Bıreysel Calısan Esnaf Acısından 6331 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bıreysel Calısan Esnaf Acısından 6331

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında tuncakaptan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tuncakaptan

  tuncakaptan TÜİSAG Üyesi  arkadaslar, asagıdakı alıntıdan anlasılacagı uzere, 1 kısı kendı hesabına calısıyor, ancak mal ve hızmet uretımı yapmıyorsa, orn; bakkalıye, bufe vs. bunlar da kanun kapsamında oluyor mu??

  Kapsam ve istisnalar

  MADDE 2- (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

  (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

  a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

  b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

  c) Ev hizmetleri.

  ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

  d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.


   
 2. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Bakkal, büfe de hizmet üreten işyerleridir. Kanunun kapsamını (ç) bendine göre sorgularken, çalışan istihdam edip etmediğine göre değerlendirme yaparsınız. Bir bakkal kendi başına, başka bir çalışanı olmaksızın işini sürdürüyorsa 6331 sayılı yasa kapsamında değildir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica