Bir Osgb Firmasinin Gönderdiği Mail

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında namso5001 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi


   
  chemistanbul ve Burak HEKİM bu yazıya teşekkür etti.
 2. Volcano

  Volcano TÜİSAG Üyesi

  Hekim ve uzman arkadaşlar yaşadıkları şehirlerde birada hareket etseler yani iş başvurularında hekim+uzman birlikte teklif sunsa OSGB'lerde iş aramasak İnsan onuruna yakışır paralar kazanmamız ve mesleğimizi layıkıyla yapmamız için en fazla 2-3 aylık bir süreç gerekir.Sonrasında çalışan bulamayan OSGB ücret artışına gider,ücreti arttırdığı için hizmeti ucuza veremez!!Farkındamısınız ama tetikleyici faktör biziz.Ben hekim arkaşlarla görüşmek için başlık açtım birlikte hareket edelim diye dönen olmadı!!body sistemi lazım bize hekim+isg uzmanı ben iş yeri hekimi body arıyorum Bursa dan !!!

   
  osman ergün, Reinarubia, crimson ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Tuğçe GÜLER

  Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

  OSGB'ler için genel tavır bu mu bilmiyorum, ama ben de bir işyerinde tam zamanlı çalışıyorum. isim vermeyeyim aynı şekilde bir OSGB'den geldiler ve ben oradayken resmen biz buraya bakalım sizi de OSGB bünyesine katarız mağdur etmeyiz gibi bi teklifte bulundular. hakikaten iş ahlakının dışına çıkıldığını düşünüyorum ben de.

     

   
  dilekaltinok, bernat ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 4. fcaral

  fcaral TÜİSAG Üyesi

  Yok artık daha neler...Edep yahu biraz,bu kadar terbiyesizlik olur mu?

   
 5. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  bence doğrudan ifşa edip karalama kampanyası başlatmak en mantıklısı bu yazdıkları savaş anlamına gelir

     

   
  Burak HEKİM bu yazıya teşekkür etti.
 6. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  yuuhhh demek istiyorum tuğçe hanım tez benim çalışıtğım firmayada geldi bu şekilde ama ağızlarının payını verip yolladım. yapmasaydım içimde kalsaydım kahrolurdum. acil örgütlenme gerek meslek dalımızda hekimlerin ttb si var biz neden halen duruyoruz bilmiyorum.

   
  tolgakarslı, htcerb ve A. Aytuğ KADIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 7. Tuğçe GÜLER

  Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

  Gerekli cevabı biz de kendilerine verdik Burak Bey. Görüşme esnasında zaten mali işlerle ilgilenen bir çalışanımız daha vardı. OSGB üstü kapalı şekilde biz daha ucuza geliriz, size de iyi olur tarzında konuştular ki fiyat tekliflerini göndermişler hakikaten o fiyata bir uzman ve bütün ölçümlerin yapılması tuhaf geldi bana da. dediğiniz gibi bu duruma engel olmak için bir oda desteğine ihtiyacımız var gibi geliyor.
   
 8. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  tuğçe hanım işin kalitesi ne olur allah bilir artık risk analizini evden mi yaparlar ölçümü 5 dk da yapıp 8 saate mi yayarlar bilemem. ama bu işin acil resmileşerek haklarımızı savunacak bir oda olması gereklidir.   
  tuğba06, Tuğçe GÜLER ve fcaral bu yazıya teşekkür etti.
 9. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Ben iş ahlakına aykırı hareketleri tasvip etmiyorum elbette ama bu tanıtım mailinde yanlış olan nedir anlamadım. Adam kendisi ile çalışmanın avantajlarından bahsetmiş. Bunun neresi yanlış? Bizimde başımıza geliyor. Mesela bizim çalıştığımız bir yeri başka OSGB arıyor, yetkili "Bizim çalıştığımız bir OSGB var." diyor. Ama adam "Bi de bizimle görüşün." diyor. Bunun çalışma ahlakıyla ilgili olduğunu ve bu mailde bu kadar tepki gösterilecek bi şey olmadığını düşünüyorum ben. Aşağılamadan falan bahsetmiş bazı arkadaşlar. Şaşırdım.

     

   
  ediko, degiray ve Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 10. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  mert bey herşeyin bir uslubu vardır burada uslup yanlış tamam serbest piyasa bu şekilde bir teklif yapılabilir ama firmaların kolayına geldiğinden hiçbir araştırma yapmadan bu şekilde mail atmaları firmalarda çalışan arkadaşlarımı zor durumda bırakabiliyor. hak verirsiniz ki sizinde firmanıza bu şekilde bir talep ile gelinse sinirlenirsiniz kimsenin kimseyi yaptığı işten etme hakkı yoktur kaba tabirle özür diliyorum .... aklına karpuz kabuğu düşürmenin alemi yok.   
 11. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  birisi 100 tl alıyorsa birisi 90 tl ye yapar biriside 90 lık yere 85 verir birisi 85 e 75 ........
  sonuc 100tl oldu sana 10 tl -hayırlı olsun bu mu etik
  OSGB işi alamıcak belki ama iş güvenliği uzmanı indirime gitmek zorunda kalıcak
  bizde bunların şirketlerine mail atalım ne istiyorlarsa yarısı!!-bindiğimiz dalı kesmeyelim kestirmeyelim   
 12. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Söylemek istediğim şudur. Herkes aynı düşünmek zorunda değil elbette. Ama yanlış olan sözle, gösterdiğiniz reaksiyonun biraz terazide olması gerekir. Sanki "serbest çalışan uzmanlar yasaya muhalefet ediyor, sahtekarlık yapıyor" demiş gibi tepkiler okudum, ondan bunları yazma gereği hissettim. Adam kaba tabirle reklam yapmış. "Benimle çalışırsanız şöyle avantajlarınız olur." demiş. Peki yazdıkları için gerçek dışı bir ifade var mı? Tabii ki kendiyle çalışmanın dezavantajlarından bahsetmeyecektir. Siz hiç "bizim krem çikolatamızı yerseniz gastrit hastalarına bunun içindeki yağ dokunur. Sonra karnınız ağrırsa karışmam." diyen bir çikolata firması duydunuz mu? Bence herkes OSGB'lerle ilgili farklı konulardaki rahatsızlıklarını bu konuda açığa vuruyor. Herkesin rahatsızlıkları mevcut. Elbette bunu dile getirmek gerekir. Ama elmayla armudu karıştırmamak gerekir. Bence bu mailde hiç bir şey yok. Sadece biz uzmanlar OSGB'lere biraz öfkeliyiz sanırım. Sorun bu.

   
  Reinarubia, ediko, nurcanodabasi ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Yaptığınız işin kalitesi başka bir konudur. Fiyatınızı kalite belirler. Bir iş kazası olur, şirketin ödeyeceği tazminat Uzmanının kalitesi ve İş Güvenliğine firmanın bakış açısıyla ölçülür. Ucuz etin yahnisi yavan olur. Bu tip ucuz olsun mantığı ile İş güvenliğine yaklaşan firmalar mutlaka zarar görecekler. Bu uzun bir süreç. Sabırlı olmak gerekir.
   
  Burak HEKİM bu yazıya teşekkür etti.
 14. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Ben sizin kadra iyimser bakamıyorum, herşey etik kurallar içinde cereyan eder amenna fakat bu firma tamamen şahsi çalışan meslektaşlarımıza belden aşağı vurduğunu düşünümekteyim

   
 15. TuBa0601

  TuBa0601 TÜİSAG Üyesi

  gerçekten doğru yorumlamışsınız tebrik ederim, bizlere hem büyük haksızlık hemde hakaret edilmiş olarak anlarım ben, herkez birilerinin üzerine çıkarak para kazanma derdine düşmüşş ohh valaaa ne ala memlekett,   
 16. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Ben de gönderilen e-postayı okudum ama neyin eleştirildiğini anlayamadım.

  Firma mı? Firmanın kendini tanıtma çabası mı? E-postada geçen bir ifade mi?

  Yoksa sistemi mi eleştiriyoruz?

   
  Mert Fatih Kesgin bu yazıya teşekkür etti.
 17. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Aynen haklısınız.Kılıçlar çekildi bir kere...

   
 18. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Firma burada kendine bir pazarlama stratejisi çizmiş. Bununda ana ekseninde tam zamanlıdan daha çok kısmi zamanlı çalışanlar üstüne kurmuş. Evet bende kısmi çalışıyorum. Ve benim de en büyük problemim bu mailde anlatılanlar.
  olay buraya kadar normal ama bir sürü örnek okuduk veya duyuyoruz. İş; tam zamanlıyı yollayın bizimle anlaşına gelirse işte o sakat.
  Ama ne olursa olsun 2,5 yıldır sertifikalı olarak bu işi yapıyorum. Öğrendiğim birşey varsa o da şudur. Mesleği kesinlikle bırakmadan, iş güvenliği yapmak. Yoksa sadece iş güvenliği yapılarak "aç kalma " olasılığı var.

   
 19. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  ''Gerceklerin soylenmesi ve duyurulmasi'' ile ''karalama kampanyasi'' ayni seyler degildir, oncelikle.

  Sonuc almak istiyorsak sorunu dogru tanimlayalim, cozume ulasmak icin caba harcayalim. Don Kisot'a saygi duyuyoruz ama... Sonuc ne olacak? Ona da bakalim.

  Cok yapilan bir elestiridir: ''meslek odalari siyaset yapiyor, baska bir sey yapmiyor'' der bazi arkadaslarimiz. Dunya'yi, ekonomik iliskileri, emegi, sermayeyi, bunlar arasindaki celiskileri gormeden, anlamadan kendi kendimize surekli bir seyleri elestirir dururuz diger turlu. Siyaseti de anlamak gerekir.

  AVM'lere gitmeyelim, market zincirlerinden alisveris etmeyelim. Kola icmeyelim. Hamburger yemeyelim. Markali giysi giymeyelim. Bakanligi elestirelim, hukumet politikalarini elestirelim. Bir araya gelip kendi dusuncelerimizi savunalim, duyuralim.

  Hayati dogru anlayalim. Ilkeli olalim. Olaylari dogru yorumlayalim. Ideal olani soyleyelim. Isteyelim. Bunun icin mucadele verelim. Vermiyorsak verenlere saygi duyalim...

  Saygilarimla

   
 20. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bakın; konu mevcut çalışan iş güvenliği uzmanı varken bu tip bir tanıtım maili atılması mı yoksa mailde anlatılanlar mı? Çalışan uzmanı varken "sizinle çalışmak istiyoruz" demek etik kurallara uymayan bir davranıştır derseniz belki kabul ederim. Ama mailin içeriğinde yanlış bir şey yok. Şahsi çalışan arkadaşlar nasıl iş alıyorlar? "Ben geldim hadi başlayalım!" mı diyorlar? Kendileriyle çalışmaları durumunda ne gibi avantajları olacağını anlatmıyorlar mı? Firma yetkilisi "Niye herhangi bir OSGB varken seninle çalışayım?" dediğinde ne cevap veriyorsunuz? Herkesin kendini ifade etme ve tanıtma özgürlüğü vardır. Kimse bunu kısıtlayamaz. Fakat; çalışan bir uzman varken ve firmadaki arkadaşlar bunu biliyorken o firmaya bu veya başka türlü bir mail atılması etik açıdan uygun mu değil mi o tartışılır. Atsa bile yine bu bir özgürlüktür. Mesela ben bir firmaya tanıtım için gittim. Oradaki arkadaş "çalıştığımız bir arkadaş var" dedi. Ben de teşekkür edip ayrıldım. Bunun neresi problemli anlamadım. Bu serbest piyasada hep olur arkadaşlar. Kola markaları diğer marka satılıyor diye reklam yapmaktan vazgeçiyor mu? O OSGB'de çalışanlar da uzman değil mi? Onlar da sizin, bizim gibi bu ülkenin insanları. Neden herkes sanki başka gezegenden gelip dünyayı istila etmeye çalışıyorlarmış gibi bahsediyor ki konudan? Siz işinizi iyi yapın ve vazgeçilmez olun, çalıştığınız firmalar da sizi bırakmasın. Bence özgüven eksiğimiz var. Bi eksiğimiz de şudur ki; fiyat konusunda bir taban fiyat belirlemesi yapılmalıdır bakanlık tarafından. Bütün bu gürültü bu nedenle çıkıyor bence. Şimdi OSGB 1000 TL fiyat veriyor. Serbest çalışan bir arkadaş da 900 veriyor. OSGB gidip 800 verince arkadaş sinirleniyor fiyat kırıyorlar diye. E sen de kırdın, o ne olacak? Hep yaşadığımız şeyler bunlar. Ben OSGB'de çalışıyorum. OSGB sistemini savunmak için söylemiyorum. Biz de sorunlar yaşıyoruz elbette. Sıkıntılarımız oluyor. Ben mevcut durumu tespit etmek adına söylüyorum. Serbest çalışan arkadaşların işe ne kadar ihtiyacı varsa, OSGB ve bünyesinde barındırdığı uzmanların da işe o kadar ihtiyacı var. "OSGB'de çalışıp emeğimi OSGB sahiplerine yedirmem!" diyen arkadaşlar vardır elbette. İşte burada ayrılıyoruz. Bu bir tercih meselesi ve bu tercihi için kimsenin kimseyi eleştirmeye hakkı yok bence. Bunu aklınızdan çıkarmayın arkadaşlar.

   
  dj_shark, mehmetnr ve shakan2351 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica