BİR İŞYERİNDE ÇALIŞIRKEN BAŞKA İŞ YERLERİNDE İSG UZMANI OLUNABİLİR Mİ

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında kadir uzun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar ben bir firmada çalışmaktayım. 13 mayısta sınavı ile uzmanlık belgemi de alıyorum.. kendi çalıştığım iş yerinde bu belgeyi saat hesabı yaparak kullanacağım ancak başka firmalarda da uzmanlık yapmak istiyorum.. bu mümkün müdür mümkünse nasıl yapabiliriz.. bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim...


   
 2. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi  çalıştığın yerde kadrolu ve tam gün çalışıyorsan diğer firmalara yalnızca danışmanlık yapabiliyorsun diye biliyorum.
  çalıştığın yerde kadrolu ve tam gün çalışıyorsan diğer firmalara yalnızca danışmanlık yapabiliyorsun diye biliyorum.

   
 3. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  danışmanlık yapılabiliyor,kısmi süreli sözleşme yapılması gerekiyor, sigorta yapılması lazım mı ondan emin değilim

     

   
  MUSTAFA TAHA bu yazıya teşekkür etti.
 4. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi

  kendi sürekli çalıştığım işyerimle isg uzmanlığı için hesap sonucu diyelimki yaklaşık 50 saat lik bir uzmanlık anlaşması yapacağım... ve burada 30 gün olarak ssk ödemem yapılıyor... şimdi çevre fabrikalarda da bu görevi yapmayı düşünüyorum bunun için zamanım olacak firmam da bu durumu bilecek.. ancak sorun nasıl yapacağım konusunda... o işyerlerine nasıl makbuz kesebilirim ya da bir OSGB ile anlaşsam onlar makbuz kesse ama sorumlu ben olsam... sizce nasıl bu işi yapabiliriz ayrıntıyı bilen arkadaş varsa yardımcı olursanız çok sevinirim..

   
 5. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  yardımcı olalım arkadaşlar

     

   
  MUSTAFA TAHA bu yazıya teşekkür etti.
 6. browland

  browland TÜİSAG Üyesi

  Bana göre;

  Cin olmadan insan çarpmaya kalkmayın, çarpılabilirsiniz. Öncelikli olarak tam süreli bir isg uzmanı olarak görev yapın. Aldığınız sorumlulukları, bize yaklaşım tarzlarını bir tartın. Tam süreli olunca dahi alınmasını istediğimiz önlemler alınmıyor. Olması için çok mücadele ediyoruz. Eğer dışarıdan giderseniz, önlemlerimizin büyük kısmı yapılmaz, olası bir kazada sorumlu olursunuz.

  Uzmanlıktan önce ne tür iş veren ya da amirlerle karşılacağınızı, onları nasıl ikna edebileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. Sırf para için yapılmaz bu iş...

   
  mbarman, KadirCoskun, Aytuğ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım ben bir firmanın üretim alanında 7 yıldır mühendislik yapmaktayım ve son 3 yıldır da belgem de yokken isg alanındaki işleride ben takip edip bazı uygulamaları ölçümleri ve benzeri şeyleri yaptırmaktayım.. yani anlayacağın olaya yabancı değilim... ortamı iş yapmanın zorluğunu insanları ikna etmenin zorluklarını biliyorum... ama yeni çıkan kanunu anlaşma yapacağımız iş verene kısa bir özetini iş başında geçersek özellikle yapılmayan her iş için ceza karşılığını kendilerine uygun bir dille iletirsek buna hayır diyebileceklerini sanmıyorum ki zaten hayır derlerse elimizde olan şeyi yapıp sözleşmemizi iptal edebiliriz... benim boş zamanım mevcut ve bu nedenle 1 yada iki küçük işletmede de çalışma yapmayı düşünüyorum... sorumluluğumuzun karşılaşacağımızın durumların herşeyin farkındayım... varsa bir bilginiz paylaşmanız için bunu burada yayınladım... amacım cinlik veya başka birşey değil.. çıkan yasa ortada ve bu durumda görüldüğü gibi 1 yıl içinde herkes eksiklerini tamamlamak zorunda tüm işyerleri bu eksikleri gidermek zorunda yoksa ilk yapılacak isg denetiminde adı geçen cezalarla karşılaşacaklar... şuanki tüm isg uzmanlarınında yetişemeyeceği kadar bir talep olacağını tahmin ediyorum bu 1 yıl içinde...
   
 8. alpbey

  alpbey TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanı olarak ssklı göstermeyecekler mi diğer firmalar, makbuz kesmekten kastınız danışmanlık yapmakmı.
  normalde iş güvenliği uzmanları makbuz kesmezlerki
  makbuz işin içine girince danışmanlık olur bence..   
 9. izzetyazgan

  izzetyazgan TÜİSAG Üyesi

  Bir işyerinde tam gün çalışılıyorken başka şirkete hizmet verilemez , verilen hizmet mutlaka yazılı olarak belgelendirilmeli, belgeye dayandığı anda sorumluluklar başlar, çalışılan şirkette kısmi süreli çalışma yapılıyorsa kalan kısımları kadar diğer şirketlere anlaşılan gün kadar hizmet verilebilir veya OSGB bünyesinde çalışılarak diğer şirketlere hizmet verilebilir.

  kolaygelsin

     

   
 10. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Kadir Bey,
  Madem zamanınız var bence uygun olan çalışacağınız diğer firmaladaki çalışma sürenizin toplamını şimdikinden çıkararak şimdiki işyerinizin sigorta primini de kalan üzerinden ödemektir. Örneğin A ve B firmalarındaki çalışma gün toplamınız 8 ise şimdiki yerdeki sigorta gününüzü 22 ye düşürün. A ve B firmaları da sizin için prim ödesin. Serbest meslek makbuzu keserek de yapabilirsiniz ancak bunun vergi yükümlülükleri, muhasebeci vb yükümlülükleri var. Üstelik sigorta priminiz ne kadar yüksek olursa emeklilikte o kadar işinize yarayacak.   
 11. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  peki bunun dışında bir de çevre mühendisi olarak görev yapıyorsak yine sigortayı düşürecek miyiz? sigortanın farklı yerlerde yatmasının bir dezavantajı var mıdır_?   
  MUSTAFA TAHA bu yazıya teşekkür etti.
 12. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  ş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevleri eksiksiz yerine getirmek için:
  l inci Risk Grubunda yer alan işyerlerinde;ayda en az l iş günü,
  ll inci Risk Grubunda yer alan işyerlerinde;ayda en az 2 iş günü
  lll üncü Risk Grubunda yer alan işyerlerinde;ayda en az 3 iş günü,
  lV üncü Risk Grubunda yer alan işyerlerinde;ayda en az 4 iş günü,
  V inci Risk Grubunda yer alan işyerlerinde;ayda en az 5 iş günü,
  gitmek zorundadırlar.
  Bir iş güvenliği uzmanı, yukarıda belirtilen sürelere uymak kaydı ile , en fazla on işyeri ile sözleşme yapabilir.

   
  Gozzzde bu yazıya teşekkür etti.
 13. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Bu çok eski bir bilgi sanırım. Risk grubu 5 değil 3 tane.
   
 14. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  SGK kayıtları açısından fazla prim yatırılmış olması önemli değil yapmanız gereken sözleşmenizi bakanlığa bildirmek.. bu konuyu ben çasgem de eğitim alırken defalarca sordum ve bu cevap verildi...

   
  Gozzzde, res_hes(Bora) ve ISG-isg bu yazıya teşekkür etti.
 15. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar;
  İş güvenliği konusu firmalarda genel olarak özelikle küçük firmalarda mevcut işe ek olarak verilmektedir. Dolayısı ile iş güvenliği için yasal olarak belgeleyeceğiniz zaman haricindeki zamanlarda diğer işleriniz olacaktır. Eğer tüm işiniz iş güvenliği ve bunun haricindeki zamanlarda başka iş yapmıyorsanız başka firmalara danışmanlık yapılabilir. Ancak böyle bir durumda da neden danışmanlık firmasında çalışmıyorsunuz ya da neden danışmanlık firması kurmuyorsunuz şeklinde sorulara muhatap olabilirsiniz. Özellikle bu sorularla ciddi bir iş kazası sonrasında savcının yada hakimin karşısında karşılaşacağınızı hatırlatmak isterim. Yoksa bir kaza olmadığı takdirde gerçekten danışmanlık yapıp yapmadığınızı arada sırada gelen iş müfettişleri haricinde kimse sormaz. Onlar sorduğunda ise hazırladığınız evrakları göstererek ikna edebilirsiniz. Ancak bir kaza sonrasında ise hazırladığınız belgeler, aldığınız ve alınmasını istediğiniz önlemler, yaptığınız çalışmalar vb herşey mahkemeler ve bilirkişiler tarafından incelenir, gerçekten o işyerine hizmet verip vermediğiniz tespit edilir. Eksik bulunması halinde ne yarı zamanlı çalışıyor olmanız, ne tecrübe eksikliği ne de ileri süreceğiniz diğer mazeretler sizleri kurtarmayacaktır.

  Eğer diğer firmalara vereceğiniz hizmeti hafta sonlarında yada mesai saatleri dışında yapabileceğinizi düşünüyorsanız bu durum yasal açıdan çok fazla sıkıntı yaratmasa bile geleceğiniz açısından son derece risklidir. Bu hizmeti OSGB yerine sizden alabilecek firmaların bu konuya bakış açılarının çok iyi olacağını zannetmiyorum. İyi olsa bu hizmeti ya OSGB'den alır yada bünyesinde bir uzman çalıştırır.

  Gördüğüm kadarı ile forum alanındaki arkadaşların pek çoğu yeni ve tecrübesiz. Bir iş kazası sonrasında başlarına neler gelebileceği hakkında çok fazla bilgileri yok. Özellikle yeni yasanın çıkmasından sonraki "Ölümlü kaza sonrasında belgenin askıya alınması" konusundaki tartışmaları hayretler içinde takip ettim. Çünkü ölümlü bir iş kazası meydana geldiğinde sizin sorumluluğunuz varsa zaten cezaevinde olacağınız için belgenizin geçerli olması yada olmaması çok da önemli olmayacaktır. Bu maddenin, yasa içine konuya dikkat çekmek için eklendiğini düşünüyorum.

  Yukarıda bahsettiğim konular iyi değerlendirilirse bu işin yasada tanımlaması yapıldığı şekilde OSGB bünyesinde yada kadrolu olarak yapılması gerektiği sonucuna ulaşılacaktır. Çünkü ciddi firmalar kesinlikle bu iki seçenekten birini tercih edecektir. Hatta son dönemde artan iş ilanlarına bakacak olursanız durumun bu yönde ilerlediğini göreceksiniz. Bu yasa ile bizlere çok ciddi yetkiler verildi. (Bu yetkiler zaten vardı fakat bir yetkinin yönetmelikle verilmesi farklı kanunla verilmesi ise çok daha farklı bir durumdur) Tabii ki yetki yanında çok ciddi sorumluluklar verildi.

  Bu nedenle çalışacağımız firmaları çok dikkatli bir şekilde seçmeli ve kesinlikle bu konuyu ciddiye alan firmaları tercih etmeliyiz. Benim boş vaktim var bu boş vaktimi de bir kaç küçük firma ile doldurayım mantığı bence yanlış bir mantıktır. Buralarda meydana gelebilecek bir kaza sonucu ne olduğunu anlamadan gözünüzü cezaevinde açabilirsiniz. Aman dikkat !!!

  Murat Çalışır
  Lider
  İş Güvenliği ve Çevre
  Yünsa Yünlü San Tic. A.Ş.   
  Aytuğ ve Hakan COŞKUN bu yazıya teşekkür etti.
 16. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Bu bilgi çok eski bir mevzuattan alınmış. Şu anki risk grupları 3 gruptur. Ayrıca sadece risk grubu değil çalışan sayıları da hesabın yapılmasında etkilidir. Bu konuda ilgili yönetmeliğe bakmanızı tavsiye ederim.

  Murat Çalışır
  Lider
  İş Güvenliği ve Çevre
  Yünsa Yünlü San. Tic. A.Ş.

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 17. kadir uzun

  kadir uzun TÜİSAG Üyesi   
 18. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  0 Ocak 2004 Tarihli resmi gazete
  Sayı: 25352
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

   
 19. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım;

  Bahsettiğin yönetmeliğin üzerine benim hatırladığım kadarı ile en az 2 tane daha yönetmelik çıktı. Bahsettiğin yönetmelik yıllaaar yıllar önce Danıştay tarafından iptal edildi. En son versiyonu 27.11.2011 tarihli resmi gazete'de yayınlanmış olan "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK" ile yine aynı tarihli resmi gazete'de yayınlanmış olan "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ" isimli yönetmeliklerdir.

  Tehlike sınıfları ise 25.11.2011 tarihli resmi gazete'de yayınlanan "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ TEBLİĞİ" isimli tebliğ ile 5'ten 3'e indirildi.

  İş güvenliği uzmanı olarak bilinmesi ve her alanda çalışmaya başlamadan önce ilk olarak değerlendirilmesi gereken bu iki mevzuat maddesini bilmiyor olmanız gerçekten çok ama çok şaşırtıcı.

  Siz bu işi gerçekten yapıyormusunuz? İş güvenliği uzmanlığı belgenizi ne zaman ve nasıl aldınız?

  Murat Çalışır
  Lider
  İş Güvenliği ve Çevre
  Yünsa Yünlü San Tic. A.Ş.

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 20. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  teşekkürler arkadaşlar

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica