Başıma Gelen İş Kazası (parke Makinesinde Toplama Robotu)

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bugün saat 15.00de işçimin başına gelen bir kaza..

Parke makinesinde toplama robotu profil bantın üzerine doğru işçiyi sıkıştırıyor..

Kendimce arkadaşın durumuna göre bir işçiyle resimlendirdim..

Bizim 56 kişi çalışan birde beton parke taşı imalatı yapan fabrikamız var.. Orada parke makinesinde toplama robotu var ve hemen 1,5 metre ilerisinde profil bant var ( toplama robotu parke taşlarını toplayıp profil bantın üzerine taşıyor otomatik olarak )

Bu toplama robotu operatörü makine hareket ederken profil bant üzerinde hizası bozulan parke taşlarını düzeltmek istemiş ve taşları düzeltirken hareket eden makine işçiyi altına almış..

Makine manuel olarak çalışıyor ve bu işin operatörü bunu çok iyi biliyor,durdurup taşları pekala düzeltebilirken işgüzarlık yapıyor anlayacağınız.. Ezilme tehlikesi çok vardı ama makinenin otomatik olarak durmasıyla ucuz kurtuldu diyebiliriz.

Allah beterinden saklasın...

Ekli dosyalar

• DSCN1246.JPG
    DSCN1246.JPG
    2.8 MB · Görüntüleme: 612
  • DSCN1247.JPG
    DSCN1247.JPG
    2.7 MB · Görüntüleme: 562

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
geçmiş olsun....

Seylan Aygün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
geçmiş olsun hüseyin bey..Allah tekrarını göstermesin inşallah..

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
geçmiş olsun Allah Tekrarını daha kötüsünü göstermesin...

I

izmir

Guest
Hüseyin bey tekrardan geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın...
Şu sıcak yaz günlerinde ve ramazan ayında sanırım çalışanlarımızı daha sık uyarmalı ve gözetmeliyiz...........................

kazım akkaya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Parke makinesinde toplama robotu profil bantın üzerine doğru işçiyi sıkıştırıyor..

Bizim 56 kişi çalışan birde beton parke taşı imalatı yapan fabrikamız var.. Orada parke makinesinde toplama robotu var ve hemen 1,5 metre ilerisinde profil bant var ( toplama robotu parke taşlarını toplayıp profil bantın üzerine taşıyor otomatik olarak )

Bu toplama robotu operatörü makine hareket ederken profil bant üzerinde hizası bozulan parke taşlarını düzeltmek istemiş ve taşları düzeltirken hareket eden makine işçiyi altına almış..

Makine manuel olarak çalışıyor ve bu işin operatörü bunu çok iyi biliyor,durdurup taşları pekala düzeltebilirken işgüzarlık yapıyor anlayacağınız.. Ezilme tehlikesi çok vardı ama makinenin otomatik olarak durmasıyla ucuz kurtuldu diyebiliriz.

Hüseyin Bey,

Geçmiş olsun. Bu olaya iş kazası değilde ramak kala desek olur mu.

Geçen gün bizim başımıza bir olay geldi. Aynı şekilde kimse zarar görmediği için ramak kala raporu hazırladık. Ve bunu yayınladık.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Kazım bey;

İşçimizin belli yerlerinde ezilmeler vardı,bugün film çektirecekti..Durum kritikte olabilirdi ben iş kazası olarak bildirimde bulundum bugün..

kazım akkaya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Makine otomatik durdu deyince işçiye birşey olmadı sandım. Tekrar geçmiş olsun.

Anıl AŞKIN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
geçmiş olsun hüseyin bey
...

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle geçmiş olsun Hüseyin Bey,
Eklemiş olduğunuz iki fotoğraftan işleyişi anlamaya çalıştım ve sanırım pek başarılı olamadım. Çözemediğim kısım makinenin iki bant arasında kalan hareket alanını operatör neden kullanıyor? Bir tarafta operatör kullanımı için basamaklar konulmuşken diğer tarafta su olduğu görünüyor. Yani operatör sürekli bu alanda geziyor gibi geldi... Bunu engellemek mümkün müdür?

Birde makine otomatik olarak durdu demişsiniz. Nasıl bir sistem mevcut makinenin otomatik durması için?? Bu sistem daha da geliştirilerek makine operatöre yaklaşmadan durması sağlanabilir mi?? Ya da en dorusu makine ve operatör manevra alanları birbirinden ayrılabilir mi?

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yusuf bey;

Sağ taraftaki bant üzerinde toplama makinesi ( yukarıdaki sarı robot) sürekli olarak basılan parke taşlarını düzenleyip sol taraftaki bantın üzerine koyuyor.. 8 sıra parke taşı olduktan sonra forklift bu parke taşlarını alıp kurumaya götürüyor..
İşçinin bu araya girmesinin sebebi ise sol taraftaki bant üzerindeki parke taşlarının hizasının bozulması ( arada hiza bozulursa üstüne konulacak parke taşlarınında hizası bozulacak denge bozukluğundan dolayı parke taşları devrilebilecek) sonucu işçinin bunu makineyi durdurmadan bozukluğu gidermek istemesi..

Makine ise otomatik olarak durması şöyle makine tehlike bölgesinin içine girdiğinizde makineyle temas edildiğinde makine durmakta.. Burada arkadaşın sıkıntısı şöyle oldu,taşları düzeltmek için eğiliyor ve makinede kısacası altına alıyor ve öyle duruyor.. ( Allahtan tek sıra parke taşı istiflenmiş durumdaymış,yoksa arasında sıkışır kalabilirdi) Şimdi yukarıda arkadaşın dediği gibi her ne şartta olursa olsun tehlikeli bölüme girdiğinizde makineyi otomatik olarak durduracak ağırlık minderi sistemi üzerine çalışıyoruz... Ayrıca bu bölümde çalışan arkadaşlara konuyla ilgili eğitim verip,dikkatlerini çekmeyi planlıyorum..

Umarım daha açıklayıcı olabilmişimdir..Ayrıca biraz araştırdım bu tip parke taşı üretimi yapan fabrikaların genel sorunlarından biri bu tip dikkatsizliklermiş.. Allah'ın izniyle çözücez...

alpera

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

öncelikle geçmiş olsun. ama isg tedbir ve önlemi yok.. resimlere bakınca hiç bir uyarı levha yok çalışan sigara içmekte makinaların hareketlı kısımları kırmızı yada farklı bır renge boyanabılır. cok sey sayabılırız ama isg kulturu olmayan bır yer. galiba kucuk bır ısletme.

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
çalıştığım hastaneden gece acilin arka kapısından otoparka çıkıyordum. otoparkın önünde arabalar yürüme yoluna girmesin diye zincir çekili.
gece olduğu için karanlık aydınlatma yok . aklımda başka şeyler vardı zncir olduğunu unuttum takıldım., düşmeme RAMAK KALDI.
ayağım hafif sıyrıldı.

buradaki neden ise "yürüme yoları dış alanlar ve parkurlarda 20 lüx " kuralının uygulanmaması
tehlikeli haraketler(dalgınlık,dikkatsizlik,işletme körlüğü)

nupelda

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Risk analizi için parke taşı üretiminde nelere dikkat etmeliyiz arkadaşlar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.