Haber - Berberler Ve Kuaförlere Hijyen Eğitimi - Malatya | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Berberler Ve Kuaförlere Hijyen Eğitimi - Malatya

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Berberler ve Kuaförlere Hijyen Eğitimi

  1.jpg

  Hijyen Eğitimi Yönetmeliği'ne göre, 5 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimi almak zorunda olan esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak başlatılan çalışmada berber ve kuaförlere eğitim verilmeye başlandı.

  Esnaflara yönelik hijyen eğitimi vermeye başlayan Hacı Hasan Kavuk Mesleki Eğitim Merkezi’nde Güzellik ve Saç Bakım Öğretmenlerince berber ve kuaförlere 8 saat süreyle eğitim veriliyor.

  Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş, "Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Derviş Yoldaş’a teşekkür ediyoruz. Esnafımıza karşı duyarlı davrandı. Bakanlığın esnaflarımıza zorunlu tuttuğu hijyen eğitiminden tüm esnaf ve sanatkarlarımız ile yanlarında çalışanların Mesleki Eğitim Merkezi’ne gelerek seminerlere katılması gerekiyor” dedi.

  Hacı Hasan Kavuk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Derviş yoldaş ise, “Mesleki Eğitim Merkezi olarak hijyen eğitimlerimiz sürüyor. 25’er kişi halinde berber ve kuaförlerimizi 2 grup halinde eğitimlerimize alıyoruz. Tüm berber ve kuaförlerin Mesleki Eğitim Merkezi’ne gelerek 5 Temmuz’a kadar hijyen eğitimi belgelerini almaları gerekiyor. Toplam 8 saat süren bir eğitim veriyoruz. İllerde bu eğitimi Mesleki Eğitim Merkezler ile Halk Eğitim Merkezleri vermeye yetkili. Bu iki kurumun dışında özel ya da başka kurumların eğitim vermeye yetkisi yoktur. Esnaflarımız bu konuda dikkatli olmalı. Eğitimlerimizi odalarımızla irtibatlı bir şekilde sürdürüyoruz” diye konuştu.

  Mesleki Eğitim Merkezi Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Öğretmeni Ayşegül Dulkadir de, “Kursumuzda bakanlığın belirlediği şekilde hijyen, kişisel hijyen, hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar, mesleğe yönelik hastalıklar ve korunma ile tedbirleri anlatıyoruz. Hem işyeri işletmeni ve çalışanı ile hem de müşterinin sağlığını koruma konusunda bilgilendirme yapıyoruz” dedi.

  Bu arada, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği'ne göre, eğitim alması gereken tüm esnaf ve sanatkarlar ile yanlarında çalışanların, 5 Temmuz’a kadar belgelerini almaları gerekiyor.

  Kaynak: IHA


   
  gusta bu yazıya teşekkür etti.
 2. gusta

  gusta TÜİSAG Üyesi

  Merhaba.... Makyaj malzemeleri çalışanları için acil bir sunum hazırlamam gerekiyor. Ama hiç bir yerde örnek bilgi bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica