Ankara - Başkentimiz / Değerlimiz | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ankara Başkentimiz / Değerlimiz

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi' kısmında Sibel Semiz Topaloğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sibel Semiz Topaloğlu

  Sibel Semiz Topaloğlu TÜİSAG Üyesi  22 yılını Ankara'da geçirmiş, doğma-büyüme Ankaralı biri olarak öncelikle diyeyim ki Ankara'yı Ankaralılardan başka kimse sevmez.
  Ankara demek ayaz demektir, grilik demektir, sakinlik dingilik demektir ama. Memur şehridir.

  Ankara'ya gitmeye niyetlendiyseniz (veya bir vesile ile bulunacaksanız) en güzel zamanı Nisan-Mayıs aylarıdır. Bu aylarda havalar biraz yumuşar, gezilesi olur. Yazın sıcaktan bunalmak, kışın ayazdan donmak istemiyorsanız bahar uygundur :)
  Ankara'nın kışı soğuktur, ayazı ciğerinizi yakar.

  Bir kere öncelikli görülmesi gereken yer Anıtkabir tabi ki. Aracınız ile gidecekseniz en güzeli navigasyon, Ankara'da yolları levhalar ile takip etmek pek mümkün değildir (genelde tabelalar dönüşlerden sonra olduğu için :D ) Toplu taşım ile gidecekseniz Ankaray isimli toplu taşıma aracına binerek Tandoğan istasyonunda inip, yürüyerek gidebilirsiniz.

  Anıtkabir'den sonra ikinci durak Gençlik Parkı. Yine toplu taşıma için Metro'yu kullanarak Ulus istasyonunda inmeniz ve yürümeniz yeterli :)

  Ayrıca yine Ulus'tan Ankara Kalesi'ne de yürüyerek gidebilir, Ankara'yı yukarıdan seyredebilirsiniz. :) (Baktığınızda Gazi Üniversitesi'nin Mühendislik Fakültesi'ni görüyorsunuz, benim için el sallayın :) )

  Ulus Ankara'nın en tarihi bölgesidir. Burada birbirine yürüme mesafesinde birçok yere ulaşabilirsiniz. Mesela Eski Meclis gibi. İlk meclis binasını gezebilir, sıralarda fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca Meclis içindeki müzede, o dönem açılan fabrikalar ile ilgili bilgi alabilir, üretilen ilk ürünlerin numunelerini görebilirsiniz.

  Ulus'ta ayrıca eski PTT binasında var olan PTT müzesini gezebilir, postanın tüm tarihini öğrenebilir, duvarlar dolusu sanat eseri pulları didik didik inceleyebilirsiniz.

  Ankara'nın kalbi Kızılay'dır. Güvenpark'ta gezip, sonra yukarıya doğru yürürseniz, Meclis Parkı'na gelir, sonra da şu anda kullanılmakta olan Meclis Binası'nı (biraz uzaktan olsa da) görebilirsiniz.

  Kızılay'dan yukarı doğru yürümeye devam ederseniz, Kuğulu Park'a ulaşırsınız. Burası zamanında kocamanmış ama şimdilerde minicik bir park maalesef. Küçük bir göl içerisinde yaşayan kuğuları da ziyaret etmeyi unutmayın. Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesinin başıdır. Ankaralılar Tunalı der buraya. Çarşı-pazar gezmesi yapabilir, kafelerde yorgunluk atabilirsiniz.

  Dikmen Vadisi ve Seğmenler Parkı da gezilip görülecek parklardan :)

  Bahçeli 7. Caddesini de unutmayalım. Yine Tunalı gibi çarşı-pazar ve kafelerin olduğu bir cadde burası. Gece-gündüz canlı olan bu caddede günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

  Son durak olarak da Harikalar Diyarı'ndan bahsetmezsek olmaz. Burası merkeze 1 saat kadar uzaklıkta (toplu taşıma ile) Fatih semtinde yer alan bir park. Türkiye'nin her yerinden otobüslerle öğrencilerin getirildiği bu parkı vaktiniz varsa görün derim. Ankara'daki yegane yeşil alanlardan:)

  Benim canım Ankaram için tavsiyelerim bu kadar. Buralar bana göre Ankara'ya gelen birinin mutlaka gezmesi görmesi gereken yerler.

  İyi eğlenceler dilerim :)


   
  Vahit sari ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 2. Yeliz Çelik

  Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Ankara yı duyunca hep Atam gelir aklıma

  IMG_3292.JPGIMG_3293.JPGIMG_3294.JPGIMG_3295.JPGIMG_3296.JPGIMG_3297.JPGIMG_3298.JPGIMG_3299.JPGIMG_3300.JPGIMG_3301.JPGIMG_3302.JPGIMG_3303.JPGIMG_3304.JPGIMG_3305.JPGIMG_3306.JPGIMG_3307.JPG

   
  Sibel Semiz Topaloğlu ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica