Böyle Şey Olur mu..

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Musa Kıransoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar sizlerinde karşılaşabileceği türden bir soruyla karşılaştım. Bu konu hakkında bie yorum yapamadım. Sizlerin yorumlarını acil bekliyorum.

  Bir uzman arkadaşımız bir A firmasında mühendislik yapıyor. Bu arada B firmasından arkadaşın uzmanlık belgesi olduğunu bildiklerinden dolayı Eğitim ve Risk değerlendirmesi yapmasını istiyorlar. Bu arkadaş bu teklif edilen konu karşışında ne yapmalıdır. Yasal mevzuatta bu durumu açıklayıcı bir yaklaşım var mıdır.? Risk değerlendirmesi veya eğitim için bir sözleşme yapmasına gerek var mıdır. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum . İyi çalışmalar diler acil yorumlarını bekliyorum


   
 2. uğur öz

  uğur öz TÜİSAG Üyesi

  yapabiliosa daha fazla firmadada çalışabilir ama sıkıntısı artar hangi birine bakacakki?eger baktıgı firmalar sıkıntılı yani ağır işlerle uğraşmıosa yapsın derim ...

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 3. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  uzman arkadaş kendi firmasıyla uzman olarak sözleşmeli mi?

     

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 4. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Uzman arkadaş çalıştığı firmada mühendislik yapıyor ,yani uzmanlıkla alakası yok.
  Ugur bey sizin yorumunuz için bence yapabiliyorsa yapsın demek dogru olmaz. Nedeni ise zaten iş Güvenliği Bir taraftan da kanuni boyutunu uygulamaya çalışmaktır.Tam zamanlı zaten baska bir firmada çalışıyor nasıl oluyorda orada çalışırken başka başka (gani gani ) firmaya bakabilir.
  Zaten bu arkadasın zamanı olmayacak.
  Eğitim vermek istese hafta sonuna getirecek .
  Eğitim çalışma süreleri içerinde olmayacak
  Çantacı tabirinden ileriye gitmeyecek
  Bunun gibi o zmaan bir sürü firma alalım boşuna günlerimi doldurmayalım . gibi uygunsuzlukların olacagı kanaatindeyim. Yorumlarınız için teşekkür ederim . Sadece merak ettiğim bu eğitim ve Risk değerlendirmesi yaptıgı zaman getirisi çok mu yüksek ki insanlar bazen yasal byutun dışına çıkma geregi duyuyorlar.
  SORUYORUM EĞİTİM+RİSK DEĞERLENDİRMESİ = ?....TL

   
 5. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  ben soruyu anladığım kısmıyla cevaplayım.

  eğitim verecek kişi sertifikalı uzmansa, eğitim verir yasal olarak da sorun çıkmaz. sonuçta kanun uzman eğitim verebilir, sertifika verebilir diyor. fatura kesilcek, sözleşme yapılacak, şu fiyatta olacak, şurada çalışan veremez demiyor.
  sadece eğitim ver. sınav yap geçenlere sertifika ver diyor. bu yetkide a,b veya c uzmanından herbirinde var.

  başıma gelen olay; sertifikam olmadığı için eğitim veriyorum ancak yasal onaylı olmuyor bu. bizde bir tanıdık uzmana rica ettik, uzman başka bir şehirde OSGB de çalışan görünüyor. bizimle geldi eğitimleri verdi, resimler çektik (ispat için) , imza aldık, sınav yaptık, geçenlere sertifika verdik.

  ücret konusu ise, gerçekten durum biraz farklı olduğu için herhangi bir fatura falan kesilmedi, ücret aldı mı, ne aldı bilmiyorum, orada farklı bir durum vardı. spontan gelişen olaydı.

  sonuçta; biz yasal eğitim verdik mi verdik, fatura, çalışma saati(mesai saati içinde ise) vb, olayları bakanlığı ilgilendirmez, olsa olsa vergi dairesini ilgilendirir, zaten kaçak-göçek bir durumda yok.

  şu var bu olay dediğiniz gibi çantacılıktan öte gitmez.
  çalışma süresi ise ayarlanabilir. yani uzman işinden izin alır, veya çalışma saatleri çakışmıyordur, kaldı ki misal cumartesi işçileri getirip mesai gösterirsen çalışma süresinde eğitim verilmiş olur.

  şimdi bu şekilde yazdım diye ben olayı savunmuyorum, sorduğunuz soru daki durumlar kanundaki 50 ifadesini vb. durumları, türk usulu aşmaktır. halbuki kanun istiyor ki (bakanlık asla istemiyor) 50 üstü çalışanı olan yerler uzman çalıştırsın, çok maliyetli de olmasın diye uzman birkaç yerde çalışıp maliyet de bölünsün. ülkemiz ise harele-gürele bir ülke olduğu için bunu alttan alıp üstten çıkıp nasıl çeviririz derdinde.


  olayın diğer boyutuna bakarsak;
  normal çağırsaydık uzmanı eğitim:150 kişiye (3000TL, farklı zamanlarda)+ risk(2bin)
  5bini bulur.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica