Soru Boyahane Nasıl Olmalı?

Konu, 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' kısmında kübraeraslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kübraeraslan

  kübraeraslan TÜİSAG Üyesi  metal parçalar işleyen bir firmada küçük parçaların boyanması adına uygun bir boyahane yapma düşüncemiz var. ancak işveren saç metalle iş yeri ortamından ayrılmış olan yeri boyahane yapmak istiyor. tam kapalı bir sistem değil. bu boşlukları köpükle kapatsak metal saç levhalara da topraklama yapsak buradan boyahane olabilir mi? ayrıca bu boyahane çok çok nadir kullanılacak. çevre açısından kapasite raporunda görüldüğü için ve ufak parçaların çok nadir boyanması için yapılacak bir boyahanedir.


   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 2. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Bence köpük(polimer) gibi yanıcı malzemenin kullanılması doğru olmaz.Tek önlem de sacların topraklaması olamaz bence.Havadan ağır boya kullanılacağını düşünürsek, alttan emiş yapan bir baca ve hava sirkülasyonunu sağlaması için boyacının nefes yolunun altında kalacak şekilde bir baca daha yapılmalı.Bacalar exproof ve topraklamaları olmalı.boya tabancası veya başka elektrikli v.s. bir aparat kullanılacaksa, bu aletlerin de topraklaması olmalı.Aydınlatma lambası ve açıp-kapama anahtarının da exproof olması gerekli.
  Aklıma gelenler bunlar, kolay gelsin.Ama sac yerine yalıtkan yanmaz malzemeyle kaplanması en güzeli.

   
  erkanersoy, kübraeraslan ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 3. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Boya işlemi az yapılsa bile, havaya emisyon olacağı için ölçüm yapılması ve hatta çevre izin kapsamının belirlenmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden uygunluk yazısı alınması gerekebilir.

     

   
  zeyno06, erkanersoy, kübraeraslan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle cevre izinlerinizi almanız lazım Bu işlem de oldukça zor bir süreç taşere edin derim

   
  erkanersoy ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 5. kübraeraslan

  kübraeraslan TÜİSAG Üyesi

  Selcen hanım söylediklerinizin tamamını uygulayacağız zaten havalandırması ve aydınlatmaları exproof özellikte olacak. ancak bu boyahane için fabrikada yer bulunmamaktadır. sadece saç levha ile ayrılmış ufak bi alan bulunmaktadır. aslında asıl amaç burda boya yapılması da değil. kapasite raporunda görünüyor ve çet raporu alınacak bu yüzden uygun bir boyahane yapmak istiyoruz. yapmışken ufak parçaların boyanması işlemini de yürütmek istiyoruz. benim kafama takılan bu saç levhayı nasıl koruyabiliriz? bu boşlukları nasıl kapatabiliriz. bunları yıkıp yerine duvar örmekten başka bir çıkış yolumuz var mıdır acaba?

     

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica