Tartışma : Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Sormustum aslında ama :) Bireysel isg uzmanı oalrak nasıl calışabilirim.
serbest meslek erbabı olmayı unutma ama .sonuçta vergilendireceksin.Ocak itibarıyla 50 altı tehlikeli ve çok tehlikeli başladığından hekim bul kendine.

fundasakal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar deneyimli uzmanların bilgisine ihtiyacım var;
1)ben az tehlikeli bir sınıfta 1-2 çalışanı olan iş yerlerine risk analizi, adp ve eğitim vermek için anlaştım.ben bireysel çalışıyorum firma yada osgb de değilim işyeriyle isg katip üzerinden sözleşme imzaladım.ancak şunu düşünüyorum benim sigorta primim için muhasebecileriyle görüşüp sözleşme yaptığımız tarihdemi primimi yatırmasını söyleyecez. bu işleyiş nasıl olacak bilgilendirirmisiniz?
2)isg katipteki sözleşme de aylık çalışma saati kısmına çalışan sayısına göremi saati belirleyip yazacaz.
3)risk değerlendirmesinde az tehlikeli bir işyeri için ,hekim imzası şartmı?

cevaplandırabilirseniz sevinirim? tşk.

SEÇKİN USTABAŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmasıhâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
...

Burada "çalışanları arasından" terimi mevcut. Peki bir işletmenin çalışanı nedir? Tam zamanlı veya kısmi süreli sgk primini ödeyerek hizmet satın aldığı personeldir. Yani kısmi süreli çalışanlarda işletmenin kendi çalışanıdır. Yani uzmanlar işletmelerdeki çalışma saatlerine göre sgk primlerini ödeterek çalışmak zorunda kalırlar. Bu herkes için karışık bir yöntemdir. İşletme fazlasını ödemek istemeyecektir. Bir denetlemede bütün bunlar problem yaratacaktır. mesela siz 30 saatlik bir işletmede SGK priminizi 30 güne tamamlamak için 100 saat yatırdınız. Bu bir denetlemede sorun yaratacaktır. Bu işleme sahtecilik yönünden ceza uygulanma riski vardır. Bu nedenle çalıştığınız firmalar buna yanaşmayacaktır. Kendi nam ve hesabına çalışma yoktur arkadaşın dediği gibi. Kısmi zamanlı çalışma kendi nam ve hesabına çalışma değildir. Kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağkur primi öderler. Kısmi sürede ise değişik işletmelerde kısmi süreli prim ödemesi söz konusudur. Bu çok karışık bir iştir. SGK primlerinizde artan günleriniz de ise kendiniz sgk ya ödeme yapmalısınız.
Arkadaşlar bireysel olarak kismi zamanlı herkes çalışabilir.Uzman ,hekim ikise de bağımsız kısmi zamanlı çalışabilir.Çalıştığınız iş yeri sizin sigortanızı kısmı zamanlı yatırır.Buda işverene yüksek maliyet göstermez.Muhasebede belli olan birşey var.Çalışanın çalıştığı saat kadar sigortasını yatırabilir.Buda bizim kısmı zamanlı çalışabileceğimizi gösteriyor.Bunu bakanlıktan emekli bir A sınıfı uzmana sorduk hiç bir sakınca olmayacağını hatta bu şekilde çalıştıklarını söyledi.Malum 01.01.2016 da fiyatlar değişeceğinden ortalama 2-2.5 kat artacağından işverenlere bireysel olarak çalıştığımızda maliyet düşüklüğü olacaktır.ben bunun alt yapısını oluşturuyorum ve bireysel bir iş yeri hekimi buldum .01.01.2016 dan sonra bireysel olarak iş yer hekimi ile beraber çalışacağız.Kolay gelsin

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
serbest meslek erbabı olmayı unutma ama .sonuçta vergilendireceksin.Ocak itibarıyla 50 altı tehlikeli ve çok tehlikeli başladığından hekim bul kendine.
serbest meslek kazancına tabi olmazsın
sözleşme yaptığın yerlerin sigortalısı olursun
maksimum çalışma saatini dolduruncaya kadar işyerleriyle sözleşme yapabilirsin
sayı sınırlaması olmaz

vergi, bağkur, muhasebe, makbuz kesmek zorundasın diyenlere aldanma.
ya osgb bünyesinde yada her işyerinin sigortalısı olarak bu hizmeti sunarsın/sunmak zorundasın.
makbuz fatura verecem diyorsan osgb prosedürlerini yerine getirip osgb patronu olman gerekir, aksi halde bireysel çalışıpta fatura kesemezsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

çağıl

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bireysel olarak kismi zamanlı herkes çalışabilir.Uzman ,hekim ikise de bağımsız kısmi zamanlı çalışabilir.Çalıştığınız iş yeri sizin sigortanızı kısmı zamanlı yatırır.Buda işverene yüksek maliyet göstermez.Muhasebede belli olan birşey var.Çalışanın çalıştığı saat kadar sigortasını yatırabilir.Buda bizim kısmı zamanlı çalışabileceğimizi gösteriyor.Bunu bakanlıktan emekli bir A sınıfı uzmana sorduk hiç bir sakınca olmayacağını hatta bu şekilde çalıştıklarını söyledi.Malum 01.01.2016 da fiyatlar değişeceğinden ortalama 2-2.5 kat artacağından işverenlere bireysel olarak çalıştığımızda maliyet düşüklüğü olacaktır.ben bunun alt yapısını oluşturuyorum ve bireysel bir iş yeri hekimi buldum .01.01.2016 dan sonra bireysel olarak iş yer hekimi ile beraber çalışacağız.Kolay gelsin
Seçkin bey bireysel uzmanlıkta hekimin sigortasını siz mi ödüyorsunuz (kendi danışmanlık hizmeti bağkur varsa)

SEÇKİN USTABAŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
işverenden sigortalı olduğu için işveren ödüyor.

ilker1

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
seçkin bey benimde bir sorum olacak. bakmakta oldugum ..... inşaat firmasının 10 farklı mahallede 10 farklı sicile sahip inşaati var. sistemden hepsine görevlendirme yapıp toplam süre kadar bir yerden sigorta yaptırsak yeterli oluyormu yoksa 10 inşaat içinde farklı sigorta yaptırmamız gerekiyormu.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
seçkin bey benimde bir sorum olacak. bakmakta oldugum ..... inşaat firmasının 10 farklı mahallede 10 farklı sicile sahip inşaati var. sistemden hepsine görevlendirme yapıp toplam süre kadar bir yerden sigorta yaptırsak yeterli oluyormu yoksa 10 inşaat içinde farklı sigorta yaptırmamız gerekiyormu.
Seçkin Beye sormuşsun ama bende cevabı bildiğimden katkım olsun istedim. Seçkin Bey ve Forma katkı sunanlara çok Teşekkür ederim ayrıca.

Bu İnşaat Firmasının Tüm işyerlerine işyeri numaralarına İSG KATİP den giriş yapmazsanız sadece giriş yaptıklarından sorumlu olursunuz. Diğer işyerleri bu hizmeti sağlamamış olacağından ceza da almış olur. Cevap Hepsine İşyeri numaraları farklı olduğundan İSG KATİP den giriş yapmak....

ilker1

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Seçkin Beye sormuşsun ama bende cevabı bildiğimden katkım olsun istedim. Seçkin Bey ve Forma katkı sunanlara çok Teşekkür ederim ayrıca.

Bu İnşaat Firmasının Tüm işyerlerine işyeri numaralarına İSG KATİP den giriş yapmazsanız sadece giriş yaptıklarından sorumlu olursunuz. Diğer işyerleri bu hizmeti sağlamamış olacağından ceza da almış olur. Cevap Hepsine İşyeri numaraları farklı olduğundan İSG KATİP den giriş yapmak....
cevabınız için teşekkür ederim. mesele katipten atama yapılıp yapılmaması değil, sigorta meselesi. tüm firmalara katipten atama yaptım diyelim sigortayı tüm firmalarda ayrı ayrımı yaptırmam gerek yoksa işveren aynı kişi veya firma olduğundan tüm inşaatlara yapılan atama süresi kadar tek yerde sigorta yaptırsam yeterlimi. tşk.

MEHMET AKSAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
çalı
cevabınız için teşekkür ederim. mesele katipten atama yapılıp yapılmaması değil, sigorta meselesi. tüm firmalara katipten atama yaptım diyelim sigortayı tüm firmalarda ayrı ayrımı yaptırmam gerek yoksa işveren aynı kişi veya firma olduğundan tüm inşaatlara yapılan atama süresi kadar tek yerde sigorta yaptırsam yeterlimi. tşk.
çalışılan tüm işyerlerinden sigorta bildirilme zorunluluğu vardır. işveren aynı olsada her işyerinden ayrı ayrı çalışılan gün kadar bildirim yapılacak

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Bireysel çalışmalarda sigortalılık süresini nasıl hesaplıyorsunuz? Yani günlük çalışma süresini 7,5 (225/30) olarak mı almak gerekir, yoksa firma 8:00-18:00 arası çalışıyorsa günlük 10 saat üzerinden mi kısmi süreli sigortalı olunmalı?

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
her işyeri
Bireysel çalışmalarda sigortalılık süresini nasıl hesaplıyorsunuz? Yani günlük çalışma süresini 7,5 (225/30) olarak mı almak gerekir, yoksa firma 8:00-18:00 arası çalışıyorsa günlük 10 saat üzerinden mi kısmi süreli sigortalı olunmalı?
her işyerinden ayda kaç saat çalışıyorsan o günlüğe çevrilir. örnek 1. işyeri 20 saat olsun/7,5=3 gün
2. işyeri 15 saat olsun/7,5 2 gün bu şekilde gider. toplam bildirilen gün sayısı 30 u geçebilir. illa 30 olacak diye bi kısıtlama söz konusu değil

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hangisi işyeri no dan İSG KATİP ten giriş yaparsan oraya hizmet vermiş oluyorsun. Bir işverenin 10 farklı işyeri nolu işyeri ile 10 farklı işyeri aynı gibi düşün.. Bakanlık bu işyerlerine fiili olarak gidildiğini henüz izleyebilecek teknolojiyi kullanamamakta.1 saat İSG KATİP ten giriş yaptığınız yere her ay gitmeniz yada karlı bir ay gitmeyip gitmiş göstermeniz sizin insiyafiyetinizde....

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar.
Forum kuralları gereği tamamı büyük harflerle yazılan mesajlar onaylanmamaktadır.
Bilgilerinize...

mehmet sait saraçoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
benimde bir sorum olacak . bireysel olarak çalışmaya karar verdım çalışacağım yerleride ayarladım fakat. bundan sonra çalışmam için gereklı belge evrak veya dosyalara yada daha öncekı örneklere nasıl ulaşabılırım . bılgısı olan var mı yardımcı olursanız sevınırız.? iyi günler.

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aynı işverenin farklı adreslerdeki iki şantiyesi için ayrı ayrı tesbit ve öneri defteri tutmak mı gerekiyor. Aynı sicil numarası olduğundan sayfanın başına adresi yazıp sadece bir defteri yazsak olur mu?

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aynı işverenin farklı adreslerdeki iki şantiyesi için ayrı ayrı tesbit ve öneri defteri tutmak mı gerekiyor. Aynı sicil numarası olduğundan sayfanın başına adresi yazıp sadece bir defteri yazsak olur mu?
Bu konuda yorum yapan olmayacak mı?

barca34

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Bu konuda yorum yapan olmayacak mı?

Aynı sgk sicil numarasını kullanan iş yeri şubeleri veya şantiyeler için tek tespit öneri defteri kullanılabilir, bu durumun tespit öneri defterinde belirtilmesinde fayda vardır. Her bir şube veya şantiye için ayrı sayfalara tespit ve önerileri yazmanız tavsiyemdir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.