sapmalar benim programımı
  fiyat kırımındaki esnekliği kaldırmak üzere fazla etkilemiyecektir..
  7* programı beceremezsem ne olur ; haftanın bir gününü dahi doldursam 6 gün gezer,
  OSGB nin vereceği ücreti de cebime koymuş olurum ...

  Tabi ki bireysel çalışmak ve anlaşmak isteyeceğim .. OSGB lere inat HEKİM VE UZMAN birleşerek BODY oluşturarak işverenlerin kapısını çalmalıdır.. Birçok forum belli OSGB lerin arenası haline geldiğinden en fazla ancak iş ilanlarına yer verilmekte onlardan da bu firmalar çıkarlarına göre faydalanmaktadır.. Oysa şimdiye kadar bunca tartışmanın arasında uzmanların bir platform açarak body oluşturabilecekleri bölgelerini ve kısa bir cümle ile unvan bilgilerini belirttikleri forum konusu oluşturmalarını beklerdim ; böylece 500tl mi 5000 tl mi tartışmalarından çok daha ileriye gidileceğini,
  hekim arkadaşların da böyle bir platform da yer almaya olumsuz bakmayacağını düşünüyorum ..
  Saygılar..

  Bu arada body görüşüme katılan arkadaşlar için ; bölgem İZMİR .. Özellikle Kuzey İzmir tercih ... diye başlatayım :)

   
  aydan tokalıoğlu, aligüll, sefers ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. phicagorian

  phicagorian TÜİSAG Üyesi

  http://www.isgkatip.com/ merhabalar, linkini verdiğim yerle ılgılı kafama takılan sorular var.Bu konuda fikirlerimizi paylasmak ısterım.Malum herkesin tahmin ettiği bir takım şeyler var arz talep meselesine göre uzman maaşlarının aşağı çekileceği yönünde, az önce sonuclar acıklandımı diye bakıyordum bu linkte istatistikler diye bir bölüm var, İSG PROFESYONELLERİ İSTATİSTİKLERİ başlığı altında belgesini alıp ÇSGB uzman havuzuna kayıt yaptırmıs kişi sayılarını gösteriyor..rakamlar ne derece dogrudur bilemiyorum öte yandan belgesını alan bır uzmanında buraya kayıt yaptırmayacagını dusunmuyorum neden yaptırmaz yada..özetle hekim,eğitici A,B,C, sınıfı uzmanların sayısı bahsedilenlerin çok altında dolayısıyla bu şartlar altında isgu maaşlarının alınan sorumluluklar karşısında çok düşük oldugunu düşünüyorum

   
 20. sersem

  sersem TÜİSAG Üyesi   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica