Bilgilendirme - Bursa'da 6331 Sayılı Isg Kanunu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Bursa'da 6331 Sayılı Isg Kanunu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri ve Sempozyumları' kısmında ATURAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bugün Bursa'da İş Sağlığı ve Güvenliği Gn. Müd. tarafından düzenlenen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bilgilendirme toplantısı yapıldı...

  Bu toplantı sonunda not alabildiğim ve sorulan sorulara Gn. Müd. Sn. Kasım ÖZER'in vermiş olduğu cevapları aktarmaya çalışacağım...

  * Kamuda çalışanlara ayrıca fazla mesai ücreti verilmeyecektir. Kanunda da belirtildiği gibi kamu kuruluşları iş güvenliği uzmanı istihdam edecek ve bünyesinde uzman bulunmayan kamu kuruluşları başka bir kamu kuruluşundan uygun bulunması durumunda 80 saate kadar ücretini vererek hizmet alabilecektir.

  * Onaylı deftere yazılan yakın ve hayati tehlikeler ( yangın gibi ) işveren ile görüşme sonrasında yapılmadığı taktirde hemen bakanlığa bildirilecektir.

  * Yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek olan cezaların uygulanması şu şekilde olacaktır. İş yerlerine iş müfettişlerinin ilk gidişlerinde tespit edilen eksiklerin ikinci gidişlerinde de tespiti durumunda bu iki süre arasında geçen dönem için ceza kesilecektir.

  * 2500 iş güvenliği uzmanı sözleşmeli olarak hizmet vermektedir.

  * İş güvenliği uzmanlık sınavları devam edecektir ve ileride durdurulması düşünülmemektedir.

  * OSGB sayıları hızla artmakta ve bölgesel yığılmalar olmakta, bazı bölgelere OSGB ler hiç açılmamaktadır. Bu nedenle ileride kotalar koyulması düşünülmektedir. Kotası dolan illerde OSGB açmak isteyenlere ise farklı illerde açmaları durumunda onay verilecektir.

  * 6331 sayılı kanunda yürürlüğe giriş tarihi daha sonra olan tehlike sınıfındaki iş yerlerinin bugünden uzman ve hekimlerden hizmet almak istemeleri durumunda profesyonellere sözleşme yaparak çalışmaları için izin verilecektir.

  * Tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırmak zorunda olan iş yerlerinin İSGB kurmaları zorunludur.

  * İş yeri hekimleri ile tam zamanlı çalışma zorunluğu bulunmayan iş yerlerinde diğer sağlık elemanlarından hizmet alınması zorunludur. İş yeri hekimlerinin tam zamanlı çalışma zorunluğu olan iş yerlerinde diğer sağlık elemanlarından hizmet alınması zorunlu değildir.

  * İş yerleri tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırmak zorunda değilse OSGB lerden veya bünyesinde kısmi sözleşme ile çalıştırdığı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimlerinden hizmet alabileceklerdir.

  * İşverenler OSGB den gelen profesyoneller için de kanun ve yönetmeliklerde olduğu gibi yer ve teçhizat sağlamak zorundadır.

  .


   
  Seda DUDU, sr.erhan, Murat KOÇAK ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Oncelikle bilgiler icin tesekkur ederim,sormak istedigim birsey var;denetleyecek muffettis sayisi ile ilgili bir rakam telaffuz edildi mi acaba?

   
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda bir soru gelmedi...
  Diğer illerde yapılan ve yapılacak toplantılarda sorulan sorular ve cevapları da katılan arkadaşlar tarafından paylaşılırsa sorularımızın çoğunun cevabına burada bulabiliriz diye düşünüyorum...

     

   
 4. Orhan KINDIRA

  Orhan KINDIRA TÜİSAG Üyesi

  Abdi Bey, aşağıdaki maddeyi biraz açarmısnız. Yani ben sanki bu maddeyle ilgili çalışmalar başlıycam. Ekim sınavında belge almaya hak kazandım ve anlaşacağım işletme haziran ayında yasa kapsamına giriyor. Profesyoneller derken kimlerden bahsediyorlar acaba?
  "* 6331 sayılı kanunda yürürlüğe giriş tarihi daha sonra olan tehlike sınıfındaki iş yerlerinin bugünden uzman ve hekimlerden hizmet almak istemeleri durumunda profesyonellere sözleşme yaparak çalışmaları için izin verilecektir."
  Teşekkür ederim.

   
 5. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  işyeri hekiminden, iş güvenliği uzmanından bahsediyorlar.

     

   
  Orhan KINDIRA bu yazıya teşekkür etti.
 6. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Bu kanunu degerli kilacak denetimler olacaktir eger denetim zayif olursa cogu isveren kaza yasamadigi surece kanunu pek onemsemeyecektir.Mufettis sayisi denetim sayisinin fazlaligi bu nedenle cok onemlidir diye dusunuyorum.Sonraki toplantilara katilan arkadaslardan ricam bu konuyu dile getirsinler.Saygilarimla

   
 7. fatihzkn

  fatihzkn TÜİSAG Üyesi

  Şuan bakanlık bünyesinde denetleme için 1000 civarı müfettiş kadrosu oluşmuş
   
  MakMuhAhmet bu yazıya teşekkür etti.
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  bakanlık iş güvenliği uzmanları ile iş yeri hekimlerini kısaca profesyoneller olarak adlandırıyor ve anıyor...:)
  .   
  Orhan KINDIRA bu yazıya teşekkür etti.
 9. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bu soruyu özellikle konunun önemine dikkat çekmek için Sn. Kasım ÖZER' e ben sormuştum ve cevabını yukarıda olduğu gibi almıştım...:)

  Çoğu kişi yılbaşından sonra cezaların kesilmeye başlaması konusunu, yılbaşından sonra gereğini yapacakları zamana kadar geçen süre ne kadar uzun olursa o kadar fazla ceza alacaklarmış gibi algılıyordu. Kanunda bu uygulamanın nasıl olacağı net olmadığı için işin aslını orada bulunanların duymasını sağlamaya çalıştım.

  Aldığımız cevaba göre de bakanlığın denetimleri sürat ile yaparak her işletmeyi gezmek ve ilk tespiti yapmak zorunda olduğu ortaya çıktı. Bu nasıl olacak ? Ne kadar sürede olacak ?

  Bundan sonra artık işletmelerin yılbaşı korkusu bence kalmadı. Neden ? çünkü iş müfettişleri kendilerine ilk kez gelinceye kadar geçen sürede kimse onlara ceza kesmeyecek, öyleyse neden yasal gereklilikleri yapmak için çalışsınlar ? kaza olursa ve iş müfettişi hiç hesapta olmadan gelirse ne olacak ? işte o zaman iş müfettişi raporu nedeniyle hemen bir uzman ayarlanacak o kadar...

  Eğer bu işinde suyunun çıkartılmasına büyüklerimiz izin vermek istemiyorsa, üzerinde çalıştıklarını duyduğum oto kontrol sistemini sürat ile tamamlayıp devreye sokmalı ve daha işletmeye gitmeden iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminden hizmet almadığınız tespit edilmiştir yazısıyla işletme uyarılmalı ve bu yazının tebliğinden itibaren iş müfettişlerinin iş yerlerini ziyarete gidecekleri tarihe kadar olan zaman dilimi için cezai sorumluluklarının başlatılacağı bildirilmelidir diye düşünüyorum...

     

   
  öftmz bu yazıya teşekkür etti.
 10. adnan yetkin

  adnan yetkin TÜİSAG Üyesi

  "Kamuda çalışanlara ayrıca fazla mesai ücreti verilmeyecektir. Kanunda da belirtildiği gibi kamu kuruluşları iş güvenliği uzmanı istihdam edecek ve bünyesinde uzman bulunmayan kamu kuruluşları başka bir kamu kuruluşundan uygun bulunması durumunda 80 saate kadar ücretini vererek hizmet alabilecektir."

  Ben burayı tam olarak anladığımı söyleyemem. Yani memur kendi kurumunda fazladan para alamayacak. Ancak başka kuruma görevlendirilirse para alacak, öyle mi oluyor acaba. Yoksa ne demek bu?   
  Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 11. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar aşağıda kamuda çalışan bir arkadaşımızın güzel bir yazısı var. Sorularınızın cevabını buradan bulabilirsiniz...

  Arkadaşlar sanırım birçok arkadaşta bir kafa karışıklığı var.Ben kamuda İSG uzmanı olarak çalışmaktayım ve işyerim tehlikeli sınıfta yer alan,sanayiden sayılan ve yaklaşık 500 işçisi olan bir tesis.Açıklık getirmeğe çalışacağım birkaç husus var.
  1-Eskiden Mevzuata göre İG Mühendisi ve İşyeri Hekimi bulundurma zorunluluğu sanayiden sayılan,50 ve üzeri işçi çalıştıran az tehlikeli,tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan işyerleri için geçerliydi.Kamuya ait olsun özele ait olsun farketmez,o işyeri işçilere İSG hizmetini sunmak zorundaydı.Ama yalnızca İŞÇİ için.Mesela benim tesiste başıma bişey gelse (vardiya mihendisi olarak) ben işçi olmadığım için iş kazası sayılmazdı.İş kazası sayılması için işçinin başına gelmesi gerekirdi.
  2-Şimdi kapsam genişliyor ve işçi tabiri yerine çalışan tabiri kullanılıyor.Yani memur işçi kavramı kalktığı için,örneğin bir okul müdürü(işveren vekili),yanında çalışan öğretmenlerin ve diğer çalışanların işle ilgili güvenlik ve sağlık koşullarını kanunların emrettiği standartlara çekebilmek için İSG danışmanlık hizmetini alması gerekiyor.Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir İG Uzmanı olmadığına göre ya hizmeti dışardan satın alacak ya da Mesela o bölgede bir kamu kurumunda İG uzmanı varsa resmi yazışmalarla falan o uzmanın okulda görevlendirilmesini talep edecek.Kısaca maliyedeki memurun,okuldaki öğretmenin,DSİ’de çalışan işçinin veya memurun ve diğer taşeron elemanlarının oturduğu sandalyenin ergonomik olup olmadığından tutun evinden işyeri servisine bindiği andan işyeri servisinden indiği ana kadar tüm süreçlerde çalışanın güvenli bir ortamda çalışmasından sorumlu olan, ya da bir bilgisayar başındaki memurun göz sağlığını takip eden veya kurumdaki asansörlerin peryodik muayenelerini takip eden,temizlikte çalışan görevlinin kullandığı temizlik malzemelerinin malzeme güvenlik bilgi formlarını,yemekhanede,güvenlikte,temizlik işlerinde veya masa başında görevli personelin işyerinde başına gelebilecek herhangi bir kaza veya hastalığı önleyecek tedbirleri aldırtmaya çalışacak olan,işyerindeki yangın güvenliğini takip edecek olan,acil durum planlarını hazırlayan ve tatbikatlarını yaptıran,yangın söndürme hortumunun bile peryodik muayenesini yaptırıp belgeleyen,yangın tüplerinin düzenli aralıklarla değişimlerinden tutun o işyerinde dışarıdan bir sıvacı veya fayans ustasına yaptırılacak bir tamirat işiyle ilgili bile o kişinin yeterli ehliyete ve gerekli belgelere sahip biri olup olmadığına kadar konuyu ve işi irdeleyen,işyerindeki havalandırmadan tutun bir odadaki fotokopi makinası ,röntgen cihazı veya elektromanyetik alan oluşturabilecek herhangi bir cihazın yaydığı zararlı ışın,toz vs.çalışanlar üzerinde zararlı etkileri olup olmadığını varsa nasıl engelleneceğini ortaya koyacak olan,kazan dairesindeki bakım ve kontrollerin düzenli yapılıp yapılmadığını izleyen bir İG Mühendisi ve İşyeri Hekimi olacak. İG Uzmanlık eğitimi almış olan belgeli arkadaşların çoğu neden bahsettiğimi gayet iyi biliyorlar zaten.Yani İG Uzmanı ne iş yapar kısaca söyleyeyim.O işyerinde bir kişinin başına bir iş gelirse İG Uzmanının ihmali veya gözden kaçırdığı bir şeyden dolayı bu iş olmuşsa İşverenine mahpusta arkadaşlık yapar yok İG Uzmanının bir sorumluluğu tesbit edilememişse İşverenin ve çalışanın herhangi birinin haksızlığa uğramaması için adli makamlara gerekli belge ve bilgileri temin eder.
  3-Tabi kapsam kademeli olarak belli bir sürece yayılmış durumda.Kamudaki memurun İSG hizmetlerinden faydalanması İSG Kanununun yayımlanmasını müteakip 2 yıl sonrasına bırakılmış durumda.
  4- Çalışan sayısına göre her çalışan için harcanması gereken mesai miktarı hesaplanır ve İG Uzmanı ve İşyeri Hekimi minimum o süre kadar mesaiyi o işyerinde geçirmek zorundadır.Örneğin benin kurumda 500 kişi çalışıyor.500*5 dakika 2500 dakika yapar.Bu da toplam 41 saat yapar.Yani ben şu anda tesiste ayda en az 41 saatimi bu iş için harcamam gerekir.Sözleşmeyi daha doğrusu görevlendirme belgesini bu süre üzerinden Çalışma Bakanlığına gönderip onay aldık.Alacağım ücret ise (şuanda alamıyorum maalesef,2014 te almaya başlıycaz.) yaklaşık 600 tl.
  5-Ortalama bir memur ayda 160 saat çalışıyor.Diyelim başka bir kurumda daha görevlendirildim,hatta benim kurum onay verdi ve irili ufaklı 5-6 kurumda görevlendirildim.Hastane,okul,karayolları,dsi,maliye,sağlık ocağı vs.Aylık 110 saatim dışarıda ve içerde bu kurumlarda geçti.Geri kalan 50 saatimi de kurumdaki asıl işim olan Makine Mühendisliği veya Kimya Mühendisliği veya Çevre Mühendisliği falan neyse ona devam edeceğim. Alacağım para 80 saat üzerinden olacak çünkü 80 saatin üzeri ödenmiyor kanunen.yani maksimum 1200 TL falan.
  6-50 çalışan yerine artık yanında iki kişi bile çalıştırsa işveren İSG hizmetlerini çalışanına sunmak zorunda.Risk analizlerinin yapılması,ölçüm ve kontroller,peryodik muayeneler(hem tesisler için hem çalışanlar için),acil durum planları vb.birçok konuda yönetmeliklerin belirttiği talimatları yerine getirmek için İG mühendisi ve İŞyeri Hekimi uzmanlık alanları ile ilgili konularda çalışmalar yapmak ve mevzuata uygun olmayan her durumu İşverene yazılı olarak (defter aracılığı ile) bildirmek ve eksiklikler giderilmediği taktirde de Çalışma Bakanlığına bilgi vermekle yükümlüdür.(Ben bazen ve sıklıkla her deftere yazdığım eksikliklerle ilgili müdürümle ve onun müdürüyle karşı karşıya geliyorum.İmzalamak zorunda oldukları için imzalıyorlar tabi ama her defterle odalarına gittiğimde suratlarını asıyorlar,eski samimi ilişkilerimiz kalmadı artık doğrusu.Eskiden biyere gideceğim zaman müdürden izin istemek sorun değildi,artık aramıza soğukluk girdiği için pek isteyemiyorum da.Beni en rahatsız eden konu da sicil amirim olması.Bu gerçekten de hiç etik değil.Birçok arkadaş deftere yazamayacağı ve imzalatamayacağı bir şey yüzünden,hatta yazıp imzalattığında bunlar işveren tarafından yerine getirilmediğinde Çalışma Bakanlığına Haber vermediği bir şey yüzünden biri kaza geçirir veya ölürse hapis ve tazminat cezalarıyla gündeme gelecek.Bu son yazdığım konu aslında en önemlisi.Bu işe gönül verecek,baş koyacak,dik duracak,eğilmeyecek,41 saat hesaplanmış olmasına bakmadan aslında evde bile bilgisayar başında bu işe mesai harcayacak,gece ve gündüz bu işle uğraşacak arkadaşları aramızda görmek isterim.Hem de çok istiyorum çünkü kendimi gerçekten bazan çok yalnız hissediyorum.Gerçi isgfrm bir nebze bu yalnızlığımı gideriyor.Bizim kurumdan zorla 90 kişiyi eğitime gönderdiler ama sınavı sadece 5 kişi kazandı.Kimse bu işi yapmak istemediği için sınavı geçmedi.
  Ben sınavı geçip de bu işe başladığımda para mara mevzusu yoktu bile ortada.Bu işi yapacak kişi kamuda para için yapıyorsa işi 300-500-1000 lira falan büyük hata eder,bu iş arkadaşlar yalnızca gönül işi,bunu sakın unutmayın.Ha özelde yapacaksan o işi ve para kazanmak istiyorsan gönlünü,yüreğini ve beynini zaten bu işe koymalısın.

  experience   
  uzmancan ve hctargan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica