Soru : Birden Çok Birim Bulunan İş Yerlerinde Çalışan Temsilcisi Nasıl Seçilir ?

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
600 personeli olan ve aynı sgk altında birbirinden bağımsız birden fazla departmanı olan iş yerlerinde çalışan temsilcisini nasıl seçmeliyiz?

Her bölümde bölüm içi seçim yapılsa uygun olur mu? Çünkü çalışanlar kendi bölümleri dışındaki personelleri genel olarak tanımıyor haliyle kime oy vereceklerini bilmeyecekler.

Sizlerin uygulamaları ve önerileri nasıldır bu konuda?

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba , http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130829-5.htm burdan bakabilirsiniz . kanunda en az yada en çok diye belirtmediği için 500-1000 arasında ise 4 kişi demiş. her bölümden bir çalışan temsilcisi seçtiniz diye birşey olacağını sanmıyorum :) ben olsam her bölümden seçerdim çalışan temsilcisinin görev tanımına bakılırsa iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalara katılma, çalışmaları izleme, tehlike kaynağının yok edilmesi veya tehlikeden kaynaklanan riskin azaltılması için tedbir alınmasını isteme, tekliflerde bulunma ve benzeri konularda çalışanları temsil etmeye yetkili kişi bu yüzden her bölümden seçmek daha mantıklı .

BEKİR DOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
4 kişi asil temsilci, 4 kişide yedek temsilci seçimi yaparak her bölümden seçebilirsiniz ,toplantılarada hepsini çagırın derim.

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba , http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130829-5.htm burdan bakabilirsiniz . kanunda en az yada en çok diye belirtmediği için 500-1000 arasında ise 4 kişi demiş. her bölümden bir çalışan temsilcisi seçtiniz diye birşey olacağını sanmıyorum :) ben olsam her bölümden seçerdim çalışan temsilcisinin görev tanımına bakılırsa iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalara katılma, çalışmaları izleme, tehlike kaynağının yok edilmesi veya tehlikeden kaynaklanan riskin azaltılması için tedbir alınmasını isteme, tekliflerde bulunma ve benzeri konularda çalışanları temsil etmeye yetkili kişi bu yüzden her bölümden seçmek daha mantıklı .
Evet her bölümden çalışan temsilcisi seçeceğim zaten. Ancak seçimin usulü hakkında belirsizkliklerim var. Hangi bölümden temsilci seçeceksem seçimi o bölüm içinde mi yapmalıyım yoksa şirket genelinde mi yapmalıyım o konuda nasıl bir yol izleyeceğimi bilemedim :)

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İlk önce her bölümden bir seçim yapın her bölümün bir çalışan temsilcisi olsun . Şirket genelinde ise kimler daha donanımlı ise onlar arasında da bir seçim yaptırın en çok oyu alanda baş temsilcisi olsun bence :D

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İlk önce her bölümden bir seçim yapın her bölümün bir çalışan temsilcisi olsun . Şirket genelinde ise kimler daha donanımlı ise onlar arasında da bir seçim yaptırın en çok oyu alanda baş temsilcisi olsun bence :D
Mantıklı :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.