Bireysel Iş Güvenliği Uzmanlığı Yapmak

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında serdal vural tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. serdal vural

  serdal vural TÜİSAG Üyesi  23 şubat sınavında b sınıfı iş güvenliği uzmanı oldum.2 çalışanı olan alım satım ve nakliyat firmasında iş güvenliği uzmanlığı yapacağım.öncelikle isg katip üzerinden nasıl sözleşme yapmalıyız.daha sonra görev süresince onun ihtiyaç duyacağı hangi belgeleri işveren için hazırlamalıyım ki görevimi yapabileyim.


   
 2. Ayşe Yıldız Doğan

  Ayşe Yıldız Doğan TÜİSAG Üyesi

  serdal bey, yazınızı okudum, şaşkınım ve üzüldüm. güzel kardeşim, mühendis yada teknik bilimler mezunusun ve en az 5 yılda çalışma hayatın vardır eminim. Bende A sınıfıyım bu alanda çalışmadım ama araştırma denen bir şey var. Biraz araştırma yaparak bu sorularının cevaplarını bulur aynı zamanda kendini de geliştirmiş olursun. Bu yazdıklarını görenler haketmediğin şeyler düşünebilirler. sorduğun soruların cevapları konuyla ilgili tüm mevzuatlarda var. risk analizi, alınacak önlemler ve bunların takibi, yerine getirilmeyen önlemlerin yerine getirilmesini sağlamak, işverenin önlemleri zamanında almaması durumunda bölge çalışma ve SGK ya bildirimi,personel eğitim programları, dökümanlar, acil eylem planı, personel sağlık raporları, araç ve teçhizatın periyodik konrol süreleri, raporlama, bildirimler....v.s. Çalıştığın firmanın sektörüne göre bunları hazırlayıp arşivleteceksin.

   
  vedat özmen, caltas ve tayfun7038 bu yazıya teşekkür etti.
 3. serdal vural

  serdal vural TÜİSAG Üyesi

  Ayşe hanım cevabınız için teşekkürler.tam olarak kasteddiğim yazdıklarınız değil.Daha çok isg katipden nasıl sözleşme yapılacağı idi.yoksa diğer prosedürleri biliyorum.daha ilk defa isg katipe girip sözleşme yapacağımız için nasıl yapılacağını kimse de bilmiyor ve değişik uygulamalardan bahsediyorlar.ama deneyerek yaptık işverenle ve öğrenmiş olduk.

     

   
 4. münza

  münza TÜİSAG Üyesi

  Serdal bey öncelikle hayırlı olsun diyeyim. Kısaca anlatmaya çalışayım.
  Sözleşme yapacağın firme isg-katip üzerinden sizi isg uzmanı olarak tanımlıyor ve sizin isg-katip sayfanızda sözleşmeler kısmına düşüyor. Siz kendi sayfanızdan bu sözleşme üzerine tıklıyorsuunuz ve üstteki onayla mesünüsü seçiyorsunuz. Sözleşme onaylandıktan sonra yine üstte sözleşme yazdır diye bir buton var. Oradan da sözleşmeyi yazdırıyorsunuz. Çıktıyı aldıktan sonra 2 nüsha halinde imzalayıp birisi sizde birisi işverende kalıyor ve isg dosyasına koyuyor. Yalnız bu matbu sözleşmede işçi sayısı ve sözleşme süresi yazmaz. Onlar içinde bakanlığın belirleiği isg uzmanlık sözleşmesi var. O formu doldurup ona da istediğin maddeleri ekleyebilirsiniz.

  Umarım izah edebilmişimdir.
  Eğer igu nasıl sistemden tanımlanıyor diye sorarsanız onu da ayrıyeten anlatmaya çalışırım.

   
 5. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle bir e-devlet şifreniz olmalı tabiki işvereninde, daha sonra İSG-KATİP mödülünden önce işveren sözleşmeler kısmından sizi tercih edecek, sonra da siz de onayınızı verip sözleşmeden bir çıktı alıp karşılıklı imzalayınız.

     

   
  NURULLAH34 ve serdal vural bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ayşe Yıldız Doğan

  Ayşe Yıldız Doğan TÜİSAG Üyesi

  isg katipte sözleşmeler diye bir bölüm var. orayı aktif hale getirmek için çsgb nin 170 diye bir telefonu var ordan bilgilendirme ve yönlendirme yapıyorlar. bir deneyin isterseniz.

   
 7. serdal vural

  serdal vural TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler birol bey.işverende bilmiyordu.deneyerek sisteme girdik tarif ettiğiniz gibi hallettik.
   
 8. serdal vural

  serdal vural TÜİSAG Üyesi

  sağolun münza hallettik.   
 9. Barış Bayram

  Barış Bayram TÜİSAG Üyesi

  bende acemiyim

     

   
 10. Ayhan Özdemir

  Ayhan Özdemir TÜİSAG Üyesi

  İsg katip üzerinden sözleşme yaptıktan sonra mutlaka yazılı olarak çıktısını alıp işverenle birlikte imzalayıp, isg dosyasına konulması gerekiyor.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica