Tartışma Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ibrahimayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi  serbest meslek erbabı olmayı unutma ama .sonuçta vergilendireceksin.Ocak itibarıyla 50 altı tehlikeli ve çok tehlikeli başladığından hekim bul kendine.


   
 2. fundasakal

  fundasakal TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar deneyimli uzmanların bilgisine ihtiyacım var;
  1)ben az tehlikeli bir sınıfta 1-2 çalışanı olan iş yerlerine risk analizi, adp ve eğitim vermek için anlaştım.ben bireysel çalışıyorum firma yada OSGB de değilim işyeriyle isg katip üzerinden sözleşme imzaladım.ancak şunu düşünüyorum benim sigorta primim için muhasebecileriyle görüşüp sözleşme yaptığımız tarihdemi primimi yatırmasını söyleyecez. bu işleyiş nasıl olacak bilgilendirirmisiniz?
  2)isg katipteki sözleşme de aylık çalışma saati kısmına çalışan sayısına göremi saati belirleyip yazacaz.
  3)risk değerlendirmesinde az tehlikeli bir işyeri için ,hekim imzası şartmı?

  cevaplandırabilirseniz sevinirim? tşk.

   
 3. SEÇKİN USTABAŞ

  SEÇKİN USTABAŞ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bireysel olarak kismi zamanlı herkes çalışabilir.Uzman ,hekim ikise de bağımsız kısmi zamanlı çalışabilir.Çalıştığınız iş yeri sizin sigortanızı kısmı zamanlı yatırır.Buda işverene yüksek maliyet göstermez.Muhasebede belli olan birşey var.Çalışanın çalıştığı saat kadar sigortasını yatırabilir.Buda bizim kısmı zamanlı çalışabileceğimizi gösteriyor.Bunu bakanlıktan emekli bir A sınıfı uzmana sorduk hiç bir sakınca olmayacağını hatta bu şekilde çalıştıklarını söyledi.Malum 01.01.2016 da fiyatlar değişeceğinden ortalama 2-2.5 kat artacağından işverenlere bireysel olarak çalıştığımızda maliyet düşüklüğü olacaktır.ben bunun alt yapısını oluşturuyorum ve bireysel bir iş yeri hekimi buldum .01.01.2016 dan sonra bireysel olarak iş yer hekimi ile beraber çalışacağız.Kolay gelsin

     

   
 4. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  serbest meslek kazancına tabi olmazsın
  sözleşme yaptığın yerlerin sigortalısı olursun
  maksimum çalışma saatini dolduruncaya kadar işyerleriyle sözleşme yapabilirsin
  sayı sınırlaması olmaz

  vergi, bağkur, muhasebe, makbuz kesmek zorundasın diyenlere aldanma.
  ya OSGB bünyesinde yada her işyerinin sigortalısı olarak bu hizmeti sunarsın/sunmak zorundasın.
  makbuz fatura verecem diyorsan OSGB prosedürlerini yerine getirip OSGB patronu olman gerekir, aksi halde bireysel çalışıpta fatura kesemezsin

   
  Last edited by a moderator: 19 Ağustos 2015
 5. çağıl

  çağıl TÜİSAG Üyesi

  Seçkin bey bireysel uzmanlıkta hekimin sigortasını siz mi ödüyorsunuz (kendi danışmanlık hizmeti bağkur varsa)

     

   
  SEÇKİN USTABAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 6. SEÇKİN USTABAŞ

  SEÇKİN USTABAŞ TÜİSAG Üyesi

  işverenden sigortalı olduğu için işveren ödüyor.

   
 7. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  seçkin bey benimde bir sorum olacak. bakmakta oldugum ..... inşaat firmasının 10 farklı mahallede 10 farklı sicile sahip inşaati var. sistemden hepsine görevlendirme yapıp toplam süre kadar bir yerden sigorta yaptırsak yeterli oluyormu yoksa 10 inşaat içinde farklı sigorta yaptırmamız gerekiyormu.
   
 8. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  Seçkin Beye sormuşsun ama bende cevabı bildiğimden katkım olsun istedim. Seçkin Bey ve Forma katkı sunanlara çok Teşekkür ederim ayrıca.

  Bu İnşaat Firmasının Tüm işyerlerine işyeri numaralarına İSG KATİP den giriş yapmazsanız sadece giriş yaptıklarından sorumlu olursunuz. Diğer işyerleri bu hizmeti sağlamamış olacağından ceza da almış olur. Cevap Hepsine İşyeri numaraları farklı olduğundan İSG KATİP den giriş yapmak....   
 9. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  cevabınız için teşekkür ederim. mesele katipten atama yapılıp yapılmaması değil, sigorta meselesi. tüm firmalara katipten atama yaptım diyelim sigortayı tüm firmalarda ayrı ayrımı yaptırmam gerek yoksa işveren aynı kişi veya firma olduğundan tüm inşaatlara yapılan atama süresi kadar tek yerde sigorta yaptırsam yeterlimi. tşk.

     

   
 10. MEHMET AKSAN

  MEHMET AKSAN TÜİSAG Üyesi

 11. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  çalı
  çalışılan tüm işyerlerinden sigorta bildirilme zorunluluğu vardır. işveren aynı olsada her işyerinden ayrı ayrı çalışılan gün kadar bildirim yapılacak   
 12. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışmalarda sigortalılık süresini nasıl hesaplıyorsunuz? Yani günlük çalışma süresini 7,5 (225/30) olarak mı almak gerekir, yoksa firma 8:00-18:00 arası çalışıyorsa günlük 10 saat üzerinden mi kısmi süreli sigortalı olunmalı?

   
 13. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  her işyeri
  her işyerinden ayda kaç saat çalışıyorsan o günlüğe çevrilir. örnek 1. işyeri 20 saat olsun/7,5=3 gün
  2. işyeri 15 saat olsun/7,5 2 gün bu şekilde gider. toplam bildirilen gün sayısı 30 u geçebilir. illa 30 olacak diye bi kısıtlama söz konusu değil
   
  misg bu yazıya teşekkür etti.
 14. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  Hangisi işyeri no dan İSG KATİP ten giriş yaparsan oraya hizmet vermiş oluyorsun. Bir işverenin 10 farklı işyeri nolu işyeri ile 10 farklı işyeri aynı gibi düşün.. Bakanlık bu işyerlerine fiili olarak gidildiğini henüz izleyebilecek teknolojiyi kullanamamakta.1 saat İSG KATİP ten giriş yaptığınız yere her ay gitmeniz yada karlı bir ay gitmeyip gitmiş göstermeniz sizin insiyafiyetinizde....

   
 15. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Merhaba arkadaşlar.
  Forum kuralları gereği tamamı büyük harflerle yazılan mesajlar onaylanmamaktadır.
  Bilgilerinize...   
  baki karaman bu yazıya teşekkür etti.
 16. mehmet sait saraçoğlu

  mehmet sait saraçoğlu TÜİSAG Üyesi

  benimde bir sorum olacak . bireysel olarak çalışmaya karar verdım çalışacağım yerleride ayarladım fakat. bundan sonra çalışmam için gereklı belge evrak veya dosyalara yada daha öncekı örneklere nasıl ulaşabılırım . bılgısı olan var mı yardımcı olursanız sevınırız.? iyi günler.

   
 17. huner46

  huner46 TÜİSAG Üyesi

  Aynı işverenin farklı adreslerdeki iki şantiyesi için ayrı ayrı tesbit ve öneri defteri tutmak mı gerekiyor. Aynı sicil numarası olduğundan sayfanın başına adresi yazıp sadece bir defteri yazsak olur mu?

   
 18. huner46

  huner46 TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda yorum yapan olmayacak mı?

   
  baki karaman bu yazıya teşekkür etti.
 19. barca34

  barca34 TÜİSAG Üyesi

  Aynı SGK sicil numarasını kullanan iş yeri şubeleri veya şantiyeler için tek tespit öneri defteri kullanılabilir, bu durumun tespit öneri defterinde belirtilmesinde fayda vardır. Her bir şube veya şantiye için ayrı sayfalara tespit ve önerileri yazmanız tavsiyemdir.

   
  huner46 bu yazıya teşekkür etti.
 20. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  Ayrı ayrı tutmanda yarar var.Kolay gelsin...

   
  huner46 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica