Bir Işyerinde Çalışırken Farklı Bir Işyerinde Part-time Ig Uzmanı Olarak Çalışabilirmiyiz?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ENES SAKARYA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi  Merhaba;

  Özel bir firmada Satınalma Müdürü olarak çalışmaktayım.Aynı zamanda ilgili işyerimin(Az Tehlikeli) belgemi aldığım zaman (Kısmi Zamanlı) İG Uzmanı olarak görev yapacağım.(Çalışan Sayısı:45)

  Firmamla etik değerler neticesinde başka işyerlerinde de kısmi zamanlı İG Uzmanlığı yapmak istediğimi belirttim ve kabul ettiler!!!!!!

  İşin zor ve etik olan kısmını hallettim,asıl sorum ve sizlerin değerli cevaplarının almak istediğim durum;

  Tam zamanlı farklı bir alanda bir işyerinde çalışıyorum+aynı işyerimin kısmı zamanlı İG Uzmanıyım+ Bunlara ek olarak kısmı zamanlı dışarıdan farklı bir şirkete de İG Uzmanı olarak hizmet verebilirmiyim?

  İlgili konu ile alakalı yasal mevzuatta veya herhangi biryerde bir bilgiye rastlayamadım.


  Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler.


   
 2. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  ayda 217 saati geçmiyorsan yapabilirsin?

   
 3. Ömer GÜLTEKİN

  Ömer GÜLTEKİN TÜİSAG Üyesi

  bu konuda benimde tereddütlerim vardı. Ben Bursa Adliyesinde 4/C li zapıt katibi olarak çalışıyordum. yasa gereği kamu kurumlarının 2012/haziran itibariyle zorunluluğu doğuyordu fakat ben yinede bakanlığa bu konuda dilekçe yazdım. buradan ulaştığım ADLİ TIPTA MESLEKİ RİSKLER adlı makale gibi yazılarla gittim . bana verilen cevap bakanlık bünyesinde böyle bir kadro olmadığı şeklinde. bende B sınıfı sınavına girmek için cumartesi için bir işletme buldum kendime. ona da biz senin 30 gün sigortanı yatırıyoruz çalışmazsın dediler. bende geçen hafat istifa ederek bir OSGB firmasında mesul müdür olarak başladım. kamu hele ki adalet bakanlığı bu konuyu çok hafife alıyor. yasakların en çok çiğnendiği kurumdur belki belki başka şeylere güvenliyorlar bilmiyorum ama kamu hala bu olayın ciddiyetin farkında olmadığını düşünüyorum.

     

   
 4. Mutlu Meydan 2

  Mutlu Meydan 2 TÜİSAG Üyesi

  Benimde sorum aynı gibi.
  Bende tam zamanlı olarak özel bir yerde imalat müdürü olarak çalışmaktayım. Fazla çalışma görünürde yok maaş net.
  C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. ve bazı talepler var 50 kişi altında çalışanı olan az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki firmalardan risk analizimi yap eğitimleri ver vs gibi. Bunları dışarıdan ücret karşılığı yapabilirmiyim? Müfettişler bana iş yaptıranlara sıkıntı çıkarırmı?

   
 5. Ömer GÜLTEKİN

  Ömer GÜLTEKİN TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirmesi eğitimleri verebilirsiniz dışarıdan. şirketler gider için fatura istemezseler sıkıntı olmaz. ama şirketin iş güvenliği uzmanı ile sözleşmesi bakanlığa bildirmesi gerekir. bu durumda OSGB dışından hizmetlerde hizmet süresi kadar sigorta ödüyor sanırım. bu konu hakkında tam bilgim yok. ama sadece risk analizi ve eğitimlerin verilmesi şirketi isg yükümlülüklerinden kurtarmaz.

     

   
 6. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Anladığı kadarı ile Özel sektörde Çalışıyorsak dışarıya İG hizmetini 217 saati geçmeyecek şekilde verebiliriz.Lakin İG Hizmetini vereceğim bir firma şahsımdan aldığım ücreti belgelendirmemi istiyor,bu durumda nasıl bir yol izleyeceğiz? Sonuç itibari ile başka bir yerde SSK sı yatan bir çalışanım diğer firmaya verdiğim İG Uzmanlığı ücretini firma kendi yönetim kuruluna nasıl ibra edecek ve açıklayacak(ÇSGB İş sözleşmesi ile mi? Belirsiz süreli İş sözleşmesi ile mi?)

   
 7. genc_cevreci

  genc_cevreci TÜİSAG Üyesi

  acaba kendi işimizle yetinip bu işi tam zamanlı yapan ve gönül veren uzmanların ayağına takılmasak ve piyasa fiyatlarını düşürmesek nasıl bir düşünce olur acaba!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
  uzmann, Murat CAN, chemistanbul ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Tülay Ertozan

  Tülay Ertozan TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanlığı yaptığınız firmada size aldığınız ücret üzerinden hizmet verdiğiniz süre kadar sigorta yaptırarak belgelendirecek,böylece sorun olmayacak.SSK açısından yaptırılan sigortanın fazlalığı sorun teşkil etmiyor.Ayda 150 gün sigorta primi yatırılsa bile devlet neden yatırdınız demiyor.Ancak emekllilik hesabında gün olarak 30 günü baz alıp prim olarak yatan primin toplamını alıyor.Örneğin LPG istasyonlarında sorumlu mühendislik yapanlar 5 istasyona bakabiliyor ve her istasyon 30 gün üzerinden tam prim yatırıyor.   
  şuleakkoç, Hakan ERSOY ve ENES SAKARYA bu yazıya teşekkür etti.
 9. alperenözdemir

  alperenözdemir TÜİSAG Üyesi

  Tülay Hanım ben kimya mühendisiyim, C sınıfı uzmanım, o bahsettiğiniz akaryakıt istasyonlarında kullanılan LPG sorumlu müdürlük belgem de var ama hala düzgün bir çıkış kapısı bulamadım,OSGB de sürünüyorum, birikimli,tecrübeli olduğunuz belli bana tavsiye edebileceğiniz şeyler varmı? yol göstermek anlamında ya da herhangi bişey...

     

   
 10. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

   
  Sibel Semiz Topaloğlu ve DemetN bu yazıya teşekkür etti.
 11. ömer42

  ömer42 TÜİSAG Üyesi

  tamam sen de bana para gönder ben kimsenin ayağına takılmam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   
  İsmailDEMİR, ENES SAKARYA ve DemetN bu yazıya teşekkür etti.
 12. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  ben bir maden çıkaran firmada maden mühendisi olarak tam zamanlı çalışıyorum. buna ek olarak 250 çalışanı ve tehlikeli sınıfta olan bir fabrikada da kısmi süreli iş güvenliğne bakıyorum. sözleşmeyi gönderdik bakanlık onayladı. 6 aydır bu şekilde çalışıyorum. bir sorun çıkmadı.

   
 13. essen

  essen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Tam zamanlı çalıştığınız yer 30 günlük prim yatırıyor ve ig uzmanlığı yaptığınız yer bunun üzerine + prim mi yatırıyor acaba?
   
 14. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  aynen öyle tam zamanlı çalıştığım yer 30 gün kısmi süreli çalıştığım yer de 8 gün yatırıyor

   
 15. essen

  essen TÜİSAG Üyesi

  Cevabınız için teşekkürler,
  Şu anda çalıştığım tam zamanlı işyeri ile kısmi süreli bir sözleşme yaparak ve + prim yatırılmasıyla aynı işyerinde ig uzmanlığı sözleşmesi bakanlıktan onaylanır ozaman.   
  İsmailDEMİR ve Özlen Bakanay bu yazıya teşekkür etti.
 16. Mutlu Meydan 2

  Mutlu Meydan 2 TÜİSAG Üyesi

  o zaman ayda 38 günlük bir prim gibi oluyor. hmm eğer oluyorsa bu güzel haber

   
 17. huuleeaan

  huuleeaan TÜİSAG Üyesi

  ee bunun sonu yok ozamn hem 217 saat isg yapıp hemde başka işte tam zamnlı çalışalım öyleyse primler 60 günlük yatsın 35 te emekli olalım .... bence bu işte bi sıkıntı var kurumlar arası iletişimsizlikten kaynaklanıyo olabilir.

   
 18. Tülay Ertozan

  Tülay Ertozan TÜİSAG Üyesi

  l
  LPG sorumlu müdürlüğünde de EPDK nın yeni çıkardığı yönetmelikle bir mühendis aralık 2013 itibari ile bir istasyondan fazla istasyona bakamayacak.Mevcut durum 5 istasyondu.Ve bütün mühendislik dalları LPG sorumlu müdürlük yapabilecek.Mevcut durumda kimya,çevre ve makina mühendisleri yapıyordu.Bu durumda piyasa kontrolü nasıl olacak?Akaryakıt istasyonları sorumlu mühendis dışında artı İş Güvenliğ uzmanı ile mi anlaşacak?Bu konular şu anda muallak görülüyor.Bugün itibari ile LPG Sorumluluk belgeniz var ise ancak 1 istasyonla anlaşabilirsiniz.Sorumlu müdürlerde istasyonlarda bir nevi iş güvenliği uzmanlığı yapıyor zaten.Ama bu bir çıkış kapısı değil malesef .İyi çalışmalar

   
  alperenözdemir bu yazıya teşekkür etti.
 19. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  yok öyle 3 kuruşa 5 köfte. 5 köfte 6 kuruştur. 60 gün yatar ama emeklilikte 30 u alınır. sadece primin tamamı hesaplanır.

   
 20. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  aynen öz madenci arkadaşın dediği gibi SGK fazla yatan prim günlerinizi hesaplamaz ay 30 gündür 30 gün hesaba alınır fakat fazla yatan primleriniz aynen işlenir bundan yana bir sıkıntınız olmaz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica