Tartışma Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ibrahimayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi  Volkan bey bu tartışmayı daha önce başka başlık altında da başka arkadaşlarla yapmıştık ama bana eğer biliyorsanız İSG uzmanının bugüne kadar bireysel tazminat ödediği bir tane örnek gösterebilir misiniz? Veya herhangi bir inşaat mühendisinin bireysel olarak hatalı imalat sebebiyle ödediği tazminat veya üretim mühendisinin hatalı üretim sebebiyle ödediği bireysel tazminat örneği varsa onlar da olur. Fakat bu istediğim örnekler bir yerde tam zamanlı çalışan kişiler için geçerli, OSGB'den veya bireysel dışardan faturalı çalışanlar kesin öder ki ben olsam ben de ödetirim hatta sözleşmesine koyarım herhangi bir durumda tazminat hakkı vardır diye. Ama bir yerde tam zamanlı maaşlı çalışan kişiden kimse tazminat alamaz.


   
 2. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Daha önce hiç bir yerde çalısmamıs , sertifikasını yeni almıs insanlardan 3000 5000 ile işe başlamasını nasıl bekliyorsunuz anlamıyorum ?

  Ya Türkiye Şartlarını bilmiyorsunuz. Yada hayatınızda hiç işveren olmadınız.

  Bir yerde mühendissinizdir , En az 2-3 yıllık tecrübeniz vardır , İSG uzmanı da olursunuz 2-3 milyar alırken 3-5 milyar alırsınız anlarım normaldir.

  Ama bir şeyi göremiyorsunuz yada görmek istemiyorsunuz gibi geliyor bana.

  Bu sınava girip uzmanlık alacak arkadasların içerisinde hayatında daha hiç şantiye görmemiş iş makinası nedir bilmeyen , hiç iş tecrübesi olmayan arkadaslar da var .

  Şimdi söylermisiniz lütfen işveren olsanız karsınıza böyle bir insan gelse verecekmisiniz 3 -5 milyar aylık ?

  Peki ne yapacak bu adamlar ? Çalısmayacaklar mı ?


  Herkes ister 3-5 milyar aylık almayı kim niye istemesin. Ama sartlar da var.Hem iş bilmeyip hemde
  yok kardeşim ben 3-5 milyardan aşağı çalısmam dersen avucunu yalarsın .

  Önce belli bir ücretle baslarsın. Bir süre çalısırsın iş nasıl yapılıyor görürsün , iş makinası nedir şantiye ortamı nasıldır , işveren-işçi-senin ilişkin nasıl yürür görürsün özümlersin. Zamanla işi öğrenir tecrübe kazanırsın. Sen tecrübe kazanıp işini iyi yaptıkça değerinde itibarında maaşında artar.

  Bir anda kimse kimseye o paraları vermez.
  A sınıfı uzmanlar 5-6 milyara çalsıyor siz c sınıfı hiç iş bilmeyen adama 3 milyardan asaga baslama diyorsunuz.

  Ben bunları yazınca çogunuz bana kızıyor olabilirsiniz. Önemli değil.
  Anlatmaya çalısdıgım şey isg uzmanlıgının değerinin düşürülmesi değil. Tamamiyle farklı bir konuya değiniyorum.

   
  mehmetnr bu yazıya teşekkür etti.
 3. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım kısa keselim neden iş güvenliği uzmanlarının maaşlarının düşük olmasını istiyorsun.bir iş güvenliği uzmanının aldığı riske göre yüksek maaş alması gerektiğini neden kabul etmiyorsun.OSGB sahibi olup kendini patron zanneden zavallılara tecrübesiz uzman arkadaşlarımızı yem etmeyeceğiz.arkadaşlar 217 saati dolduran bir isg uzmanının maaşı en az 4000 dir bu böyle biline. OSGB 'de mecburiyetten çalışan arkadaşlara sesleniyorum.kısmi zamanlı çalışabileceğiniz 2 yer bulup OSGB yi devre dışı bırakın.kimsenin sizin sırtınızdan para kazanmaya hakkı yok.1 temmuz 2013 den itibaren zaten iş bulma sorunu kalmayacak osgbler birer birer kapanacak veya süs olarak duracak.büyük balık küçük balığı yer küçük balıklar birleşince büyük balığı yer.arkadaşlar biz isg uzmanlarının küçük balıklar olarak parolası bu olsun.sayımız baya fazlalaştı güçlendik.şimdi bireysel çalışma zamanı.osgblerin kurmak istediği sömürü, taşeronlaştırma sistemini tarihe gömme zamanı.

     

   
 4. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  İSG uzmanlarının maaşının düşük olmasını istediğimi nereden çıkardınız ?
  Kim az maaş almak ister ki ?
  Bende istiyorum İSG uzmanı ayda 5000 maaş kazansın . Niye istemim bende bu işi yapacağım .
  Maaşı az olmasını istemek gibi bir şey olabilir mi ?
  Ama istemekle gerçekleşmesi çok farklı şeyler.
  Siz dünyadan bi haber yaşıyorsunuz sanırım.

  Öyle 4000 dir maaşınız çalışmayın çalısmayın 2 tane kısmi süreli çalısacak yer bulun demekle olmuyor bu işler.
  Söylemesi kolay.
  Mayısda Allah izin verirde geçersek bende uzman olacağım.
  O zaman burdan yazarım size bana 2000 lira maaşdan kısmi süreli 2 iş ayarlarsınız artık.

   
 5. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Kısmi süreli 2 yer ile geçim sağlanır mı?
  Bir iş yeri düşünelim. Tehlikeli sınıf olsun. 20 çalışanı var. 15*20= 300 dakika. İş yeri Ay/5 saat uzman çalıştırma zorunluluğu var. Muhtemelen saat bazında fiyat verilecek. Saati 50 TL anlaşsanız, aylık 250 Tl yapar.. Hesaplamalar aşağı yukarı bu şekilde piyasada. Geçinebilmeniz için bu koşullara sahip en az 10 iş yeri bulmanız gerekir. Tam yasaya göre yani 15 dak. hesaplamamız şart mı derseniz, ben daha fazla çalıştırayım, doya doya işyerim uzman görsün diyene daha rastlamadım.
  2 kısmi süreli iş yeri geçim sağlar mı?

     

   
 6. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  bir iş güvenliği uzmanının maaşı normal bi mühendis maaşının 3 katı olmalı.Ülke genelinde şu an 100 ün üzerinde uzman ceza evinde.benim malım mülküm olsa bu işe girmem.100lerce milyer lira tazminat ödemekte var işin ucun hemde baya yüksek ihtimal.zaten vermezlerse kimse kendini tehlikeye atmaz.siz atarmısınız.uzmanların %40 ı bu işi yapıyor %60 bu riski göze almıyor.kimse çalışmassa bizim maaşlar nasıl düşük olacak anlamıyorum.benim aylık en az 6-7 000 gibi bir beklentim var.3-5 aylık uzmanım.risk analizi ayapıyorum ayrıca 2 fabrikada çalışıyorum.iyi kazandiığımı düşünüyorum daha iyi olacak inşalla allah kazasız belasız günler versin başka bir şey istemiyorum.

   
  Ercan Dazkırlı, Carlione, aligüll ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Piyasada bazı uzmanlar ve şirketler risk analizi yapmazsanız şöyle şöyle ceza alacaksınız diyerek basit bir risk analizi excel dosyası düzenliyorlar. Ne bir acil eylem planı ne de İSG temel eğitimi veriliyor. Esnaf başına da 100-150 TL alıyorlar. Doğru? Yanlış? Siz karar verin...
   
 8. atoktamis

  atoktamis TÜİSAG Üyesi

  6 GÜN PİRİM ÖDEMEKTEN KASTINIZ NEDİR?   
 9. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  volkan bey haklısınız ama hala anlamadığınız bir konu var.
  bakın bu konuyu farklı sayfalarda yine sizinle zaman zaman tartıştık.sizin belki bu zamana kadar muhattap olmadığınız veya karşılaşmadığınız bir durum söz konusu.tabi ki de herkes ister fazla kazanmak.fazla kazanan bir meslek grubuna dahil olmak.ancak zorunluluklar var.mesela ben.evliyim kirada oturuyorum ve bir çocuğum var.herhangi bir sorumluluğu olmayan bir insan gibi günlerce boş gezip iş arayıp duramam.yada gelen işleri beğenmeyip "ben günlük en az 1000 tl (ayda 4 gün üzerinden)" diyebilecek bir durumum yok.beni gibi olan çalışan sayısı çok fazla.hatta benim durumum yine iyi çok zor durumda olan arkadaşlar var.aylar hatta yıllarca işsiz gezen ve bunu kendisine bir çıkış kapısı olarak görüp sağdan soldan bulduğu 2000 tl ile kursa giden ve bu mesleğe umut bağlayan insanlar var.işveren tarafından bakmayı bırakın.ben şuan sadece bu pencereden bakıyorum.bu şekilde zor durumda olan arkadaşlar bırakın 1 ay ı, 1 hafta bile boş gezmeye tahammül etmeleri imkansız.ne oluyor o zaman peki.işte teklif edilen işleri kısa süreliğine de olsa 1500-2000 tl bandında kabul ediyorlar.bende şuan bekar olsa.herhangi bir giderim olmasa bende aynen sizin yaptığınız gibi yapar ve bireysel bir kaç yerle sözleşme yapıp çalışırdım.ancak benim şuan farklı hiçbirşey yapmazsam bile aylık en az 2000 tl giderim var.sadece yaşamak için.rutin bir hayat için.ben bunu bırakıp günlerce iş arayamam.benim gibi bir ton adam var.siz şanslıymışsınız ve durumunuzdan ötürü gidip iş aramışsınız ve bulmuşsunuz ne güzel.emin olun sizin yerinizde olmak isteyen yüzlerce arkadaş var.ancak benim bahsettiğim durumda olan arkadaş sayısıda bir hayli fazla.şimdi eminim cevap olarak hapis cezasından bahsedeceksiniz.haklısınız.ancak bahsettiğim durumda olan kişilerin aynı tehlikesi söz konusu zaten...icradan, borçtan dolayı..anladınızmı şimdi.tabi ki gönül ister herkes sizin benim gibi fazla kazansın.ancak birde diğer durumlar var.benim bildiğim tek kişi çalışıp bu işten 2 aileye bakan insanlar var.hadi gelin bu adama diyin işi bırak veya sıradan işleri kabul etme kendine ara iş bul diye.olmaz.olamaz.işte bu durumdan dolayı maaşlar belli noktada kalıyor.bir kısım arkadaşımız düşük maaşlarla çalışıyor.
  umarım anlaşılmışımdır.
  kazasız belasız,helalinden bol kazançlı günler dilerim.

     

   
  Mustafa ULUSOY ve Caner Gayıp bu yazıya teşekkür etti.
 10. Fehmi KORKMAZ

  Fehmi KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  aynen size katılıyorum değerli arkadaşım.

  OSGB sahipleri çıkarları doğrultusunda kanun ve yönetmelikleri yorumluyorlar aylık 1.000 tl ücret ile çalıştıracak keriz arıyorlar. sakın bu tür oyunlara gelmeyin.   
 11. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Bireysel isg uzmanı olarak calışan arkadaşlardan bu işi dogrusuyla nasıl yapılacagına dair bilgi alabilir miyiz? isg danısmanlık şirketi adı altında risk degerlendrime, acil eylem planı ve egitim verebiliyor muyuz? Fatura kesiliyor mu? yanı su konuyu netleştiren biri olursa sevinirim.   
 12. Nergisus

  Nergisus TÜİSAG Üyesi

  Gökhan Bey, yazdığınıza istinaden size sormak istedim. Kafam karıştı biraz.. Üzerinden zaman geçmiş hala çalışıyor musunuz bilmiyorum ama, çalıştığınız dönemde sigorta işinde sorun oldu mu?? ve kaç gün yatırıldı ayda toplam? Ben de düşünüyorum anlaşmayı iki üç yerle..

   
 13. Nergisus

  Nergisus TÜİSAG Üyesi

  danışmanlık şirketlerinde risk analizi, acil eylem planı yapılabiliyor ama eğitim verilemiyor.
   
 14. tolgahan yılmaz

  tolgahan yılmaz TÜİSAG Üyesi

  Konudaki önceki mesajlarıda okudum eğitim sertifikalandırma olarak değilde tutanak olarak bu etiğimi aldığına dair bir belge imzalatıyormuşuz ama bu yeterli ve geçerli oluyor mu? bunu dışında acil durumu ve risk analizini yaptık eğitim konusunda illa bizi sigortalı olarak göstermeleri mi gerekiyor? veya nasıl bir yol izleniyor?

   
 15. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  şirketle neden bu kadar uğraşıyorsunuz anlamıyorum.şirket neden ihtiyaç duyuyorsunuz   
 16. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Şirket olmasına gerek var mı işte ben de bunu ogremek istiyorum.

   
 17. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  serap hanım sorularına cevap vereyim.bilgim kadar.
  bekliyorum sorularınızı

   
 18. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Sormustum aslında ama :) Bireysel isg uzmanı oalrak nasıl calışabilirim.

   
 19. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  benim çalışma sistemim şu.bireysel olarak risk analizi,acil eylem planı hazırlıyorum.eğitim henüz vermedim.çünkü toplu eğitim verilecek.OSGB den destek alıcam

   
 20. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık mı veriyorsunuz? fatura kesiyor musunuz?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica