Haber Bilek Ve Kol Ağrısı Çekiyorsanız Sebebi Karpal Tünel Sendromudur - Doç. Dr. Serdar Dağ

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Bilek ve kol ağrısı çekiyorsanız sebebi karpal tünel sendromudur

  Karpal tünel sendromu elin hareket ve duyusunu veren median adlı sinirinin el bileğindeki kas ve kemikten oluşan tünel şeklindeki oluktan geçerken sıkışması sonucu oluşur.

  1.jpg  Karpal tünel sendromu elin hareket ve duyusunu veren median adlı sinirinin el bileğindeki kas ve kemikten oluşan tünel şeklindeki oluktan geçerken sıkışması sonucu oluşur. Genelde oluş mekanizması tam açıklık kazanmamıştır.


  Özellikle orta yaştaki kadınlarda görülen bu hastalık, gebelik gibi fizyolojik bir sürecin yanı sıra şeker hastalığında romatizma hastalıkları ve benzeri hastalıklarda da oldukça sık görülür. Elini normalden fazla kullananlar bu hastalığa daha fazla yakalandığı için halk arasında HAMARAT KADIN HASTALIĞI olarak da bilinir.


  Vücudun su tuttuğu durumlarda el bileğinin fazla kullanılıp travmaya maruz bırakılması sonucunda en çok kullanılan elde ve de yapısal olarak el bileğinde sinirin geçtiği yapıların dar olması ile bu hastalığın ortaya çıkısı kolaylaşır.


  Uyuşmayla kendini belli ediyor

  Sabah ellerde uyuşma genelde ilk belirtidir. Bu uyuşma günün ilerleyen saatlerinde kayıp olduğundan kişi doktora başvurmaz. Buna ellerde şişlik hissi eşlik edebilir. Daha sonraları kişi uykudan uyandığında uyuşmalar vardır. Sonraki dönemde ağrı uyuşmaya eklenerek kişiyi uykusundan uyandırır. Hasta bu ağrılı durumdan kurtulmak için elini sallar ya da ovuşturarak rahatlatır.

  Ağrı el ve bilekten baslar ve zamanla ön kol ve omuza yayılır. Hastalar yazın rahatlar, kışın ise yakınmaları artar. Bu dönem yıllar sürebilir. Hasta bu durumları önemsemediği için, ağrı ve uyuşmalar iyice artınca ve kaslarda incelme başlayınca doktora başvurur. Hasta bu durumu “iğne tutamıyorum”, ”salata yaparken kolum ve elim çok ağrıyor”, “bıçağı tutmakta zorluk çekiyorum” ...vs gibi yakınmalarla anlatır.

  İyi dinleme doğru tanı demektir

  Hasta hekime başvurduğunda hastalığın doğru tanısının konması ve boyun fıtığıyla ayrımın yapılması lazımdır. Bazen boyun fıtığı ve bilek tüneli hastalığı aynı anda olabilir. Hastayı dikkatli dinleme, iyi bir muayene ve EMG denen inceleme tanıda büyük önem taşır ve tanıyı doğru koydurur. EMG incelemesi aynı zamanda klinik seyrin izlenmesine yani hastalığı iyiye gidip gitmediğinin anlaşılmasına yardımcı olur.

  Tedavisi nasıl olur?

  Tedavide erken evrelerde gece atelleri ve ilaç kullanılır. Bu tedaviden fayda sağlanmazsa el bileğine ilaç enjeksiyonu yapılır. Enjeksiyon tedavisi deneyimli hekim tarafından yapılırsa başarı oranı çok yüksektir. Bu tedaviye rağmen iyileşme olmuyorsa ve aşırı ağrı ve kas zayıflaması varsa cerrahi önerilir. Ne kadar erken tedavi olunursa sonuç o kadar başarılı olur.


  Kaynak: http://www.mynet.com/haber/saglik/b...niz-sebebi-karpal-tunel-sendromudur-1189886-1   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica