Haber - ' Bu Ortamda Sağlıktan Söz Edilemez ' | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber ' Bu Ortamda Sağlıktan Söz Edilemez '

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Recep GÜLER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Sağlık emekçileri 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bugün bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir araya gelen emekçiler, sağlık alanında yıkıma neden olan politikaları protesto etti, sorunlarını hatırlattı. "Özgürlük, barış ve demokrasi olmayan bir ülkede sağlıktan söz edilemez" diyen emekçiler, mücadele edeceklerini vurguladı.

  [​IMG]
  Haber Fotoları: Orjinali İndir (Genişlik: 2592px, Yükseklik:1728px)
  Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2014 Cuma, 13:24

  İSTANBUL- Türk Tabipleri Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği, SES, Dev Sağlık-İş, Türk Hemşireler Birliği, Ebeler Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, TÜMRAD-DER ve TMRT-DER, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla sağlıkta yaşanan "dönüşüm" politikalarını protesto etmek ve hakları için bir günlük greve gitti.

  Sağlık emekçileri, İstanbul'da Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir araya geldi. Çapa Tıp Fakültesi çalışanları hastana bahçesi içerisinde yürüyüş yaptı. Cerrah Paşa Hastanesi çalışanları ise hastane önünde toplanarak Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yürüdü. Yürüyüşte, "Susma haktır sağlık haktır", "Sağlıkta dönüşüm ölüm demektir", "Angarya çalışmak istemiyoruz", "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk", "Berkin Elvan 15'inde bir fidan", "Hırsız var, katil var" sloganlarını attı. Sağlık emekçilerine hastalar ve hasta yakınları da alkışlarla destek verdi.

  Yürüyüşün ardından sağlık örgütlerinin temsilcileri konuşmalar yaptı. Türkiye'de sağlık emekçilerinin onurlu bir mücadele verdiğini söyleyen İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, "Gezi direnişinde yaşadık. Bununla onur duyuyoruz. Nerede sağlık hizmetine ihtiyaç varsa orada olacağız. Ne cezalar, ne soruşturmalar ne de hapisle korkutma girişimleri bizi bu onurlu görevimizi yerine getirmekten alıkoyamayacak" dedi.

  14 Mart'ın nitelikli sağlık hizmetinin bir simgesi olduğunu kaydeden Çerkezoğlu, "14 Mart aynı zamanda işgalcilere karşı dik duruşun simgesidir" dedi, Beyazıt katliamında yaşamını yitirenleri andı.  'ÖZGÜRLÜK, BARIŞ, DEMOKRASİ YOKSA SAĞLIKTAN DA BAHSEDİLEMEZ'


  Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Özdemir Aktan, sağlık hizmetinin sorunlarının çığ gibi büyüdüğünü ve artık içerisinden çıkılamayacak bir hale dönüştüğünü söyledi. "Artık hastalarımız hizmet alamıyor. Hekimler mesleklerini icra edemiyor" diyen Aktan, bugün "İyi hekimlik yapmak istiyoruz" şiarıyla alanlara çıktıklarını hatırlattı. Güvenli gelecek, çalışma koşulları istediklerini söyleyen Aktan, şiddetin olduğu bir ortamda hekimlik yapılamayacağını vurguladı. AKP'nin "Sağlıkta dönüşüm" adı altında uyguladığı politikalar nedeniyle sağlık emekçilerine yönelik şiddetin arttığını söyleyen Aktan, "Güvenli iş ve ücret de istiyoruz. Hastalarımıza iyi hizmet vermek istiyoruz" dedi.

  TTB olarak bugüne kadar biber gazının insan sağlığı bakımından tehlikeli olduğu yönünde uyarı yaptıklarını hatırlatan Aktan, "Berkin Elvan, Can Buraklar ölsün istemiyoruz. Özgürlük, demokrasi barış yoksa o ülkede sağlıktan da bahsedilemez."

  İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören, tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramı Haftası'nı kutladı. Gören, şunları söyledi: "12 yıldır sağlık sistemi dönüştürüldü. Evet, bir devlet salık hizmetini dönüştürmeli. Ama daha iyi bir hizmet için bu yapılmalı. Torba Yasa ile 75 milyon kişi küresel sermayeye müşteri yapıldı, iyi hekimlik yok edildi. Ne olursa olsun, buna izin vermeyeceğiz. Meydanlarda olmaya devam edeceğiz."

  Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Taner Yücel, "Hekimiz, insanların sağlıklı yaşaması için çalışıyoruz. Kimseden emir almayacağız, beklemeyeceğiz" dedi.

  Asistan hekimler adına Coşkun Canavar konuştu. 20 bine yakın asistanın ülkenin dört bir yanında sağlık politikaları nedeniyle ortaya çıkan sorunları ve sağlık iş yükünü omuzladığını söyledi. Canavar, "Sağlıkta yaşanan şiddettir. Sağlık sistemi tüm angaryası, şiddetiyle omuzlarımızda. Ücretsiz, ulaşılabilir sağlık ve daha iyi iş koşulları için mücadelemizi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

  Sağlık örgütleri adına SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, basın açıklamasını okudu. "Her yer hırsızlık, her yer yolsuzluk, rüşvet, her yerde çürüme kokusu" var diyen Erol, Gezi isyanı sırasında polisin attığı gaz bombası kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu yaralanan ve geçtiğimiz gün yaşamını yitiren Berkin Elvan'ı kaybetmenin acısının hala yüreklerinde olduğunu söyledi. Berkin'i uğurlayan yüz binlerce kişiye yönelik polis saldırısını hatırlatan Erol, "Bir çocuğun yasının tutulmasına dahi izin vermemek insanlığın bittiği yerdir" dedi. Erol, "'Ustalık' dönemini yaşayan hükümetin ülkemizi getirdiği yer burasıdır" dedi.  '14 MART TIP BAYRAMI MI?'


  14 Mart'ın Tıp Bayramı Haftası olduğunu hatırlatan Erol, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tıp mı bıraktınız? Hangi derdimizi söyleyelim. Böylesi bir ortamda nasıl sağlık hakkından, hekimlikten, hemşirelikten söz edelim?"

  Erol, sağlık hakkının, her insan için doğuştan gelen bir hak olduğunu vurguladı, mesleklerini özgürce yerine getirmek, ayrımsız herkese hak ettikleri hizmeti sunmak ve kendi haklarını da kullanmak istediklerini kaydetti.

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun gözlerinin önünde tüm dünyanın tepkisini çeken polis şiddetine, insanların öldürülmesine "dur" diyemediğini, kimyasal gazların böylesine ölçüsüzce kullanılamayacağını söylemediğini hatırlatan Erol, "Müezzinoğlu bunun yerine hekimlere, tabip odalarına, mesleklerinin gereğini yerine getirenlere soruşturma açmış, sağlık çalışanlarını hapse atacak yasalar çıkarmıştır." Müezzinoğlu'nun bugünkü eylemlerinden dolayı sağlık emekçilerini "halkın sağlığının önünde engel çıkarmak"la suçladığını hatırlatan Erol, kendileri bakımından Sağlık Bakanlığı'nın ve mevcut sağlık politikalarının güvenilirliği ve inandırıcılığının kalmadığını kaydetti.

  Erol, sağlık çalışanları olarak bu ülkenin diğer halkları gibi umutsuz, geleceklerinden kaygılı ve öfkeli olduklarını söyledi, "Böylesi bir ortamda sağlıktan söz edilemez" denildi.


  http://etha.com.tr/Haber/2014/03/14/emek/bu-ortamda-sagliktan-soz-edilemez/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica