Duyuru Belge Ücreti Itiraz Dilekçesi

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi  Değerli Meslektaşlarım,
  İş Güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği belgesini almak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belge ücreti konusunda yaptığı duyurunun ardından üyelerimizden epeyce şikayet gelmektedir.Tarafımıza ulaşan şikayetlere istinaden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına belge ücretlendirmesini 6331 sayılı kanunda belirtilen dayanağa uygun olarak rakamsal miktarları hangi kriterlere dayandırdığını öğrenmek istiyoruz. Meslektaşlarımızın belge sahibi olmalarına kadar katedilen yolda zaten epeyce zaman,para ve emek sarfetmeleri yüzünden yaşadıkları mağduriyetlere son olarak yüksek belge ücretlendirmesi uygulamasından vazgeçilmesini talep etmekteyiz.ekte belirttiğimiz gibi dilekçe örneğini herkesin gerekli mercilere göndermenizi talep etmekteyiz.En derin Saygılarımla

  Levent KAVLAK
  İSAG İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  BAŞKAN
  www.isag.org.tr
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.facebook.com/groups/leventkavlak
  www.twitter.com/leventkavlak1
  Gsm:532 232 91 05
  leventkavlak@hotmail.com  Dilekçe Örneği:

  ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NA

  ANKARA

  İSGGM tarafından “İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Eğitici sertifika ücretleri 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle K.D.V. dahil 472 TL olmuştur” şeklinde açıklama yapılmıştır.

  6311 sayılı yasanın 31.maddesinde bu bedelin belirlenme usul ve esasları konusunda Bakanlığınızın yetkili olduğu belirtilmiştir.

  Bu kanun maddesine uygun olarak Bakanlığınızca yapılmış idari işlem konusunda bilgi edinmek istiyorum. İş Güvenliği Uzmanı olmak ve iş yeri hekimi olmak için bir çok zaman,para ve emek harcayarak almaya hak kazandığımız belge için ücretlendirme politikasından vazgeçilmesini istiyorum.Gereğini bilgilerinize arz ederim.

  Saygılarımla,

  Ad Soyad
  T.C. Kimlik No:

  Adres ve İletişim Bilgileri :  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlık iletişim bilgileri
  Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
  Adres: İnönü Bulvarı No:42 Pk: 06520 Emek / ANKARA

  Tel: 0 312 215 50 21
  Faks: 0 312 215 50 28
  E-Posta: isggm@csgb.gov.tr
  Yetkilendirme için: 0 312 296 60 00

  Başbakanlık İletişim bilgileri
  www.bimer.gov.tr


   
  Last edited by a moderator: 7 Ocak 2014
  eda balta, akademi92, famesss ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşlarım Belge Ücretine itiraz yapmanız için örnek bir dilekçe formatı oluşturduk..Belge parası 472 tl idi gösterdiğimiz reaksiyon sonucu 350 tl+kdv ye çekildi.Amacımız fiyatı geri çekmekten ziyade tamamen ortadan kaldırmaktı..Sizlerden daha fazla duyarlılık göstermenizi bekliyorum.Diyorsanız ki bizim paramız çok o zaman bir şey diyemem.

  Levent KAVLAK
  TÜİSAG-BAŞKAN
  leventkavlak@hotmail.com

   
  Last edited: 12 Ocak 2014
  ÖZLEM DEMİRÖZ, Celal Kaptan ve e-mine bu yazıya teşekkür etti.
 3. hosta

  hosta TÜİSAG Üyesi

  Bende bimere gerekli şikayette bulundum. Fiyatların neden bu kadar yüksek olduğunu sordum. Bana gelen cevapta ise; fiyatlar şu şu yönetmeliğin şu şu maddesine göre belirlenmektedir diyor. Halbuki ben neden fiyatların bu kadar yüksek olduğunu soruyorum , onlar bana fiyatlar buradan belirliyoruz diyor. Tamam da neye göre belirliyorsunuz ???

     

   
  Last edited by a moderator: 9 Ocak 2014
 4. Derinevren

  Derinevren TÜİSAG Üyesi

  Hiç yoktan iyidir ama dediğiniz gibi niye sertifika ücreti bu kadar yüksek anlamıyorım. . Altı üstü karton. Dilekçe göndermeye devam.

   
 5. nilgan

  nilgan TÜİSAG Üyesi

  ben şubat ayındaki yükseltme sınavına gireceğim ve inşallah a sınıfı uzman olacağım. Ben de şimdiden yazsam geçerli olur herhalde değil mi ?

     

   
 6. Bekir AVCI

  Bekir AVCI TÜİSAG Üyesi


  Merhaba,
  Yasaya göre sınava girenler Uzman olmaya hak kazanmıyormu.O zaman sınavı kazananlar uzman olmaya hak kazandığına göre Bakanlık bunu belgelemek zorunda .(Bu belgeye de sertifika diyorlar. )Bakanlık bu belgeyi ücretsiz vermek zorunda.( Bankaya para yatırıyorsunuz işlem dekontu istiyoırsunuz ,yapılan işi belgelemek zorunda çünki,ama banka para istiyor bence bunun kadar abes).
  Bunun için yasal bir başvuru yapılamaz mı?.

  Eğer bu belge değerli kağıt sayılıyorsa yasal bedel alınabilir ama bu kadar fahiş olmamalı.Bunun için yasal başvuru yapılamaz mı.

   
  Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
 7. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  yükseltme sınavı ile belge almaya hak kazananlar
  İGU – İ H - Sertifika Vize Ücreti: 87,5 TL + KDV %18 = 103,25 TL

  bu şekildemi ödeme yapacak_? yoksa tekrar 413 mü yatırılacak?
   
 8. KEMANKEŞ

  KEMANKEŞ TÜİSAG Üyesi

  Kanunun 31 nci maddesinde İş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunan kişilerin belgelendirme bedellerinin Bakanlıkça belirleneceğine dair ifade mevcut. Ancak Bakanlık hizmet sunulup sunulmasına bakmadan belge için para almaktadır ve bu durum kanuna aykırıdır. Hakkımızı aramamız gerekiyor.

  "sunulmamasına" demek istedim   
  Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
 9. figen1903

  figen1903 TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey çaba emekleriniz için size çokk teşekkür etmek istiyorum.Sağolun.

     

   
 10. SerkanCEBECIOGLU

  SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

  Çalışanları komik, genel müdürü, bakanı komik.
  asgari ücreti belirleyen bakanlık, Net 846 TL
  %3 için işveren tarafında kendini yırtan bir bakanlıktan, böyle bir uygulama yapması normal.
  Utanmadan asgari fiyatın yarısı kadar ücreti bir kağıt parçası için istemeleri.
  İtiraz ediyorum.   
 11. endmüh37

  endmüh37 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  Ben 21 aralık sınavına girdim, yeterli notu aldım. Sınavın açıklanmasından sonra nasıl bir yol izleyeceğiz. Sertifikayı nereden alacağız, ben Kastamonu'da ikamet ediyorum. Belgelendirme süresi ne kadar sürer?   
 12. Can DERKAN

  Can DERKAN TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey itirazlar sonucu fiyat düşürülmüş fakat ortadan kalkmamış, fiyatın tamamen kaldırılması mümkün mü, eğer mümkünse buna uygun bi dilekçe örneği paylaşabilirmisiniz? saygılarımla...

   
 13. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Ücreti düşürmediler mi? Düşük ücretten sertifika almak için dilekçe yazarak mı faydalanacağız?
   
 14. servet_berber

  servet_berber TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Bende Kastamonuluyum ancak Samsun' da yaşıyorum. B sınıfına geçeceğim. Sonuçlar açıklandıktan sonra isggm' nin sitesinden nereye ne kadar yatıracağınız açıklanacak.

   
 15. ekuran

  ekuran TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanlık belgesini almak için Ağustos ayında ücret yatırdım. Henüz belge düzenlenip gönderilmedi. Kısmet olursa 21 Aralık sınavı ile A sınıfı Uzmanlık belgesini alacağım. Belge ücretinin iptali için Çaşgem Belgelendirme birimi, BİMER, İş Güvenliği Genel Müdürlüğü, İş Güvenliği Daire Başkanlığına gönderdim.

  Çaşgem Belglendirme biriminden; "Sertifikalar iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü tarafından basılmakta ve ücretleri de yine genel müdürlükçe temin istenmektedir.konunun genel müdürlüğe iletilmesi gerekmektedir" şeklinde ileti geldi. İş Güvenliği Genel müdürlüğünden de "İlgisi nedeniyle Daire Başkanlığınıza gönderilmiştir." mesajı geldi. Bakalım dilekçe muhatap arıyor. Birimler birbirine pas atıyor. Umarım ilgilisine varır. İlgilenen arkadaşlar varsa yazdığım dilekçeyi ektedir. Düzenleyip İş Güvenliği Daire Başkanlığı na (isguvenligi.isggm@csgb.gov.tr) gönderebilirler.
  Saygılarımla.   

  Ekli Dosyalar:

 16. A.Güven YILDIRIM

  A.Güven YILDIRIM TÜİSAG Üyesi

  Eğitim aldığınız kurum sizi bilgilendirmesi gerekiyor. Gerekli evrakları oraya veriyorsunuz yaklaşık 1 ay kadar sonra da belgenizi alabiliyorsunuz.

   
 17. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi

  Belge ücretinin tanımı nedir bunu anlayan va mı. Tabi önceden yatıranlar için aynı şey geçerli. Bu para neyin masafıdır ki bize yansıtılıyor. Sembolik olması gereken bir şeye küsüratlı ücret çıkarmak nasıl bir kafanın ürünüdür.

   
 18. 67neco

  67neco TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar Bakanlığa aşağıdaki mail i çektim
  • İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifika ücretine itirazım‏
  necati üstünbaş
  16:08
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Kime: isggm@csgb.gov.tr

  [​IMG]

  Kimden: necati üstünbaş (necoustunbas@hotmail.com)
  Gönderme tarihi: 14 Ocak 2014 Salı 16:08:10
  Kime: isggm@csgb.gov.tr (isggm@csgb.gov.tr)
  .ExternalClass .ecxhmmessage P { padding:0px; } .ExternalClass body.ecxhmmessage { font-size:12pt; font-family:Calibri; }
  İSGGM tarafından “İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Eğitici sertifika ücretleri 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle K.D.V. dahil 413.-TL olmuştur” şeklinde açıklama yapılmıştır.
  6311 sayılı yasanın 31.maddesinde bu bedelin belirlenme usul ve esasları konusunda Bakanlığınızın yetkili olduğu belirtilmiştir. Bakanlığınız asgari ücreti net 846 TL olarak belirlemiş olup asgari ücretin yarısı kadar ücretin bir A4 kağıdı için istenmesi hangi vicdana sığmaktadır.
  Kaldı ki İş Güvenliği Uzmanı olabilmek 4 yıllık üniversiteyi bitirmiş çoğu işsiz olan gençler, bin bir umutla yetkilendirilmiş eğitim kuruluşlarına 1500- 2500 TL arası ücret ödeyerek gecelerini gündüzlerine katıp kanun ve yönetmelikleri ve diğer mevzuatları çalışarak, memleketin bir yerinden bin bir sıkıntı ve masrafla ANKARA'ya (21 Aralık sınavına kadar - 21 Aralık sınavında belirli merkezlere) gelip sınava girerek başarılı olduktan sonra birde uzmanlık belgesi için fahiş bir bedel istenmesi haksızlıktır.
  Zaten C Sınıfı Uzmanlık Belgesini almak için Bakanlık hesabına 354.- TL yatırmış bulunmaktayım. 2. defa bu ücretin talep edilmesi tamamen haksızlıktır ve sosyal devlet anlayışına sığmamaktadır. Bu bedelin istenmesine ve alınmasına itiraz ediyorum.
  İş Güvenliği Uzmanı olmak için, para ve emeğimizin yanında zamanımızı harcayarak almaya hak kazandığımız belge için ücretlendirme politikasından vazgeçilmesini istiyorum.
  Gereğini arz ederim.14.01.2014

   
  memocan bu yazıya teşekkür etti.
 19. Mimar Yılmaz

  Mimar Yılmaz TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey,
  Belge ücreti konusunda, C sınıfı belge almak için para ödeyenlerin,belge yükseltmek için istenen rakamın farkını ödemelerinin doğru olduğunu
  düşünüyorum. bu talep içinde bir dilekçe örneği oluşturabilirmiyiz.
  Ben bakanlığa, fax, email ve posta yolu ile başvurmak istiyorum.
  kolaylıklar dilerim.

   
  Serdar Önder bu yazıya teşekkür etti.
 20. svskyaa

  svskyaa TÜİSAG Üyesi

  Bu kadar parayı nerede kullanacaklar? Yasayı çıkıyor da kuruma ödenek mi verilmiyor? 2 haftalık kurs ücretleri nasıl oluyor da ücretleri 1500-2500 arasında oluyor?Bu ücret bir kursiyerin kursa maliyetinin kaç katıdır?Hadi bunlar bir tarafa...

  Bir OSGB de bir c sınıfı uzman 20 işletmede uzmanlık yapıyor ise ,sizce bu uzman bu işleri hakkıyla yapabilir mi?

  2014 ocakta çıkan yasanın akabinde isg konusunda verilecek cezalar son çare olarak verileceği söylendi.Bu açıklama doğru bir açıklama mı sizce?

  Bence durumun ciddiyetsizliği ortada bu mantıkla pek yol alınacağını sanmıyorum....

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica