Tartışma Bir Mühendisin Aynı Işyerinde Hem Igu Hem De Mühendislik Yapması Ne Kadar Doğru?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında oğuz1983 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bence iş güvenliği uzmanları olarak bizleri 2 temel sorunu bulunmaktadır.Birincisi işverenden ücret almamız,ikincisi de işletmelerin herhangi bir mühendisini iş güvenliği kursuna gönderip belgeyi aldırtıp,normal işinin yanında iş güvenliğine de baktırtmasıdır.
  Bu iş bukadar hafife alınmamalıdır.iş güvenliği başlı başına bir iştir.ayrıca aynı fabrikada çalışan bir mühendisin o fabrikada igu olarak nekadar yaptırımı olabilir?
  Kanunen bu iki konu düzeltilmelidir.firmalar iş güvenliği uzmanını dışarıdan almalıdır.böyle hem daha tarafsız,dışarıdan gözlemlenen bir işletmeye dönüşürler


   
  YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
 2. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi  Bu şekilde olması en doğrusu, fakat gel gör ki igu işi yapanın sırtında fazladan bir kaç yük daha var,
  Yapmam veya yapmıyorum demek için bakanlığın keskin çizgiler ile bu işi ayırması ve farklı bir şekilde bağımsız olarak değerlendirmesi gerekir,
  Bu yüzden isg başlı başına bir bölüm ve bağımsız bir iştir,
  Hepimize kolay gelsin,
  Bu şekilde olması en doğrusu, fakat gel gör ki igu işi yapanın sırtında fazladan bir kaç yük daha var,
  Yapmam veya yapmıyorum demek için bakanlığın keskin çizgiler ile bu işi ayırması ve farklı bir şekilde bağımsız olarak değerlendirmesi gerekir,
  Bu yüzden isg başlı başına bir bölüm ve bağımsız bir iştir,
  Hepimize kolay gelsin,

   
 3. turkbaycan

  turkbaycan TÜİSAG Üyesi

  ISG mühendisi olmaz,ISG uzmanı olur.Mühendis olup ISG adına hiç bir bilgiye sahip olmayan insanların 2 ay lık eğitim ile ISG uzmanı oldum demesinden daha komik bir durum olamaz.Hem iş güvenliğine ek iş muamelesi yapacaksınız hemde 3000-5000 gibi rakamları isteyeceksiniz böyle komedi olmaz.ISG uzmanı olan mühendis arkadaşlar kusura bakmasınlar 2 aylık eğitim ile bu iş yapılmaz,şayet yaparsanız soma'da 300 insanın ölümüne sebebiyet verirsiniz.Devletin ISG konusuna daha sağlıklı karar alacağını umuyorum.En azından iş bilmez(ISG adına)mühendislerden sıyrılacak,bu sene ISG mühendisliği eğitimi üniversitelerde başladı.

     

   
 4. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

  burdaki mevzuu o değil.benim demek istediğim mesela bir kimyager bi fabrikanın hem laboratuar şefliğini hem de isg uzmanlığını yapmamasının gerektiğini söylüyorum.veya bir mak.müh bir fabrikanın enerji şefi ve isg uzmanı olmasın diyorum..vs..vs..

   
 5. brunofan

  brunofan TÜİSAG Üyesi

  Kimse kusura bakmasın da firmada çalışan mühendis (özellikle bakım yada üretimde) dışarıdan gelecek olan bölüm mezunu olup 2-3 ay kurs ile isg uzmanı olan kişilerden kat kat daha iyi güvenlik önlemlerini alır. (çünkü olası tehlikeleri tahmin edebilir). Ayrıca tek firmaya baktığı için çok daha ayrıntılı çalışır. Ayda 3-4 saat göstermelik gelip sabit firmada çalışan mühendislere laf söylemek mantıklı değil.

     

   
  meltemd bu yazıya teşekkür etti.
 6. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Tabi ki bu söylediğin doğru, uzman olan kişiler o firmadaki çalışanlar ile sürekli ve de birlikte çalışmalılar,
  Ben de dışarıdan alınacak danışmanlık ile bu işlerde aksaklık yaşanacağını düşünüyorum,
  Hem şirkette olması ve sürekli gözlem yaparak tehlike ve riskler ile ilgili paylaşımda bulunması iş kazaları ve maddi kayıpları önleyecektir,
  İyi bayramlar, kazasız günler dilerim,

   
 7. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

  Nevzat bey zaten bir isg uzmanı fabrikadaki bölümlerin risklerini saptarken bölüm sorumlularıyla birlikte çalışmalıdır.ben mesela bir tekne fabrikasına yarı zamanlı uzmanlık yapıyorum.hayatımda ilk defa tekne üreten bir fabrika gördüm doğal olarak.firmda hiç mühendis falan yok.ben de 45 yıllık usta olan işletme sorumlusu beyfendiyi aldım yanıma birlikte tüm riskleri,tehlikeleri saptadık,belirledik.
  sizin dediğinin gibi çalışan müh.arkadaşlarım var.adam hem bakım şefi hem isg uzmanı.firmanın 7 yıllık makine mühendisi.bırakın fabrikaya herhangi bi yaptırımda bulunmayı kurulu bile toplayamıyo.çünkü samimiyet ortamında kendi işyerinde böyle oluyo maalesef
   
 8. Bülent Acar

  Bülent Acar TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir şirkette mühendis olarak çalışmaktayım. Daha önce şantiyelerde tam zamanlı iş güvenliği uzmanlığı yaptım. Şuan çalıştığım şirket az tehlikeli kategorisinde. şirketimizin iş güvenliği hizmetini kendim vermek istiyorum. Sağlık hizmetini de dışardan almak istiyorum. Bunu yapmamda yasal olarak bir aykırılık var mıdır?
  İlginiz için teşekkür ederim...   
 9. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği işletmedeki herkesin işidir. Bu nedenle firma büyüklüğüne göre üretimciden, bakımcıdan uzman olmaz dememek lazım. Hem bakım işine hem güvenlik işine bakabilir. İşletmede İSG açısından kimse önem ermiyorsa, zaten sen oraya 5 tane uzman atasan işe yaramaz. iş yükü açısından bakıyorsunuz ama bizde önemli olan uygulamadır. Evrak işi 2. plandadır. Ben tam zamanlı çalışıyorum. Sahada uygulatamadıktan sonra uzmanın kim olduğunun bir önemi yoktur. Uygulayanlar ise genelde Üretim ve Bakımcılardır. Bunların en az uzman kadar etkin olması gerekir. Etkin iseler, zaten genelde uzmanın yükü hiç yokmuş gibi azalır. Bu ekip işidir arkadaşlar. İSG'yi uzman yönlendirir. Uygulayan uzman değildir. Uygulama işletme kültürü ile ilgilidir. Bu nedenle bence uzmanın ek işinin olup, olmaması işletmenin İSG kültürüne bağlıdır.

     

   
 10. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Üyesi

  Çalışan sayısı 50'nin altındaysa hizmet alma zorunluluğu yok şu an (Temmuz 2017'ye kadar), eğer maaşında önemli bir artış olmayacaksa boşuna risk alma derim. İGU olarak gördüğün riskleri gidermek için çalışabilirsin tabi ama bunları ataman olmadan da yapabilirsin.. Sağlık için de hizmet almanıza gerek yok, kamu hastanelerinden alınan raporlar yeterli oluyor..   
  Bülent Acar bu yazıya teşekkür etti.
 11. Abdullah HATİPOĞULLARI

  Abdullah HATİPOĞULLARI TÜİSAG Üyesi

  Yasal olarak suçtur yakalanmazsan bişey olmaz :)   
  Bülent Acar ve YaseminKARADİŞ bu yazıya teşekkür etti.
 12. YaseminKARADİŞ

  YaseminKARADİŞ TÜİSAG Üyesi

  Kusura bakmada arkadaşım işi hakkıyla yapan bir sürü hem mühendis hem igu tanıdığım var. Devlet bu hakkı mühendislere tanımış. Ve buna benzer olarak çevre mühendisliğinde bir uygulama var çevre mühendisi çevre görevlisi. Üstelik çevre görevlisi olmak için ilk başlarda 1 hafta sorasında 3 gün şimdi ise uzaktan eğitim yeterli koşuluyor. Burada bir kusur arıyor isek 1800-2000 e çalışmayı kabul eden igu lara bakmak lazım. 5000 istiyorsa zaten kendine güveniyordur ve işini iyi yapıyordur.

   
  Bülent Acar bu yazıya teşekkür etti.
 13. Abdullah HATİPOĞULLARI

  Abdullah HATİPOĞULLARI TÜİSAG Üyesi

  Hem üretim de çalışıp hem uzmanlık yapılamaz bir yandan işi yetiştirecek adam bir yandan güvenlik sağlayacak güvenlik tedbirleri alınırken üretim Aksar kendisi panik olur bir defa yanlış sistem.
   
 14. YaseminKARADİŞ

  YaseminKARADİŞ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaş hem üretim yapıpta hem uzmanlık yapanlardan bahsetmemiş. Asıl mesleği mühendis olup uzmanlık yapanlardan bahsetmiş.

   
 15. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İş güvenliği uzmanlığı yapacağın süre kadar sigortanı iş güvenliği uzmanı olarak diğer zamanını da ne üzerine çalışıyorsan o meslek türünden sigorta yaptırır ve de isg katip ten ataman yapılırsa yasal olarak hiç bir sıkıntı yok.   
  Bülent Acar ve YaseminKARADİŞ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica