Başlangıç... Akü Alanı, Istif Ve Depolama Bir Diğer Ayrıntılar

Konu, 'Hataları Bul (Pratik yapma alanı)' kısmında kypdk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kypdk

  kypdk TÜİSAG Üyesi  Selamlar meslektaşlarım

  mühendis olarak görev alırken C sınıfı iş güvenliği olarak yeni başladım (aşinaliktan bir körlük var bazı tespitleri yapamiyorum) çok tehlikeli sınıftayım A sınıfı müdür gelip benim sahamı teştiş etti ve haliyle cok eskiklik söyle ama cogu temel şeyler:

  yaptıklarım tüm elektrikli aletlerin koruyucuları takmıştım kulaklık ve eldiven kullanma alışkanlığı kazandirdim.

  yağ döküldümü hemen gidip talaş döküyorum. buna cok dikkat edilmiyor ne yazik ki

  denetleme sırsında farkettiğim gözümden kacanlar:
  gereksiz topraklama kabloları
  pano önlerine kaucuk passpas
  kacak akım roleleri

  özellikle 4 gündür atolyede düzenleneme yaptim malzemeleri katogorize ettim fakat en üst rafta 2 koli üst üste olmamasımı gerekiyor istiflemenin kurali nedir en cok neye dikkat etmeliyim? (en cok takıldıgı yer)

  atolyedeki kimyasalları cıkardım fakat bana konteynerde de olamacak dedi peki ben nereye koyacam diyemedim :)

  silikon, bali, boya, tiner, yağ, hcl

  konteynerde ayrı bir sandık içine boya, silikon ve balileri koydum. burdan bir maraz çıkar mı kimyasal olmayacak demişti pek sevgili A sınıfı, wd 40 pas sökücü bile olmasın dedi ama nereye olmayacak anlamadım konteynera koymasam nereye koyacam.

  2. konteynere hcl,yağ ve tiner yan yana depolanır mı ? püf noktası nedir ?

  asıl sorunum akü şarj alanı şimdilik atölyeden çıkardım zaten akü şarj sırasında çıkardığı hidrojen külliyen zarar ve tehlikeli bende konteynera koydum saç oldugundan orayı çürütür etrafına muşamba çektim. akü insan olmayan bir ortamda olmamasinin yani sira patlama sırasıdna zarar vermemesi için ayri bir bölmede mi olmalı ?

  yangın tüpleri ortalıklarda ama A sınıfı birşey demedi ben onları 90 cm mesafede duvara sabitleyecem en azından sakıncalı bir durum olursa kapıyı açıp sağ taraftan alsınlar vede sıkıntı olacak tezgah a yakın koyacam. saha içerisinde atölye dışındaki alanda yangın tüplerini risk alanlarının içinde olmacak şekilde nasıl yerleştirmeliyim şuanda sahanın planını bilgisayar ortamında ciziyorum akabinde yerleştirmeleri yapacam.

  benim saham dogal gaz boşaltım tesisi ben bu yazıya başladığım sırada yeni tır geldi boş tırı alırken şoförler yanlış anlaştıklar ki şoför devam etti ve hattı oldugu gibi söktü bende sanki içime doğmuş gibi ofis penceresinden bakıyordum şoför dövünür gibi olunca bir topuk attım ki hüseyin bolt yetişemezdi hemen yüksek basınc vanasını kapattım. sakinleştirdim akabinde tamir işine geçtik.

  kendi kendime dedim A sınıfı wd 40 a takmış bu açıkmayan vida olunca üstüne sıkarız (kokusunuda cok severim piskopatmıyım bilmiyorum mazot kokusuda hoşuma gider :) A sınıfı ona takılacağına daha zor kısımları düşünmez mi ?

  A sınıfı diyorki yangın sırasında topuk atın benim yaşadığım kaza sırasında alev aldığını düşünelim düşük basınc yanındaki 50 kg lık yangın tüpümle söndürmezsem 75 bar yüksek basınca sıcrarsa ne olacak Allah korusun 200 barlık tır var yan tarafta tam bir facia olur bana mantığı cok abes geldi açıkçası

  ben kendimi A olmasından ötürü şanslı görüyordum ama pekte oyle olmadığını gördüm. ben işin içinde oldugumdan ve bu işi layıkı ile yapmak istediğimden sizlere anlatmak istedim. Hem tecrübemi okumuş hem yardım etmiş olursunuz.

  Tırların geldiği gaz boşaltımı yaptığımız makine bakımı ve kaynağa kadar herşeyi barındıran bir yer.

  Atölyede gaz dedektörü olması gerektiğini söylemiştim sonucta kaynak var taşlama var sıkıntı olabilir.

  Ofislerdeki ortopediye dikkat ediyorum.
  Kaynak için atölye 2.5m burada mecburi kaynak olabiliyor haftada 2 kere bu yüzden bir aspiratör yaptırmam bu işi çözer mi ?

  şimdilik aklıma gelenler bunlar okuma zahmetinde bulunan herkese teşekkür ederim. Benzer yerlerde olanlar bana püf noktaları ve dikkat etmem gereken ayrıntıları yazarsa cok sevinirim.

  kolay gelsin.


   
  Funda Gürsoy Özkocacık bu yazıya teşekkür etti.
 2. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  Sayın kypdk,
  Yazınıza kırmızı ile aktardığım,bazı notlar ile katkıda bulunmak istedim.
  İster denetleyen,ister denetlenen olunsun,önemli olan,İSG Kültürüne yönelik" Bilimsel hususlar "sürekli olarak bizlerce güncellenmeli,araştırılmalı ve daha sonra Ulusal ve Uluslararası standartlara göre uygulanmalıdır.

  İyi çalışmalar.

   

  Ekli Dosyalar:

  hserap ve alibey bu yazıya teşekkür etti.
 3. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi     

   

  Ekli Dosyalar:

  pınar ayd, hserap, alibey ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica