Haber Bilgisayar Ekranındaki Toz Gözü Olumsuz Etkiliyor - Yrd. Doç. Dr. Ismail Erşan

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Bilgisayar Ekranındaki Toz Gözü Olumsuz Etkiliyor

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Erşan, gözlerin zarar görmemesi için uygun çözünürlükte ekran seçilmesi ve ekran üzerindeki toz ve kire yer verilmemesini tavsiye etti.

  Bilgisayar kullanımın yaygınlaşması ile birlikte göz ile ilgili rahatsızlıklar ciddi oranda artmıştır. Gözlerde ağrı, kuruluk hissi, batma, yanma, kaşıntı, sulanma, kızarıklık, bulanık görme, nesneleri çift görme gibi şikayetler görülüyor. Günümüzde, yoğun iş temposu ile birlikte bilgisayar ekranı başında kalma süresi 7-8 saati bulan kişilerde bu şikayetler daha da sık ve şiddetli görülmektedir.

  Bilgisayarın gözü bozduğu yönündeki düşünce yanlış olduğunu belirten İsmail Erşan, uygun şartlarda kullanılmadığında kullanıcılarda rahatsızlık hissine neden olduğunu söyledi. Erşan, bilgisayar ekranının zararlı etkilerinden korunmak için, uygun çözünürlükte bir ekran kullanılmasını tavsiye ederek, ekran filtrelerinin veya benzer şekilde filtre özelliği olan gözlüklerin de bir göz doktorunun önerisiyle ekran karşısında kullanılmasını önerdi.

  Erşan bilgisayarın ekranından daha az etkilenmek için şu tavsiyelerde bulundu: "Uygun çözünürlükte ekranın seçilip, doğru şekilde konumlandırılmasına ilave olarak ekran üzerindeki toz ve lekelerin parlama ve yansıma problemine karşı temizliği de önemlidir. Bu koruyucu önlemlere ilave olarak göz doktorunun uygun gördüğü kişilerin mevcut göz yaşına destek olması amacıyla yapay gözyaşı damlalarını kullanması gerekmektedir."

  Kaynak: CHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica