Tartışma Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ibrahimayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ibrahimayaz

  ibrahimayaz TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,
  birden fazla fabrikayla kısmi süreli sözleşme imzalayarak iş güvenliği uzmanlığı yapmamızın mümkün olduğunu biliyorum ( OSGB olarak değil)
  bireysel olarak bu işi yapıp farklı fabrikalara belirli sürelerde sigorta primi yatırtarak bu işi yapan arkadaşımız var mı?


   
  edaa_karakaya bu yazıya teşekkür etti.
 2. Bakkal

  Bakkal TÜİSAG Üyesi

  İbrahim bey ayda 6 gün pirim yatırıp bu işi 5 faklı fabrikalarda çalışan hem uzman hemde hekim arkadaşlarım var

   
  ibrahimayaz bu yazıya teşekkür etti.
 3. mhatıp

  mhatıp TÜİSAG Üyesi

  Kısmi sözleşmesi yaptığınız (Çalıştığınız) işletmeler çalışma sürenize göre ücret üzerinden sigorta priminizi yatırmak zorundadır.

     

   
  ibrahimayaz bu yazıya teşekkür etti.
 4. mhatıp

  mhatıp TÜİSAG Üyesi

  Genel Sağlık sigortası yasasına görede; priminizin yatırılmadığı günler içinde size sigortadan borç çıkacak, yani ayda 10 gün süre ile İSG uzmanı olarak çalışıyorsanız......10 günlük priminiz çalıştığınız firmalardan yatırılmalı,
  20 günlük prim günüde size SGK tarafından börç çıkarılır.

   
 5. ayfer

  ayfer TÜİSAG Üyesi

  yatırılmayan günlerin kişinin kendisi tarafından ödenmesi ise çok karışıkmış ve mali müşavirler bu durumu önermiyorlar. Çalıştığınız yerlere ödettiğiniz priminizi 30 güne tamamlattırın diyorlar

  ben başka birşey sormak istiyorum.
  Sözleşme yaptığımız yerler ssk'mızı ödemese de biz kendimiz ödesek tam zamanlı ve en yüksekten mesela, böyle bir durum olabiliryor mu?

     

   
 6. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme yaptığınız işletmeyle aldığınız ücret üzerinden kesinti yaptırarak primlerinizi ödetseniz. Kabul etmiyorlar mı ?

   
 7. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanlarından "GÜVENSİZ" öneriler....::-((
   
 8. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  BİLDİĞİM KADARIYLA YENİ KANUN VE YÖNETMELİKLERE GÖRE NE İSG UZMANLARI NEDE İŞYERİ HEKİMLERİ BİREYSEL ÇALIŞAMIYACAKLAR. ( ya OSGB ye bağlı yada tam zamanlı çalışmak durumundalar, yani kendi nam ve hesabına çalışmak yok )   
 9. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  sayın isg0017

  bu kanun ve yönetmelikler hangileri..? yoksa bu bir aldığınız duyum mu? bir dayanak noktası var mı?

     

   
  kimyagerhayriye bu yazıya teşekkür etti.
 10. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
  MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmasıhâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
  ...

  Burada "çalışanları arasından" terimi mevcut. Peki bir işletmenin çalışanı nedir? Tam zamanlı veya kısmi süreli SGK primini ödeyerek hizmet satın aldığı personeldir. Yani kısmi süreli çalışanlarda işletmenin kendi çalışanıdır. Yani uzmanlar işletmelerdeki çalışma saatlerine göre SGK primlerini ödeterek çalışmak zorunda kalırlar. Bu herkes için karışık bir yöntemdir. İşletme fazlasını ödemek istemeyecektir. Bir denetlemede bütün bunlar problem yaratacaktır. mesela siz 30 saatlik bir işletmede SGK priminizi 30 güne tamamlamak için 100 saat yatırdınız. Bu bir denetlemede sorun yaratacaktır. Bu işleme sahtecilik yönünden ceza uygulanma riski vardır. Bu nedenle çalıştığınız firmalar buna yanaşmayacaktır. Kendi nam ve hesabına çalışma yoktur arkadaşın dediği gibi. Kısmi zamanlı çalışma kendi nam ve hesabına çalışma değildir. Kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağkur primi öderler. Kısmi sürede ise değişik işletmelerde kısmi süreli prim ödemesi söz konusudur. Bu çok karışık bir iştir. SGK primlerinizde artan günleriniz de ise kendiniz SGK ya ödeme yapmalısınız.   
  silikinsayd ve isg0017 bu yazıya teşekkür etti.
 11. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Yok öyle bir yönetmelik. Bunu yazan hatta bu söylemle piyasada dolaşıp "yolunacak kaz" arayan OSGB sahipleridir .   
 12. Ufuk SAĞLAM

  Ufuk SAĞLAM TÜİSAG Üyesi

  bu konu ile ilgili yönetmelik kesin mi?

   
 13. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  ***********Kesildi***********
  Bireysel çalışabilir uzmanlar ve hekimler. Ancak iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin beraber çalıştırılacak olması osgbye doğru sistemi yönlendiriyor. uzman bulmak kolay ama hekim bulmak zor onun için hizmet satın alma öne çıkacak.Yani bu iş bir paket hizmet alımı noktasına doğru gidiyor ama bu demek değil ki bireysel yapılmaz bu iş.

  Ayrıca tavsiyem duyumlara göre değil yasaya göre hareket edin. Açık ve net yazıyor ***********Kesildi***********
   
  mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
 14. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar elmayla armutu aynı yere koymaalım...
  o zaman yukarıdaki mantığa göre iş yeri hekimleri de ayrı ayrı 6 ış yerinde kendi hesabına göre çalışamaz.. fakat tüm iş yeri hekimleri (OSGB ye bağlı "OLMAYANLAR") kendi hesabına göre çalışmakta ve 30 gün/ay prim yatıran özel hastanelerde prim almaktadır.

  Ayrıca işletmedeki çalışanlar arasından dediği mühendisler veya amirlerdir; ki bunların eğer BAKANLIK ONAYLI, SINAVDA BAŞARILI OLMUŞ, SERTİFİKALI iş güvenliği uzmanlığı yoksa mecburen bizlerden seçecek

  Bir de öneri: bir konu hakkında çok fikri olanı değil doğru fikri olanı dinleyin. Ve bu konuda daha çok konuşulacak sanırım. Ayrıca yukarıda fikir beyan etmiş arkadaşlara bir cevap değildir. kendi mantığımla konuya açıklık getirmeye çalıştım.

   
 15. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 6331 sayılı kanunun 6. maddesi açık. Açıp okuyunuz. Yönetmelik aramanıza gerek yok. Hiçbir kanun veya yönetmelik piyasayı OSGB veya başka kurumların tekeline bırakmayacaktır. Fakat OSGB'leri de düşük maliyetle çalışan ve buna göre fiyat veren bireysel çalışanların haksız rekabetine bırakmayacaktır. Siz aldığınız ücrete göre SGK pirimi ödenmesini talep ettiğinizde bunu çalıştığınız şirkete ve en nihayetinde yıl sonunda size gelir vergisi olarak maliyeti oluşacaktır. Yani OSGB'lerin uzmanları veya hekimleri için yaptığı SGK, ofis, ofis elemanı gibi sabit maliyetleri gibi serbest çalışmanın da maliyetleri olacaktır. Bu tür çalışan arkadaşlar oldukça ve çalıştıkça bunlar daha da belirginleşecek ve görülecektir. Sistem daha olgunlaşmadı. Daha yönetmelikler çıkmadan herkes birbirini bir şeylerle itham etmeye başladı. Enteresan bir ülkeyiz vesselam...   
  imsorryimlate, Esat ÜN ve mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 16. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
  MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren
  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanlarıarasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
  Yukarıda geçen kanun maddesinin çıkacak olan uygulama yönetmeliğinde detaylandırılması beklenirken, serbest meslek makbuzu ile aynı anda birkaç işletmede Part Time çalışan uzmanların görev alması engellenmiş olacak.

  İş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliğini aynı anda birkaç firmada devam ettirmek isteyen uzman ve hekimler Ortak sağlık güvenlik birimi kurmak zorunda kalacak.

  Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı İSGGM (iş sağlığı ve iş güvenliği genel müdürlüğü) bu uygulama ile iş sağlığı ve güvenliği alanında serbest çalışanları da denetim altına almayı planlayarak hizmetin kanun hükümlerince verilmesini sağlayacaktır.

  Buna rağmen işletmeler çalıştırdıkları uzman ve hekimin çalışmalarını kontrol ettirmek amacı ile isterse dışardan danışmanlık alabileceklerdir. Ayrıca danışmanlık firmalarından alınacak diğer bir hizmet ise spesifik eğitimler, yönetim sistemi ve belgelendirmeler olacaktır.

  OSGB ihtiyacı kanunun 7,8 ve 9 maddeleri yani 50 ve altı işletmelerin hizmet alma zorunluğu maddeleri, tehlikeli işletmeler için 1 yıl az tehlikeli işletmeler için 2 yıl sonra yürürlüğe gireceğinden ülkemiz genelinde bir hayli çok OSGB’ne ihtiyaç duyulacağı kesindir.


  6331 Sayılı iş sağlığı güvenliği kanunu danışmanlık olgusunu pasifize ederek, bu olguyu OSGB ile yer değiştirmesini sağlamaktadır.

   
 17. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  evet gayet açık ve net zaten :)

   
 18. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar;
  yükümlülük süreleri ne dikkat çekmek isterim, (kanuna göre)
  bu kanunun 6. maddesinin açık ve net olduğu belli, tamam bazı arkadaşların fikirlerine katılmak çok isterdim (kısmi zamanlı çalışabilir fikrine, keşke :) ama bir uzman veya hekim kanuna göre;
  ya; tam zamanlı bir yerde çalışacak

  ya da; OSGB olacak. kanunda kısmi zamanlı terimi hiç kullanılmamış ki biz isg uzmanları ve hekimleri için!

   
 19. isg0017

  isg0017 TÜİSAG Üyesi

  syn m sezgin,

  OSGB sahibi değilim ama olmak üzereyim malesef, sormayın okadar masraf edip yer kirası, OSGB sağlık malzemeleri, hekim ve hemşire maaşı vermek üzereyim. ( keşke dediğinize katılabilseydim serbest çalışıp en fazla 2-3 işyeri alıp ağrısız başım diyebilmeyi çok isterdim, bulunduğum yer sanayi bölgesi olmadığı için tam zamanlı çalıştırabilecek biyer yok, o kapasitede olanlarda zaten danışmanlık firmalarından almışlar kitabına uydurup bir şekilde :)

   
  Serhat Ay bu yazıya teşekkür etti.
 20. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren
  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanlarıarasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir

  peki arkadaşlar iş yerlerinin çoğunda hekim zaten çalışıyor. (en azından Uşakta öyle..). Fakat İSG UZMANI çok çok az. Kanunda "OSGB den hizmet alacaktır." demiyor. "Alabilir" diyor. Bunun yanında OSGB den hizmet almak hem hekim hem uzman bulmak açısından kolay.
  FAKAT ben 200 işçilik bir işletme olsam.3000 tl işyeri hekimi için 2500 (diyelim doktorlar kızmasın) İSG uzmanı için vermek yerine;yaklaşık 2000 tl iş yeri hekimine 1500 tl isg uzmanına veririm. VE HATTA gelecekte şöyle bir durum bekliyorum ki; OSGB de çalışan TECRÜBESİZ İsg uzmanlarının işi öğrendikten sonra birer birer ayrılarak 5-6 işyerine hizmet vermesi...

   
  volkankim, imsorryimlate, cc76 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica