Bilgilendirme - Beklenen Yönetmelik Yayımlandı Herkese Hayırlı Olsun | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Beklenen Yönetmelik Yayımlandı Herkese Hayırlı Olsun

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında murat aytekin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Murat Karlık

  Murat Karlık TÜİSAG Üyesi  Söz konusu adaylar; 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.


   
 2. kalitek

  kalitek TÜİSAG Üyesi

  Devletin yapmaya çalıştığı şeyi 2006 da söz verdikten hemen sonra gerekli çalışmalara başlasaydı durum bu şekilde olmazdı.Mevcut duruma bakıldığında yasak savan bir zihniyet var karşımızda.Ayrıca;devlet neden kendi kurumlarını denetlemeye başlamadıki,Kendi kurumlarında hiçmi insanlara bişey olmuyor.Kanun kapsamına giren onbinlerce kurumu var.Bu durum malesef isg ye devletin bakış açısınıda gösteriyor.Sadece özel sektör işyerleri teftiş ediliyor.Ama risk değerlendirmesi yapılmayıp doğal olarak önlem alınmayan anaokulllarında küçücük çocuklar yaşamını yitiriyor.vs...

   
 3. kozalak

  kozalak TÜİSAG Üyesi

  MADDE 3 –Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (b) bendi kaldırılmış ve (c) bendi teselsül ettirilmiştir.

  “a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.”

  yani bağımsız çalışma kaltı mı ? Bu iyi birşey mi?

     

   
 4. akraba54

  akraba54 TÜİSAG Üyesi

  C den B ye geçiş için 1500 prim günüyle geçici madde gereği zaten A sınıfı olacak yani 1500-3000 prim günü çalışanlar extradan hak kazanacak

   
 5. emre28

  emre28 TÜİSAG Üyesi

  prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar.

     

   
 6. Alper Turan Taşkın

  Alper Turan Taşkın TÜİSAG Üyesi

  Eğitim aldıktan sonra İKİ sınav hakkını kullanıp başarılı olamayan C sınıfı uzman adayları 21 Aralıkta sınava girebileceklermi ,... NASIL..

   
 7. markara

  markara TÜİSAG Üyesi

  Bu konuyla bu kadar oynamanın iş güvenliği sistemini güvensiz hale getirdiğini düşünüyorum.
  * Sınavın Ankara dışında da yapılması; olması gerekendi.
  * Sınavda başarısız olanlara ek sınav hakkının tanınması; bu da güzel
  * Sürelerin düşürülmesi; Ne gerek vardı. Tam zamanlı bir firma da çalışan iş güvenliği uzmanı hop işsiz. İşverenin iyi niyetine kalmış. Yani süre düşecek, uzmanın maaşı düşecek vs.
  Gelelim Küçük işletmelere; Uzman, Tehlikeli grupta örnek olarak ortalama 32 işyerine hizmet verebilecekken, aynı büyüklükte ki ortalama 60 civarında işletmeye hizmet verecek. ( 8 - 15 oranı hesabı siz yapın ) Yani olay iş güvenliği hizmeti olmaktan çıkacak. OSGB lerde çalışan uzmanlar daha çok ezilecek.
  Zaman kısaldığından Hizmet bedelini daha da aşağılara düşecek.
  Büyük işletmeler de sürenin düşürülmesine kesinlikle karşıyım.
  C sınıfı uzmanların A olabilmesi ; Yani bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Acayip işime yaradı. Ağustosta C oldum Aralık ta A :) Söylenecek bi şey yok. Hakkıyla çalışanlara büyük haksızlık.
  B sınıfı uzman olmak için C sınıfı olarak 3 yıl, A sınıfı uzman olmak için B sınıfı olarak 4 yıl çalışmış olmak gerekiyor. En azından buna uyumlu olarak tehlikeli sınıfta çalışmış olmak şartı aranmalıydı diye düşünüyorum.
  Gelecek planlarımızı kanun ve yönetmeliklere göre yapıyoruz. Sistemin bu denli değişmesi bizi zor durumlara sokuyor.
  Aceleyle yapılmış değişiklikler. Bu konuların siyasetin uzağın da olması gerektiğini düşünüyorum.
   
 8. esevil

  esevil TÜİSAG Üyesi

   
 9. umutisg

  umutisg TÜİSAG Üyesi

  İSG konusu Türkiye' de ilk defa bu kadar geniş kapsamlı bir uygulama alanı buluyor, elbette olgunlaşıncaya kadar pek çok değişiklik olacaktır, maalesef bu değişimlere sevinen olduğu kadar mağdur olanda olacaktır, bence küçük olsun benim olsun mantığı ile sokak arasına OSGB açmkatan ziyade,
  İSG kanunu ilk defa bu kadar geniş çapta bir uygulama alanı bulacak ülkemizde...dolayısıyla olgunlaşana kadar pek çok değişim olacaktır...düşünülsünki Türkiyenin en eski ve köklü kurumu asker ocağında bile değişen ekonomik ve sosyal şartlara paralel olarak, bedelli/bedelsiz askerlik , askerlik süresi, profesonel askerlik denemeleri vb....sürekli yenileniyor
  Uzun sözün kısası , TÜİSAG gibi mesleki derneklerin veya varsa bağlı olduğumuz meslek odalarının aktif birer üyesi olursak, değişimlerin bizi mağdur etmesinin önüne, kanunun bize sunduğu yöntemlerle, geçebiliriz,
  ben gelecekten ümitliyim, ümidinizi yitirmemenizi temenni ederim, geçici mağduriyetlerimiz bize yol göstercek birer fırsata ergeç dönüşecektir..

     

   
 10. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi


  Sayın btebag 14 aralıktaki sınava girdikten sonra b yi hak kazanırsanız. 1 yıl içinde A sınavına girmeye hak kazanamamassınız? Yönetmelik süresi 1 yıl; eğer yönetmeliğe bakma fırsatınız olmadıysa okumanızı tavsiye ederim. Benim anladığım kadarıyla ya da yorumladığım şöyle eğer sizin 2100 prim günü değilde 2900 prim gününüz olmuş olsaydı ve aralıkta ki sınavdan başarılı olup B sınıfına geçtiğinizi varsayalım. 2014 Ocak ayında da 3000 prim gününüzü doldurdurursanız 2014 yılı ekim ayına kadar yapılacak olan A sınıfı isg sınavına girmeye hak kazanırsınız. Şuan ki mevcut durumunuzda bu yönetmelikten faydalanabileceğiniz, sadece B sınıfı isg sınavına girebilirsiniz   
 11. Basri Varlı

  Basri Varlı TÜİSAG Üyesi

  lük tarihi 2   
 12. Basri Varlı

  Basri Varlı TÜİSAG Üyesi

  05 .11 tarihi nerede yazıyor.

   
 13. cngzperihan

  cngzperihan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bundan önce 3 yıl süreyle C sınıfları tehlikeli, B sınıfları da çok tehlikeliye bakabiliyordu. Şimdi prim gün sayısına göre sınav hakkı tanındığı için herkes kendi sınıfına mı bakabilecek sadece. Yoksa ilk yazdığım madde hala yürürlükte mi?
   
 14. tugra55

  tugra55 TÜİSAG Üyesi

  perhiz ve lahanaya gerek yok böylelikle adalet yerini buldu neden mi: müfettişler bakanlıkta çalışan 10 yııılık sgksı olanlar nasıl direk A olduysa 10- 15 yıl SGK ödenmiş mühendislerinde bu hakkı değilmi neden bu açıdan bakamıyoruz çünkü genellikle a ve b uzmanların bireysel düşünmlerinden bu tür yorumlar çıkıyor .

   
 15. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  güzel oldu bence.. kızanlara sesleniyorum: A veya B sınıfı uzmanlar iki sınıfta mevcutlar türkiyeye yetmiyor nedir bu telaş memnuniyetsizlik... kalkıp ankaradan hataya çalışmayamı gideceksiniz ordaki b sınıfıda oranın işini yapar lütfen yapmayın güzel oldu...   
 16. markara

  markara TÜİSAG Üyesi

  Perhiz ve lahanayı şunun için dedim :)
  Perhiz:
  Zaten kanun var, 3 yıl C sınıfı İGU olarak çalışan sınavla B
  4 yıl B sınıfı olarak çalışan sınavla A oluyor.

  Şimdi uzman yetersiz, yeterli zaman yok, kimlere uzman olma hakkı verelim;
  Eee tabi ki bakanlıkta çalışanlar ilk hakkı kendilerine tanır ( bunun için kulis vs. çalışmalar ) direk A olurlar :)
  Bunlara paralel olarak ta özel sektörde yeterli süre çalışmış mühendislere de benzer haklar tanınmalıdır bence, böylelikle fırsat eşitliği sağlanır. Ancak SGK gün konusu ayrıntılı olmalıydı. A sınıfı için sınava girecek uzmanın en azından belli bir süre kendi mesleğini yapmış olması, tehlikeli sınıfta çalışmış olması gibi şartlar aranmalıydı diye düşünüyorum.
  Ama SGK olsun da nerden olursa olsun.
  10 yıl maden ocağında çalışanla, 10 yıl kafeterya da çalışan aynı olmaz. Burası da işin turşu kısmı oluyor. :)

   
 17. wolwerin84

  wolwerin84 TÜİSAG Üyesi

  bu konuda bilgisi olan yok mu??

   
 18. markara

  markara TÜİSAG Üyesi

  öğrenmek istediğin nedir :)

   
 19. wolwerin84

  wolwerin84 TÜİSAG Üyesi

  3. sınav hakkı için yapmamız gerekenler?? örnek dilekçe nereye ne zamana kadar göndermem gerek.. kursu aradım.. bizim dilekçe verilcek diye bir bilgimiz yok dediler.. nasıl olmaz anlamadım..

   
 20. arbay

  arbay TÜİSAG Üyesi

  şu anda 20 yıllık calışmışlığı olan muhendis iş güv uzmanı belgesi yok) aralıkta sınava gırıp c sınıf iş guv uzmanı olup aynı şekilde 1 yıl içerisinde a sınıf iş güvenliği uzman olabilecekmı? yonetmelik bır yıl için ancak bu bir yıl içerisinde bu sınavın aynı yetkısıne sahıp aralık ayı sınavından sonra sınav yapılacak mı? yapılacaksa kac tane olacak?( mayıs- eylül gibi)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica