Başka Yerde Isg Uzmanı Olarak Hizmet Vermek | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Başka Yerde Isg Uzmanı Olarak Hizmet Vermek

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında birol güçlü tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar, bir işyerinde kısmi süreli İSG uzmanı olarak sözleşme yaptık, 30 gün üzerindende şirkette çalıştığım için SSK mız yatırılıyor,

  Şimdik başka bir yerde İSG uzmanı olarak kısmi sözleşme yapsak ve fazladan SSK yatırılsa sıkıntı olurmu?


   
  sivriadem bu yazıya teşekkür etti.
 2. sivriadem

  sivriadem TÜİSAG Üyesi

  Birol Bey merak ettiğim sorulardan bir tanesine değinmişsiniz.. Bende merak ediyorum; tam zamanlı uzman olarak çalışıp 30 gün primimiz yatarken (uzman sözleşmesi bakanlığa bildirilmemiş) ; başka bir firmayla kısmi süreli sözleşme yapsak ve sözleşmeyi bakanlığa bildirsek uygun mudur?

   
 3. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi

  Adem Bey, uzman sözleşmenizi neden Bakanlığa bildirmiyorsunuz? hem uzmanlık yap, hemde bildirme? belgeniz değerlensin derim.

     

   
 4. sivriadem

  sivriadem TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzman yok, defalarca firmaya söyledim ama anlaşmadılar hiçbir şekilde.. Çok tehlikeli sınıf olduğundan dolayı bakanlık kabul etmiyor sözleşmeyi diye biliyorum. Sözde 2013 de a sınıfı sözleşmesi yapacağız demişlerdi ama henüz ortada bir aksiyon yok. Bende boşuna zaman geçmesin diye, tehlike sınıfıma uygun küçük bir işletme ile sözleşme yapıp sertifikam işlesin istiyorum..

   
 5. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  bende aynı durumdayım,tam süreli mühendis olarak çalıştığım firmada, bir de 11 saatlik isg uzmanlığı yapıyorum.Çalıştığım firma dışında bir firmaya da kısmi süreli uzmanlık yapabiliyor muyuz?30 gün sigortam yatıyor ama aylık 171 saat çalışıyorum,225 saatlik çalışma hakkımı doldurasıya kadar uzmanlığı yapabiliyor muyum?

     

   
 6. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,Bakanlık bir uzmanın iş yerinde çalışan sayısı kadar hizmet saati hesaplayıp SGK sının kaç günden yattığına bakar mı?Mesela işçi sayısına göre yatması gereken SGK 5 gün diyelim ,ama firma 30 gün tam SGK yatırıyor.Bu sıkıntı olurmu?

   
 7. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi

  Burada önemli olan faklı işyerlerine uzmanlık hizmeti verilecekse her firma ayrı aysı SGK yapması gerekli onun için önemli, yoksa bir yerde 30 gün SGK olmuş sorun oluşturmaz diye biliyorum.
   
 8. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Tşk ederim birol Bey.Yani bir yerde 30 gün de olsa ,başka 3 yere hizmet verince ayrı ayrı 5-6 şar gün SGK olduğunda sorun yok.Bende Bakanlık,bu uzman bir yerde 30 gün daimi ,başka yere neden hizmet veriyor şeklinde algılar sanmıştım.   
 9. juti_juti

  juti_juti TÜİSAG Üyesi

  merhabalar benimde aklıma takılan bir soru var bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.şirkette isg uzmanlığının dışında bir departmanda çalışıyorum. 30 gün üzerinde SGK yatıyor. şu an çalışmış olduğum şirkette aynı işime devam edip başka bir şirkette haftasonu isg uzmanı olarak çalışabilirmiyim?6331 sayılı kanunda yapılamaz yada yapılır diye birşey göremedim.şimdiden ilginize teşekkürler.

     

   
 10. the_gezgin

  the_gezgin TÜİSAG Üyesi

  Bu konu benimde aklımda takıyor.Eğitim aldıgım kursa sordugumda böyle durumun bakanlık tarafından kabul edildiğini söylemişlerdi   
 11. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi

  Bahsettiğiniz konu muallakta, benim söylemek istediğim tek işyeri içindir.   
 12. juti_juti

  juti_juti TÜİSAG Üyesi

  the_gezgin teşekkür ederim vermiş olduğun değerli bilgiye fakat benim istediğim yürürlükte olan kanun niteliğinde yazı yada yazılar çünkü bu noktada iş güvenliği anlamında ciddi teklifler geldi ve açıkçası bunu değerlendirmek istiyorum acaba kimse bana bu noktada yardım edebilirmi?​


   
 13. canerg

  canerg TÜİSAG Üyesi

  Sosyal güvenlik mevzuatına göre aynı ay içersinde birden fazla işyeri tarafından adınıza 30'ar günlük prim ödemesi yapılabilir. Bildiğim kadarıyla böyle bir durumda çalıştığınız gün sayısı yine 30 olarak kabul ediliyor ancak aynı ay içinde farklı işyerlerinden yatan primler SSK prim tavanına kadar toplanıyor. Eğer işvereniniz iş sözleşmesinde birden fazla işyerinde çalışabilmenizi sınırlandırmadıysa diğer işyerlerinde de çalışabilirsiniz.
   
 14. essen

  essen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Tam süreli çalıştığınız firma ig uzmanlığı için size 30 günün haricinde + 11 saate denk gelen primi mi yatırıyor acaba?
  Ben de bu şekilde çalışacağım için kesin bilgiye ihtiyacım var.

   
 15. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  30 günlük primim mühendislik için yatıyor,ayrıca 11 saatlik igu için de ayrı bir SGK yatması gerekiyor,SGK yatmazsa igu herhangi bir resmiyete dökülmemiş olur ve geçerliliği de olmaz.ama ben ayrıca çalıştığım yer dışında da igu yapmak istiyorum,bunu nasıl yapacağım ondan emin değilim?   
 16. essen

  essen TÜİSAG Üyesi

  Cevabınız için teşekkürler,
  Çalıştığınız firma başka bir yerde ig uzmanlığı yapmanıza engel olmuyor ise uzmanlık yapmak istediğiniz diğer firma ile sözleşme yapıp bakanlığa göndermek en mantıklısı olur sanırım. Zira bu konu biraz havada kalmış ve biraz deneme yanılma yolu ile çözülecek gibi gözükmekte. Eğer bakanlık onay verir ise zaten sorun ortadan kalkmış oluyor. (Bana biraz mantıksız geldi ama, yinede yazayım istedim.)
  Kesin çözüm ise, şuanda çalıştığınız firmanın ssk nızı 30 değil de örneğin 20 günden yatırması, böylece kalan 10 güne denk gelen sürede farklı bir iş yeri için kısmi zamanlı çalışabilirsiniz. Ama ozaman da şuan çalışmış olduğunuz firmadaki eksik primleriniz tazminat ve emeklilik açısından sizin için sakıncalı olacaktır, diye düşünmekteyim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica