Soru - Bireysel Çalışma Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Bireysel Çalışma Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Engin Halıcıoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi  OSGB olmayan bireysel firma kapsamında olan bir iş sağlığı ve güvenliği firmasında sigortalı olarak iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum.Firma işyeri hekimi olan bir akrabamızın üzerine.Firma dışarıdan İSG hizmeti almak isteyen firmalarla sözleşme imzalıyor.Ben ve işyeri hekimi olan akrabam da İSG Katip üzerinden aynı firmalarla sözleşme imzalıyoruz.Verdiğimiz hizmet karşılığında firma adına fatura kesiyoruz.
  Sorum şu ; çalıştığımız firmaların çalışanlarına eğitim verebilir miyiz?Verdiğimiz eğitimler karşılığında eğitim katılım belgesi (sertifika değil) düzenleyebilir miyiz?İSG Katip üzerinden yapılan ve taraflarca imzalanan sözleşmeleri bakanlığa da göndermeli miyiz?Çalıştığımız yerlerin bizleri sigortalı olarak göstermesi zorunlu mudur?


   
 2. Hakan BARTIN

  Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

  Sigortalı yapması şartı ile İSG-KATİP' ten sözleşme olduğu için eğitim verebilirsiniz. Hizmet verdiğiniz firma logolu sertifika düzenleyebilirsiniz. Bakanlığa sözleşmeyi göndermeye gerek yok. Sigortalı yapmalı. Çünkü yönetmelikte ya OSGB' den yada kendi çalışanları arasından görevlendirir diyor.

  İSG Hizmetleri Yönetmeliği ilgili madde:

  Sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

  İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

  Bu yönetmeliğe göre sizin çalışma şeklinizi doğru bulmuyorum.

  Benim şahsi yorumlarımdır. Aksi görüş ve farklı uygulama da olabilir?

   
 3. kalitek

  kalitek TÜİSAG Üyesi

  B
  Bu çalışma şeklini uygulayanları duymuştum.Yasal olarak aslında hiçbir engel yok.İşveren SGK primi öder şirketde hizmet faturası keser. Herşey güllük gülistanlık.Bakanlığın uygulamadaki açıklıklardan birtanesi de budur işte.

     

   
 4. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  tabi ki doğru değil.haklısınız

   
 5. Hakan BARTIN

  Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

  Yönetmeliğe göre İSG Hizmeti sunma yetkisi sadece Bakanlıktan OSGB yetkisi alanlarda değil mi?

     

   
 6. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım herhangi bir problem yok. OSGB ağına düşmemek için bu yöntemi uygulamak zorundasınız. Benim anlamadığım niçin fatura kesiyorsunuız. Zaten sizin adınıza sigorta yatıyorsa fatura kesmenize gerek yok, maliyeti artırırsınız. Ayrıca fatura kesersen gelen müfettişe izahta zorlanırsın.. Sigortan yattığı ve İSG katipe kayıtlı olduğun sürece sigortayı yatıran firma adına eğitim verebilirsin.

   
 7. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  Bu açığı kolay kolay kapatamazlar.
   
 8. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  İsgkatip`den sözleşme yaptığımız firmalar sigortamı yatırmıyor.Bağlı olduğum firma tam olarak yatırıyor.   
 9. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

 10. münza

  münza TÜİSAG Üyesi

  İSG KATİP üzerinde sözleşme imzalandığı için siz o işyerinin bir elemanı gibi gözüküyorsunuz. Çalışanı olduğunuz bir işyerine nasıl aldığınız maaş karşılığında fatura kesebilrsiniz ki. Sigortanızı yatırmazsa siz o işyerinin çalışanı gözükmezsiniz ve işyeri aldığı hizmeti sağlıklı bir şekilde izah edemez. Kendi çalışanından almadığı bir hizmeti OSGB den almak zorunda kalır. Kendisine ceza yazabilirler.   
 11. Hakan BARTIN

  Hakan BARTIN TÜİSAG Üyesi

  Zaten sıkıntı firmanın sigorta yapmaması   
 12. münza

  münza TÜİSAG Üyesi

  Yok kardeşim ben sigorta falan yapmam mı diyorlar acaba. OSGB den hizmet aldığında daha fazla ücret ödeyecekler bunun farkında değilller mi acaba.

   
 13. asm

  asm TÜİSAG Üyesi

  öncelikle çalışma şekliniz bence çok mantıklı biR hekim bulabilsem bende bu şekilde çalışmayı çok istiyorum. İşyerleri uzman hekim ayrı ayrı uğraşma olarak gördüğünden zaten OSGB ler tercih ediliyor. OSGB lerde bunu çok çok güzel kullanıyor malesef ki! Engin bey siz isg uzmanı olduğunuz için eğitimde verebilirsiniz buna yetkinsiniz. Eğitim katılım formu imzalatın, sonrasında test yapın ve isterseniz de katılım belgesi düzenleyebilirsiniz hiçbir problem yok. kolay gelsin iyi çalışmalar.
   
 14. kalitek

  kalitek TÜİSAG Üyesi

  Mesajımda sorunuzun cevabı var aslında.
  Resmi olarak öyle ancak diğerini de yapanlar var.

   
 15. ensaryegen

  ensaryegen TÜİSAG Üyesi

  Bence bu durum OSGB olmayıp OSGB gibi davranmak oluyor. Sayın Engin Halıcıoğlu, firmayla sözleşme imzalayabilir ve sigortanızı sözleşme imzaladığınız firmadan yatırtabilirsiniz (1 gün bile olsa). Bu durumda firmaya İş Güvenliği uzmanlığı yapabilirsiniz, firmadan faturayı İSG hizmetlerini tam olarak vermediğiniz danışmanlık işleri/risk analizi faaliyetleri için kesebilirsiniz. Bence yaptığınız iş şu an size sıkıntı yaratabilir.   
 16. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Engin bey, bu mesajı yazmış olmak la kendinizi ve akrabanızı ihbar etmiş oluyrsunuz. Nedenine gelince;
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
  İşverenin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili yükümlülükleri
  MADDE 5 –
  (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
  (2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

  Yukarıdaki yönetmelik maddesinden anlaşılacağı üzere siz yasal olmayan bir yöntem seçmişsiniz. Çünkü;
  1- Hizmet verdiğiniz işyerleri ile aranızda sigorta olmadığı için siz işyerinin çalışanı değilsiniz.
  2- sigortanızı yatıran firma OSGB değil.


  Sonuç olarak; OSGB ler bu yazınızı okuyarak sizi işlerine taş koyduğunuz için ihbar etmeden bu şekilde hizmet vermekten biranönce vazgeçin derim.
  Not: ben OSGB sahibi değilim. bireysel çalışan uzmanım.
  Saygılarımla.


   
 17. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Peki İSGKatip sitesi SGK ile organize olarak mı çalışıyor.Yani İSGKatipten sözleşme yapılıyor.Ama SGK bakıyor ki kişinin firma ile bir ilgisi yok.Sigortasını başka bir yer ödüyor.Bu durumda sözleşmeyi nasıl geçerli kılıyor.

   
 18. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  isg-katipten sözleşme ile SGK girişi de yapılmıs oluyor. Ayrıca mukerrer kayıt olması sorun değil

   
 19. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Muhasebecimizle konuştuğumuzda maksimum 5 yerle sigortalı olabilirsiniz diyor.Bu ne kadar doğru.Benim çalışma saatim bundan daha fazla.

   
 20. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Saat hesabi calisiyoruz.180+37 saat. Bu saatleri dolduracak kadar(isyeri sayisindan ziyade calisan sayisi ve tehlike sinifi onemli) uzmanlik verebilirsiniz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica