Biyoloji Mezunları Isg Uzmanı Olabilir Mi?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında zzeeyynneepp tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. zzeeyynneepp

  zzeeyynneepp TÜİSAG Üyesi  arkadaslar merhaba ben bıyolojı mezunuyum ve bıze de ıs guvenlıgı uzmanlıgı verıldıgı soylendı bu konu hakkında bılgısı olan var mı?


   
 2. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

 3. dhidem

  dhidem TÜİSAG Üyesi

  Tanımlar
  MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen:
  a) Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
  b) Eğiticilerin eğitimi belgesi: En az kırkbeş saatlik eğitim sonunda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler veya 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre yetkilendirilen kurumlar tarafından verilen eğiticilerin eğitimi belgesini,
  c) Eğitim kurumu: İş güvenliği uzmanlarının eğitimlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseleri,
  ç) Genel Müdürlük: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünü,
  d) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş mühendis, mimar veya teknik elemanı,
  e) Sorumlu müdür: İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesine sahip olan ve tam süreli istihdam edilen, eğitim kurumlarının iş ve işlemlerinden Bakanlığa karşı sorumlu olan kişiyi,
  f) Teknik eleman: Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,
  ifade eder.

     

   
 4. İsglaborant

  İsglaborant TÜİSAG Üyesi

  SAYIN ZEYNEPPPPP hanım:maalesef biyloji mezunları bu belgeyi alamıyor.şahsi kanaatimce biyoloji bölümü çok makul bir bölüm,sonuçta hemen hemen tüm işyerlerinde biyolojik risk etmenlerine rastlamak mümkün.fakat nedense yönetmelige dahil edilmemişler.oysa fizik bölümü konulmuş,kaldı ki fizigin ne kadar alakası var ,oda tartışılır.kesinlikle biyoloji olmalı.ama bu yön.hazırlayan muhterem insanlar nasıl bir mantık yürüttülerse biyolojiyi devre dışı bırakmışlar.oysa çevre görevlisi sınavına giriyorlar,TUSA girip uzman hekim oluyorlar.ama bu sınava giremiyorlar.biyoloji gibi TIP temelinin oldugu güzide bir bölümün devre dışı bırakılması bence türkiyenin bir ayıbı.ziraatcılar,gıdacılar bile girerken biyoloji nasıl giremiyor anlamış degilim.
  bu arada mutlaka muhalefet edecek arkadaşlar çıkacaktır.peşinen söylim ben biyoloji mezunu degilim ama olmayı da canı gönülden isterdim.fakat ben İSG bölümü ve LABORATUAR bölümü mezunuyum,nickimden de anlaşılacagı üzere.
  çevremde birçok biyolojici arkadaşım var ve ben onlara gıptayla bakıyorum.çünkü o kadar iş alanı geniş ve o kadar donanımlı bir bölüm ki anlatamam.adamlar anatomiden fizyolojiden patolojiden virolojiden tutunda tıp dallarının neredeyse hepsini görüyorlar.o yüzden hayranım bu bölüme.fakat ailevi ve mesleki sorunlarımdan dolayı okuyamadım.ama inşallah uzaktan egitimle lisans tamamlama verilirse okumayı düşünüyorum.

   
  bio-mine bu yazıya teşekkür etti.
 5. bio-mine

  bio-mine TÜİSAG Üyesi

  gerçekten durumumuzu okadar güzel özetlemişsiniz ki. bir biyoloji mezunu olarak teşekkür ederim. inanın bende bu sınava giremediğimize anlam veremiyorum. bende biyolojinin üstüne birde 2 yıl isg bölümünü mü okusam diyorum. çalışırken zor olucaktır ama başka çare görünmüyo

     

   
 6. sedat ülgü

  sedat ülgü TÜİSAG Üyesi


  isglabaront nickli arkadaşım madem uzmansın, iş güvenliğinde KALDIRMA ARAÇLARI,RADYASYON gibi konuları da içerdiğini bilmen gerekirdi.Bu konularında temeli(ki bunlar sadece en önemlileri) FİZİK bölümünden gelir.Ayrıca fizik bölümünde elektrik,elektronik,termodinamik gibi nicesini sayamayacağım bütün bilimlerin temelini oluşturacak dersler gösterilir. Eğer çevrende bir tane fizikçi varsa o sana daha detaylı aktarabilir bu konuları.Umarım şimdi anlamışsındır neden fiziği de aldıklarını. Şunu da belirmek isterim keşke biyolojide alsaydı buna asla karşı değilim. Bence de biyoloji bölümü dahil edilmeliydi...

   
  daktuylu, Leylaleyla, gokcar ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Zeynep hanım bence 2 yıllık isg bölümü okuyun zaten ünüversite mezunu olduğunuz için çoğu derslerde muaf olursunuz yani okula fazla gitmek zorunda kalmazsınız. bence bu fırsatı kaçırmayın, ileride bu okulları 4 yıllık yapacaklarmış ve sadece bu okul mezunlarını isg uzmanı yapacaklarmış diye bir duyum aldım.
   
 8. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  kimyagerlerin ve fizikçilerin dahil edilmesinin nedeni, o okullardan gelen iş müfettişlerinin emekli olduktan sonra uzmanlık yapabilmeleri için. biyolojici müfettiş yok ondan alınmamış.
  biyologlar giremiyorsa fizikçiler niye giriyo ayrı bi abzürtlük tabi   
  degiray ve bio-mine bu yazıya teşekkür etti.
 9. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Bu sorunun cevabı için bence Fizik bölümünde okutulan dersleri bir inceleyin karşılaştırın isterseniz...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

     

   
  gokcar ve matadorr_4326 bu yazıya teşekkür etti.
 10. Filiz KANKUR

  Filiz KANKUR TÜİSAG Üyesi

  İSG uzmanı olabilen meslekler teknik hizmetler sınıfındadır. Biyoloji ise sağlık hizmetleri sınıfındadır.Biyologların kanunda olmamasının nedeni budur.Doğru mu ? Tabiki değil.Ama şuan durum bu.   
 11. bio-mine

  bio-mine TÜİSAG Üyesi

  ali bey
  ben ilk başlarda bu alanda yüksek lisans yapmayı planlıyordum. fakat araştırmalarıma göre 2 yıllık isg bölümünü okumak çok daha faydalı. dediğiniz gibi birçok derstende muaf olucaz. çalışırken zor olucaktır ama biyoloji mezunu olarak da başka bir yol görünmüyor.   
 12. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Mine hanım bende sizingi çalışmaktaydım biraz zor oldu ama en doğtu seçenek bu

   
 13. bio-mine

  bio-mine TÜİSAG Üyesi

  hangi üniversitede okudunuz ali bey?
   
 14. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Kırıkkale ünüversitesi Hacılar meslek yüksek okulu İSG Bölümü

   
 15. kaancan

  kaancan TÜİSAG Üyesi

  BEN BİR FİZİKÇİYİM DOĞRU SÖLÜYORSUNUZ BİZ BU ÜLKENİN ÜVEY EVLATLARIYIZ NE ALAKASI VAR DİYENLERE CEVAP VERİYORUM RİSK ANALİZİ YAPARKEN İYİ BİR FİZİK BİLGİSİ LAZIM ORTAMIN GÜRÜLTÜ ŞİDDETİNİ ÖLÇERKEN , ORTAMIN BASINCINI BELİRLEKEN .ERGONOMİNİN HAZIRLNAMASINDA İYİ BİR FİZİK BİLGİSİNE SAHİP OLMAK LAZIM.. AYNI ZAMANDA İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI ASLINDA ÖNCELİKLİ MÜHENDİS ARKADAŞLARIN TÜM MÜHENDİSLİK ALANLARI AYNI ZAMANDA İYİ BİR FİZİK BİLGİSİ LAZIM (BUNLARI SÖLERKEN BİYOLOJİCİ ARKADAŞLARA KARŞI DEĞİLİM )=FİZİĞİN İŞ GÜVENLİĞİYLE ALKASI ÇOK   
  daktuylu, Leylaleyla, gokcar ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. bio-mine

  bio-mine TÜİSAG Üyesi

  istanbulda çalıştığım için istanbuldaki üniversitelerden birinde okumak zorundayım. ikinci öğretimide olması şart tabi. bakalım bi yola baş koyduk allah yardımcımız olur inşallah.
  ayrıca bizim söylemek istediğimiz fizik yada kimya mezunu arkadaşlar gibi, isg uzmanlığını bizimde hakettiğimizdir. yönetmelikte eksikler var arkadaşlar.

   
 17. sedat ülgü

  sedat ülgü TÜİSAG Üyesi

  KAANCAN KARDES BOSYERE NEFES TÜKETME BUNU BAZILARINA ANLATMAK GERCEKTEN COK ZOR.HELE HELE ÜNİVERSİTE MEZUNU OLUPTA FİZİK NE ALAKA DİYEN BİR ZİHNİYETE BUNU AKTARMAK ÇOK ZOR.ÖNCE KENDİ BÖLÜMÜNDE(NE MEZUNU OLURSA OLSUN)KULLANDIĞI FORMÜLLERİ BİR İNCELESİN,BAKSIN BAKALIM O FORMÜL NERDEN NASIL BULUNMUŞ.

   
  daktuylu, Leylaleyla ve gokcar bu yazıya teşekkür etti.
 18. İsglaborant

  İsglaborant TÜİSAG Üyesi

  sayın matadorr ve diger arkadaşlara;biz burda kimseyi küçümsemedik,kimseyi rencide etmedik.sadece olması gerekenleri söyledik.zaten aslına bakılırsa bu bölüm SADECE İŞ SAĞLIGI VE GÜVENLİGİ bölümü mezunlarına ait olmalıydı.sonuçta bu adamlar onca yıl bu bölümü okudu ve bu alanda uygulamalar ve stajlar yaptı.ki nitekim ilerki zamanlarda bakanlıgında böyle bir çalışması var haberiniz olsun.diger taraftan madem ki başka bölümleri de dahil ettiler neden o zaman biyoloji yok.biyoloji en başta her işyerinde ve mekanda olması gereken bir bölüm.çünkü BİYOLOJİ=CANLI(insan vs.) anlamındadır.ve canlının oldugu her mekanda da bulunmalıdır.ama yönetmelikler eksik hazırlanmış.
  ayrıca ben biyoloji mezunu degilim.İSG ve LABORATUAR mezunu , İSG UZMANIYIM(83 puanla).fakat biyoloji mezunu olup TUSA girip uzman hekim olmayı da çok isterdim.ama çalışma ve aileyi konulardan dolayı okuyamıyorum.
  ayrıca fizigi de en az sizler kadar bilirim.o yüzden de ne kadar alakadar oldugunu da kestirebiliyorum.Saygılar...

   
  öftmz ve bio-mine bu yazıya teşekkür etti.
 19. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi


  Sayın isglaborant;
  arkadaşların sizin yazdıklarınıza bir diyeceği olduğunu düşünmüyorum... sevecen günel arkadaşın cümlesi yanlış...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
 20. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  cümleyi ters yazmışım o nedenle de anlatmak istediğimden farklı bir anlam çıkarmışsınız "fizikçiler, kimyacılar giriyorsa (yani illa mühendislik aranmıyorsa) biyologlar niye giremiyor olacaktı"

  ece hanım olayı baya bi kişiselleştirmişsiniz gördüğüm kadarıyla

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica