Tartışma Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ibrahimayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi  "bir kısmını" ibaresi şudur. Az tehlikeli iş yerinde 1200 çalışıyorsa, 1000 kişi için bir tam zamanlı ve 200 içinde ayrıca uzman ataması yapmanız gerekir. Bu 200 kişi için hesaplanan 16.7 saatlik hizmetin (sabit 12 saat yoktur, çünkü tam zamanlı bir hizmet var zaten) yerine getirilmesi gerekmektedir. Veya tam zamanlı hekimi vardır, kalan süre için ayrıca hizmet alır.

  Şunu da unutmayın, bir çok firma karşısında kişiler yerine kurumsal bir yapı görmek ister. O nedenle OSGB'leri yabana atmayın derim ben.

  Ayrıca "hizmet alarak yerine getirebilir" ibaresi de bir müsadedir. Yani kendi personelinden almak istemezsen, OSGB'den alabilirsin diyor. Ancak OSGB'den, başka bir yerden veya yapıdan değil. Aslında burada bir kısıtlama var. Sınırları çizilmiş bir sistemden bahsediyoruz. Bir genelleme yapılmış izlenimi doğmasın. Ya kendi çalışanın bu sorumluluğu alıp, faaliyeti yürütecek ya da OSGB'den hizmet alacaksın diyor yasa.


   
 2. stoneage

  stoneage TÜİSAG Üyesi

  Yasa böyle diyorsa neden bağımsız çalışan uzman ve hekimlerin ek-4 sözleşmeleri bakanlık tarafından gayet güzel onaylanıyor.Zaten işyeri sahibi sigortanı yatırıyorsa oranın çalışanı olmuyor muyuz? bir firmanın OSGB den alacağı teklifle bağımsızın arasında ciddi bir fiyat farkı var.işveren bağımsız çalışan bulabiliyorsa niye iki katını ödemek istesin ki?
  OSGB uzman çalıştırıp üstünden çalıştırdığı uzman üstünden geçinen bir mekanizma.Osgbleri bu kadar savunmakta OSGB sahiplerinden başkasının işine yaramaz.Çalışmak isteyen çalışsın tamam da, bireysel çalışmanın yolunu kapamak için niye böyle gündemler yaratılıyor anlamış değilim.Bakanlık onaylıyor mu? evet. Sorun nedir?

   
 3. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Çünkü yasa 1 Ocakta yürürlüğe giriyor. Mevcut müfredata göre sözleşmeler sıkıntı oluşturmuyor. Sebep bu. Yeni yönetmelik çıkarsa o zaman bakanlık o yönetmeliğe göre işlem yapar. Şu an mevcut yönetmeliğe ve tüzüğe göre işlem yapıyor.

     

   
  İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 4. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Yazdıklarınız maalesef forum üyesi arkadaşlarımızı yanlış bilgilendirmekten öteye geçmiyor. Bakanlık ortak sağlık birimi yanında kısmi süreli çalışmalara da onay veriyor. Sadece istedikleri şirket bünyesinde sigortalı görünmeleri. Bu da tartışılır tabi. Yoksa sözleşme yaptıktan sonra ister OSGB ister fatura ister serbest meslek makbuzu ne farkeder?

   
  Ercan Dazkırlı ve imsorryimlate bu yazıya teşekkür etti.
 5. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  Türkiye de işveren olmanın ne demek olduğu yeni OSGB kuranlar tarafından da anlaşıldıktan sonra OSGB ler tek tek kapanacaktır.......işin sonu bireysel sözleşmelerdir....maliyetler ister istemez,firmaları da isg uzman ve doktorları da bireysel sözleşmeler yapmaya itecektir..tabi ki devlet OSGB den hizmet alma zorunluluğu getirmezse.....

     

   
  misg bu yazıya teşekkür etti.
 6. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Serbest meslek makbuzu keserek sigortalı görünemezsiniz. Serbest meslek makbuzu keserek BağKur ödersiniz. Ama yanlış bilgilendirme konusundaki fikrinize katılıyorum. Bireysel girişimlerle çalışmanın önünde bir engel yoktur. İstenen tek şey SGK primi ödemesidir. Serbest meslek makbuzuyla çalışma yapamazsınız. Bunun da sebebi şudur. Serbest meslek makbuzu keserek çalışmaların denetimi çok zor. Ama siz SGK primi ödetirseniz, priminiz üzerinden direk vergi kesintisi olduğu için takibi çok kolaydır. Örneğin, bazı Maden Mühendisleri Teknik Nezaret yaparken Mart yada Nisan ayında belgeleri yollarken bir makbuz keserek son ayın serbest meslek makbuzunu yollarlar ve geri kalan 11 ayın makbuzunu kesmezler. Bunun takibini yapacak ne personel ne bir sistem var Türkiye'de. Bu nedenle "Kendi personeli" terimini kullanmaktalar. Bu da tam zamanlı veya yarı zamanlı yani kısmi Süreli iş sözleşmesi ile çalışabilirsiniz demektir. Bunun dışında firma sadece OSGB ile çalışabilir. Hizmet satın almak isterse bunu sadece OSGB'lerden alabilir. Bütün bu konuşmaların temelinde devletin kazancı vergilendirme çabası yatar. Olaya bu açıdan bakarsak daha anlaşılır olacaktır.

   
  misg ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 7. GökhanOrdu

  GökhanOrdu TÜİSAG Üyesi

  sözleşme yapıldıktan sonra, uzman anlaşma yaptığı firmadan kısmi de olsa sigortasını yatırttabiliyorsa eğer faturadır makbuzdur osgbdir bunlara gerek varmı ki?
  örneğin ben şimdi iki tane firmayla anlaştım ikisi de bana ödedikleri ücret üzerinden kısmi olarak sigortamı yatıracaklar ve bende onlara danışmanlık hizmetimi vereceğim.
  sıkıntı varmı
   
 8. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  Bir şey merak ediyorum....cehaletimi bağışlayın...OSGB ile sözleşme yapmış bir isg uzmanı veya işyeri hekimi görev yaptığı firmada bireysel sözleşme yapmış gibi sgklı olacak mı??   
 9. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  benim dayanağım kanun, sizinkisi nedir diye sormak isterim, kimseyi yanlış bilgilendirme gibi bir arzum yok asla olamazda, Bakanlık nasıl kismi süreli çalışmalara izin veriyor, bu ibare nerede geçiyor Allah ın aşkınıza bana bir söyleyin. Varmı arkadaşlar bu kanun çıktıktan sonra isg uzmanı veya hekim arkadaşlarımdan 2-3 şirketle sözleşme yapıpta bu sözleşmeleri Bakanlığın onayladığı varmı, benim yazdıklarımın tersini ispatlayacak bir arkadaş varmı? dikkat ederseniz ispatlayacak diyorum, boş yere muhalefet olacak değil !

     

   
 10. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  danışmanlıklarda zaten sıkıntı yok.   
 11. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bi sıkıntı yok. SGK priminizi çalışma saatiniz üzerinden yatırmanız yeterlidir. Zaten o prim üzerinden gelir vergisi ödediğiniz için, ayrıca fatura veya makbuz kesmeniz zaten anlamsız olacaktır. Primle çalışmayı bu yüzden istiyorlar zaten.   
  dilekaltinok ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 12. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  sıkıntı yok ama bakanlığa bildir

   
 13. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Konuyu karanlıkta bırakmamak için söylüyorum arkadaşlar. Bende iş güvenliği uzmanıyım ve serbest elektrik mühendisi olarak çalışıyorum. Henüz benim İSG alanında bir çalışmam olmadı fakat benimle aynı durumda olan Çevre Mühendisi arkadaşım var ve serbest ÇEVRE MÜHENDİS'İ olarak çalışırken bir yandan da 2 iş yerinde ISG uzmanlığı görevini yürütmektedir. 1 er yıllık iş sözleşmeleri de var işyerleriyle. OSGB'ler gerekli fakat benim de karşı olduğum şey şudur. OSGB sahipleri 1300 gibi maaşlarla ISG uzmanı işe alıp üzerine 4-5 iş yeri yapıyor ve en az 800 lira alıyor işyerlerinden. Ortalama 1000 lira alsa 4000 lira yapar ve 2700 lira içte kalır. Buna karşıyım OSGB sahipleri Lütfen Çalışanın Aldığı Riske DEĞSİN KAZANACAĞI PARA!!!
   
  aysnur ve Kaan SAKA bu yazıya teşekkür etti.
 14. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar OSGB ile anlaşmış olan bir uzmanın SGK sını görev yaptığı firmalar mı yoksa sözleşme yaptığı OSGB mi ödüyor??

   
 15. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  size tamamıyla katılıyorum. bir şirket bir iş güvenliği uzmanıyla şirkette çalışması gereken saatler karşılığı anlaştığı zaman zaten şirketin çalışanı oluyor uzman. Burada kastedilen de bu zaten. bu iş bireyselde yapılabilir OSGB üzerinden de kanuna göre. şu tartışılsa anlayacağım firmalar uzman ve hekim istihdam etme yoluna mı gidecekler yoksa bunu OSGB'den hizmet satın alma yoluyla mı çözecekler? Bence mesele bu.   
 16. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  OSGB öder.

   
  Özlen Bakanay bu yazıya teşekkür etti.
 17. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Güzel düşünüyorsunuz ama bu iş ticaret ve sizin bundan anlamadığınızıda düşünüyorum. Çünkü 1300 lira maaş versin. Hadi 1300 den değilde asgariden sigorta yatırsın. üstüne gelir vergisi versin. Dükkan vb. giderleride kattığınız zaman acaba 2700 mü kalıyor içte tartışılır. Ayrıca bu iş arz talep meselesi kimse silah zoruyla çalıştırmıyor kimseyi.

   
  isg0017 bu yazıya teşekkür etti.
 18. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  işte ben de diyorum ki OSGB olayı işin içine girince maliyetler ciddi yükseliyor...gerçekten de OSGB nin ticari olarak devamlılığını sağlayabilmesi için uzmana 1300 tl verip firmadan 3000-4000 tl para alması gerekliliği ortaya çıkıyor.bunun SGK sı var stopajı var,fatura kesecek KDV si var....kirası var....masraflar var...var da var... yani sanki OSGB üzerinden işlemler devam ederse,,maliyetler çok yükselecek gibi geliyor..bir müddet sonra OSGB ler tarafından mecburen kesilmek zorunda kalan yüksek faturalardan kurtulmakk için firmalar uzman ve hekimlerle bireysel sözleşme yapmaya yöneleceklerdir gibi geliyor bana...

   
  Ercan Dazkırlı ve korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
 19. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  böyle bir sistem yok
  işveren çalıştırdığı kişinin ssk sını yapmak zorunda
  ne kadar ücret veriyorsa onu bildirmek zorunda
  hizmet akdiyle çalışan biri isteğe bağlı ödeme yapamaz

   
 20. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  kabul edilmez işveren böyle bir riske girmemeli
  çalışanın brüt kazancı ne ise SGK ya da bu bildirilmek zorunda
  bu primleri işveren çalışanın ücretinden kesemez

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica