Bomba Haberler; Nereye Gidiyoruz?

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Değerli İş Güvenliği Profesyonelleri;
Biliyorsunuz tam zamanlı çalışma dışında iş güvenliği işleri için işletmelere teklif verilmektedir. Son 3-5 gündür duymuş olduğum ve hatta teklifini görmüş olduğum olduğum bir kaç teklifi yazıp OSGB lerin veya danışmanlık firmalarının neden bu teklifleri hatta nasıl bu teklifleri verebildiği hakkında yorumlarınızı alacağım.

49 kişi Tehlikeli sınıf;
Uzman (6.ayda bildirilecek), hekim( derhal bildirilecek), Müh. Hizmetleri (Elk Tes Mu+Topraklama+Kaldırma Araçları+Basınçlı kap kont+Gürültü Ölç), Muayene odası malzemeleri, Uzman ve hekim haftada 1 gün uğrayacak, eğitim risk a. acil durum,makine talimatları FULL+FULL Hizmet = Aylık 1000 TL+ KDV

32 kişi Az Tehlikeli sınıf;
Uzman (6.ayda bildirilecek), hekim( derhal bildirilecek), Müh. Hizmetleri (Elk Tes Mu+Topraklama+Kaldırma Araçları+Basınçlı kap kont+Gürültü Ölç), Muayene odası malzemeleri, Uzman ve hekim haftada 1 gün uğrayacak, eğitim risk a. acil durum,makine talimatları FULL+FULL Hizmet = Aylık 800 TL+ KDV

Ve.....

20 kişi Tehlikeli sınıf;
Uzman (6.ayda bildirilecek), hekim( derhal bildirilecek), Müh. Hizmetleri (Elk Tes Mu+Topraklama+Kaldırma Araçları+Basınçlı kap kont+Gürültü Ölç), Uzman ve hekim haftada 1 gün uğrayacak, eğitim risk a. acil durum,makine talimatları FULL+FULL Hizmet = YILLIK 2000 TL+ KDV

Olay ne? Amaç Ne? Kar Ne kadar? Bu hekimin uzmanın maaşı ne kadar? Yakıt ücreti? Kırtasiye masrafı?
Yorumlarınız?

Hakan FIRAT

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
OSGB lerde genelde c sınıfları üzerinden para kazanılıyor. Çünki 1000- 1500 arası bir maaşla çalıştırılıyorlar. Haftanın beş günü 5 farklı firmaya hizmet verse ayda 5000 tl kazanacak osgb bir c sınıfı üzerinden . Kadrosunda 5 tane c sınıfı uzman olduğunu varsyarsak aylık getirisi 25000 tl olacak.

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
kalitesiz hizmet bilinçsiz uzmanlar ve bakkal dükkanı gibi işletilen osgbler böyle kişi ve kurumların kısa zaman içerisinde temizlenmesi dileği ile...

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Elk Tes Mu+Topraklama+Kaldırma Araçları+Basınçlı kap kont+Gürültü Ölç. v.s OSGB nin yetkisinde olan işler değil.TÜRKAK onaylı akredite kuruluş gerekiyor.Herhangi ölümlü,yaralanmalı olayda ızman,işyeri sahibi,OSGB mesul müdür bilinçli taksirden içeri girebilir.Risk değerlendirmelerinin görev bazlı yapılması ,tüm çalışanların katıldığına dair imzalarının alınması ,Kurulda konsolidasyonun yapılarak gene çalışanlara kendi görevleriyle ilgili risk değerlendirmelerinin 1 kopyalarının verilerek imzalı tutanakların özlük dosyalarında bulunması önemlidir.Birde önemsiz risk gibi saçmalıklara son vermek gerekiyor.Uzmanın önemsiz dediği riskden yaralanma ,ölümlü olay olabilir.Bu taktirde T.CK bilinçli taksir maddesi çalışır ,kimse kendini kurtaramaz.OSGB bakkal dükkanı değildir.Böyle çalışanlar hemde kendi başlarını hemde uzman ve işverenleri yakmaları sürpriz olmayacaktır.Aman dikkat !...

Şükrü ÖZGÜR
İ.G.U(C)
L.Auditor
QMS-EMS-OHSAS-FSMS
www.sukruozgur.com
T: 0216 577 00 57- 573 35 33

Meltem Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Makine Mühendisleri Odasına 4 tane basınçlı kap kontrolü ve Elektrik Mühendisleri Odasına topraklama raporu için geçen sene yaklaşık 2000 TL para ödedik. Bu OSGB yıllık 2000 TL'ye artı daha bütün hizmetleri yaparım diyerek nasıl bir hesap yapıyor şaşırdım kaldım.

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bende şaşkınım...1-2 de değil bu şekildeki teklifler, epeyce çok... 1-2 firmada değil bunu yapan tüm firmalar bu fiyatlara düştü...

charlesdexter

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yakında sanayi mahallelerinde gezip megafonlada bağırır bunlar eski nayloncular gibi

charlesdexter

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Makine Mühendisleri Odasına 4 tane basınçlı kap kontrolü ve Elektrik Mühendisleri Odasına topraklama raporu için geçen sene yaklaşık 2000 TL para ödedik. Bu OSGB yıllık 2000 TL'ye artı daha bütün hizmetleri yaparım diyerek nasıl bir hesap yapıyor şaşırdım kaldım.

Ben sırf elektrik mühendisine yüksek gerilim işletme sorumluluğu altında 4500 T.L. ödüyorum. Topraklama ölçümünü yılda 2 sefer yaptırıp onada (45 noktadan alırsam) 2500 T.L. de ona MMO dan forklift içn yılda 4 sefer 1600 T.L.

Sorun ne biliyormusunuz bizler c class alıyoruz a olmak için yıllarımızı veriyoruz. Üstüne üstük çevre danışmanı, dogalgaz iç tesisatcı, lpg sorumlu müdür v.s. yan sertifikalar alıyoruz. İngilizce yanında 2. dil kasıyoruz yüksek lisans mba kasıyoruz ya

Türkiyenin patronlarının yüzde 75 i bunlardan hiçbirine sahip olmayan kaçakcı müteahit, zamanının karaborsacı metal plakacısı, günümüzün badem bıyıklısı ya

Bu çobanlarda bu cobanlardan iş alıyor ya,

Ollan gene dürüst çalışkan insana oluyor

MetinS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu ücretlere çalışan isg uzmanları en büyük ihaneti yapanlardır bu mesleğe.Yazıklar olsun.Ben bundan daha fazlasını diyemem.Çalışan çalışsın bu şekilde ancak pişmanlık onlar için çok yakın.Bunların vereceği hizmet den kalite de çıkmaz.Kendilerini ve bu işi basite almışlar ki bu koşulları kabul etmişler. O halde işin kalitesini de basite almışlar demektir.Onları bu şartlarda çalıştırmayı düşünen bu tür osgb yöneticileri de aynı zihniyette olduğundan onların hizmetinden de hayır gelmez. Bir kere bu teklifleri sunan osgb'ler bu mesleğe ve isg uzmanlarına hakaret ettiğinden dolaylı olarak, muhatap bile olunmaz. Ancak piyasaya binlerce uzman salındı ve sazan çok.Piyasaya çıkan binlerce isg uzmanı nedeniyle çan eğrisi gibi bir durum oluştu ve çok yüksek fiyat isteyen de var bu iş için en düşük ücrete razı olan da.İster istemez oluştu bu durum.

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bugün beni bir beyfendi aradı ve dediki biz osgb ve eğitim kurumu açıyoruz.Ddeiki hayırlı uğurlu olsun,A sınıfı uzmanmısınız yada eğiticimisiniz öğretim üyesi olarak hizmetmi veriyorsunuz yada hekimmisinz.Bana dediki ben işadamıyım.Telefonda sinirlerim bozuldu dedim bu iş insanı içerisine alan bir iş siz insan hayatını içersine alan bir işi yatırım olarak görüyorsanız çok yanlış bir sektöre başlamışsınız dedim.Adam dediki elimde bir çok uzman var hekim var ama eğtici yok ,bana yönlendiriseniz sevinirim dedi.Arkadaşlar bu iş bu insanların eline düşmemesi için ortak bir güç olmak adına ciddi mücadele veriyoruz.TÜİSAG bu yaşana olumsuzlukları düzeltmek için yola çıktı.Lütfen İNANALIM kendimize.Yakın zamanda Başbakanımıza çıkacağız inşallah ve kendilerine ve Çalışma bakanımıza plaket vereceğiz ,6331 sayılı yasayı çıkartıkları için.Taleplerimizi ve sıkıntılarımızda ileteceğiz kendilerine.Bu sorunları çözmek adına yasal bir örgüt olmak istediğimiz ve şu an hukuksal boyutu için alt yapı çalışmalarını başlattığımızı anlatacağız.Tüm ülkenin yazılı ve görsel basının önünde on binlerce işsiz mühendis ve teknik eleman iş imkanı yarattıkları için teşekkür edeceğiz Unutmayalım ki,devletiyle uyum içerisinde çalışmak isteyen ve sadece bilim üretemek isteyen bir topluluğuz.İSG sektöründe bu işin takibini bizim yapmamız gerektiğini ileteceğizHerşeyi devletten bekleyen bir zihniyetle hareket edemeyiz.Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi devletin yükünü hafifleterek yasaların uygulamalarında başarıya ulaşmaları için gerekli bilimsel çalışmaları yaparak hareket edeceğiz.Sizden ricam şudur TÜİSAG olarak gereken desteği almak istiyorum ,lütfen sızlanmayı bırakalım.Sayın Başbakanımız ve Çalışma bakanımız bu yasayı nasıl çıkartıp bizim önümüz açtıysa emin olun bizim yasal bir çatı altına girmemiz için gerekli anlayışıda göstereceklerdir.OSGB lere ve İşverenlere iş güvenliği uzmanlarını ezdirmemek adına hep beraber elele,kolkola ve omuz omuza olmalıyızki bu rakamları duymayalım.Saygılar sunarım

Levent KAVLAK
İş Güvenliği Uzmanı
Maden Müh
TÜİSAG-YÖNETİCİ
Gsm:532 232 91 05
leventkavlak1@*****

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Levent Bey;
Yapalım artık bir şeyler... Güzel düşünülmüş bir yasa, böyle kötü uygulanmamalı...

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mahmut kardeşim Ankara'da bürokrasiyi aşmanın ne kadar zor olduğunu bir bilsen.Ne kadar mücadele verdiğimi bir bilsen.Kolay değil bu işler.Bu topluluğu internet ortamından alıp gerçek hayata taşımak ve gerçek hayatta duvarlara çarpa çarpa yolumuza nasıl devam ettiğimiz anlatmam çok uzun sürer.Birşeyler değil çok şeyler yapıyoruz.Basına demeçler vermek için,tv lere çıkmak için ne mücadeleler verdiğimizi bilseniz inanamazsınız.Tek bir amacım var,Çalışanları hayata tutunmaları için bilimsel çalışma yapacak uzman ve hekimleri hakketiği saygı ve ücret politikasını belirleyecek zemini hazırlamak.Bizim işverene anlatmamız gereken bir şey var,önce İNSAN.şverene bunu anlatmak için şunuda bilmesini sağlamamız lazım,biz onların işçisi yada çalışanı değiliz biz işverenlerin çalışma ARKADAŞLARIYIZ.Bze saygı duymaları için ne gerekiyorsa yapacağız.Paraları olabilir,çok güçlüde olabilirler ama unutmamalrı gereken bir şey var.Biz o tesisdeki yaşama ait ne varsa bunun süreklliği için ordayız ,çalışanlar,fabrika ve üretim.Tüm bunların sağlıklı bir sürekliliğe ihtyacı varsa bunu Allahın bize verdiği ve nasip ettiği bilimsel muhakeme ve bilgilerle yapacağız.Biz işverenlere şunu öğreteceğiz,bz yoksak o da olmayabilir.biz varsak hayatta kalması ve çalışanlarının,üretiminin,tesisisin sağlığı ve güvenliğide olacak.Türkiyenin kaderini değiştirecek olan bizlerin vereceği hzmetin parasal bir karşılığı varsa bunu zaten onlar karşılayamaz.Biz sadece haketiğimize inanadığımız istiyoruz.Buna onlar yada osgb ler karar veremez.Buna biz karar vereceğiz.Saygılar

sukru_ozgur

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar çözüm çok basit ,iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile işveren arasındaki ücret ilişkisini kesersen bu iş kendiliğinden düzelir.ücretleri işveren il özel idaresine yatırır.Uzman hizmet bedelini oradan alır.Düşünün bir kere Uzman işveren işçisi ,çıkıp işverene diyecek ki şu tarihe kadar önerilerimi yapmazsan seni bakanlığa şikayet ederim.Düşünmesi bile komik. Diğer yandan kazaların % 35 1-9 kişi çalıştıran işyerlerinde olurken ayda birkaç saat hizmet ve 100 lira karşılığı uzman bu sorumluluğu OSGB ler kanalıyla alacakmış,Eğer bu akılsızlığı yapacak uzman varsa "ALLAH ıslah etsin " derim. Ne derler kendine değer vermeyen ,acımayana kimse değer vermez.Zaten elinde mühendislik diploman varken neden aynı paraya uzmanlık yaparsın ,3000 liranın altında uzmanlık yapan kendinede işletmeyede yazık eder.birde haftada 6 gün OSGB de uzmanlık yapıp ,sabah erken çıkıp gece yarısı eve gelip yatağa giren uzman ne zaman işletmede sistem kurmak için araştırma ve tasarım yapacak,ne zaman kendini geliştirecek,Bu sistemin bu haliyle duvara toslaması çok yakındır!..

Levent KAVLAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şükrü bey bu söylediklerinizi devlet münferit bir söylem olarak algılamaktadır.Biz bir güç olmak için yola çıktık.Siizden deneyimlerinizi ortaya koyarak bu genç kardeşlerimizin yapacağı işin kutsallığı konusunda ve alacağı risklerin paraya ölçülmeyeceği bilgilendirilmesii ışığında desteklerine ihtiyaç vardır.Biz eğer bakanlığa birşeyler anlatacaksak yüzlerce kişi bakanlığın önündede yatsak nafile.Bunun bir yolu var yasal örgütlenme.TÜİSAG olarak bu işin başını çekiyoruz.Güzel günler için toplandık ve yasal bir çatı altına girmek için verdiğimiz mücadelede lütfen destek olalım.Münferit çözümler değil onbinlerin çığlığı olalım.İşte o zaman bizi herkes duyar ve yardım eder.Saygılar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.