Tartışma - C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Volkan Pirik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Volkan Pirik

  Volkan Pirik TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar geçenlerde bir işyeri hekimi ihtiyacı oldu ve Tabipler Odasına gittim. Adamlar nuh diyor peygamber demiyor. Bir fiyat tablosu belirlemişler ne yaparsan yap 1 kuruş inmiyorlar. Tam gün için 8500 TL + tüm vergiler demişler. Diğer gün ve saatleri de ona bağlı fiyatlandırmışlar. Ama sonuç olarak değerleri de böylece artıyor. Ha bağımsız iş yaptığını söyleyen odadan bağımsız fiyat veren hekimlerde var ama tabii onlarda odaya yakın fiyat veriyor. Sonuç olarak eğer herkes aynı dili konuşursa bizimde değerimiz yükselir. Şu an yeni kanun ile piyasa açıldı, herkes C sınıfı uzman ihtiyacına başladı ama ortada çok komik rakamlar dönüyor. Arkadaşlar yapmayın lütfen. Bizde tabipler odası gibi bir fiyat verelim. Bende bundan hareketle kendimce bir fiyat listesi yaptım ve benle çalışmak isteyenlere bu listeyi gönderiyorum. Sizlerden ricam sizde bu listeyi herkes ile paylaşın ve kendimizi ucuza satıp, değersiz göstermeyelim. Eğer hepimiz aynı dili ve rakamı konuşursak değerli oluruz. Saygılarımla. Volkan Pirik Makina Mühendisi - C Sınıfı ISG Uzmanı.   
  Ömer Akal, hüseyin.sancar, fatich ve 58 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Halim Bayrak

  Halim Bayrak TÜİSAG Üyesi

  Volkan bey elinize sağlık. Bence güzel bir çalışma olmuş bunu herkes uygulamaya zorlamalı ve gelişip yaygınlaşmasını sağlamalı..

   
  seldakaraer, ata_sina ve Volkan Pirik bu yazıya teşekkür etti.
 3. Volkan Pirik

  Volkan Pirik TÜİSAG Üyesi

  Ne demek keske elimden daha fazlası gelse de hazırlasam. Dediğiniz gibi yaygınlaşıp uygulanması için de bunu herkese yaymalı ve aynı benim yaptığım gibi neden uyması gerektiğinide izzah etmeliyiz.

     

   
  Ebru Eriş bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ferat TEKTAŞ

  Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  elinize sağlık güzel çalışma....

   
  Volkan Pirik bu yazıya teşekkür etti.
 5. umo

  umo TÜİSAG Üyesi

  Elinize sağlık, gerçekten güzel bir çalışma. Fiyat belirlenmeli ki böylelikle değerimiz bilinmeli. En önemlisi bunun en kısa zamanda uygulanabilirliğini sağlamak.

     

   
 6. meh_ekinci

  meh_ekinci TÜİSAG Üyesi

  Volkan bey,
  Elinize sağlık emek vermişsiniz hazırlamışsınız. bence bu şekildeki bir tablo ile değilde işçi sayısına göre bulunan saat dikkate alınmalı ve anlaşma saatlik yapılmalıdır.
  Ör: 60 kişi çalışan tehlikeli sınıfta yer alan bir iş yerinde: 24 saat + 6 saat = 30 saat çalışılacak.
  Bunun ücret hesaplaması : 30 saat x 20 TL = 600 tl

  Benim fikrimce bu şekilde yapılması daha uygun olur

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 7. kubrazıraman

  kubrazıraman TÜİSAG Üyesi


  Yazınız için teşekkür ederim.peki çok tehlikeli sınıfta A sınıfı iş güvenliği uzmanı bulunan bir şantiyede 6 gün ,günde 9 saat çalışan bir C sınıfı uzman ne kadar almalı?
   
 8. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  buradaki rakamlar düşük   
  rslcglr, Görkem DEMİRÖRS ve Think Positive bu yazıya teşekkür etti.
 9. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ekli dosyada bulunan işyeri hekimleri ücret tablosuna bakarsanız yukarıdaki hesapların nekadar komik kaldığını görürsünüz.

  Bir iş güvenliği uzmanı yasaya göre tariflenen çalışma sürelerine göre işyeri hekiminin çalışma süresinin 2 katını çalışmak zorunda ve alacağı ücret işyeri hekimleri için tablodan 60 çalışan için 1700 TL iken iş güvenliği uzmanı için biçtiğiniz değer 600 TL

  İş güvenliği uzmanı olarak sorumluluğumuzun işyeri hekimine göre çok fazla olduğunu unutmayın ve değerimizi düşürmeyin lütfen ...

     

   

  Ekli Dosyalar:

 10. Volkan ERDEM

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşım eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş, umarım hepimizin katkılarıyla daha da güzelleşir, Şahsi kanaatim bunlar asgari ücretler olmalı diye düşünüyorum. En azından bu listenin altına kimse düşmemeli.   
  önder ünsal ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 11. ejder0645

  ejder0645 TÜİSAG Üyesi

  hocam bu rakamlar düşük. a sınıfı uzman günlük 750 istiyorsa b sınfı günlük 500 istemesi lazım yada günlük 400 ona göre bu civarlarda bir anlaşma yapılması lazım. süre 4 gün olması gerkiyordur ama iki gün gider 1000 tl ye anlaşılabir bence a sınıfı uzmanlarda böyle yapan çok.   
  Cihan KAHRAMAN ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 12. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  bencede çok düşük bu rakamlar

   
 13. Doğuş

  Doğuş TÜİSAG Üyesi

  yaaa arkadaşlar hayal dünyasında yaşamayın burası Türkiye Burası OSGB kaynıyor OSGB ler varken kimse bireysel bir uzmanla çalışmayı kolay kolay istemez. Burası ABD değil... Hekimlik evet doktorluk yıllardır para eden ve değer kaybetmeyen tek meslek. Biz doktor değiliz. Biz hekim değiliz. Biz kendimizi onlarla kıyaslamaya çalışmayalım. Yani yersiz yere sıkıntıya sokmayın kendinisi 1700 tl ye ufak bir şantiyede 4 katlı bir binanın ince işi yapılıyor ve sonuç olarak gerçek şu. Orda sadece işçilerin evraklarını kontrol ediyorum 1 hafta oldu iş başlayalı Sigortası olsun İsg talimatı olsun KKD si olsun kimlik fotokopisi olsun sağlık raporu olsun vs vs. sahada gezip 2 3 şeyi bahane edip bu böyle olmaz böyle olur diyorum foto çekiyorum ve günlük raporumu hazırlıyorum puantaj listesinden kimler girdi çıktı yaptı vs vs :) yani Bir OSGB de çalışıyorum sorumluluğumun fazla olduğunu düşünmüyorum ama para bu iş için fena değil. Ama büyük bir şantiye olur sorumluluğu riski sayısı fazla olur o zaman bu paraya olmaz çalıştığım yerde maximum 55 kişi var.
   
 14. tgbdgcn

  tgbdgcn TÜİSAG Üyesi

  çok komik rakamların olmasındaki amaç bence tecrübesiz olundugu için işe adapta olna kadar iyi bi rakam olarak düşünülüyor madem böyle o zaman yeni tecrübesiz adaylara ne önerbilirsinizki tecrübelilere sorun yok bence fiyatı belirleyen asıl zemin biz tecrübesizler olacaktır..

   
  adk, ziya cerit ve öftmz bu yazıya teşekkür etti.
 15. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  ben 1700 az demiyorum ama gördüğüm rakamlar 400-500 tl idi demekki ben yanlış değerlendirdim
  ben kırıkkale veya afyonda iş arıyorum c sınıfı uzmanıyım ve bu fiyata fazlasıyla çalışiırım   
 16. eraly60

  eraly60 TÜİSAG Üyesi

  Ellerine sağlık hocam, fakat nacizane fikrim neden işyeri hekimlerinin ücretleri bu kadar yüksek iken Risk açısından aynı hatta daha yüksek tehlikeler üstlenmemize rağmen bence ücretlerin hemen hemen aynı olması gerekir. Ama İG uzmanı sayısının çok olması işyeri hekim sayısının az olması arz talep dengesi ücretleri aşağı çekebiliyor. Mühendisler odaları ve dernekler bu işin organizasyonun ucundan tutsalar daha yüksek rakamlar piyasada elimizi güçlendirebilir.
  Henüz İG uzmanı olmadım ama olmak için hazırlanıyorum, sizler kadar tecrübem yok sadece fikrimi söylemek istedim.
  İyi geceler herkese

   
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar manipilasyonlara dikkat edelim. Bu sitede üye olanların tamamının iş güvenliği uzmanı olup olmadığını bilmiyoruz. Foruma birkaç cümle yazarak piyasayı aşağı çekmek isteyenler olabilir. İşveren, işveren vekili veya düşük ücret çalışacak uzman bulduğunu söyleyip aferin almayı planlayan insan kaynakları vb.

  Biraz paranoyakca mı oldu ? ;) ama biz iş güvenliği uzmanıyız biraz da öyle olmamız gerekiyor hem kendimizi hem işverenimizi korumak adına :)

   
  ziya cerit, arzay, onuraydin1988 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. altunkaya.c

  altunkaya.c TÜİSAG Üyesi

  Volkan elinize sağlık. yazdıklarınızda haklısınız. iş yeri hekimleri kendi ttb ücretlerinin üstünde ücret istiyorlar ve istedikleri ücretleri de kabul ettiriyorler. biz isg uzmanları ne kadar ücret alabildiğimize bakıyoruz. ama böyle yapamak lazım.

   
 19. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Volkan Bey, yaptığınız çalışma çok güzel olmuş fakat fiyat konusunda çekincelerim var.
  Meseala o yönetmelikte İş güvenliği uzmanlığı çalışma saatleri hesaplanırken 50 ve üzeri işçi çalıştıran yerler için geçerlidir. yani 50 nin altında işçi çalıştıran bir fabrika için 12,24,36 saat gibi bir uygulama olmayacak ve bu saatleri düşüreceklerdir. 50 üzeri düşünecek olursak bence fiyatlar biraz düşük Neden; bu ücrete ulaşım masrafları, işçi eğitim sertifika masrafları, risk analizleri-acil eylem-patlamadan korunma dokümanları dahil olacağından ve de fatura kesilerek gelir vergisi ödeneceğinden bence ücret azdır. Üstelik İş güvenliği uzmanı iş kanununda geçen haftalık 45 saat yani ayda 180 saatten fazla sözleşme yapamaz. Naçizane benim önerim 3 gün için 1000tl nin altında olmamalıdır. Herkese kazasız günler.

   
  mahmut avcı, A. Aytuğ KADIOĞLU ve umo bu yazıya teşekkür etti.
 20. yurdanur84

  yurdanur84 TÜİSAG Üyesi

  çalışma için çok teşekkürler,herkes bu konuda kararlı olursa zamanla düzelir bazı şeyler bence

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica