Haber Belediyenin Inşaatında Iş Cinayetine Davetiye

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Belediyenin inşaatında iş cinayetine davetiye

  İstanbul Sarıyer Belediyesi’nin yaptırdığı inşaatta işçiler hiçbir güvenlik önlemi bulunmaksızın metrelerce yükseklikteki vinçte çalışıyor. Belediye ise sorumluluğu ‘müteahhit firma’ya atıyor

  [​IMG]
  H.BURAK ÖZ

  İstanbul’da Sarıyer Belediyesi’nin yaptırdığı inşaatta iş cinayetine davetiye çıkarıldı. Belediyenin Derbent’teki metro istasyonu üstüne yaptırdığı Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi inşaatında çalışan işçilerin hiçbir güvenlik önlemi alınmadan metrelerce yükseklikten vince takılı halatlarla taşındığı dün objektifimize yansıdı.

  BELEDİYE: MÜTEAHHİT SORUMLU
  Konuyla ilgili Sarıyer Belediyesi yetkilisi inşaat mühendisi Suat Turan, işçilerin yüklenici firma işçileri olduğunu belirterek, her gün inşaatı denetlediklerini öne sürdü. Turan, “İşçilerin vinçle taşındığını tespit etmedik. Taşınabilirler, müteahhit sorumlu. Biz sorumluluğu ona devrettik. Biz gördüğümüz olumsuzluklar konusunda uyarılarda bulunuyoruz” dedi.

  MÜDÜRÜ BULAMADIK
  İş kanunu gereği, asıl işveren olarak işçilerin iş güvenliğinden belediyenin de sorumlu olduğunu hatırlattığımız Turan, yüklenici firmanın ismini gizli olduğu için veremeyeceğini, belediyede söz konusu inşaattan sorumlu müdürün de yerinde olmadığını söyledi.

  [​IMG]

  DERNEK: FİLM Mİ ÇEVİRİYORLAR?
  Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz İnşaat İşçilerinin Derneği Başkanı Mustafa Adnan Akyol ise, böyle bir uygulamanın, ancak macera filmlerinde olabileceğini belirtti. Akyol, “Delirmiş mi bunlar! Ancak macera filmlerinde olur böyle şeyler. Vinçle işçilerin yukarılı çıkarılıp, aşağı indirilmesi çok tehlikeli, aynı zamanda yasak. Merdiven ya da asansör tertibatı olması gerek, kesinlikle bunun önlenmesi gerekiyor” dedi.

  ‘SÖYLENECEK SÖZ YOK’
  İş güvenliği uzmanı Ercan Zincir de şunları söyledi: “Fotoğraflara bakılınca söylenecek çok söz yok gibi. Bu ülkede işçi ölümlerinin bu kadar çok fazla olmasında ve bu ölümlerin en çok inşaat-yapı sektöründe olmasında var olan nedenlerin kısa ve net bir özetidir bu fotoğraf. ‘Yüksekte çalışan bir işçi, düşmeye karşı gerekli tedbirler alınmadan çalıştırılamaz’ diye açıkça ulusal mevzuatta belirtilmiştir. Fotoğraflarda yer alan işçiler bu şekilde mi çalıştırılmaktadır yoksa, çalışma alanına ulaşım için mi bu vinç kullanılmaktadır? Her ikisi de yüksek risk taşımaktadır.”

  TÜFEK, BENZER NEDENLE ÖLDÜ
  Zincir, bu duruma benzer şekilde geçen hafta yaşanan bir iş cinayetinde akrabasını kaybettiğini hatırlattı: “Benzer bir riski taşıyan ve geçen hafta gerçekleşen bir olayda, 33 yaşında Çetin Tüfek isimli bir akrabamı kaybettim. Bir fabrikaya ait bir bölümde yapılan çatı çalışmasında eternete basıp yüksekten düşerek öldü. Çetin Tüfek’in hesabına çalıştığı firmanın sahibi ile konuşmamda Çetin’in tedbir alınmadan çatıda çalıştığını beyan ettiler. Gerekli tedbirler alınsaydı, emniyet kemeri ya da güvenlik halatı takılmış olsaydı, Çetin şimdi yaşıyor olacaktı. Bu konudaki hukuksal mücadeleyi de en kısa zamanda başlatacağız.”

  Kaynak: http://birgun.net/haber/belediyenin-insaatinda-is-cinayetine-davetiye-4727.html


   
 2. PınarKaya

  PınarKaya TÜİSAG Üyesi

  Canınız bu kadar mı değersiz ? Önce güvenliğinizden kendiniz sorumlusunuz bunu ne zaman anlayacaksınız?

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica