Haber Bilgisayar, Tablet Ve Akıllı Telefon Kuru Göz Riskini Artırıyor - Doç. Dr. Koray Gümüş

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Bilgisayar, Tablet ve Akıllı Telefon Kuru Göz Riskini Artırıyor

  1.jpg

  Doç. Dr. Koray Gümüş, teknoloji ile tanışma yaşının 2-3 yaş gibi çok henüz erken yaş gruplarına gerilediğini ve çocukların bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarında çok uzun süre vakit geçirdiklerini vurguladı. Doç. Dr. Gümüş, "Bu vaziyet göz kırpmayı önemli ölçüde azaltarak, gözde yıllar içerisindeki hasar oluşma olasılığını artıracaktır. Buna en iyi örnek, son dönemlerde çok sayıda genç hastanın kuru göz yakıntıları ile kliniğimize başvurmasıdır. Bu nedenle, başta aileler olmak üzere tüm çocuk ve gençlerin kuru göz hastalığı ve ilerdeki mümkün neticeleri ile ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir" dedi.

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Mensubu Doç. Dr. Koray Gümüş, son zamanlarda tüm insanları tehdit edebilen ve çok sinsi seyreden hastalıklardan birinin kuru göz rahatsızlığı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Gümüş, kuru göz hastalığının genetik nedenlerle olabileceği gibi henüz çok yaşla birlikte artış gösterdiğini belirtti. Ancak bilgisayar kullanımının giderek artması, klimalı ortamlarda uzun süre çalışma, kontakt lens kullanımı gibi faktörlerin artmasıyla birlikte göz kuruluğunun genç yaşlarda bile görülebildiğini dile getirerek "Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon karşısında gereğinden fazla vakit harcamak çocuklarda kuru göz oluşma riskini artırabilir" dedi.

  Kuru göz hastalığının toplumda tahmin edilenden çok henüz yaygın olduğunu ifade eden Doç. Dr. Koray Gümüş, kuru göz yakıntıları olan hasta oranının toplumda giderek artış gösterdiğine dikkat çekti. Sıhhatli gözyaşının ehemmiyetini altını çizen Doç. Dr. Gümüş, "Sağlıklı gözyaşı bize henüz kesin ve kalifiye bir görüş sağlıyor ve yaşam kalitemizi artırıyor" dedi. Yalnizca gözyaşı azlığının değil, kalitesinin bozulmasının da kuru göz hastalığına neden olabileceğini altını çizen Doç. Dr. Gümüş, "Kuru göz hastalığı önem vermesi ihtiyaç duyulan bir göz hastalığıdır. Şayet zamanında tanı konmaz ve ihtiyaç duyulan tedbirler alınmaz ise, hastalarda rehabilitasyonu zor ve kalıcı hasarlar oluşturabilir. Bu nedenle de toplumu bu konuda bilinçlendirmek ve halkımızın ihtiyaç duyulan tedbirleri almasını sağlamak son derece önemlidir" dedi.

  Kuru göz hastalığının önemli bir nedeni gözyaşı buharlaşmasının artmasıdır.

  Doç. Dr. Koray Gümüş, kuru göz hastalığının büyük bir kısmının gözyaşının ivedi buharlaşması sonucunda olduğunu söyleyerek, göz kırpmanın tahminimizden de önemli olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Gümüş, "Sağlıklı bir hayatın gereksinimi olarak, bizler istemsiz olarak belirli aralıklarla gözlerimizi kırparız. Ancak, bilhassa bilgisayar karşısında uzun süreler geçirildiğinde, göz kırpmayı unutur ve olması gerekenden çok henüz az sayıda gözlerimizi kırparız. Bu da göz yaşımızın ivedi buharlaşmasına ve kuru göz yakıntılarının oluşmasına neden olur" dedi. Doç. Dr. Gümüş, yalnizca bilgisayar değil, TV ekranı karşısında çok uzun saatler geçirme ya da uzun müddetli okumalarda da göz kırpma sayısının azalmasına bağlı olarak kuru göz yakıntıları oluşabileceğini sözlerine ekledi.

  Doç. Dr. Gümüş, klima kullanımının da kuru göz oluşma riskini artıracağına dikkat çekerek, klimalı ortamlarda bilgisayar karşısında çalışılması durumunda yapılması gerekenin, ortam neminin optimum düzeye getirilmesi, belirli aralıklarla istemli olarak gözlerin kırpılması ve doktor gözetimi altında suni gözyaşı ilaçlarının kullanımı olduğunu hatırlattı.

  Kuru göz semptomlarının yanma, batma, gözlerde kum varmış hissi, ışığa duyarlılık, daimi gözü kırpma ihtiyacı, bulanık görme, gözlerde yorgunluk hissi ve bazen de sulanma olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Gümüş, "Bu şikayetler toplumun büyük bir kısmında meydana gelebilmektedir ve ciddiye alınması gereklidir" dedi.

  Sağlıklı gözler için göz kapağı ve kirpik dibi hijyeni şart.

  Çok sayıda hastasının yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak, Doç. Dr. Gümüş sıhhatli gözler için kapak ve kirpik dibi hijyeninin ehemmiyetini vurguladı. Hastalarının çoğunun bildiklerinin aksine, yüz yıkamakla kapak ve kirpik dibi hijyeninin sağlanamadığını ifade eden Doç. Dr. Gümüş, "Kirpik dibi iltihabı toplumda tahmin edilenden çok henüz sıktır ve göz kuruluğu dahil korneanın delinmesi gibi çok henüz ciddi sonuçlara yol açabilmektedir" dedi. Bu konuda toplumda ciddi bir bilgi eksikliğinin olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gümüş, "Kapak ve kirpik hijyeninin etkili olabilmesi için en önemli nokta, temizliğin diş fırçalamak gibi düzenli bir şekilde yapılmasıdır" dedi. Ayrıca, bunun için tercih edilmesi gereken ürünlerin, piyasada bulunan ve göz hekimlerinin önerdiği, güvenilirliği ve etkinliği bilimsel olarak ispat edilmiş ürünler arasından seçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Düzenli bir göz muayenesinin öneminden de söz eden Doç. Dr. Koray Gümüş, "Yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın, toplumdaki herkes mutlaka düzenli bir şekilde göz doktoruna gitmeli, muayene olmalı, kuru göz ile ilgili detaylı bilgi almalı ve çok geç olmadan ihtiyaç duyulan tedaviler ve kapak-kirpik hijyeni gibi davranışsal tedbirler ile göz sağlığını sağlama almalıdır" dedi.

  Kaynak: http://www.medya365.com/saglik/bilg...lefon-kuru-goz-riskini-artiriyor-h169526.html


   
  Teknik Öğretmen(İGU) ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica