Tartışma - Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ibrahimayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ıtır98

  ıtır98 TÜİSAG Üyesi  ama 6331 e göre;
  madde 4 c bendi; iş veren risk değ. yapar ya da yaptırır
  madde 11 a-b-c-ç bendleri acil durum eylem planlarını yapılması
  ve
  madde 17 çalışanına eğitim zorunluluğu
  gibi maddelerde 50 çalışan diye bir kavram olmadığına göre 1 tek çalışanı bile olsa bu işlemleri yaptırmakla mükellef değil mi yani sayın satife, siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu maddeleri?


   
 2. Satife

  Satife TÜİSAG Üyesi

  İtir Hanim öncelikle saygılar benim anlatmak istediğim şeyi umarım anladınız benim dediğim OSGB lerin ve tam zamanlı uzman olarak calisan arkadaslarımızın yanında sigortası ödenen kısmı süreli arkadaşlarda var ama bazı kisiler bunu sadece OSGB Ler ve tam zamanlı kisilere kalıp kısmı süreli olamayacağını söylediler de ona istinaden kanıt belge sormuştum :) ben daha adayım ama yazılanlara bazen gercekten nasil caos yaratıldığına şaşırıyor bazende gülüyorum masa olarak kullanıyoruz sadece herkes birbiri ile münakaşa icine girmeyip topluca birlik olsalar ne mutlu diyeceğim bu sayfadaki emegi geçenlere de sonsuz sevgiler gercekten en azından sıkıntılar bu sekilde dile getirilebiliyor yada deneyimlerden yararlanilabiliniyor

   
 3. ıtır98

  ıtır98 TÜİSAG Üyesi

  anladım, valla ben iş yapmaya çalışıyorum ve takıldığım soruyu sordum ve hala da cevap alamadım, arkadaşlar bilenlerden yardım rica ediyorum, sormuş olduğum soru ile ilgili ''bilenlerden'' yorumlarınızı bekliyorum.

     

   
 4. enginkucuk

  enginkucuk TÜİSAG Üyesi


  isg0017 yaptığınız beyanlar klasik OSGB öcü taktiğidir, zavallı gibi hareket etmeyin! Yanlış beyanlarda bulunmayın lütfen,forumu kletmeye hakkınız yok!

   
  Ercan Dazkırlı bu yazıya teşekkür etti.
 5. enginkucuk

  enginkucuk TÜİSAG Üyesi

  Forum ile ilgilenen adminlerden ricam:
  isg0017 ve türevlerinin yanlış bilgi paylaşımlarını engellemesidir. OSGB ler için rant sağlamaya çalışıyorlar,lütfen müdahale edin.

     

   
  Ercan Dazkırlı, Emrah ERKEK ve F.AKIN bu yazıya teşekkür etti.
 6. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar mevzuat, eğitimini alan ve sertifikasını alan vatandaş iş güvenliği uzmanıdır diyor mu?diyor...O halde ne OSGB ile nede bir yerde daimi çalışmak zorunda değilim.Bireysel de çalışırım tek tüfekte.Risk analizimide yaparım,acil durum eylem planımı da hazırlarım,eğitim de veririm.Paramıda alırım.Elimizde koç gibi belgemiz var,gayri nizami bir şey mi yapıyoruzki bu kadar tırsıyoruz.OSGB de ki arkadaşlar, iş ilanlarına baksınlar günde 150 tane firma iş güvenliği uzmanı arıyor.Gidin bir yerde elinizi taşın altına koyun sabah 8 akşam 6 çalışın...Zaten çabanızı gören işveren hakkınızı verir.İşverenler asıl OSGB ve danışman firmaların ,haftada bir gün gelip şu eksik ,bu eksik deyip foto çekip mail adreslerinede rapor gönderenlere tav oluyorlar haberiniz olsun...

   
 7. enginkucuk

  enginkucuk TÜİSAG Üyesi

  Sonuna kadar destekliyorum sizi. OSGB ler emeklerimizi sömürüyor. Amaçları bizim üzerimizden para kazanmak.
   
  Ercan Dazkırlı, sefers, volkankim ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. balikci03

  balikci03 TÜİSAG Üyesi

  İş güvenlik uzmanları faturamı keser yoksa serbest meslek makbuzmu keser arkadaşlar ?   
 9. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Eğer şahıs şirketi kurarsanız serbest meslek makbuzu edinirsiniz, limited şirket kurarsanız fatura edinirsiniz.

     

   
 10. burhanadıgüzel

  burhanadıgüzel TÜİSAG Üyesi

  serbest makuz kesmenin avantajları da var evinin giderlerinin yarısını ,aracının tüm giderlerinin daha birçok giderini vergiden düşebiliyorsun. en iyisi kendi işinin patronu olmak. ben öyle yapıyorum.. tek sorun ayda uhasebeciye 150 tl bayılmak zorunda olmam. başka bir işyerinde tam zamanlı sigortalı olanların bağkur pirim sorunu da yok..   
 11. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  ev giderleri derken, neleri kullanıyorsunuz? :))   
 12. inandurdu

  inandurdu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, serbest çalışmayı, bir kaç işyerinin isgb bünyesinde sözleşme yapıp buna göre de ücretini alıp, sigortanı da sözleşme yaptığın gün kadar işverene yatırtıyorsun diye biliyorum. Yani, 10 işyeriyle 3 er gün anlaştıysan her işyeri 3 er günlük sigortanı yatırıyor, dolayısıyla makbuz, fatura vs kesmiyorsun. Bu işi ayrıca sirket kurarak da yapabiliyor muyuz ?(bireysel olarak)

   
 13. Sayın Itır98,
  1- risk analizi, Acil Eylem Planı ( İnşaatlarda ise Sağlık ve Güvenlik Planı ) ve de ayrıca çalışanlara "Temel İSG Eğitimi" olmak üzere 3 ayrı çalışma yapmanız gerekir.
  2- Sözleşme yapmak, fatura-makbuz kesmek, çalışmalarınızın altına imza atmak gibi bir zorunluluğunuz yok.
  3- Sertifika veremezsiniz. Tutanak düzenlersiniz. Ekte paylaşıyorum. Tutanakta yazışı konuları anlatmalısınız. Eğer isterseniz önemli gördüğünüz şeyleri de ekleyebilirsiniz. Ama süreyi de çok uzatmamak lazım.
   

  Ekli Dosyalar:

  Recep Gizer, Carlione, nigarcinar ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bence 1 temmuzdan itibaren kendini akıllı zanneden bu OSGB' artık teker teker kapanacak.10 kişinin altı yerlerde uzman ve hekim maaşını devlet karşılayacağına göre kimse OSGB'lerin vereceği 3 kuruş maaşa tenezzül etmeyecek.nasıl her ailenin bir aile hekimi varsa her işyerininde bir isg uzmanı olacak.iş bulma problemi kalmayacağına göre OSGB ler rafa kalkacak.insanları sömüremezler mühendisleri hiç sömüremezler.ileride branşlaşma olursada zaten etkileri iyice azalır.arkadaşlar almanız gereken ücret bir mühendis maaşının 3 katıdır.Ayda 5000 den aşağı tam zamanlı çalışılmaz.her hangi bir uzuv kaybında en az 100000 tazminat ödersiniz ihmaliniz varsa.ihmaliniz olmasa dahi geleceğiniz herhangi bir hakimin kararına bağlı.2000-2500 maaşa halen tam zamanlı osgbde çalışan varsa derhal çıksın.zaten 50 çalışanlı fabrika haftada 4 saate ,1500 tl veriyor niye çalışıyorsunuz ki.gidin risk analizi yapın sadece gene daha fazla kazanırsınız.bye

   
  sefers ve ARAKSEL bu yazıya teşekkür etti.
 15. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar kimsenin sizin moralinizi bozmasına izin vermeyin.bu arkadaş aylardır bu sitede insanların şevkini kırıyor.kendisinin OSGB sahibi olduğundan eminim.itibar etmeyin ve işinize bakın.saatini dolduran isg uzmanını maaşı en az 5000 dir.osgbye girip 2500 a çalışmayın.sizi sömürmelerine izin vermeyin.   
  Ercan Dazkırlı ve sefers bu yazıya teşekkür etti.
 16. Volkancım daha düz hesap yapmalısın bence..
  aylık 217 saat çalışma hakkın var.
  diyelimki tamamını doldurdun.
  diyelim ki saati 100 TL den anlaştın
  21.700 TL yapar :) al sana hesap

   
  nigarcinar, Fatih ÖZTÜRK ve volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Ücret politikaları belirlenmeden bireysel çalışmakta zor. Bir işyeri var 10 personeli var 2 dönümlük kapalı alan demir-profil deposu. bir iş yeri var 1 dönümlük kapalı alan 24 çalışanı var ve de 8 tane de büyük makine var. ikisi de tehlikeli sınıfta, iki firma sahipleri de birbiriyle arkadaş. İş güvenliğinin de sadece adını duymuşlar.. Neye göre fiyat vereceğiz? İşçi başı yapıyorsun olmuyor. işletme bazında yapıyorsun olmuyor. İş veren her fiyata da itiraz ediyor gel de çık işin içinden...istiyorlar ki 300 liraya olsun bitsin bu iş...

   
 18. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  işte tam bu nokta bu sektörün dönm noktası,

  şu aşamada size çok büyük bir seçim yapma hakkı tanınıyor. 300 tL ye ok mi denilecek; yoksa işimi mükemmel yaparım, maliyetlerinizi azaltıp,işçi sadakati sağlarım,diğer "yaz-çiz" uzmanların yapmayacağını yaparım.diyebilirsiniz.ya da ben bu ücretlere bu işi yapamam, başkasını bulun Mu denilecek....

  iş güvenliğinin sadece adını duyan 30 işçisi olan bir tekstil firması sahibi de "15 gün içinde belgeyi alacak"mış. Bu iş 100 tl ye bağlanırsa tüm işverenler okeylermiş.

  OSGB'ye "iş güvenliği şirketi" diyen,bu mesleğe "altına hücum" olarak gören diğer arkadaşların da bu sektorde var olduğunu düşünürseniz, bence dik durun, ve olması gerekn fiyatı verin.
  Zira ABDde altına hücum furyası başladığında nice cinayetler işlendiğini tarihten görüyoruz.!!!

   
  Ömerisg ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 19. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  kardei senin isg uzmanlarından istediğin ne .30000 iş yeri hekimi var türkiyede.işverenin parası değerlidir.elbette bireyseli seçecek. bu işin piyasasınıda isg uzmanları belirler riski alan onlar çünkü.

   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 20. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bireysele olan destek her gecen gün artıyor bundan emin olabilirsiniz. Gecen yıl bir OSGB nin bana önerdiği paranın yanında şuan katlarca fazlasını kazanmaya başladım. Ancak şunu unutmamak gerekir işini iyi yapan OSGB lerde çalışın. Onlarla tam bir burası benim yerim edasıyla bütünleşin. Bugün bireysel çalışmanın yanısıra Allahın vermiş olduklarıyla iyi bir OSGB yede danışmanlık yapmam için teklifler geliyor. Şuan bununla birlikte OSGB lerde bakıyorum iyi bir uzmana 4000 tl verecek OSGB ler mevcut. OSGB sahibiyle konuştuğumda yanında bir çok uzmana yer verdiğini ancak bu uzmanların risk değerlendirmesi yapmayı bile bilmediklerini belirtiyor iyi bir işten anlayan uzman gelsin aylık 4000 tl gözüm kapalı veriyim demekte. Eğer işinizde iyi olduğunuzu düşünüyorsanız gerçekten bu işi benimsemişseniz önünüzde kapılar açıktır. Yeter ki inanın ve sabredin işsiz kaldım diye bilginizi 1500 tl 2000 tl gibi rakalmara satmayın. Bu sektörde aslında bu rakamlara sattığınız bilginiz değil geleceğinizdir bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Eğer bir akşam eşinizle sevgilinizle dışarda yemek yedikten sonra ay sonu hesaplarını değiştirecek ücretlere çalışıyorsanız unutmayın ki yaptığınız işe kendinizi olduğunuz gibi veremezsiniz aklınızın bir yerinde ay sonu hesapınız olur ve görmeniz gereken riskleri gözden kaçırma ihtimaliniz artar bunun sonucundada içerdeki uzmanlardan biri olabilirsiniz. Umarım yazdıklarınızı ukalalık olarak algılamaz bir nebzede olsa söylediklerime hak verirsiniz. Saygılarımla

   
  Banu_D, sefers, S.O.45 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica