Bir Isg Sorumlusunun Uslübü Nasıl Olmalıdır ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında cİSG tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cİSG

  cİSG TÜİSAG Üyesi  Bir İSG Sorumlusunun uslübü nasıl olmalıdır. Balığı tutar mı Yoksa tutmayı mı Öğretir, Bölüm sorumlusu veya üretim müdürü ne karşı yetkisi nedir? Lütfen bu konuda yorum yapar mısınız? İşin içinden çıkamıyorum artık.


   
 2. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  İSG sorumlusu her şeyden önce İŞVEREN'i arkasına almalıdır. Asla emir kipi ile konuşmamalı ve açıklamaları tavsiye niteliğinde olmalıdır. Herkes ile konuşabilmelidir. Şirket müdüründen en alt taşeronun çalışan işçisine kadar.

   
  seldakaraer bu yazıya teşekkür etti.
 3. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Resmi davranmak ve işin ciddiyetini göstermek önemli olan, husus sanırım.. Raporlarda, Yönetmelik de geçen yerleri yazın. Bir de, işletmeye gittiğinizde. Görüşme esnasın da, karşılaşılabilecek olayları üstüne üstüne söyleyin.. işletme Sorumlusu ya da İş veren biraz sıkıntılıysa.. Ustalardan destek alın..

     

   
 4. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Tartışmalardan uzak kalmak ,mesafeyi korumakla birlikte iletişimi de koparmamak önemli.Herkese eşit mesafede durmak gerekiyor.Müdür , ustabaşı , mühendis diye ayrı ayrı yaklaşamıyoruz,önceliğimiz güvenlik.Çalışırken işin akışını ,organizasyonu bozmadan , organizasyonlara katılarak iş yapılırken, başlarken , devamında ve bitiriş şeklinde iş güvenliğine yönelik tedbirleri uygun dille ve yapılması gerekliliğine disiplinli vurgu yaparak yasalara, ve aksi halinde tehlikelerine dayanarak ifadeyi desteklemek gerek.Eğitimlerde görev,yetki ve sorumlulukları , kurallara uylmadığı takdirde kimin nelerle karşılaşabileceği iyi anlatmalı ki çalışırken herkes duracağı yeri bilsin.İyi bir iletişimci olmak lazım. İşimiz çok .

   
 5. İsmail D

  İsmail D TÜİSAG Üyesi

  Bölüm yetkilisi, mühendis , proje müdürü, formen, işçi kısacası, kim varsa çalışma sahasında görev sorumluluklarımız karşımızdakinin statüsüne göre değişmiyor.

  Üslubumuz resmi ve mesafeli olmalı karşımızdakine tehlikenin ne olduğunu sonuçlarının etkisini net bir şekilde anlatmamız lazım. Yasal parametreler ile destekleyerek.

  İşçi olan iletişimiz her zaman iyi olmalı sert davranmamalı major tehlikeli bir davranış karşısında taviz vermemeliyiz.

     

   
 6. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  Siz ne yaparsanız yapın, nasıl davranırsanız davranın, nasıl anlatırsanız anlatın, karşınızdaki sizi anlamak istediği kadar anlayacaktır. Bence asıl iş sizde değil karşınızda ki kişide bitiyor.Yıllarca fabrikada çalışmış ustalardan uzak durun. Amiri ile temasa geçin çünkü kimse kendine ekstra yük getirecek iş istemiyor. Firmalarda herkesin her zaman çok işi vardır ki buda bir taktiktir diye değerlendiriyorum. Sabırlı olun uğraşın çaba gösterin şeflerle diyolaglarınızı sıkı tutmaya çalınız. Mevzuattaki yerini anlatınız kaza halinde olacakları alacakları sorumlulukları onlara benimsetiniz. Daha da olmuyorsa Yapılmalı dediğiniz ve emin olduğunuz işi mevzuattaki yerini de dayanak göstererek firmanızda en tepede kim var ise onu ikna etmeye çalışınız. O da her söylediğinize direniyor yaptırmaktan yana değilse veya üst yönetiminde çekinceleri var ise ve patronla direkt muhatap olamıyorsanız size pek bir seçenek kalmıyor. Yazın bol bol yazın ve mail atın firmasında iş güvenliği olmayan ve olması da pek sağlanamayacak isg uzmanlarının tek çaresi bir şey olursa kendini kurtaracak dokuman dır. Hayati tehlike ve acil yapılması gereken çalışanların hayatına kastedecek durum var ise önce eşyalarınızı toplayın sonra bakanlığa mail atınız. Bizler bu düzeni değiştirecek ve isg kültürünü yayacak kişiler olarak seçilmiş gibi gözüksek bile çıkan kanun ve yönetmeliklerde İSG uzmanını nereye koyacakları belli olmadığı sürece kazın ayağının öyle olmadığını anlayacağız. Devlet asli görevi olan denetim görevini bizleri kendi bünyesine almadan bizlere yıkmakla ve bizleri sahipsiz bırakmakla çıkarılan mevzuatın sadece düzmece olduğunu ele vermektedir.

   
  gizem osgb ve mervea. bu yazıya teşekkür etti.
 7. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  İşin yönetim kısmı bi kenara - ki arkadaşlarım açıklamış- saha kısmı için çoğunlukla
  "Bak ustacım.." diye konuşmaya başlasam da, kimi zaman çileden çıkmak an meselesi.
  Bu zamanlarda da ne yazık ki "Bi daha böyle çalıştığını görürsem saha'dan atarım!" üslübuna dönebiliyor.
  Not: Sektör, İnşaat.
   
 8. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve iş güvenliğinde sadece belgeler konuşur. Bu bağlamda bir uzmanın işçiyle muhatap olması resmi düzeyde olmalıdır. Yani; herhangi bir uygunsuzlukta işçiye yazılı ihtar vermesi en doğusudur. Bir iş yerinde hiç sevilmeyen kişi İSG uzmanıdır. Adamların yüreğine korkuyu vereceksin. Yazılan bir ihtarnamesi imzalatmak için asla uzman işçinin yanına gitmemelidir. işçinin bağlı bulunduğu birimin yetkilisi (ustabaşı, formen, mühendis...) ile gönderilmelidir.   
 9. cİSG

  cİSG TÜİSAG Üyesi

  yorumlarınız için çok teşekkr ederim. Sinirlere hakim olmak gerekiyor. üretim randımanı daha çok önemsendiği için biz hep bu gibi kişilerle muhattap olurken sinirlerimiz herzaman gerilecek. karşındaki ikili oynamadığın ancak rahatlarız.

     

   
 10. özgür bey

  özgür bey TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba.hemen şunu söyliyim yılanın başını ufakken ezecen derler.büyüdümü döner seni sokarmış.dolayısıyla nasıl uslüp takınacağınızı ilk günden belirleyin.ister gülün,ister bağırın fakat ne yaptığınız konusunda net olun.gözlerinizin içine bakıp eksik veya seni yakalayabilecek konuları arayan insanlar olacak.baret verecen ne yapıyım bunu,ayakkabı verecen çok sıktı,değiştir bunu.Senin lafınlamı gezecem,bu fabrikayı ben kurdum diyen ustalarıda unutmayın sakın :)
  Görevimiz net.çalışan sağlığı ve güvenliği.sorumlu bizleriz.başkası değil.aldığın kararları çalışanlar daha sonra kendi sorumluluğunu düsünerek alacan.millet desin diye millet istemez diye bakmayacan.okadar biliyorlarda neden iş kazaları oluyor,neden İSG uzman kavramı ortaya cıktı.devletin sizden istediği cok açık.benim adıma güvenliği sağla.yetkinde var.gerisi sana kalmış artık.yapan ile yapamayan ayrılacaktır zaten.sorumluluk zor iş.   
  abdulkadiröztürk ve seldakaraer bu yazıya teşekkür etti.
 11. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Özgür Bey'e genel hatları ile katılıyorum.
  Diğer meslektaşlarım, alınmasın yanlış bi cümle kurup kimseyi kırmak istemiyorum ama, yorumlar biraz fazla ofis çalışanı şeklinde olmuş.
  40 katlı bi kule inşaat'ında çalışıyorum, saha ağırlıklı geçiyor günüm. İş yerindeki pozisyonum bile İş Güvenliği Saha Müh. diye geçiyor.
  Çok açık ve çıplaklığı ile söyleyeceğim, cehaletin dibini görüyorum.
  O kalfa ve formen dediğiniz arkadaşlarında çok fazla bi farkı yok.
  Yukarıda yazdığınız şekilde ofis çalışanı tavrı ile, ne söz dinletilebiliyor, ne de istediğinizi yaptırabiliyorsunuz.
  Evet, iş durdurma, sahadan atma, çıkış verme gibi yetkilerim var. Şanslıyım ki sahadaki tüm uygulamalarımın şirketim tarafından arkamda durulduğu için rahatça yapabiliyorum.
  Ama öyle dediğiniz gibi de olmuyor arkadaşlar. O kadar kibar, resmi, mesafeli hatta kültürlü bile olmamak gerekiyor bi çoğu zaman. Ne yazık ki, anladıkları dilden konuşulması gerekiyor.

  Daha önce danışmanlık firmsında hizmet veriyordum. Orada ise tam tersi, burda yazılan yorumlar gibiydi durum. Gayet mesafeli, resmi vb. tavır takınmamız gerekiyordu.
  Fakat inşaat dedin mi iş değişiyor.
  Hele de sahacı isen.   
  seldakaraer ve serkan şahiner bu yazıya teşekkür etti.
 12. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Bilal Bey,
  Baret takmadığı için işçinin kafasına baret fırlatanlardan mısınız. Cehaletin dibi derken görebilmeniz ne hoş. Sizin işiniz o işçinin cehaletini ifşa etmek değil iş güvenliği konusunda gerekenleri öğretmek ,bildirmek ve süreci takip etmek. Bence biraz ağır olmuş çalışanlar hakknda söyledikleriniz. 750 personeli olan bir şirkette çalıştım şunu gördüm ki işçiye işinden olma korkusu yetiyor. Tutanakla birçok şey halledilebiliyor. Kibar, resmi, hatta kültürlü olmamaya gerek yok yani :) Bu nedir ya kültürlü olmamak :) Pek alaka kuramadım.

   
 13. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Tabi ki kimseye bişey fırlattığım yok.
  Başka yerlere, overdose şekilde çekmişsiniz.
  Benim demek istediğim, "bazen" çileden çıkarıyorlar. Kötü yanı da bunu bilerek yapıyorlar.
  Bir kaynak makinasının kablosuna bakmak için eğildiğimde (kendisine hiç bir şey söylememiş, sormamış ve 10 metre uzağında olmama rağmen) ne bakıyosun lan diyip elindeki keseri fırlatan da gördüm. İyi ki de eğilmişim bu arada.
  Tabi ki de kimseye ön yargılı değilim, her çalışana iş güvenliğinin önemini ve değerini anlatmaya çalışıyorum. Gerek eğitimlerde, gerekse bizzat saha da.
  Fakat, piyasayı ve insanları toz pembe görmeye gerek yok. Direkt olarak art niyetli işe başlayan çok adam var. Bunu da 1 günde anlayamıyorsunuz.
  Bunu demek istedim, anlamak istediğiniz gibi anlamışsınız.
  İnşaat işi gerçekten pis iş.
  Özellikle de firmanın kendi uzmanıysanız.
   
 14. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Cehalet konusuna gelince, fazla derine inmeden bahsedeyim. Kulenin 80. metresinde, çok ama çok tehlikeli bi yerde çalışan ve kemer kullanmayan bi arkadaşı uyardığımda, "şefim, öleceksek allah burda da öldürür, düz yolda da, zamanımız dolmuşsa yapacak bişey yok" diyerek karşı gelmişti. Yani iş işleyişi ile, inanc'ı karıştıranlar ne yazık ki.
  Kendisi ile uzun uzun konuştuk sonraları, artık ne kadar faydalı olabilir zamanla görücez..
  Bu saf cehalettir.
  Kusura bakmayın.

   
 15. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Davranışınızı takdir ediyorum emin olun faydasını göreceksiniz. İşin ciddiyetini ancak bu şekilde anlatabiliriz çalışanlara. Bıkmadan usanmadan anlatarak. En azından ben böyle düşünüyorum. Çalışmalarınızda sabır ve kazasız günler diliyorum:)   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica