Bilgilendirme - Boya Imalatinda Hastaliklar Ve Tehlikeler | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Boya Imalatinda Hastaliklar Ve Tehlikeler

Konu, 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  BOYA İMALATINDA HASTALIKLAR VE TEHLİKELER
  Boya imalatında, yoğun olarak sentetik maddeler kullanılır. Sıvı, toz veya buhar halde bulunabilen bu maddeler insan sağlığına son derece tehlikeli olabilmektedir. Çözücüler, incelticiler, pigmentler, reçineler insan sağlığına önemli hasarlar verebilirler.
  Poliüretan reçinelerle kullanılan izosiyanatların zehirli dumanları kimyasal pnömonite* ve ciddi astım* rahatsızlıklarına neden olur. Bir kere bu dumanlara duyarlı hale gelen kişi bundan sonra iş değiştirmek zorundadır. Aynı tehlike formaldehit reçineleri ile çalışırken de mevcuttur. Boya, üretilirken de oldukça yüksek miktarlarda stiren buharı kullanılmaktadır. Bu da yukarıda sayılan hastalıklara neden olmaktadır. Klorlanmış Hidrokarbonlar gibisolvanlar sektörde sıkça kullanılmaktadır. Bunların solunması da ciddi tehlikelere yol açabilir ki bunların içinden önemli olanlarından birisi narkoz*dur.
  Kurşun ve kurşun bileşikleri, boya üretiminde oldukça sık kullanılırlar. Kurşun buharı, toz ve bileşimleri sağlığa son derece zararlıdır. Belirli değerlerin üstünde sunuk kalınması -ki bu solunum, cilde temas veya yeme-içme yoluyla olabilir- kişiyi hasta eder. Bu nedenle kurşun zehirlenmesi* görülebilir. Boya imalatında kullanılan nitrik asitler ile kurşunun yaptığı bileşikler de ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Kurşun, ayrıca kan basıncında da ani değişmelere neden olabilmektedir.
  Boya imalatında klor da yoğun olarak kullanılmaktadır. Klor, oldukça keskin kokulu ve yanmayan ve ayrıca havadan ağır bir gazdır. Astım ve bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Nefes almakta zorlanma gibi akut rahatsızlıklar olduğunda hemen en yakın sağlık merkezine gidilmelidir.
  Krom ve bileşikleri de boya imalatında sıkça kullanılır. Alkalikromat ve bileşiklerinin buharı ve tozu son derece tehlikelidir. Solunum yollarını tahrip edebilir ve ağır yanmalar meydana gelebilir. Ayrıca tozların açık yaralardan içeriye girmesi de, egzema* gibi cilt hastalıklarına neden olur.
  Boyalarda ve parlatmak için kullanılan verniklerde, metanol adı verilen kolay buharlaşabilen sıvı bir madde kullanılır. Çok tehlikelidir, çünkü yanıcı ve daha da önemlisi hava ile karışımı patlayıcıdır. Solunum yollarında ve gözlerde iltihaplanmaya ve yanmaya neden olabilir. Yeme-içme yoluyla vücuda girmesi sonucunda, mide ve barsak yollarında önemli sorunlara yol açabilir. Belirli bir miktardan fazla sunuk kalmak, körlüğe bile neden olabilir.
  Bu tehlikeli kimyasallara sunuk kalmak yanmalar, nefes darlığı, mide bulantısı, baş ağrısı, görme bozuklukları gibi aniden kendini gösteren hastalıklara neden olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, aniden kendini göstermeyen hastalıklar da birikim yoluyla sonradan ortaya çıkabilmektedir.
  Ayrıca boya endüstrisinde çalışanlar, akciğer kanseri* ve lösemi* gibi risklerle karşı karşıyadır.
  Benzen, metanol, asbest, oksalik asit, krom, klor ve katran gibi maddeler kansere neden olabilmektedir.
  Kaynak: http://www.isguvenligi.net


   
  Erdal_isg teknikeri bu yazıya teşekkür etti.
 2. naktas

  naktas TÜİSAG Üyesi

  hangi tetkikler isteceneği yazılmamış

   
 3. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Böyle bir imalattaki arkadaşın,
  akciğer,
  kan ile ilgili bütün testler,
  solunum testi,
  alerji testi,
  idrar testi,
  olumsuz bir durumda ise ,gerekli görülmesi halinde başka bölümde çalıştırılması sağlanmalıdır.
  kolay gelsin,

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica