Haber - Bir Yaşamlık Uzmanlık Sorusu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Bir Yaşamlık Uzmanlık Sorusu

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı



  Bir Yaşamlık Uzmanlık Sorusu
  Aydınlı’dan bir işçi
  [​IMG]
  Son zamanlarda hayatımıza yeni bir meslek girdi: İş güvenliği uzmanlığı. Üniversitelerde ve birçok kurumda kurslar düzenleniyor, iş güvenliği uzmanlığı sertifikası veriliyor. Bu kurslar çeşitli sektörlerde yaşanan ve yaşanabilecek iş kazalarına karşı alınması gereken önlemler, yasal olarak işyerlerinde uygulanması gereken kurallar gibi konularda eğitimleri içeriyor. Sonuç olarak bu kursları başarı ile bitiren herkes iş güvenliği uzmanı olacak. Peki, bu uzmanlar gerçekten biz işçilerin sağlığını korumak ya da iş güvenliğimizi sağlamak için mi eğitiliyorlar?

  Ben de şu an bu kursa gidenlerden biriyim. Yukarıda sorduğum sorunun cevabına dair yaşadığım bir kaç örneği sizlerle paylaşmak istiyorum. İş kazaları ve meslek hastalıklarının anlatıldığı bir derste, bazı “iş kazaları” ile ilgili resimler ve görüntüler izledik. Görüntüleri izlerken bir yandan içim acırken diğer yandan da öfkeleniyordum. Konuları anlatan kişi yaşanan o feci ölümleri çok normal şeylerden bahseder gibi anlatıyordu. Ölümlü iş kazaları, hiç yere sönen hayatlar değil, işgünü kaybı olarak anlatıldı. Hoca soruyu soruyor ve cevabı bekliyordu. Kursta bulunan diğer kişiler de soruların cevapları hakkında fikir yürütüyordu. Görünen tablo o kadar vahimdi ki; orada bu işçilerin neden öldüğü, hangi önlemlerin alınmadığı, bu önlemlerin nasıl alınması gerektiği gibi sorular sorulması gerekirken birçok kişi hocaya şu soruyu sordu: “Hocam bu soru, sınavda çıkar mı?” Yani dertleri patronların kâr hırsına kurban edilen işçiler değil, “ben bu sınavı nasıl geçerim?” idi. İleride bu insanlar bizlerin çalıştığı işyerlerinde iş güvenliği uzmanı olacaklar. Peki, bu kişiler işyerlerinde, fabrikalarda işçilerin yaşadığı sorunlara ne kadar duyarlı olacaklar? Sorunlarımız çözülecek mi? İş cinayetleri duracak mı? Maalesef biz işçilerin hayatları, yani ölümle yaşam arasındaki çizgi sadece sorularda bulunan kelimelerde gizli kalmıştı ve önemli olan da işçiler değil, o sınavı geçmekti.

  Türkiye’de yaşanan iş kazalarında her ay 100’den fazla işçi iş cinayetlerine kurban gidiyor. Patronlar iş güvenliği önlemlerini maliyet olarak görüyor. Onların gözünde hiç bir zaman bizlerin hayatları kârlarından daha önemli olmayacaktır. Hayatlarımızı onların insafına terk etmeyelim. Fabrikalarımızın bizlere mezar olmaması için alınması gereken önlemleri sadece işçilerin örgütlü mücadelesi hayata geçirebilir. Yaşamı ve yaşamayı seviyorsak önümüzdeki tek seçenek bu! Vakit bu seçeneği yaratma vaktidir.

  Kaynak: http://uidder.org/bir_yasamlik_uzmanlik_sorusu.htm


   
 2. murat54

  murat54 TÜİSAG Üyesi

  Yazan arkadaş durumu çok güzel özetlemiş. Ne yazık ki acı gerçek böyle....

   
  Mehmet Emin DİNCEL ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 3. aybars ekinci

  aybars ekinci TÜİSAG Üyesi

  maaiesef kurslar zaten ilgisiz ve gelenler de geçme derdinde. zaten sınavın başarı durumu ortada

     

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 4. PınarKaya

  PınarKaya TÜİSAG Üyesi


  Konuyu neresinden tutsam bilemedim.. Evet arkadaş durumu çok iyi özetlemiş.. Bende başka bir açıdan ele alayım konuyu.. kurslardaki hedef sınavı geçmek olmak zorunda neden sertifikayı almadan hiçbir şey yapamayız. Burada önemli olan bu işi zorunluluk değil de ihtiyaç olarak görmek. Hem işveren hem uzman hem de çalışan bu konuya bu açıdan bakmalıdır. O yüzden sadece uzmanlara değil işverenlere de bu eğitimler verilmelidir. He şimdi diyeceksiniz ki işverene ve çalışana eğitimi uzman veriyor zaten, ondan bahsetmiyorum işe uzman almadan yasal zorunluluk dışında niye lazım bu uzman bana demeli ve cevabını bilmeli.. Onu da geçtim işveren bana hem ekmeğimi verecek hem benim öngördüğüm eksikleri itiraz etmeden kabul edecek, etmeyince ben işvereni mi şikayet edeceğim. Hangi mantık bunu kabul eder? Devlet atama yapacaktı işyerlerine, o zaman ne uçuk ne yerlerde gezen fiyatlar konuşulacaktı ve uzmanında yaptırımı çok daha sağlam olacaktı.. Yanlış temelde yani bir kaos yarattı devlet şimdide açıkları yamamaya çalışıyor bunu yaparken de kimini sevindiriyor kimini hiçe sayıyor buda temelde aynı düşüncede olan uzmanları karşı karşıya getiriyor..
  Ne kadar doluymuşum ya :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica