Bireysel Uzmanlık Nasıl Yapılır?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında Sercan SELÇUK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar herkese kazasız günler dilerim öncelikle. kafama takılan bir soru var. özellikle bireysel calısan arkadaslara soruyorum. yeni cıkan yönetmelikler ve kanun ışığında bizim calısmamız ya OSGB yada İSGB yle sınırladılar. Şimdi biz bireysel olarak diyelim risk değerlendirmesini dışarıdan bireysel olarak yapacagız . ama nasıl olacak? çünkü ekip gerekiyor özellikle işyyeri hekimi vb. Şimdi eğer işyerinde hekim çalıştırılmıyorsa risk değerlendirmesini nasıl yapacağız. Çünkü osgbler her hizmeti sunuyoruz deyip işverenleri kandırma çabasında. Yapan arkadaşlar gerçi temmuzda çalıştırma zorunlulugu olacak ama bireysel olarak özellikle; risk değerlendirmesi, acil durum planı ve eğitim konularını nasıl yapacağız önümüzdeki süreçte? fikirlerinizi bekliyorum . teşekkürler.


   
 2. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi  birde risk değer. yönetmeliğinde işveren risk değer. yapar veya yaptırır diyor. peki bu işi uzman hekim olmadan nasıl yapacak? uzman hekimi varsa zaten kendi yapmaz :) yönetmeliktede çelişkiler var
  birde risk değer. yönetmeliğinde işveren risk değer. yapar veya yaptırır diyor. peki bu işi uzman hekim olmadan nasıl yapacak? uzman hekimi varsa zaten kendi yapmaz :) yönetmeliktede çelişkiler var

   
 3. mmüge

  mmüge TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Ben C sınıfı uzman olmaya hak kazandım ama nasıl çalışmam gerektiği konusunda kararsızım. Ankarada oturuyorum burada çalışacağım ama OSGB' lerin ücretleri konusunda forumda da net bir bilgi yok. Genelde herkes bireysel çalışmanın OSGB' den daha iyi olduğunu düşünüyor. Peki bireysel çalışmak için ne yapmamız, nereden başlamamız gerekiyor. Bir de ücretler konusunda bilgisi olan var mı ? Mesela bireysel çalışmak istersek iş görüşmesinde az tehlikeli ve tehlikeli sınıftakilerde ne kadar ücret talep edilmeli? Bunu neye göre belirlemeliyiz? Aynı şekilde OSGB' lerde yeni başlayan C sınıfı uzmanlara ne kadar ücret veriliyor? Yardımcı olur musunuz?

     

   
  Bilgin Duyar, Haluk DEMİRCİOĞLU ve Neslihan01 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bilen birisi yokmu forumda sohbet yerinede yazdım bilen yok . konu bari canlı kalsın :) risk değerlendirmesini acil durum planını ve eğitimi bireysel olarak yeni dönemde nasıl halledeceğiz ?

   
 5. oxfrt

  oxfrt TÜİSAG Üyesi

  risk analizi yapmak için zaten uzman olma zorunluluğu yok, eğitim verebilmek için de firmayla belirli süreli iş sözleşmesi yaparsınız, analiziniz boyunca sigortalı çalışan olursunuz. Bu vesileyle eğitimlerinizi de belgeleyebilirsiniz. Fatura vs de kesmezsiniz. ALO 170'in görüşleri böyle..

  Bunun sıkıntıları var tabi. Bireysel olarak çalışacaksanız OSGB'lerle rekabet şansınız azalıyor. İş için gittiğiniz firmaya beni sigortalı yapmanız gerek falan dediğinizde ibre direk OSGB'ye doğru dönüyor. Adam ne uğraşacak senin sigortanla, piriminle.. Yaptırır OSGB'ye, alır faturasını..

  Acil bir düzenleme şart bu konuda.. Uzmanlar bireysel olarakta eğitim verebilmeli ve bunu belgelendirebilmeli bence. Yaptığı işe serbest meslek makbuzunu da keser bitirir işini..

     

   
  seyfullah, mmüge ve ömer hasgüçmen bu yazıya teşekkür etti.
 6. ömer hasgüçmen

  ömer hasgüçmen TÜİSAG Üyesi

  bende aynı fikirdeyim. birde sorum olacak. daha önceden Bu OSGB ye dahil olmadan eğitim verebiliyormuydu uzmanlar

   
 7. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  işte sadece eğitim sıkıntı bu durumda onuda SGK lı göstertip cözebiliriz ama bence risk değerlendirmesi de bir sıkıntı . önceki msjlarımda dediğim gibi eğer işveren bile risk değerlendirmesini kendi yapıyorsa uzman neden yapamasın ancak yönetmelikte risk ekibinden söz ediliyor . işverenin ekibi olsa neden kendi yapsın? cok muamma herşey
   
 8. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesi yapmak için yönetmelikteki ekibi kurması lazım olaya buradan bakıp kafanızı çok karıştırmayın derim. işveren risk değerlendirmesi yapar yada yaptırır lafı neden yazılmış derseniz, benim görüşüm işverenin vekili aracılığıyla bunu yaptırmasından bahsediyor olabilir.   
 9. ayşegül d.

  ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

  Yapar veya yaptırırdan kasıt; kendi firmasında iş güvenliği uzmanlığı sertifikası bulunan işverenler diye düşünüyorum, kurstaki hocalar da aynı fikirdeydi, nasipse benim belgem de 1,5 aya elimde olacak. yönetmeliklerde eksiklikler var ama biyerlerden başlamak lazım

     

   
 10. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

  Yorum farkı olabilir nereye çekseniz oraya gider lastik gibi. Sonuçta önemli olan bu analizi bir ekibin yapacak olmasıdır değil mi ;) Bu arada hayırlı olsun.   
  ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
 11. Erkan GÜN

  Erkan GÜN TÜİSAG Üyesi

  Bireysel vergi mükellefi olarak her türlü İSG faaliyetini yapabilirsiniz. Tabii tanıdık işyeri hekimi olması gerekiyor (büyük avantaj).
  Ben daha önceden Serbest Maden mühendisliği hizmeti veriyordum (serbest meslek makbuzu ile). İŞ güv. Uzm. sertifikasını alınca, vergi dairesine başvurarak bu uzmanlığımı da maden mühendisliği hizmetlerime eklettim. Şimdi Serbest Meslek Makbuzumda ve kaşemde Maden Mühendisi-İş güvenliği Uzmanı yazıyor. Anlaştığım yerlere İşyeri hekimi arkadaşımla toplu bir fiyat veriyoruz. İSG-Katip'ten sözleşmeleri yapıyoruz. Ben aylık serbest meslek makbuzu ile geliri ve faaliyeti belgelendirmiş/vergilendirmiş oluyorum.

  Devletin önemle gözettiği iki konu var:
  1-sosyal Güvence altında olmanız. (1 günlük SSK girişi de bu anlamda önemli). Serbest bir çalışan olarak zaten otomatikman Bağ-Kur'lu oluyorsunuz. sosyal Güvence sorununu böylece ortadan kaldırıyorsunuz.

  2-Gelirin vergilendirilmesi: Serbest meslek makbuzu ile gelirinizi zaten belgelendirmiş oluyorsunuz. Size yıllık gelir vergisi-(giderlerinize göre) aylık KDV ve makbuz kestiğiniz işverene de stopaj vergisi tahakkuk ediyor. Devlet vergisini de alıyor.

  Aynı uygulamayı yıllardır Madenlerde Teknik Nezaretçilik görevi için de kullanıyoruz. Sistem hemen hemen aynı. Aynı İş güvenlik uzmanı gibi her maden işletmesi firma içinden veya dışından bir maden mühendisini Teknik nezaretçi olarak atamak zorundadır. İşverenle yazılı sözleşmenizi yapar, gerekli evrakları Maden İşleri Genel Müdürlüğüne verir ve atamanızı yaptırırsınız. Bakanlığın ve genel müdürlüğün web sitesinden atama tarihiniz v.b. bilgiler görünür. Mantık tamamen aynı.

  Bu durumda, Yönetmeliklerin muallak kavramlarından çıkartılan yorumlar, uzmanları OSGB'lerin kucağına ittirmek için kullanılıyor. Böyle bir uygulama Serbest teşebbüse , serbest meslek-uzmanlık faaliyetlerine de aykırıdır.

  Hem iş güvenliği Uzmanlığı hem de bunun doğal bir sonucu olan eğitimleri bu şekilde verebilirsiniz. Aksini iddia edenleri, sebepleriyle birlikte açıklama yapmaya davet ediyorum. 170 hattını arayıp, eksik bilgiye günler sonra ulaşmaya çalışmayın. Benim durumumda bir yanlışlık varsa öğrenmek de isterim.   
  karga, Aksoykz ve jeolog-ipek-83 bu yazıya teşekkür etti.
 12. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Yok kardeşim senin yaptığın da herhangi bir sıkıntı yok. Bence sonuna kadar devam et bu şekilde yapmaya. Ancak bir problem olursa diye de kenara 3 , 5 kuruş at ne olur e olmaz :)

   
 13. jeolog-ipek-83

  jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba. Ben de aynı sizin gibi yaptım. Şimdi risk analizi yaptım ama Uzman olarak bir günlük sigorta yapma işi zor geldi. Uzman olarak çalışıyorum ama risk analizi yaptığı yerlere danışmanlık yapıyorum uzmanları değilim. Sağlık muayeneleri işine hiç el atmadım aslında :)
   
 14. Aksoykz

  Aksoykz TÜİSAG Üyesi

  Yani bu işi yapmak için öncelikle yanımıza bir iş yeri hekimi bulmalı, sonra serbest meslek mahbuzu cikartmali. Sonra anlastigin firmalara mesleginin geregi egitim drnetim vs ne gerekiyorsa onu yapmaliyiz . Kisaca bu sekilde sanirim ?

   
 15. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi


  Üstat bu söyledikleriniz ile yapabilirsiniz ama bunun sebebi serbest meslek makbuzu kesmiş olmanız değil firma sizi sigortalı gösterdiği içindir.
  Bu durumda firmaya kesmiş olduğunuz makbuzun hiçbir anlamı yok,
  Bende de serbest meslek makbuzu var ancak bireysel yaptığım yerlere makbuz kesmiyorum.Bir işe yaramıyor.Firma zaten beni görev sürem kadar kısmi zamanlı gösteriyor.

  Dediğiniz gibi olsaydı OSGB ler kurulmazdı değilmi?   
  alkanfaruk bu yazıya teşekkür etti.
 16. Bireysel çLışıyoruz bir ekip olarak. Öneririm.

   
  Şua, karga ve alkanfaruk bu yazıya teşekkür etti.
 17. alkanfaruk

  alkanfaruk TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Sistem nasıl işliyor?
  Yani
  -İşyeriyle anlaşma yapıp aramızda sözleşme yapıyoruz- Bu sözleşmeyi isg katibe mi yükleyeceğiz?
  Yoksa o sözleşme aramızda kalıp firma bizi isg katibte İ.G:U. olarak mı yüklüyor. (firma yüklerken matbu bir evrak mı yüklüyor?)
  Şimdiden teşekkür ederim

   
 18. s0LaR pLe.X.uS

  s0LaR pLe.X.uS TÜİSAG Üyesi

  bireysel olarak yapmanız için 3 şart var..
  1- öncelikli olarak beraber çalışmak için bir hekimle anlaşma yapmalısınız.. çünkü işveren ikisiyle ayrı ayrı uğraşmak istemez.. ve ikinizde birbirinizin çevresinden faydalanırsınız , fikir alışverişi olur.

  2- çok yakın olarak tanıdığınız veya anlaştığınız 300- 400 kişilik bir fabrika ile anlaşmanız gerekir. sizi bırakma ihtimali düşük olan.. yoksa çok büyük sıkıntı çekersiniz ve 3 ,4 ay işsiz kalınabilir.. işinizi iyi yapmanız bazen yetmeye bilir. malum ülkemizde dayıoğlu , amca kızı bitmez..

  3- fiyat politikanızı iyi belirlemeniz ve aralık ayında ocak ayı için iyi koşturmanız gerek.. OSGB ile rekabet için..

   
  alkanfaruk bu yazıya teşekkür etti.
 19. alkanfaruk

  alkanfaruk TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürederim
  O konularda sıkıntı yok
  sistem girişini nasıl yapacağız?
  Bir de yardımcı sağlık personeli(işyeri hemşiresi) kesin gerekli mi?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica