Tartışma Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ibrahimayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. barış büber

  barış büber TÜİSAG Üyesi  ben şunu merak ediyorum arkadaşlar mesela sitelere acil eylem planı ve risk analizi yapacağım ama bunun için hekime yada sağlık personeline ihtiyacım varmı yoksa ben prosedürü uygulayıp acil eylem plan ı risk analizi ve çalışana eğitimi vermem yeterli oluyomu bide adamlar resmi evrak isteyecek yani sözleşmemi yapmam gerekiyo site yonetimiyle eğer boyleyse ben orda kaç saat çalışmış olacağım yada neye göre orda durmam gerekir


   
 2. barış büber

  barış büber TÜİSAG Üyesi

  ayrıca bu siteleri yada küçük dükkanları değerlendirmeye tabi tuttuğumzda risk analiz ve acil eylem planını yenileme suresi ne kadar ?

   
 3. Barış Bey,
  risk değerlendirme Yönetmeliğini acilen ve şiddetle okumanızı tavsiye ederim

     

   
  Ersoyy, tolgahan yılmaz ve arif özaydın bu yazıya teşekkür etti.
 4. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Barış Bey, buradan ben başka söylerim diğer arkadaşımız başka söyler. Risk değerlendirmesi yönetmeliği var aç oku, burada senin potansiyelini görüp moralini bozmak isteyen kişilerden tut meslektaşının iyiliğini isteyen kişilere varana kadar çeşitli yapı ve psikolojide arkadaşlarımız mevcut. Yönetmelikler açık arkadaşım en doğru bilgi orada sağlıcakla kal.

   
  Ersoyy ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  varolması gereken fiyat nedir? 24 işçisi olana yuvarlak cevap verdim, temmuza daha uzun zaman var diye. Tahminen 800-1000 tl arası olur dedim. ama fiyatı neye göre belirttim? Şu an az mı söyledim çok mu söyledim bilmiyorum! İlgili kurumların elinde şirketlere ait kapasite raporları, çalışan işçisi sayısı gibi bir sürü envanter var. bu konuda onlar açıklama yapmadan bu problem çözülmez. ve her gelen uzman şirketlere öyle bir fiyatlar verir ki işverenin kafası karışır ve iş yapmaktansa fiyatların peşine düşen uzmanlara dönüşürüz...

     

   
 6. huuleeaan

  huuleeaan TÜİSAG Üyesi

  Bence Fiyat vermeden önce eğer iş güvenliği uzmanı çalıştırmazlarsa yada yapılması gereken ve hazırlanması gereken raporları hazırlamazlarsa ne kadar ceza alacaklarını belirtin işverenlere bu stratejide giderseniz fiyatlar illaki yükselir.

   
 7. Hiç kimseyi ceza ile korkutmamakta fayda var arkadaşlar
   
  Ercan Dazkırlı, chemistanbul ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 8. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  bireysel çalışma güzel bir durum ancak beni ilerisi korkutuyor açıkcası. şimdi iyi güzel çalışırsınız ancak hizmet verdiğiniz yerlerde zaman içerisinde yapacak bir şey kalmayacak.daha doğrusu rutine binecek.her firmada mutlaka bir mühendis yada teknik eleman var.ve firmanın ekonomik boyutuna bağlı olarak firmalar özellikle bu işin rutine bindiği zamanlarda kendi çalışanlarına bu eğitimi aldıracak ve osgblerden danışmanlık firmalarından ve bireysel çalışan arkadaşlardan kendilerini kurtaracaklardır diye düşünüyorum.sakın yanlış anlamayın bireysel çalışmayı kötü görmüyorum.sadece fikrimi yazıyorum.benimde şuan mecburiyetlerim olmasa bende bireysel çalışırdım.tabi birde işin bu dediklerime bağlı olarak yıllar sonrası var.benim öngörüme göre bu iş böyle olacak ve emeklilik hakları sosyal haklar konularında mağduriyetler yaşanacak.örneğin arkadaş 5 yıl bir yerde çalışmış olsun.(((şuan kimsenin bu noktada ileriyi düşünüp emeklilik haklarını veya sosyal hakklarını koruyan maddeler eklettiğini düşünmüyorum sözleşmelere.)))5 yıl sonra oradan çıksın yıllık izin hakkı, sosyal hakları, emekli ikramiyesi kıdem tazminatı yani hepsi yanacak.o nedenle bana en güzel çalışma şekli olarak hep sabit bir firmada çalışmak geliyor.haklarınız olur.ben biraz memur zihniyetindeyim galiba ama en mantıklısı sabit çalışmak.bence.sizce.fikirleriniz?   
  eski, mustafademir2002 ve Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 9. Tamamen tercih meselesi.
  Ben asla memur zihniyetli olmadım, olamamda. Şimdi serbest çalışırsın, yarın bağımlı. Şimdi bağımlı çalışırsın yarın serbest. Kim engelleyebilir ki.
  Haklarınızı koruyan sözleşmelere de gerek yok. Haklarınız mevzuatlara göre değerlendirilir. Kısmi süreli çalışmalarda zaten kıdem tazminatı olmaz. Birisi serbest çalışır geleceğini düşünerek planlarını yapar ve gerçekleştirir. Diğeri de bağımlı çalışır, çalışma şartlarından doğan haklar ve gelecek neyi öngörüyorsa onu yaşar. Zaten herkesin serbest çalışamayacağı gibi herkes te bağımlı çalışamaz. Tercih meselesi...

     

   
  mustafademir2002 ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 10. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  dediğiniz gibi.tercih meselesi.herkes mutlu olsun da şekli önemli değil. :)   
  mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 11. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın Volkan, bu piyasayı belirliyecek İSG uzmanları hangisi bu sınavda 50000, 2 sonraki sınavda 150000, 5 sonraki sınavda 1 milyon kişi olacak uzmanlar mı??? Emin ol belirlerler bu uzmanlar ben sana söyliyim.... :(   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 12. yaa nerden uçuruyorsunuz bu rakamları anlamıyorum yaa :)

   
  mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 13. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey, şuan türkiyede lisans mezunu yeterliliği olan nerdeyse herkes İSG uzmanı oluyor. Sen niye oldun diceksin ben de aynı sebepten oldum kimse olmasın daha fazla da demiyorum zaten, herkes olsun bence ama bu kadar hızlı artan sayı sadece fiyat kıracaktır. Ekonomiye giriş dersi yani arz-talep :)
   
 14. hiç bişey olmaz rahat olun. Arz-talep eskidendi. Şimdi kıyas KALİTE

   
  mustafademir2002 ve tokaliaydan bu yazıya teşekkür etti.
 15. hiç bişey olmaz rahat olun. Arz-talep eskidendi. Şimdi kıyas KALİTE   
 16. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Mustafa bey bu konuda size yüzde 100 katılıyorum. sadece işini düzgün yapanlar ayakta kalacak kalanları ayıklanacak zaten ondan benim de hiç şüphem yok.

   
  Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 17. burhanadıgüzel

  burhanadıgüzel TÜİSAG Üyesi

  elektrik, su , doğalgaz, telefon, aidat giderlerinin yarısı, kirada iseniz kiranın tamamı gider olarak gösterilebilir. işyerinde sigortalı olma zorunluluğu yok.

   
 18. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  saçmalamayalım lütfen.bakanlıktan açıklama yapıldı sayı 30000 lere 40000 lere geldiğinde branşlaşma olacak diye.ben bir kimya mühendisi olarak avantajlı olacağımı düşünüyorum.seramik mühendisi seramikte.su ürünleri mühendisi ilgili alanda,kimya mühendisi her yerde.makina mühendisi her yerde,inşaat mühendisi inşaatta,mimar mimari yapılarda çalışacak.emin ol ki o zaman ben alakasız insanlarla rekabet etmek zorunda kalmayacağım.fiyat düşeceğini kazancın azalacağını düşünmüyorum tam tersine daha çok kazanacağımı düşünüyorum.OSGB ler'de kör gibi çalışan zavallı düşük ücretli uzmanların başlarına büyük işler geleceğine belgelerinin iptal edileceğine inanıyorum.adama 217 saati doldurtuyorlar 2000 tl maaş veriyorlar.be sadece bir fabrikadan alıyorum 1500 bireysel olarak patronlarımda son derece memnun.çünkü iş kazalarını bitirdik resmen.ben ileride daha fazla kazanacağıma inanıyorum.bu meslek en prestijli meslek olacak bu böyle biline.yalnız branşlama kesinlikle olacak.İş güvenliği uzmanı olmak isteyen arkadaşlar bunu hesaplasın lütfen.allah herkeze bol kazanç versin.bye

   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 19. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Volkan bey düşünceleriniz gayet güzel, zamanında çevre görevlisi işini yapanlar veya akaryakıt istasyonunda sorumlu müdürlük yapanlar da böyle düşünüyorlardı ve sizin şuan dediğiniz gibi ilk anlaşmaları da hep yüksek fiyattandı. Şimdi sadece CV'lerde çevre görevlisi olarak geçiyo büyük fabrikalara ayda 100 TL'ye iş yapıyorlar. Yok İSG işi çok farklı olacak diyorsanız çıkan yönetmeliklere bakın kaldırma ekipmanları kontrolü hemen 1 yıla çıktı, insanlar bu işten para kazanacağını düşünüyodu dünkü yönetmelikle makina mühendisi İSG uzmanlarının değeri azaldı. Bu şuan için en göz önünde örnek diğerlerini zaman gösterecek. Ama inşallah sizin dediğiniz gibi olur fakat görünen köy de pek kılavuz istemiyor.

   
  sefers ve dhidem bu yazıya teşekkür etti.
 20. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  sayın ediko.insanlar aldıkları risk oranında para kazanır.sizin yazdıklarınız sadece piyasayı düşürür. OSGB sahiplerinin ekmeğine yağ sürer .bizim amacımız kendine güvensiz arkadaşların bu mesleğe biraz daha hevesle bu işe sarılmalarını sağlamak onları ticari zihniyetli gözünü para bürümüş OSGB sahiplerine yem etmemek.şu anda belge alan arkadaşların %40 bu işi yapıyor.çoğunluğu bu riski almıyor.Çünkü bir tazminat davasında her şeyinizi kaybedebilirsiniz.

   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica