Haber Başkentte Göçük: 1 Işçi Toprak Altında - Ankara

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Başkentte Göçük: 1 İşçi Toprak Altında

  [​IMG]

  Başkentte, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı inşaat halindeki Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü hizmet binasının avlusunda göçük meydana geldi. Yaklaşık 7 metre toprak altında kalan işçiyi arama çalışmaları sürüyor. Göçüğün oluştuğu yerdeki toprağın dolgu olduğu iddia edildi.

  [​IMG]

  Olay, saat 04.00 sıralarında, Yenimahalle, Cem Ersever Caddesi üzerindeki Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü hizmet binasının avlusunda meydana geldi. Edinilen ilk bilgilere göre, binada gece bekçisi olarak çalışan Hüseyin Saya (45), bir işçi arkadaşıyla beraber, bağlantı yerinde kaçak oluşan su borusunu tamire gitti. Boruyu kontrol ettiği sırada Saya’nın üstünde bulunduğu toprak göçtü. Toprağın altında kalan Saya’ya yanındaki arkadaşı 3 metrelik iskele demirini uzatarak ulaşmaya çalıştı ancak başaramadı. Saya, 7 metre göçen toprağın altında kaldı.

  [​IMG]

  Olayı duyan ve şantiyede kalan diğer arkadaşları da olay yerine koştu. İşçilerin ihbarıyla olay yerine itfaiye, ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. Göçüğün yaşandığı yere emniyet şeridi çeken polis ekipleri çevre güvenliğini sağladı. İş makinasıyla belirli bir yere kadar kazılan toprak daha sonra kovalara doldurularak boşaltıldı ancak 4 saattir süren çabalara rağmen Saya’ya ulaşılamadı. Ekipler Saya’nın toprağın altından geçen kanalizasyon borularının altında sıkışmış olma ihtimali üzerinde duruyor. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak: CHA


   
 2. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Göçük Altında Ölen İşçinin Bedeni 7 Saatte Çıkarılabildi

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı inşaat halindeki Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü hizmet binasının avlusunda gece meydana gelen göçükte, toprak altında kalan işçinin cansız bedenine yaklaşık 7 saat süren çalışma sonucunda ulaşıldı.

  Göçük, 04.00 sularında Yenimahalle, Cem Ersever Caddesi üzerindeki Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü hizmet binasının avlusunda meydana geldi. İnşaatta görevli gece bekçisi Hüseyin Saya (45), işçi arkadaşıyla birlikte bağlantı yerinde kaçak oluşan su borusunu tamire gitti. Kontrol sırasında göçük oluştu. Arkadaşı demir uzatıp, Saya’yı çıkarmak istedi ancak Saya, gözden kayboldu.

  İhbar üzerine gelen ekiplerin çalışmaları uzun süre devam etti. İş makinesi yardımıyla toprağın bir bölümü boşaltıldı. Bir süre sonra devreye insan gücü girdi. Kanalizasyon borusu içinde sıkıştığı belirtilen Saya’yı çıkarmak için ASKİ’ye ait bir araç getirildi. Araçtan uzatılan hortumla işçinin bulunduğu alandaki su ve toprağın bir kısmı tahliye edildi. İtfaiye erleri de diğer yandan kanalda temizlik çalışması yaptı.

  ÖNCE CEP TELEFONUNA ULAŞILDI

  Yapılan çalışmalar sırasında ekipler, Hüseyin Saya’nın cep telefonunu buldu. Cep telefonu bir işçi tarafından polise teslim edildi.

  Yaklaşık 7 saat süren çalışmanın ardından işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Ancak, bulunduğu yerden çıkarmak kolay olmadı. İşçinin çamura saplanan bedeni ip yardımıyla güçlükle çıkarıldı. Hüseyin Saya’nın hayatını kaybettiği belirlendi.

  Öte yandan, kurtarma çalışması esnasında işçilerin meraklı gözlerle arkadaşlarının çıkarılmasını beklediği görüldü.

  Yapılan incelemenin ardından Saya’nın cenazesi Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

  Kaynak: CHA

   
 3. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica