Bir Iş Yerinde Isg Uzmanlı Olabilmek Için

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Abdullah Güldoğan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi  Bir işyerinde İSG uzmanı olabilmek için
  - OSGB bünyesinde olmak
  -İşyerinin bünyesinde olmak
  şartları olduğunu 6331 sayılı kanunun

  MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanlarıa rasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.  maddesinden biliyoruz. Peki OSGB ile anlaşmadık, bireysel çalışacağız, o iş yerinde sigorta yaptırmadan bu mümkün olur mu?


   
 2. Erman Bağcı

  Erman Bağcı TÜİSAG Üyesi

  Sanırım yazıyı yanlış yorumladınız "Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir." diyor. yani OSGB kurulma zorunluluğu yok nitekim bende böyle biliyorum. hatalıysam lütfen bilgilendirin.

   
 3. Burcu

  Burcu TÜİSAG Üyesi

  Sanırım sigortalı olmak gerekiyor ama.

     

   
 4. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar...
  Bireysel olarak çalışacaksanız eğer; o işyerinde kaç gün bulunacaksanız o kadar gün sigortalı gözükmeniz gerek... bir iş güvenliği uzmanı olarak "o iş yerinde sigorta yaptırmadan bu mümkün olur mu" sorusunu sormamalıydınız bence :)
  en başta basit bir şekilde düşünün... başınıza o işyerindeyken bir şey geldi, sigortasızsınız! o zaman ne olucak?

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  Erman Bağcı bu yazıya teşekkür etti.
 5. Caner ŞEN

  Caner ŞEN TÜİSAG Üyesi

  Anladığım, sigortasız çalışmak istediğin yönünde !

     

   
 6. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Aynen sigortasız hizmet sözleşmesi yapıp çalışmam gerek.

   
 7. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Ece hanım Elektrik Mühendisiyim serbest çalışmama engel oluyor sigorta girişimin olması başka bir yerde.
   
 8. serkanC

  serkanC TÜİSAG Üyesi

  Sizi anlıyorum ama sigorta yaptırmadan çalışmanız mümkün değil ki zaten en başta sizin çalıştığınız işyerinde sigortasız işçi çalıştırmamanız gerekmekte bir İSG uzmanı olarak ))   
  Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 9. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Tabi ki ama bu yasa esnetilmeli. OSGB ler tek el olmamalı bence.

     

   
 10. Caner ŞEN

  Caner ŞEN TÜİSAG Üyesi

  İşçiler çalışmaya başladıkları andan itibaren SGK’lı olarak çalışmak zorundadırlar. Bu yasal zorunluluktur ve bir İSG' ci olarak öncelikle senin bu tür düşüncelere kapılmaman gerekir. Sigortasız çalıştığının anlaşılması durumunda zorlu bir süreç ortaya çıkar (yasalar, cezalar,falan filan bir çok şey...). Bence hem çalışan hem de iş veren bu tür uygunsuz durumlarda bulunmamalı.
   
 11. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, haklı olarak şuanda 6331 sayılı kanun üzerinden yorum yapıyorsunuz. Ancak unutmayınki kanunun ardından yönetmelikler gelecek ve çok yakında bu yönetmelikler yürürlüğe girecek. Nitekim şuan taslak halindeki İş Güv.Uzmanlarının Görev,Yetki,Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmelik Taslağından maddeyi aynen aktarıyorum.
  Madde 5 : İşveren;
  b)Çalışan sayısı ve işyerinin tehlike sınıfı dikkate alınarak tam süreli iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü olmayan işyerlerinde işveren, gerekli niteliklere sahip olan bir iş güvenliği uzmanı ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapabilir''
  Sonuç itibari ile;
  Kısmi süreli iş Sözleşmesi yapabilir ibaresini dikkate alıcak olursak, kısmi süreli iş sözleşmesi yapabilme şartlarının yoruma açık olmayan kısmı sigortalı olma şartıdır.   
 12. merve_clb

  merve_clb TÜİSAG Üyesi

  sigortasız bir iş yerinde isg uzmanı olarak çalıştığınız vakit zaten o işyerinin resmi olarak bir isg uzmanı olduğunu ispatlayamazsınız, yani zaten sadece yasal yükümlülüğünü yerine getirmek için uzman bulunduran firmanın işine yaramaz bu durum, öncelikle ek 4 sözleşmenizi bakanlığa gönderip o iş yerinde kısmi süreli çalışan olduğunuzu bildirmeniz gerekmektedir. Kısacası sigortasız çalışmak imkansız ve gereksiz.

   
  Caner ŞEN bu yazıya teşekkür etti.
 13. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  merve hanım sigortasız çalışma istemem gereksizlik için değil yada ard niyetimden değil. Elektrik Mühendisleri Odası engelliyor sigortamın yaptırılmasını. Bağ-kur yatırıyorum sigorta girişim olduğu taktirde SMM belgem yanacak.
   
 14. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Bu taslak onaylandıktan sonra, kısmi süreli çalışan olarak İSG uzmanlığı yapabilirmiyiz? Yapabilirsek sigorta girişi yaptırmamız gerekirmi Sayın mtkiymaz

   
 15. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Evet taslak yönetmelik bu hali ile yürürlüğe girdikten sonra Tehlike sınıfına uygun olarak İşyerleri ile Kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak Bireysel çalışabilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğim gibi Kısmi süreli iş sözleşmesi yapma şartı olduğu için kesinlikle sigortasız ÇALIŞAMAZSINIZ.   
 16. Burcu

  Burcu TÜİSAG Üyesi

  Anladığım kadarıyla siz danışmanlık yapayım ama yasal yükümlülüğüm de olmasın diyorsunuz? O zaman firmalar da yasal yükümlülüğünü yerine getirmemiş olacağı için isteğinizin gerçekleşmesi oldukça zor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica