Soru : Boş Oksijen, Asetilen, Kaynak Tüpleri Patlama Riski

cİSG

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,

Boş oksijen, kaynak tüpleri nasıl depolanmalı yada ne yapılmalıdır?

levo03

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadasım depo tarzında güvenlı bı yer yaptırman lazım bende dun yaptırmaya basladım
hatta denetımden gecmıs bı fırmanın tup yerının fotolarını cektım ekte bakabılır bun gıbı bırsey yaptırabılırsın
unutmadan tasıa için arabada al veya yaptır sana kalmıs SDC10520.JPG SDC10517.JPG SDC10520.JPG SDC10520.JPG SDC10517.JPG SDC10520.JPG SDC10517.JPG

Ekli dosyalar

• SDC10518.JPG
    SDC10518.JPG
    3.4 MB · Görüntüleme: 338
  • SDC10519.JPG
    SDC10519.JPG
    3.2 MB · Görüntüleme: 266

umutyaprak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar lpg tüplerini üretim sahasında (kapalı alanda) güvenli olarak nasıl depolayabiliriz? (Not:plastik ve metal enjeksiyon üretimi yapılan bir alanda depolanacaktır).

Ayşe Bekoğlu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
arkadasım depo tarzında güvenlı bı yer yaptırman lazım bende dun yaptırmaya basladım
hatta denetımden gecmıs bı fırmanın tup yerının fotolarını cektım ekte bakabılır bun gıbı bırsey yaptırabılırsın
unutmadan tasıa için arabada al veya yaptır sana kalmıs Ekli dosyayı görüntüle 6578 Ekli dosyayı görüntüle 6579 Ekli dosyayı görüntüle 6578 Ekli dosyayı görüntüle 6578 Ekli dosyayı görüntüle 6579 Ekli dosyayı görüntüle 6578 Ekli dosyayı görüntüle 6579
arkadaşlar bir imalathanede boş oksijen tüpleri var, dik konumda ama duvara zincirlenmemiş, işvereni konu hakkında uyardım, risk analizinde de yer verdim, taşıma arabası hakkında da bilgi verdim, imalathanenin bir kısmında istiflenmiş şekilde iade için bekletiliyorlar. bu şekilde bekletilen tüpler için de ayrı bir bölüm yapılması gerekli değil mi? metal ürün imalatı, metal kesimi gibi işler yapıyorlar.

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bir imalathanede boş oksijen tüpleri var, dik konumda ama duvara zincirlenmemiş, işvereni konu hakkında uyardım, risk analizinde de yer verdim, taşıma arabası hakkında da bilgi verdim, imalathanenin bir kısmında istiflenmiş şekilde iade için bekletiliyorlar. bu şekilde bekletilen tüpler için de ayrı bir bölüm yapılması gerekli değil mi? metal ürün imalatı, metal kesimi gibi işler yapıyorlar.
Tüpler boş dolu ve yanıcı yakıcı özelliklerine göre depolanmalıdır.Tüpler güneşın ışıklarından ve yağmurdan korunmalı ve düşmeye devrilmeye karşı önlem alınarak depolanmalıdır.

Selçuk Karstarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yanıcı ve yakıcı gaz tüplerini birbirinden 6 m uzaklıkta olacak şekilde tüpleri dolu ve boşlarının ayrı bölmelerde olmasına özen göstererek depolayın. Azot, Argon ve CO2 tüplerini aynı bölmede tutabilirsiniz. Tüp depolama alanı kapalı bir bölme ise mutlaka alt ve üst menfezi olmalı, kapısı ve metal bölümler topraklanmalıdır. Yakın bir noktada yangın söndürücü bulundurun. Girişine ateşle yaklaşma gibi uyarı işaretleri koyun. Bölme kapılarına içerideki tüplerin ne olduğunu belirtir işaret ve acil durumlarda yapılması gerekenleri gösteren uyarı işaretleri koyun. Tüplerin dik depoalnmasını sağlayın ve devrilmeye karşı zincirden bir destek yapabilirsiniz. Mutlaka taşıma arabası bulundurun. Aydınlatma gerekli ise exproof ekipmanlar seçin.

semra

Üye
TÜİSAG Üyesi
Yanıcı ve yakıcı gaz tüplerini birbirinden 6 m uzaklıkta olacak şekilde tüpleri dolu ve boşlarının ayrı bölmelerde olmasına özen göstererek depolayın. Azot, Argon ve CO2 tüplerini aynı bölmede tutabilirsiniz. Tüp depolama alanı kapalı bir bölme ise mutlaka alt ve üst menfezi olmalı, kapısı ve metal bölümler topraklanmalıdır. Yakın bir noktada yangın söndürücü bulundurun. Girişine ateşle yaklaşma gibi uyarı işaretleri koyun. Bölme kapılarına içerideki tüplerin ne olduğunu belirtir işaret ve acil durumlarda yapılması gerekenleri gösteren uyarı işaretleri koyun. Tüplerin dik depoalnmasını sağlayın ve devrilmeye karşı zincirden bir destek yapabilirsiniz. Mutlaka taşıma arabası bulundurun. Aydınlatma gerekli ise exproof ekipmanlar seçin.

Tüpler taşınırken dik olarakmı taşınmalı

Murat Erşahinoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Boş Asetilen tüpleri için risk analizinize mutlaka bunu ekleyiniz. "Boş asetilen tüpünün vanasını mutlaka kapatılmalı ayrıca kapatıldığı kontrol edilmeli"
Asetilen tüplerinin içinde aseton vardır. Asetilen asetonla çözünmesi ile tüplerin dolumu yapılır. Tüpün boşaldığını zanneden personel vanayı kapatmayı unutursa aseton ortamın sıcaklığından buharlaşarak yayılır ve ilk tema ettiği kıvılcım ile parlama yapar. Basınçlı olmayan tüp alevi tüp içine alarak patlama meydana gelir. Unutmayın mekanik bir etki olmadan bir tüpü patlatamazsınız. Lpg tüpleri de aynı şekilde içindeki basınçlı gaz bitene kadar vanadan alev gelir ta ki gaz biter alev tüp içine girer o zaman patlama olur. "Ateşle Dolu tüp patlamaz, Boş tüp patlar"

diğer konu tüpler daima dik taşınır ve kullanılır. Dolu , Boş veya kullanımda dahi yatık tüp kullandırmayın hele asetilen tüpü görürseniz işi durdurun.

Asetilen tüpü içi gaz beton gibi süngerimsidir. Kaba tabirle taşlıdır. Metalle Bir asetilen tüpüne birde Oksijen tüpüne hafif vurun çıkan sesten dahi tüpü tanımlarsınız. Asetilen tüpü yatık olarak nakil edildiyse 4 saat dik bekletilmeden kullandırmayın, yolun bozuk olduğu alanlara nakil sarsıntılı ise 2-3 saat beklettikten sonra kullandırın. Asetilen tüpü dolum basıncı 18-22 bar arası değişmektedir. Bu aralıktan yüksekse derhal tedarik eden firmaya iade edin decompprassyon (çözünme) süreci başlarsa çalışma sahanız tehlike altındadır.

Size tavsiyem Asetilen Gazını ve tüpünü hafife almayın. İşletmenizdeki en tehlikeli ekipman olarak düşünün.

Son olarak işletmelere 3 tekerlik li tüp taşıma aracı almayın taşıma esnasında devrilme yana yatma riski çok yüksek,
ya 2 veya 4 tekerli olsun. Açık saha şantiyelerin de büyük boy havalı teker kullandırmanız.

Nil Günn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Benim bir sorum olacaktı. işletmemizde kompresörümüz dışarıda sac malzemeden hava alan bir yapının içinde bulunuyor. ben bu kompresörlerin yanına 1.5-2 mt boşluk olacak şekilde boş sanayi tüplerimi istifleyebilir miyim?? tüplerim de yönetmeliğe uygun olarak duvara sabitlenmiş yanları kapalı önü hava alacak şekilde bir alanda olacak. yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler

Murat Erşahinoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benim bir sorum olacaktı. işletmemizde kompresörümüz dışarıda sac malzemeden hava alan bir yapının içinde bulunuyor. ben bu kompresörlerin yanına 1.5-2 mt boşluk olacak şekilde boş sanayi tüplerimi istifleyebilir miyim?? tüplerim de yönetmeliğe uygun olarak duvara sabitlenmiş yanları kapalı önü hava alacak şekilde bir alanda olacak. yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler

Nil Hanım, kanaatimce kompresörler tüplerden daha tehlikeli ekipmandır, periyodik bakımları tam olsa dahi arıza ve bakım zamanlarında müdahale edecek personel için uygun bir çalışma alanı olmayacaktır, zeminde bozukluk varsa tüp değişimlerinde mutlaka devrilme olur, ayrıca deponuzun sac malzemeden olduğunu belirtmişsiniz kompresörden veya enerji kablolarında oluşabilecek kaçak akımlar kötü sonuçlar yaratabilir, kompresörünüzdeki filtrelerin otomatik boşaltması varsa, pulverize yağ zerrecikleri ortama yayılır. Bu durum deponuzda oksijen tüpleri için yüksek risk oluşturur ve vahim kazalara yol açabilir. Bir çok yönetmelik ve standart okudum ama bu ikisi için bir konuya rastlamadım. Belki gözümüzden kaçmış olabilir. Bu konuda size aynı ortamda bulundurmamanızı tavsiye edebilirim. Tüpleri güneşten koruyacağız diye alçak veya yakın sac kaplama alanlarda depolama yapmayın, amaç güneş ışığından kaçmak değil sıcaktan kaçmaktır.

Kübra Baran

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar

Basınçlı boş gaz tüpleri ( oksijen , asetilen vs. ) bunların taşınması için özel koşullar var mı ,tehlikeli atık olduğu için lisanslı araçlarla mı taşınması gerekli ?

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
tüplerin ağızları kapalı olacak şekilde
bir yere sabitlenmiş ve zincirli halde
yanıcı ve yakıcılar ayrı olacak şekilde

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.