Soru : Birden Fazla Sicili Olan İşletmelerde İsg Dokümantasyonu Nasıl Yapılır?

aydın önder

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Daha önce cevaplandıysa silinebilir, ben bulamadım.
Özellikle inşaat işlerinde alt işveren olarak çalışan işletmeler başta olmak üzere, aynı anda birden fazla sicili olan işletmelerde isg dokümantasyonu nasıl yapılmaktadır? Sadece bir-iki aylık bir iş için açılan sicilin tüm dokümantasyonu yapılıyor mu? Örneğin inşaatın sadece elektrik işini yapacak bir işletme, işini yaptığı her bina için neden sicil açmak zorunda?
Ya da belediyeler gibi aynı anda birden fazla iş kolunda hizmet verip, birden fazla sicile sahip işyerlerinde her bir sicil ayrı bir işyeri gibi mi değerlendirilmekte?

Osman Utku Can AKKAYA

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şahsi görüşümdür. Her bina için neden sicil açmak zorunda o konuyu pek bilmiyorum. Ama bir proje için alt işveren olarak ya da ana işveren olarak farklı siciller açıldı ise ben her sicil için ayrı ayrı değerlendirmeye alıyorum ve ayrı dosyalar oluşturuyorum. Bu konuda kendi içimde bile 2'ye ayrılıyorum çünkü bir işletmede farklı işlerin yapıldığı alan olduğunda en yüksek tehlike grubuna göre değerlendiriliyor. Diğer konu ise alt işverenlik şartları olduğu için her birisinin riskleri ayrı olduğundan ayrı ayrı değerlendiriyorum. Bu konu benimde merak ettiğim bir konudur teşekkür ederim.

aydın önder

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ayrı sicil açılması konusunu açıkçası ben de tam anlamadım, anladığım kadarıyla muhasebe ya da sgk ile alakalı bir durum ve değiştirilmesi kısa vadede zor. Kökten bir değişiklik gerekiyor gibi. O olana kadar biz ne yapacağız kısmındayım ben. Örneğin her sicile ayrı risk analizi vs düzenlenecek mi? Bir bilen çıksa da rahatlasak..

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aydın önder' Alıntı:
Ayrı sicil açılması konusunu açıkçası ben de tam anlamadım, anladığım kadarıyla muhasebe ya da sgk ile alakalı bir durum ve değiştirilmesi kısa vadede zor. Kökten bir değişiklik gerekiyor gibi. O olana kadar biz ne yapacağız kısmındayım ben. Örneğin her sicile ayrı risk analizi vs düzenlenecek mi? Bir bilen çıksa da rahatlasak..
Çalışma Bakanlığı yaptığı tüm işlemlerde (SGK' yı ayrı tutuyorum) nace koduna göre hareket ediyor. Dolayısıyla yapacağınız her şeyi her bir nace kodu için tekrarlamanız mevzuat gereği. Bizim de yaklaşık alanda 3 işletme, 2 vergi numarası 8 nace kodu var. Ve bize müfettiş denetlemeye geldiğinde istediği evrakları tüm firmalar veya tüm çalışanlar için değil spesifik olarak hangi nace kodunu denetliyorsa onu istiyor. Sonuçta Sizin atamanız da kaç nace kodu varsa hepsine ayrı ayrı yapılıyor.
Şöyle bir dolanma yol düşünülebilir eğer ortamların hepsi iç içe ise; yağtığınız tüm dokümanlara her bir nace kodunu ekleyip tümüne yapıyor gibi gösterebilirsiniz diyeceğim ama bu sefer onaylı defter handikap. Onaylı deftere nace kodu yazıyorsunuz. Birden fazla nace kodu olan bir defteri onaylatamazsınız.
Velhasıl ayrı ayrı yapmalısınız.

babacan66

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Baktığım firmanın deposunda 4 adet sicil numarası var 3 ana firmaya ait bir acente hepsi için tüm işleri ( Risk analizi, acil durum, defter vb) ayrı ayrı yapmaktayım. Bence burada önemli olan sicil numarasıdır.

aydın önder

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Peki kurumsal işletmeler de bile iş karışıkken ilk örnekteki taşeronların takibi mümkün mü? Bir iki aylık bir sicil denetim geçirse ya da Allah korusun kaza olsa kime neyi anlatacağız?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki kurumsal işletmeler de bile iş karışıkken ilk örnekteki taşeronların takibi mümkün mü? Bir iki aylık bir sicil denetim geçirse ya da Allah korusun kaza olsa kime neyi anlatacağız?
Bizler sıradan insanlarız, yani "vatandaş". Bizlerin kanunların ötesinden berisinden dolaşmak veya onları hiçe sayma özgürlüğümüz yok!
Kanun, yönetmelik fiili duruma bakmaz, mevzuatta ne yazmışsa ona göre çalış veya çalışma diye bakar. Efendim "Türkiye' de işler böyle, işveren düşmüş paranın derdine, işçinin bile iş güvenliğini taktığı yok, bir işyerinde var 100 tane taşeron ve taşeronun taşeronu, isg katip, onaylı defter, kurul vb. bunları daha efektif altyapısı olan bir sistemde olmalı ama değil, benim üzerimde 70 iş yeri var nasıl bakayım" kanun buna bakmaz.
Ne yazıyorsa bunu uygulayacaksın diye bakıyor. Uygulanmazsa da cezasını gerekli gördüğü yerde ve de gerekli gördüğü kadar kesiyor.
Bizim asıl referansımız mevcut fiili durum değil, mevzuat olmak zorunda. Aksi durumda kısır tartışmalardan öteye geçemeyiz. Tabi aramızda milletvekili arkadaşlar varsa onlarda eksik/yanlış gördükleri maddeler için değişiklik teklifi verebilir.

Günkut

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yaklaşık 1700 çalışanı olan bir şirkette 4 yıldır uzmanlık yapıyorum.
2016 yılı içerisinde SGK sicil numaramız 36 idi. Her biri ayrı iş yeri olarak değerlendirilir, her biri için evraklar yapılır.
Çoğu iş yerimizde taşeron çalışmakta, hepsinden de bu evrakları istiyoruz. Takibi biraz zor oluyor ama mecburen yapmak zorundayız.
Artık müfettişler sgk sicil numaralarının alt kodlarına da geliyor. Önce sizin evraklarınıza bakıyor sonra taşeronlardan istiyor uygun olmayanın işini (yani işin bir bölümünü) durdurabiliyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.