Bir Soru...???

chemistanbul

Banned
arkadaşlar merhaba.

isg eğitimleri sırasında hocalar kompresörler, basınçlı kaplar gibi bazı ekipmanların konumlandırılmasında;
"duvarları kalın, çatısı hafif malzemeden yapılmış yerler" diye bahsediyorlardı. bu tip bir ifadenin geçtiği tüzük veya yönetmelik vs biliyormusunuz.
teşekürler.

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Tüzük te şöyle bir ifade var ;

Madde 249 - Sabit kompresörlerin depoları, patlamalara karşı dayanıklı bir bölmede olacak, seyyar kompresörler, çalışan işçilerden en az 10 metre uzaklıkta veya dayanıklı bir bölme içinde bulunacaktır.

chemistanbul

Banned
çok teşekkür ederim ahmet. bunu biliyorum.hatta ana binaya bitişik ise anabinaya açılan penceresi olmamalı, zemin katta ise üst katında işçi çalışmamalı....

ama bahsettiğim ifadeyi o kadar çok kullandılar ki beynime kazınmış.o zaman tabi sormadık, önemsemedik. şimdi arıyorum o ifadeyi bulamıyorum.
teşekkürler.

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İSİG tüzüğü madde 249'a bakabilirsiniz.

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
çok teşekkür ederim ahmet. bunu biliyorum.hatta ana binaya bitişik ise anabinaya açılan penceresi olmamalı, zemin katta ise üst katında işçi çalışmamalı...

ama bahsettiğim ifadeyi o kadar çok kullandılar ki beynime kazınmış.o zaman tabi sormadık, önemsemedik. şimdi arıyorum o ifadeyi bulamıyorum.
teşekkürler.

Ben teşekkür ederim;ifadeyi maddelerden esinlenerek sölemiş olabilirler diye düşündüm.

omrkms

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba
Tesisler, idari binalarda İSG Kanununa göre risk değerlendirme, acil durum planı vb açılardan neyi ne zaman yapmamız gerektiğine dair ilgili yönetmelik hangisidir? Yardımcı olursanız sevinirim..
Teşekkürler

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Tüzükten bir madde yazayım;
Madde 131 - İşyerlerinde 6 ayda bir alarm ve tahliye denemeleri yapılacak, bu denemeler, yetkili ve tecrübeli bir şef, işyeri bekçileri ve yeteri kadar yardımcılardan kurulu bir ekibin gözetimi altında yapılacak ve işyeri yangın planına uygun olarak tertiplenecektir.

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sanırım aşağıdaki madde yukarıda söylemiş olduğunuz üst katındaki çalışan olmaması konusunu açığa kavuşturur.

Madde 213 - İşyerinde kullanılan bütün kazanlar, yangına ve patlamaya karşı dayanıklı ayrı bir bölmede veya binada olacak ve kazan dairesinin üstündeki katta, işçi çalıştırılmayacaktır.
Patlayıcı, parlayıcı veya kolay yanıcı maddelerle çalışılan işyerlerindeki kazan dairelerinin diğer atelyelere açılan pencere ve kapıları bulunmayacaktır.
Kazan dairelerinin tavanı, gerektiğinde kazan üzerine çalışmaya kolaylaştıracak yükseklikte olacaktır.
Kazan daireleri sürekli olarak havalandırılacaktır, Tabii havalandırmanın yeterli olmadığı hallerde, uygun aspirasyon tesisatı yapılacaktır.

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Sanırım aşağıdaki madde yukarıda söylemiş olduğunuz üst katındaki çalışan olmaması konusunu açığa kavuşturur.

Madde 213 - İşyerinde kullanılan bütün kazanlar, yangına ve patlamaya karşı dayanıklı ayrı bir bölmede veya binada olacak ve kazan dairesinin üstündeki katta, işçi çalıştırılmayacaktır.
Patlayıcı, parlayıcı veya kolay yanıcı maddelerle çalışılan işyerlerindeki kazan dairelerinin diğer atelyelere açılan pencere ve kapıları bulunmayacaktır.
Kazan dairelerinin tavanı, gerektiğinde kazan üzerine çalışmaya kolaylaştıracak yükseklikte olacaktır.
Kazan daireleri sürekli olarak havalandırılacaktır, Tabii havalandırmanın yeterli olmadığı hallerde, uygun aspirasyon tesisatı yapılacaktır.

Bi ordan bi burdan ifade çıktı ortaya..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.