Bireysel Iş Güvenliği Uzmanlığı Çalışma Sözleşmesi Hazırlanırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA SÖZLEŞMESİ HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR ?
  1- Firma adresi onay istenilen SGK sicil numarasına ait olmalıdır.
  2- Firmanın SGK sicil numarası 26 haneli olarak yazılmalıdır.
  - SGK sicil numaraları farklı olup aynı adreste bulunan işyerleri, aynı adreste bulunduklarına dair beyan yazısı göndermelidir.
  - Aynı adreste bulunmayan SGK sicil numaralı işyerleri için ayrı ayrı sözleşme düzenlenmelidir.
  3- Firmanın faaliyet alanı açıkça belirtilmelidir. Tekstil, imalat, konfeksiyon, metal gibi geniş kavramlar kullanılmamalıdır.
  4- Firmanın tehlike sınıfına mevzuata ve faaliyet alanına uygun olarak az tehlikeli/tehlikeli/çok tehlikeli seçeneklerinden biri yazılmalıdır.
  5- Her iş güvenliği uzmanı için ayrı sözleşme düzenlenmelidir.
  6- Hizmet vereceği süre “… saat/ay” veya “Tam zamanlı” olarak yazılmalıdır. “Belirsiz süreli”, “1 yıl” vs. gibi ifadeler kullanılmamalıdır.
  7- İş güvenliği uzmanı firmada aynı zamanda mühendis olarak çalışıyorsa bir beyan yazısı ile belirtilmelidir.
  - Çalıştığı diğer işyerleri kısmı varsa mutlaka doldurulmalı; çalışmıyor ise de çalışmadığını beyan etmelidir. (OSGB veya Eğitim Kurumu dahil)
  8- Düzenlenen sözleşmeler 5 iş günü içinde Bakanlığa gönderilmeli, sözleşmelerin altında mutlaka tarih, firma kaşesi ve imza bulunmalıdır.
  NOT: Onaylanan sözleşmeler belirsiz süreli olup fesih gönderilmedikçe geçerliliğini korumaktadır.Sözleşmelerin feshi halinde, durum hizmet alan tarafından beş işgünü içinde Bakanlığa bildirilmelidir.


   

  Ekli Dosyalar:

  bernay279, Denizcimakine, Real ve 17 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Xzenon ben bir hodingde tam zamanlı olarak çalışmaktayım bu holdinge ait alt bazı şirketlerde bireysel olarak Part-Time isg uzmanı olarak görev albilirmiyim şirketler az tehlikeli toplam çalışan sayısı 120
  beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz. Bu şirketler bana SGK yatırmasada ben bunlarla sözleşme imzalayabilirmiyim.

   
 3. öftmz

  öftmz TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışmanın önü kapatılacak OSGB şartı aranacak gibi söylentiler var,yasayı inceledim OSGB den hizmet alabilir yada kendi bünyesinde varsa ondan hizmet alır diyor,uzmanlar bireysel olarak dışardan hizmet veremez diye birşey göremedim.Siz ne düşünüyosunuz bireysel çalışma hususunda?

     

   
 4. kalsit

  kalsit TÜİSAG Üyesi

  Ya o şirkette part time yada full time sigortalı olarak hizmet verebilirsiniz, yada OSGB bünyesinde hizmet verebilirsiniz.

   
 5. umittt

  umittt TÜİSAG Üyesi

  Evet yasada şimdilik böyle bir kısıtlama yok, kişiler bağımsız olarak da çalışabilir fakat ilerisi için düşünecek olursak tahminimce şirketlerin %80 i OSGB leri tercih eder gibi geliyor. Çünkü biz bir ya da birkaç firmada uzmanlık yaparken OSGB ler birçok firmaya hizmet verecekleri için tecrübeleri daha fazla olacaktır. Hem işverenler buradan aldıkları faturaları gider olarak da gösterebilirler. Ayrıca İSG Uzmanı, İş Hekimi, (gerekiyorsa) İş Hemşiresi ile ayrı ayrı muhattap olmak yerine tek bir şirket ile muhattap olmayı tercih edeceklerdir diye düşünüyorum. Buna ek olarak İSG hizmeti veren bazı firmalar aynı zamanda Çevre Danışmanlığı, Kalite Danışmanlığı vs de yaptığı için şirketlere paket programlar da sunabilirler.

     

   
  xseiork bu yazıya teşekkür etti.
 6. Seda DUDU

  Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar konuyla ilgili birkaç soru var kafama takılan, cevaplandırabilirsek sevinirim;
  * Sözleşmeyi 1 yıllık yapamıyor muyuz..? Mesela işyeri hekimleri bu şekilde yapıyorlar,her yıl onların ücret tarifesi yenilendiği için bunu da belirterek yıllık olarak yapabiliyorlar...
  * Firmada aynı zamanda mühendis olarak çalışan kişi için nasıl bir beyan yapılmalı?
  * Bu beyanda mı sözleşmeyle beraber bakanlığa gönderiliyor?
  * İşyerinde mühendis olarak çalışmaya başladığına dair yapılan atama yazısı bu beyan kapsamına girer mi?
  *Sözleşmeyi feshettiğimizde oluşabilecek yükümlülükler nedir? Yani ben bu görevi artık burada yürütmek istemiyorum deyip çekip gidebiliyor muyuz?

   
 7. Seda DUDU

  Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

  konuyla ilgili yorumu olanlar yok mu???
   
 8. Avukat

  Avukat TÜİSAG Üyesi

  6.maddede çalışma süreleri ile sözleşme çeşitleri karıştırılmıştır. çalışma süreleri açısından kanundaki asgari çalışma süresinin altında kalmamak kaydıyla anlaşmaya göre yarı zamanlı tam zamanlı veya başkaca belirlenecek sürede çalışılabilir. sözleşme çeşiti açısından ise belirli iş sözleşmesi yapılabilmesi için belirli şartların varlığı gerekmektedir. bu şartların varlığı yoksa sözleşme her nekadar belirli süreli yapılmış veya söylenmişse de asıl olan belirsiz süreli sözleşmeler olduğu için belirli süreli sözleşme yapıldığı andan itibaren belirsiz süreli olarak kabul edilir. Belirli süreli yapılabilmesi için belirli süreli bir iş veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olan bir işin varlığı gerekir. Sözleşme feshi için değişik durumlarda çeşitli olasılıklar çıkabilir. kısaca ihbar öneline uyarak sözleşmesinizi istediğiniz zaman feshedebilirsiniz.   
  ayşegül d. ve Seda DUDU bu yazıya teşekkür etti.
 9. jeff's daddy

  jeff's daddy TÜİSAG Üyesi

  peki, ben firmada mühendis olarak çalışıyorum ve İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri yönetmeliğinde ;
  (4) İşyerinin çalışanı olan iş güvenliği uzmanına, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.
  böyle bir madde geçiyor. ben hem isg uzmanı hemde mühendis olarak çalışamayacak mıyım ? çalışırsam nasıl olacak, beyan demişsiniz ama bu madde ne demek oluyor

     

   
 10. serdar16

  serdar16 TÜİSAG Üyesi

  Özel sektörde bu işin bu madde de yazdığı gibi uygulanması zor. Hem isg uzmanı hemde diğer işlerini yaptırtacaklar. Bir denetimde olursa sen evet herşey kuralına uygun burda diyeceksin büyük ihtimalle,

  Aynı durum benım içinde geçerli. Çalışan sayısına göre günlük 3 saat diyelim isg uzman ihtiyacı var. Bu 3 saatte iş güvenliği ofisinde ve işle ilgilenmen lazım. Bu saatın dışında da normal işlerine bakmalısın.

  Ama dediğim gibi bunu şirketin uygularması çok zor   
  a_uymaz bu yazıya teşekkür etti.
 11. merve_clb

  merve_clb TÜİSAG Üyesi

  bakanlığa gönderdiğim onaylanmış veya henüz onaylanmamış ek 4 sözleşmelerinin iptali için nasıl bir yol izlemem gerekiyor, sözleşmelerin fesih işlemleri için işvereninde onayı gerekiyor mu?   
 12. astamigga

  astamigga TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar:
  yaptığımız bireysel iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesini direk bakanlık adresine mi gönderiyoruz yada hangi adrese gönderiyoruz?
  Eposta olarak gönderebiliyormuyuz?

   
 13. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba ben c sııfı yeni aldım bugün 2 işyeri buldum iş teklif ettiler ama Tehlikeli sınıfmış buralarda çalışmamızın hiç bir yolu açık kapısı yokmu

  birde tekstil fabrikası c sınıfı çalışabilirmiyim
   
 14. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  O alıntı yaptığın yön. artık yürürlükte değil.
  Yeni yön. şu şekilde söylüyor.
  7) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.

  Birazcık yaptığınız ve/veya yapacağınız işle alakalı olun.

   
  FUNDA3426 ve Hakan ERSOY bu yazıya teşekkür etti.
 15. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi

  bu tam zamanlı isg uzmanları için olan bir madde olmasın sakın?

  ben de sizinle aynı durumdayım kıvanç bey, ancak çalıştığım firmaya isg hizmeti vereceğim zaman, ayrı bir isg uzmanı olarak çalışacağım aylık saatler bazında ayrı bir sözleşme yapacağım   
 16. jeff's daddy

  jeff's daddy TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler oezgel,

   
 17. excalibur34

  excalibur34 TÜİSAG Üyesi

  ?

   
 18. omeruni

  omeruni TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba, bakanlığın yapacağı yeni uygulama ile iş yeri yetkilisi SGK sisteminden iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve sağlı personelini sistemden belirleyecek ve bakanlık onayı bu sistem üzerinden gelecek.

  Şuanda SGK sistemine bu uygulamanın aktarılması devam etmektedir. Bakanlık teknolojiyi yakından takip ediyor.

   
  eski bu yazıya teşekkür etti.
 19. imsorryimlate

  imsorryimlate TÜİSAG Üyesi

  Bu sistemle sözleşme yapan var mı? Varsa Zorunlu En Az Toplam Çlş. Saati diye bir yer var. Ne olması gerekiyor? Sanırım 1,0 olarak sabitlenmiş o kısım.

   
  seldakaraer bu yazıya teşekkür etti.
 20. modelli

  modelli TÜİSAG Üyesi

  1. Bakanlığa sen göndermiyorsun işyeri gönderiyor.
  2. Sen işten ayrılınca bildirme sorumluluğu iş yerinde. Sen istifa dilekçeni üzerine işyerinin kaşe ve imzasını al "aslını aldım" diye yazdır yeterli bence.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica