Bilgilendirme Boyahane - Cilahane Işletme

Konu, 'Çalışma Ortamı ve Düzeni' kısmında muratevlice tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. muratevlice

  muratevlice TÜİSAG Üyesi  Mobilya üretim ve işleme sektöründe yapılan tüm işlemlerde karşımıza farklı mesleki riskler çıkmaktadır. Mobilya sektöründe iskelet yapımından satışa hazırlanması aşamasına kadar birçok ara işlem basamağı vardır. Mobilya imalat (ahşap), boya, döşeme işleri bunlar arasındadır. Bu işler sırasında çalışan kişiler çeşitli reçine, boya, lak, pigment, çözücü ve bağlayıcılar, yapıştırıcılar, ağaç tozu gibi sağlık ve güvenlik açısından risk oluşturan kimyasal maddelere maruz kalmaktadırlar. Karşılaşılan mesleki risklerin birçoğu fiziksel ve ergonomik olmakla beraber, boyahanelerde karşımıza kimyasal riskler çıkmaktadır.
  Küçük ve orta ölçekli işletmelerde ortaya çıkan kimyasal tehlikelerin kontrol altına alınabilmesi maliyeti yüksek yatırımlar getirmektedir. Üreticilerin oluşan kimyasal risklerin farkında olmaması veya alınacak önlemlerin yüksek maliyetleri sebebiyle yangın, patlama gibi iş kazaları veya akciğer, deri hastalıkları, kanser gibi mesleki kaynaklı hastalıklar mesleki riskler olarak karşımıza çıkmaktadır.
  Boya veya cila uygulaması yapılan atölyelerde kullanılan kimyasal maddelerin büyük bir kısmı, iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli riskler taşımaktadır. Bu riskleri kontrol edebilmek için ve çalışanların sağlığına, güvenliğine geri dönüşü olmayan zararlar vermemek için bu atölyelerin işletmeye alınmadan önce aşağıdaki önlemleri uygulaması istenir.


   

  Ekli Dosyalar:

  ay_iz, GÖKMEN_0421 ve erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica