Tartışma - Bireysel Olarak Iş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerini Sunmak | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Bireysel Olarak Iş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerini Sunmak

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında azorlu80 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. azorlu80

  azorlu80 TÜİSAG Üyesi  Arkadaş herkese merhaba;

  Ben 21 Aralık 2013 sınavında C grubu iş güvenliği sınavını kazandım ve şimdi yükseltme sınavına hazırlanıyorum.Antalya' da yaşıyorum.

  4 yılı aşkın bir süredir ilaç mümessiliği yaptığım için çevremde tanıdığım hatırı sayılır miktarda doktor var.Bu kişiler özellikle kırsal olup özel muayene işletip iş yeri hekimliği belgesi olanlar da var.Bu hekimlerde bir kısmıyla görüştük.Yani birlikte hareket edebileceğim şu an en az 10 hekim var. Bunun yanın sıra yeni bir haber aldım. Asm( Aile sağlığı merkezi ) 'ler de görev yapan aile hekimleri de artık aylık 30 saat hizmet verebiliyorlar.

  Birlikte bireysel olarak OSGB kurmadan İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini sunmak istiyoruz. Bunda ne gibi sıkıntılar yaşanabilir? İş yeri hemşiresi de bulmamız da mümkün.

  Anlaşmış olduğumuz firmalarda ayın belirli günlerinde sigorta giriş yapılması ile hizmet sunmak mümkün müdür?

  Hizmet sunulan iş yerleri devletin sunduğu destek hizmetinden faydalanabilir mi?

  Bir OSGB ile anlaşıp onların üzerinden işlemlerin yürümesi daha mı mantıklıdır???

  Bu şekilde bireysel çalışan arkadaşlar veya çalışmayı düşünenler fikirlerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.


   
 2. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi   
 3. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle merhaba; Bireysel olarak çalışırsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. İş yeri hekimi ve uzman olarak sgklarınız yatar. Tüm eğitimleri ve işlemleri yapabilirsiniz. Ancak kişi sayısına ve tehlike sınıfına göre alınması gereken ilk yardımcı sertifikasını (sağlık bakanlığından onaylı) veremiyorsunuz.
  Devletin destek hizmeti ise SGK primlerinin ödenmesi sanıyorum ve çok tehlikeli sınıf ve tehlikeli sınıfta 10 dan az çalışanı olan işyerleri faydalanıyor. Ben hizmet verdiğim yer için başvuruyu işverenime yaptırıcam .
  OSGB yi işe karıştırıp üzerinizden prim almalarını tavsite etmem. Tüm hizmeti zaten siz vereceksiniz.

     

   
  uzman bu yazıya teşekkür etti.
 4. halil dinke

  halil dinke TÜİSAG Üyesi

  mrblar didem hanım ilk yardımcı sertifikasının zorunluluğuyla ilgili daha açık bilgilendirebilir misiniz? bende aynı şekilde iş yeri hekimi arkadaslarımla birlikte bireysel çalışma planlıyorum. Birde devletin destek hizmeti dediğiniz 10 kişiden az iş yerlerinde işçi sigortasını devlet mi karsılayacak devletin desteği denilen şey bu mu? bilgilendirirseniz çok sevinirim ve teşekkür ederim..

   
 5. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  destek yönetmeliğini okumanı öneririm.detaylı bilgi mevcut kardeşim.kolay gelsin

     

   
 6. halil dinke

  halil dinke TÜİSAG Üyesi

  okudum ve OSGB yle calısanlar bu destekten faydalanır diye bişey yok iş veren sosyal güvenlik merkezine dilekçe yazacak ve desteği alacak bu kadar.

   
 7. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  aynen öyle basit olayları çok fazla karıştırmamak gerek diye düşünüyorum.
   
 8. halil dinke

  halil dinke TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar bir sorum daha olacak bireysel çalışan iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin çalışacağı iş yerlerinde bir odasının bulunması zorunluluğu var mı?   
 9. halil dinke

  halil dinke TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar bir sorum daha olacak bireysel çalışan iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin çalışacağı iş yerlerinde bir odasının bulunması zorunluluğu var mı? bu soruma da cvp verebılırsenız cok sevınırımm

     

   
 10. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  iyi olur aslında.ama küçük esnaf oda sağlayamaz.esnaf odaları yer tahsisi yapar   
 11. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Sorunuzun cevabı İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde mevcut.   
 12. eliztans

  eliztans TÜİSAG Üyesi

  İş yeri hemşiresi hizmeti için ne düşünüyorsunuz? Yönetmelikte "bakanlıkça yetkilendirilmiş sağlık personeli" diyor;böyle bir personel olmadığı için hemşire ataması şimdilik zorunlu değil gibi görünüyor?

   
 13. metin537

  metin537 TÜİSAG Üyesi

  işyerinde isgb kuruluyorsa oda gösterilebiliyor 50 çalışandan az işyerlerinde oda mecburiyeti yok ancak gereken yardımı kolaylığı gösterebiliyorlar...
   
 14. azorlu80

  azorlu80 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yetkilendirilmiş sağlık personeli yani iş yeri hemşiresi zorunlu mudur?Hizmet verebilmek için iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi yeterli midir.? Bildiğim kadarıyla sadece tam gün çalışan iş yeri hekimi olduğu taktir de iş yeri hemşiresine ihtiyaç duyulmuyor aksi taktirde bireysel olarak isg hizmeti sunmak isteyen arkaşların bir de iş yeri hemşiresine ihtiyacı olacak mıdır?

   
 15. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  bireysel çalışma ilgili bir sürü konu açıldı, konu açmadan önce arasanız böyle bir konu var mı diye...   
 16. methet

  methet TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Hatay Antakya da ne yazık ki bireysel olarak iş güvenliği uzmanlığı yapılamıyor. Osgbler bütün iş yeri hekimlerini kapmış durumda. Osgblerin fiyat teklifleri de sudan ucuz. onlarla baş etmek güç. 15-30 tl fiyat veriliyor. İşveren uğraşmak istemiyor iş güvenliği uzmanı mı bulayım iş yeri hekimi mi sağlık personeli mi diyor osgbelere koşuyor. Dolayısıyla iş verende osgbleri tercih ediyor.
  Herkes iş güvenliği sertifikası almaya koştu bi umutla belki iş sahibi olur diye. ama ne yazık ki yine önünü tıkadılar. Bireysel olarak çalışamadığın sürece hiç anlamı yok bu sertifikaların.
  Bence iş yeri hekimliği ve sağlık personeli devlet tarafından iş verenlerin hizmetine sunulmalı.
  iş güvenliği uzmanın işi ayrıca iş hekimi bulmak olmamalı.
  saçma sapan bir sistem. bakanlık daha bu sistemin altını dolduramadı.

   
 17. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle katılıyorum. Şimdi birde diğer sağlık personeli ortaya çıktı. Benim sözleşmeli olduğum yerde 3 kişi var çalışan işyeri hekimi sağlık muayenesini yaptı ve bitti diğer sağlık personeli ne yapacak ??? Devlet bireysel çalışmaya sanki engel üzerine engel çıkarıyor!

   
 18. Ramis Palabıyık

  Ramis Palabıyık TÜİSAG Üyesi

  isgb için yönetmelikte aynen şu cümle yer alıyor; iş veren diğer sağlık personelide çalıştırabilir. yani şart değil arkadaşlar

   
 19. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Ramis Bey,

  İyice araştırmadan lütfen kesin cümleler kurmayınız. Bu söyledikleriniz yanlış.
  Lütfen "İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK"i dikkatlice okuyun.

  Saygılarımla

   
 20. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Zorunludur.
  İSG KATİPten "Diğer Sağlık Personeli" girişi açıldı. Sertifikası olmayıp girişi yapılamayanlar için yönetmelik ekinde olan sözleşme elle dolduruluyor. Kişi sertifikasını aldıktan sonra İSG Katipten girişi yapılıyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica