Soru - Bir Üst Sınıfa Bakabilme Süreleri Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Bir Üst Sınıfa Bakabilme Süreleri Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mavi24 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mavi24

  mavi24 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba,

  Bildiğiniz üzere b'lerin a'ya,c'lerin b'ye bakabilmelerine ilişkin süreler yavaş yavaş dolma aşamasına doğru geliyor. Söz konusu durumlar içi bakanlığın yaptığı veya yapacağı çalışmalar var mı süre uzatımı ile ilgili olarak. Konu ile ilgili bilgiye sahip arkadaşlar yardımcı olabilirler mi???


   
  zeyno06 bu yazıya teşekkür etti.
 2. uturan

  uturan TÜİSAG Üyesi

  2 yil daha uzatilmasi planlaniyormus

   
 3. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  İnş uzatılmaz bence, eğer uzatılırsa bu iş iyice çığırından çıkar. Gerçi uzatmazlarsa da bir kez daha yükseltme gibi saçma sapan bişey yaparlar. Yükseltme mi uzatma mı denilirse; uzatma tabiki ama aslında her ikisi de olmamalı diye düşünüyorum ben.

     

   
  Deniz Devrim ve Serdar ozel 09 bu yazıya teşekkür etti.
 4. huner46

  huner46 TÜİSAG Üyesi

  Her ikisi de olmamali. Cikarilan butun yonetmeliklerin uygulama zamani/süresi neden uzatilir Turkiyede anlamis degilim.

   
  Deniz Devrim ve Serdar ozel 09 bu yazıya teşekkür etti.
 5. mujganasya

  mujganasya TÜİSAG Üyesi

  yükseltme de uzatma da olmamalı.

     

   
  Deniz Devrim ve Serdar ozel 09 bu yazıya teşekkür etti.
 6. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  Bence şuana kadar olmuş olan, şu vakitden sonra bakanlık kontrol sistemi getirmeli. kim nereye nasıl baktı sorularını kayıt altına almalı ve detay istemeli, işini doğru düzgün yapmayanlar bu işten uzaklaştırılmalı.Ha şu vakitden sonra da kesinlikle her türlü pirim gün sayısna bakılarak sınav yapılmamalı. yapılacak ise geçmişde hangi iş kolu ile nekadar çalışmış sorgulanmalı, Ben tutupda ziraat mühendisi olup , daha sonrasında evde oturup tarım bağkurumu yatırıp ,aktif bile çalışmadan c den a sınavına girmemeliyim.Bakanlığın açığı böyle kapanmamalı.Kİmsenin boşluğunu doldurmamalıyız..Bir maden de 10 tane İSG mühendisi olup hiç biri maden mühendisi olmas ise bu iş zaten yürümez. yürüyene kadar ise 100 lerce kişi ölmeye devam eder.

   
  zeyno06 ve Serdar ozel 09 bu yazıya teşekkür etti.
 7. Sümeyye..

  Sümeyye.. Guest

  Merhabalar,
  21 aralık sınavında başarılı oldum ancak daha belgemi alamadım, kurs da kapandı bilgi alamıyorum.
  Belgeyi almak için belirli bir süre var mı?
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
   
 8. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  Sümeyye Hanım belgenizi almanıza gerek yokzaten.Paranızı yatırmış iseniz sistem otamatik olarak açılır.E katip üzerinden işlem yapabilirsiniz. İlla işveren bir evrak istiyor ise Ekatip üzerinden sertifikalar kısmından belgenizi online olarak görüntüleyip dışa aktar seçeneği ile pdf olarak yada çıktı olarak işverene verebilirsiniz.

  Saygılarımla   
 9. ormancı

  ormancı TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle A ve B iş güvenliği uzmanı olan arkadaşlar. Şöyle biri soru kendilerine sormalılar biz nasıl A ve B olduk. Gerçekten kendi hakkınızla mı oldunuz yoksa sadece PRİM günleriniz olduğu için A ve B siniz. Bu gün İngiltere bu İş Güvenliği Kurucusu olduğu taktirde bir sınıf farkı bulunmamakta niye Türkiye'de öyle bişey var bunu sormak kime fayda sağladı A, B ve C sınıf farkları. Bu kanun çıktığında kimler direk A oldu kim bunlar. Sınıf farkının olmaması gerekmekte, bu iş sahada çalışmakla bu işe emekle olur. Sınıf farkının olması çok lüzumsuz bir durum.

     

   
  alikemal48 ve bars.kayms bu yazıya teşekkür etti.
 10. bars.kayms

  bars.kayms TÜİSAG Üyesi

  Sümeyye hanım eğitim kurumuna gerek yok İsg Katip üzerinden belgenize bakabilir numarasını alabilirsiniz..   
  Sümeyye.. bu yazıya teşekkür etti.
 11. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda farklı bilgiler dolaştığını forumda görüyoruz o nedenle hatırlatmak isterim , Süre uzatımı olmadan da şu anda geçerli olan bir üst sınıfa bakabilme görevlendirme bitiş tarihleri ; B yerine C sınıfı için 31.12.2015 , A yerine B sınıfı için 31.12.2016 'dır. Bakanlık bu hesaplamada başlangıç olarak kanunun geçici maddesinin yürürlüğe giriş tarihi (2012 Haziran) değil , Uzman görevlendirme yükümlülüğü başlangıcı olan 31.12.2012 tarihini esas alıyor (Bu konuda bir arkadaşımıza bakanlıktan gelen resmi yazışmayı ''Haziran 2015 'den sonra C sınıfı uzmanlar'' başlığı altında paylaştım) . Bilgilerinize... Tabii ki yeni hazırlanan torba yasalarla bu süreleri tekrar uzatabilirler fakat ben yapacaklarını tahmin etmiyorum...

  Sağlıklı günler ,   
  S. Ahmet BAK ve bars.kayms bu yazıya teşekkür etti.
 12. s0LaR pLe.X.uS

  s0LaR pLe.X.uS TÜİSAG Üyesi

  eğer çalışma süreleri yani kişi başı 6, 8, 12 dakika olan süreler 12, 22, 45 dakikalara çekilirse( böyle bir söylenti var) mecburen 2 yıl uzatma gelecektir.. çünkü uzman sayısı yine yetmeyecektir.

   
 13. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Sizin söylediğiniz olursa her halde kıyamet yakındır:) Bu süreleri artırmalılar ama en ufak ümidim yok. İnşallah diyorum.
   
 14. mavi24

  mavi24 TÜİSAG Üyesi

  Artarda o kadar da değil.Ben eski olan 10-15-20 geri gelir diye düşünüyorum..

   
 15. Sümeyye..

  Sümeyye.. Guest

  Süre kısıtlaması yok değil mi?   
 16. bars.kayms

  bars.kayms TÜİSAG Üyesi

  Sümeyye süre kısıtlaması yok diye biliyorum

   
 17. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  bakanlığın düzenlemiş oldugu gecen hafta katıldıgım bir eğitimde... bakanlıkta çalışanlara sordugumuzda isg uzmanlarının çalışma sürelerinde uzatmalar olacagını dile getirdiler. tehlikelide 20 çok tehlikelide 40 dk olarak dile geldi..

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 18. mavi24

  mavi24 TÜİSAG Üyesi

  bu ne zaman belli olacak semih_serin??

   
 19. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Evet konuşulan konulardan birisi de denildiği gibi bir üst sınıfa bakabilmenin süresinin uzatılması ve sürelerin tekrar arttırılması... Benim bildiğim kadarıyla meclis komisyona 2 yıl daha uzatma ve sürelerin 12-22-45 dk şeklinde olduğudur. Sadece A sınıfı uzmanların kişi başına bakacağı süre konusunda tam bir mutabakat sağlanamamış, yanılmıyorsam 30-45 dk arasında gibi süre kabul edilecek. Yine bu iş yalan oldu. Bilginize...

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 20. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  yeni çıkacak torba yasada....

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica