Haber - Bozkır: Fizik Mezunu Iş Güvenliği Uzmanı, Betondan Ne Anlar? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Bozkır: Fizik Mezunu Iş Güvenliği Uzmanı, Betondan Ne Anlar?

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Bozkır: Fizik Mezunu İş Güvenliği Uzmanı, Betondan Ne Anlar?

  Soma faciasından sonra yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu tartışılmaya başlandı.

  1.jpg

  Manisa'nın Soma ilçesinde 301 kişinin hayatını kaybettiği maden kazası sonrası 30 Haziran 2012’de yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu tartışılmaya başlandı. Kanun kapsamında 250 binin üzerinde iş güvenliği uzmanı ile yüzlerce ortak sağlık güvenlik birimi (OSGB) hizmet verirken sektör milyonlarca liralık hacme ulaştı. Birlik İş Güvenliği Enerji İşçi ve Çevre Sağlığı Eğitim Araştırma Derneği (BİR-DER) Başkanı, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Abdullah Bozkır ise fen edebiyat fakültesinin biyoloji, fizik ve kimya bölümünden mezun olanların iş güvenliği uzmanı olduğunu belirterek, "Fizik mezunu ne anlar iskeleden, betondan, kömürden." dedi. Bozkır, Soma’daki facianın ahlaki sorundan kaynaklandığını savundu.

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu kapsamında 40’dan fazla yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini belirten BİR-DER Başkanı Abdullah Bozkır, sektördeki iş güvenliği uzmanı ve OSGB’lerin ticari hacminin milyonlarca lirayla ifade edildiğini söyledi. Bozkır, şunları kaydetti: "Bu durumda sektör büyürken ters orantılı olarak is kazalarının ve meslek hastalıklarının azalması gerekirdi. Ancak bu kadar kanun ve mevzuata rağmen sıkıntılar hep aynı. Neden peki? Daha önce de defalarca ifade ettiğimiz gibi kağıt üzerinde ne kadar mükemmel olursa olsun uygulayıcı olan insan faktörü çok önemli. İnsan makine madde değil manevi boyutu olan bir varlık. Ahlaki ve vicdani gelişimini tamamlamamış insan inşaat mühendisi olunca demirden çimentodan çalar, binalar çöker, insanlar ölür. Hekim olur organ mafyasına çalışır. Çünkü sadece haz için yaşar. Allah’tan korkmayandan Allah’a sığınmak gerek. Neden bunları söylüyoruz; ‘bir musibet bin nasihatten iyidir’ diyoruz .Her yıl kayıtlara girmeyen ölümlü iş kazaları olmakla birlikte yaklaşık bin kişi hayatını kaybediyor. Ancak 1000 musibetten bir nasihat almıyoruz."

  ŞİMDİ BİRBİRİMİZİ SUÇLUYORUZ AMA MAHŞERDE HALİMİZ NE OLACAK?, İŞÇİLER EĞİTİM ALDI MI?

  Soma faciasından sonra herkes birbirini suçlamaya başladığına dikkat çeken Bozkır, "Olaya ‘Kader’ dedik, ‘kaza’ dedik. Ancak şunu unutmayalım kazada kadere de çarpık bir anlayışla bakarsak ‘Hz. Hüseyini Kerbela’da şehit eden Yezid gibi, ‘bu onların kaderiydi, Allah böyle istedi böyle oldu’ diyecek sapıklığa doğru gideriz. Birileri kalkıp ‘Din toplumun afyonudur’ (Karl Marx) dediğinde söyleyecek sözümüz kalmaz. Şimdi birbirimizi suçlayalım peki mahşerde sucu kimin üzerine atacağız. Şimdi şu soruları soralım.Kanunda belirtildiği gibi; Soma’da çalışan ve diğer madenlerde çalışan madenciler gibi en 32 saatlik mesleki eğitimi aldı mı? İşçilerin işe alınırken ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir sağlık raporları var mıydı? İşçiler, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ise başlamadan önce verildi mi? Acil durum planları yapıldı mı? Acil müdahale konusunda gerekli eğitimler verildi mi? Yeterince kişisel koruyucu donanım var mıydı? Peki her şeyi hakkıyla yaptınız mı, vicdanen rahat mısınız?. Şimdi bazıları bu sorulardan rahatsız olabilir. Rahatsız edebiliyorsak ne mutlu bize. Yıllardan beri söylüyoruz; fahri iş müfettişliğinin getirilmesi faydalı olacaktır." diye konuştu.

  BİYOLOJİ MEZUNU NE ANLAR BETONDAN?

  İş güvenliğinde branşlaşma gerektiğini anlatan OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Baş Denetçisi Abdullah Bozkır şöyle devam etti: "Avrupa Birliği (AB) ortalamasını yakalayayım diye önüne geleni iş güvenlik uzmanı yapamazsın. Fen edebiyat fakültesinin biyoloji bölümü fizik kimya bölümü mezunu ne anlar iskeleden betondan, kömürden, madenden, makineden.Dünyanın her yerinde trafik kuralları aynı yeşil geç, kırmızı dur, hız sınırı vs. Ülkemizde de aynı ancak trafik kazalarında da sıkıntılıyız.İmanımızı ahlakımızı sorgulamamız haz için değil hak için yaşamamız gerek aksi takdirde dünyanın gelmiş geçmiş en gelişmiş mevzuatını da koysanız işlemez."

  Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-bozkir-fizik-mezunu-is-guvenligi-uzmani-betondan-6052739/


   
  zenecox ve Oğuzhan YAVUZ bu yazıya teşekkür etti.
 2. Oğuzhan YAVUZ

  Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi


  Şimdiye kadar ............yetmedi galiba Birlik İş Güvenliği Enerji İşçi ve Çevre Sağlığı Eğitim Araştırma Derneği (BİR-DER) Başkanı, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Abdullah Bozkır...........

  Sen mevzuatı düzgün oluşturulmamış , önüne gelene A sınıfı belge dağıtılmış, ilk okul çocuklarının bile geçebileceği derece bir sınav yapılan ülkede kalkmış Fizik, Kimya, Biyoloji mezunları ondan bundan anlamaz diyorsun...

  Soruyorum....... SOMA da yapılan denetlemelerde.... Madem bir eksiklik yoktu neden bir facia yaşandı...... ! KuSURSUZ denetleme yapan MÜFETTİŞLER... NERDE !

   
 3. Havva K.

  Havva K. TÜİSAG Üyesi

  Soma faciasının 3. Gunünde basın toplantısı düzenleyen soma maden işletmesi A.ş,işletme müdürü Akın Çelik ;"20 yıllık maden mühendisiyim ,15 yıllık is guvenligi uzmaniyim,hicbir eksiğimiz yoktu , hersey 3-5 dakikada oldu dedi.
  Ayrica 9 tane isg , 3 tane is yeri hekimi olan bir madende ben biyoloji mezunu isg uzmanının çalıştığını düşünmüyorum . İş kazalarının sebebi isg uzmanının mesleğinden mı yoksa özgür olmayışından mı kaynaklanıyor ? En önemli sorunun bu olması gerekir bence...

     

   
 4. Dündar CANBEYLİ

  Dündar CANBEYLİ TÜİSAG Üyesi

  Maden de çalışacak isg uzmanının kesinlikle maden mühendisidir.Maden firmaları isg uzmanını özellikle Maden mühendislerinde seçiyorlar diye biliyorum. Ayrıca İSG uzmanlığında mesleki bölüm öne çıkarsa İnşaat müh. ve Makina mühendisi uzmanların kimseye ekmek yedireceğini de sanmıyorum.

   
 5. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  Dernek başkanının beyanatı Soma katliamını açıklayamaz; ne alaka olayı fen fakültesi mezunu igu larla ilişkilendirmek. Madende fizik,biyoloji mezunu igu mu var? Soma faciasının iş güvenliği ile ilgisi yoktur (!) O madende insanlar köle düzeninde fizyolojik varlıklarını sürdüremez hale gelmişler. Soyunma yerleri her şeyi anlatıyor; daha girişte 1800'lü yılları yaşıyorsunuz. Sosyal güvenlik çözülmeden iş güvenliği çözülemez. Bu maden defalarca denetlenmiş devlet tarafından. Son denetim raporunda olumsuzluk yok deniyor. Faciada asli sorumlu devlettir, görevini yapamamıştır. Yaptırıma sahip devlet gerekeni yapmıyor, biyolog-fizikçi tartışması yapılıyor, konu özünden saptırılıyor.

  Ayrıca fizik, en temel pozitif bilimdir. Statiği, mukavemeti nasıl hesaplıyorsun? Fizik bilmeyen nasıl mühendis olur?

     

   
  Hanzadem, ayşegül d., zenecox ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. muratts

  muratts TÜİSAG Üyesi

  fizikçinin betondan anlaması gerekmiyor..her işi iş güvenliği uzmanına yükleyemezsiniz.

  madem madenlerde maden mühendisi çalışacak,trafodan kaynaklı bir arızayı nasıl tespit edecek..çağımızın en önemli buluşu elektrikken ve hemen her şey elektriğe bağlıyken,kimyasal üretim yapan yerlerde kimya mühendisi,madenlerde maden mühendisi çalışsın demek doğru bir tespit değil.
  fabrika kimyasal madde üretse de maddenin üretim sürecinde makina ve elektrik baş rolü oynuyor..demek ki bu işlere ekip olarak bakılması gerekiyor.

   
 7. halil turkmen

  halil turkmen TÜİSAG Üyesi

  Tek kelime yazacağım'SAÇMALAMIŞ'
   
  OmerBaglar, alifizik10, zenecox ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. İlkay BALBAŞI

  İlkay BALBAŞI TÜİSAG Üyesi

  Basiretsiz insanın basiretsiz açıklaması! O zaman inşaat mühendisi, makine mühendisi vb. ne anlar kimyasal riskten, biyolojik riskten, fiziksel riskten. Bunun sonu uzar gider. Önemli olan el birliği ile çözüm bulmak. Daha yetkin uzmanlar yetiştirmek gerekiyor.   
  OmerBaglar, alifizik10, ayşegül d. ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. Barış Şenoğul

  Barış Şenoğul TÜİSAG Üyesi

  Saçma sapan bir açıklama. Maden ve inşaatta branşların tercih sebebi olmasını anlayabiliyorum, önemli de. Ama açıklamanın üslubu ve geri kalan içeriği saçma sapan.

     

   
  alifizik10, mehmet raşit yüksel ve OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
 10. AYHAN YÜZYIL

  AYHAN YÜZYIL TÜİSAG Üyesi

  Bu açıklamalar gerçekten sadece kusuru başka yönlere çekip ilgi odağını farklı yerlere getirmekten öte değildir.Ben bir biyoloji mezunu olarak kendime hedef koymuşum ve en iyi iş güvenliği uzmanı olmak için.Evet sektörel bazda düşünürek hareket etmek doğru olabilir.Birçok yerin birçok teknik alt yapısı var.Oturup yönetmeliği çalışırsın tüzüğe bakarsın diğer firmalar bunu nasıl yapmış araştırırsın ondan sonra bir donanım kazanırsın.Sen kalkıp iş güvenliği uzmanlarına çamur atacağına ahlaktan bahsedilmiş,mangal partisi yapan İş müfettişlerine sor hesabı.Birde tabi şu konu var ben işverenden maaşını alan biri olarak eğer aksi bir durum görürsem çsgb bildir deniliyor.Tamam bildiriyim ancak benim oradaki akibetim ne olacak.Biz bu işi iş verenleri ispiyonlamak için yapmıyoruz ki.Biz bu iş için isg kültürünü sağlamaya çalışıyoruz.İş güvenliği uzmanlarına laf söylenene kadar orada işlenen madenden bugün haber almış gibi konuşmak yerine yerinde habersiz anlık baskınlar yap.İşcilerle konuş.Sadece iş verenlerle konuşur ve komik rakamlarla ceza kesersen bu iş sadece yasadan ibaret kalır arkadaş.   
  alifizik10, OGÜN. ve İlkay BALBAŞI bu yazıya teşekkür etti.
 11. chemistable

  chemistable TÜİSAG Üyesi

  Pozitif ve temel bilimler den bihabersin tek kelimeyle saçmalamışsın...yorum yapmaya degmez   
  alifizik10, ayşegül d., Ersin K ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. AYHAN YÜZYIL

  AYHAN YÜZYIL TÜİSAG Üyesi

  bana mı yukardaki yazıyamı yazdınız yorumu anlayamadım ?

   
 13. chemistable

  chemistable TÜİSAG Üyesi

  Yukarıda ki yazıya yazdım....:)
   
 14. AYHAN YÜZYIL

  AYHAN YÜZYIL TÜİSAG Üyesi

  eyvallah.Şuan hangi sektöre bakıyorsunuz hocam?

   
 15. İbrahim KILINÇ

  İbrahim KILINÇ TÜİSAG Üyesi

  fizik mezunu betondan eğitimini aldımı bal gibi anlar. biyoloji mezunu eğitim aldımı bal gibi anlar.
  mühendis atom karınca mı. o herşeyden ne anlıyor. makina mühendisi neden sucuk imalathanesinin risk analizini yapıyor.
  peki neden gıda mühendisi inşaatta risk analizi yapıyor. böyle giderseniz işin suyu çıkar. bu tür saçmalık yerine daha iyi nasıl eğitim verebilir bunu bilmek lazım. alan çok geniş. mutlaka biri diğerinden ne anlara gelir. bu olmaz arkadaşlar. bindiğiniz dalı kesmeyin.   
 16. İbrahim KILINÇ

  İbrahim KILINÇ TÜİSAG Üyesi

  peki çalışma bakanlığında müfettişlik yapmış iş müfettişi betondan ne anlar işletmeci vs. neden mevzuat yazarken kendilerini direk A sınıfı iş müfettişi yaptılar. suyun başını önce tutanlar işini yürütüyor arkadaşlar. bunlar hep boş. öyleyse okulu öğretmen kökenli olmayan denetlemesin. hastaneyi doktor kökenli olmayan denetlemesin. ne anlar mühendis sağlık mağlıktan mı diyeceğiz şimdi yani. bırakalım bunları bence.

   
  alifizik10, ayşegül d., Ersgur ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. JKAHRAMAN

  JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

  Kendini geliştirme kapasitesi olan , araştırmaya açık her mühendis veya fizik, kimya veya biyoloji mezunu arkadaş herşeyden anlar, yeterki o azme sahip olsun, artık bu sen bu işi yapabilirsin yok sen yapamazsın kavgalarını bırakınız ne iş yapıyorsanız yapın , en iyisi olmaya çalışın bence başarının anahtarı bu düşüncelerime katılan ?

   
 18. şen

  şen TÜİSAG Üyesi

  mevcut mevzuatı ve verilen eğitimi iyice kavrayan herkes bu işi yapabilir.yeter ki baştan savmasın

   
  alifizik10, İlkay BALBAŞI, erol g ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  betondan, iskeleden anlamayan fizik mezunu inşaatta veya madenden anlamayan kimya mezunu madende elbette iş güvenliği uzmanlığı yapamaz, yapmamalı fakat bu temel bilimleri bilmeyen mühendiste hiçbir yerde iş güvenliği uzmanlığı yapamaz, yapmamalı.

  bence konuyla alakasız kişiler eleştirileceğine sözde bu kadar tecrübeli mühendislerin olduğu madende nasıl böyle bir facia yaşandı bunları dikkate almak lazım. kimin neden anlamadığını masaya yatırırsak işin içinden çıkamayız.

  yüksek CO uyarısını muhtemelen bir kimyager veya kimya mühendisi farkına varabilmiş olsaydı bu facia yaşanmayabilirdi. orada kimin uzmanlık yaptığını bilemiyoruz fakat yüksek ihtimal biyolog, kimyager, fizikçi pozisyonunda uzman olmadığı düşünmekteyim. dünyadaki uygulamalara bakarsak teknik bilimlerle akalası olmayan kişilerin iş güvenliği uzmanı olabildiğini görebilirsiniz. saçma sapan alakasız terbiye sınırlarını aşan bir yazı olmuş.

   
  OmerBaglar, erol g, İlkay BALBAŞI ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. muratts

  muratts TÜİSAG Üyesi

  madenin kurgusu yanlış en başta..CO veya diğer gazların izlenmesi işin başka bir boyutu..madenin giriş çıkış galerileri yetersiz ve faciaya davet çıkarır nitelikte yapılmış görüldüğü kadarıyla.. bir mimar bu tür bir faciayı mevcut plandan görebilirdi diye düşünüyorum..
  trafonun olduğu bölge tüm madenin geçiş bölgesi..burada trafodan kaynaklı da olmayan başka sebepli bir yangının tüm çıkışları dumanla kapatacağı aşikar görülüyor..bu nasıl hesaba katılmamış anlaşılır gibi değil..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica