Bölüm Bazlı(meslek Bazlı) Risk Analizi

ibrahim başer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
öncelikle kolay gelsin. diş hastanede iş güvenliği biriminde çalışmaktayım. denetleme sonrasında bizden her bölüm için ayrı ayrı (sterilizasyon,diş protez lab. klinikler, radyoloji...) bölüm bazlı risk analizi istediler.çalışan kişilerin meslek meslek yapılan işe göre göre risklerinin degerlendirildigi bir analiz istediler. bende örnek varmı dediğimde sen kendin yapacaksın ara bul tarzında bir duruma karşılaştım. acaba sizlerde bu tarz bir analiz örnegi var mı? şimdiden teşekkür ederim.

suatkayakus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İbrahim Bey,
Her bölümü ayrı bir işyeri gibi değerlendirin derim. Örneğin diş protez laboratuvarında ne gibi riskler var?, o bölümde kullanılan ekipmanlar neler?, çalışanlar ne gibi tehlikeler ile karşı karşıya? gibi düşünerek mevzuat hükümlerine göre ayrı ayrı risk analizi yapabilirsiniz.

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
İş güvenliği uzmanısınız.
Risk analizi yapmayı biliyorsunuz.
Yazınızdan anladığım kadarıyla bir risk analiziniz var ancak hastane geneli için.

her işyerinin bölümleri vardır.
WC bir bölümdür, kendine has riskleri, tedbir talimatları, uyarı levhaları vardır.
Mutfak bir bölümdür. aşçısıyla, kullanılan yakıt, ekipmanlarla riskleri, önleyici talimatları, müdahale prosedürleri mevcuttur.
ameliyathane, röntgen, laboratuvar vb hastanelerin diğer işyerleri gibi bölümleri mevcut. hastane binası genel risk analizini, bölümü münferit bir bina olarak düşünüp analizini yapmak zor değil. eğerki inceleyip yazmakla uğraşmayayım, kopyala yapıştırla bitsin demiyorsanız.

ziyaretçilerin kullandığı asansörle, sedye asansörü ve malzeme asansörü de ayrı bölümlerdir. sadece ameliyathane için kullanılan asansör de ayrı bir bölümdür. her birinin riskleri farklı.

paratoner, koridor temizliği, atık çöp kutuları, elektrik panoları, tıbbi gaz genel binayı ilgilendiren hususlardır. Bu genel hususlarla bölümleri ayrıştırmak içinde bir örneğe ihtiyacınızın olmaması gerekir.

her hastanede kantin/cafe olabilir ancak, nitelikleri, riskleri ile her kantin için farklıdır. herhangi bir kantin örneği, sizin için yol gösterici olabileceği gibi yanıltıcı olma ihtimali çok daha fazladır. o kurumun eksiklikleri ve yanlışlıklarını "o kantini" siz incelemediğiniz sürece bilemezsiniz. hastanenizin bölümlerini incelemeniz içinde bir kısıtlama yoksa, her bölüm için risk analizi yapmanıza bir engel yoktur. başka bir diş hastanesinin protez bölümü ile sizinkinin aynı olması mümkün değildir.

bir yemekhanenin 20 kişi kapasiteli olmasıyla, 100 kişi kapasiteli olması risk analizini değiştirir. kullanıcı yüküyle, kaçış mesafesi, kaçış kapısı sayısı, kapı genişliği uyumsuzsa risk mevcuttur.

pınar34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
öncelikle kolay gelsin. diş hastanede iş güvenliği biriminde çalışmaktayım. denetleme sonrasında bizden her bölüm için ayrı ayrı (sterilizasyon,diş protez lab. klinikler, radyoloji...) bölüm bazlı risk analizi istediler.çalışan kişilerin meslek meslek yapılan işe göre göre risklerinin degerlendirildigi bir analiz istediler. bende örnek varmı dediğimde sen kendin yapacaksın ara bul tarzında bir duruma karşılaştım. acaba sizlerde bu tarz bir analiz örnegi var mı? şimdiden teşekkür ederim.
çalışanlardan karşı karşıya bulundukları risklerle ilgili bir kaç cümle yazmasını isteyin. Siz de her yerin resmini çekin. Sonra yönetmelikler, resimler ve çalışanların ifadelerini okuyun. tehlike ve riskleri görmeye başlayacaksınız. en güzeli de iş yaparlarken bir müddet yanlarında olun. sıva yapmadan sıvacının risklerini bilemeyeceğimiz gibi bunları da bilemeyiz. ben şahsen riskleri görebilmek için gerekiyorsa sıvada yaptım, boya da.

ibrahim başer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yardımlarınız için teşekkürler. yavaş yavaş ilerleyecegiz ::ok::::ok::::ok::

Süleyman Serkan Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Bu konuda Sağlıkta Kalite standartları da sizin için faydalı bir doküman olacaktır. Çünkü orada bir çok sağlık sektörüne özgü atıfları görebilirsiniz

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi

isgme

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Job Safety Analysis diye arayabilirsiniz.

Süleyman Serkan Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Erciyes' in risk değerlendirme planı SKS ADSH tam karşılamıyor denetimde sorun yaşarsınız

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Buradan döküman isteyen arkadaslardan ricam sudur,önce siz bi döküman hazırlayın ve buradan paylaşın ve o döküman ustunden eksiklikleriniz ile alakalı görüş isteyin lutfen,bizler de elimizden geldiğince katkı verelim.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Risk analizi gercekten uzun ve gözleme dayalı bir sureçle oluşur ,çok sayıda toplantı ve saha denetimini içerir,gözden kaçan çok sey olur ,gözden kaçanlar içinse biz her daim buradayız ,meslektaslarımıza elimizden geldiğince destek vermeğe hazırız.ama önce siz bir aksiyon alın ve buradan paylaşın biz de yardımcı olalım.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben bir hastanenin yemekhanesinde gerçekleşen ölümlü bir iş kazasına bilirkişi olarak atanmıştım,yemek taşıyan arabayı iten bayan personel arabanın tekeri zemindeki bir boşluğa denk geldiğinde yemek arabası devrilmesin diye müdahale ederken altında kalmış ve vefat etmiş.Bir İG uzmanı risk analizi hazırlarken yemekhane personeli ile sahada biraraya gelip onların çalışmalarını da gözlemledikten sonra tüm riskleri ve alınması gerekli tedbirleri tespit edebilseydi ki o zeminde pek çok ızgara boşluğu falan vardı ve çok kolaylıkla tedbir alınabilirdi.
Kaza yerindeyken risk analizini istediğimde ve günler sonra elime geçip de incelediğimde yine karşılaştığım şey bir kopyala yapıştır döküman ve bu dökümandakilerden bi haber personel ve yönetim,dökümanın bulunması bile bi kaç gün surdu,OSGB ,ofisinden çıkarıp bize gönderdi, eğitim dökümanarı da tamdı ,ama personele sorduğumda eğitimi bırakın da hiç İG uzmanı bile görmemişlerdi,kazadan sonra üç ay geçmiş olmasına rağmen olay yerine bugune kadar polis vb adli kolluk dışında başka hiç kimse uğramamış,bir ramak kala olmuş olsaydı bile bunun incelenmesi şarttı ve risk analizinde ilaveten satır açılır belirtilirdi ,bırak ramak kala incelenmesini ölümlü kaza olmuş be ,kimse gelip olayı incelememiş bile.

Süleyman Serkan Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Copy paste risk değerlendirmeler her zaman tehlikelidir. Her kurumun tehlikeleri, riskleri kendine özgüdür. Öncelikle İSG ile ilgili mevzuatı okumak sonra sağlık mevzuatını ve kalite standartlarını okumak lazım. Daha sonra da sahada izlemek ve saha tespitleri ile risk değerlendirmesini oluşturmak gereklidir.

Bu konuda sağlıkta risk değerlendirme ile ilgili uluslararası kongrelerde yayınlanmış ondan fazla makalem/bildirim var. Ne yazık ki hastanelerdeki risk değerlendirmeler genelde COPY PASTE. Bir defa hastanenin birisine giden kalite deneticisi bu risk değerlendirme Süleyman beyin eski formatı, ondan yeni formatı alın demiş :). Bu konuda devlet hastanelerinde ise durum daha kötü, çünkü çoğunda İSG uzmanı yok ve bu iş kalitecilere düşüyor ve onlarında bu konuda bilgisi sınırlı oluyor. Bazı kamu hastaneleri dışarıdan risk değerlendirme hizmeti alıyor, hatta bir kaç tanesi benden talep etti. Baktım ödemeleri 1 yıl sonra ben bu işe girmem dedi. Ama bu şartlarda hizmet verenler ise rutin standart risk değerlendirmesini yapıyor ama en basiti sağlığa özgü vücut sıvılarının sıçrama/bulama gibi riskleri bile almıyorlar.

Bu konuda yakında "Sağlık Kurumlarında Risk Yönetimi" isimli kitap çalışmalarım devam ediyor. İsteyen olursa 4 5 gibi toplanıp eğitim yapabiliriz. En son akreditasyon çalışması yappan bir sağlık kuruluşuna eğitim verdim ve risk değerlendirme çalıması yaptım

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Copy paste risk değerlendirmeler her zaman tehlikelidir. Her kurumun tehlikeleri, riskleri kendine özgüdür. Öncelikle İSG ile ilgili mevzuatı okumak sonra sağlık mevzuatını ve kalite standartlarını okumak lazım. Daha sonra da sahada izlemek ve saha tespitleri ile risk değerlendirmesini oluşturmak gereklidir.

Bu konuda sağlıkta risk değerlendirme ile ilgili uluslararası kongrelerde yayınlanmış ondan fazla makalem/bildirim var. Ne yazık ki hastanelerdeki risk değerlendirmeler genelde COPY PASTE. Bir defa hastanenin birisine giden kalite deneticisi bu risk değerlendirme Süleyman beyin eski formatı, ondan yeni formatı alın demiş :). Bu konuda devlet hastanelerinde ise durum daha kötü, çünkü çoğunda İSG uzmanı yok ve bu iş kalitecilere düşüyor ve onlarında bu konuda bilgisi sınırlı oluyor. Bazı kamu hastaneleri dışarıdan risk değerlendirme hizmeti alıyor, hatta bir kaç tanesi benden talep etti. Baktım ödemeleri 1 yıl sonra ben bu işe girmem dedi. Ama bu şartlarda hizmet verenler ise rutin standart risk değerlendirmesini yapıyor ama en basiti sağlığa özgü vücut sıvılarının sıçrama/bulama gibi riskleri bile almıyorlar.

Bu konuda yakında "Sağlık Kurumlarında Risk Yönetimi" isimli kitap çalışmalarım devam ediyor. İsteyen olursa 4 5 gibi toplanıp eğitim yapabiliriz. En son akreditasyon çalışması yappan bir sağlık kuruluşuna eğitim verdim ve risk değerlendirme çalıması yaptım
risk değerlendirmesi meselesinin ne olduğunu bilmek isteyenlere

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Bu risklerde bir sorun yok zaten bu tip riskler ile ilgili bir çok dokümana ulaşabiliyoruz. Önemli olan sağlık sektörüne özgü riskleri değerlendirebilmek.
Sağlık kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği: Kamu hastanelerinde risk değerlendirme yöntemlerine yönelik bir inceleme Occupational health and safety in health institutions: An investigation on risk assessment methods in public hospitals Hamiyet Kantarcıoğlu1 , Abdulkadir Kantarcıoğlu2 , Hamza Dinç

Süleyman Serkan Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Bilimsel Kurulunda yer aldığım ULUSLARARASI SAĞLIKTA KALİTE , AKREDİTASYON VE HASTA GÜVENLİĞİ KONGRESİNİN kongre kitapları var.

buradan da okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz
Teşekkür ederim.

Süleyman Serkan Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Özel bir hastanede 2. ve 3.Dönem risk değerlendirmelerinin sonuçları Results of 2nd and 3rd stage risk assessments in a private hospital Erengül Sezen, Behiye Yüksel
Hocam ben o dergininde yayın kurulunda idim sonradan çıktım :) o risk değerlendirmede benim hastanemde yapılan risk değerlendirme idi, kongrede yayınlandı, hatta ben doktora puanı olsun diye derg yazısında adımı çıkartırmıştım

(Bu sırada ben bu foruma 2012 yılından beri üye idim, bir süre adminde olmuştum eski üye adımın olduğu mail kapanınca mecburen bu yeni isimle yeniden kayıt oldum)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.