Tartışma : Basınçlı Kap- Emniyet Ventili Uyumu

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
Basınçlı kaplarda kullanılan emniyet ventillerinin açma basıncının seçiminde, kabın izin verilen çalışma basıncına eşit ya da küçük olması ile ilgili bir düzenlemeye rastlamadım. Uygulamada karşılaştım ancak kabın izin verilen işletme basıncına eşit olarak ayarlı emniyet ventili kullanımı çok mantıklı gelmiyor. Bu konuda varsa düzenleme (mevzuat, standard vb) ve yorumlarınızı paylaşırsanız memnun olurum.
İyi çalışmalar.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Genelde 7-8 Bar işletme basıncında çalışırlar. 11 Bar'lık emniyet ventilleri takılıdır. Emniyet valfinin 7-8 Bar veya daha küçük olduğuna pratikte hiç rastlamadım, zaten mantıksız. Kompresörün havayı sürekli 7-8 bar basınçta tuttuğu bir sistemde 6 Bar'lık emniyet ventili zaten tahliye yapar, sistemde mesela 6,5 Bar'lık bir cihaz varsa çalışmaz.

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, sanırım daha net ifadelerle anlatmalıyım. Kriyojenik bir tank için tank etiketine göre izin verilen maks. çalışma basıncı 22 bar iken tankla birlikte sunulan emniyet ventili açma basıncı da 22 bar olarak belirlenmiş. Aynı veya farklı seviyede olması ile ilgili bir uygulama var mı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.